Belgische brieven. Eene prijs-verdeeliiig in Engeland. f f ring de Bonapartistengetrouw aan hun zoo geliefkoosd stelsel, op een plebiscit zullen aandringen en herziening der bestaande constitutie zullen vragen. ~Van Mac Mahon schijnen zij niet veel te verwachten te hebben. Toen de maarschalk dezer dagen te Rouaan vertoefde waagde de Bonapartist Raoul Duval met drie volgelingen een aanval op den president der republiek die hen echter zeer koel afwees. Zij lieten zich geheel onverwachts aan hem voorstellen en verklaarden, dat hij, in weerwil van eenige politieke verschilpunten, op hun vaste ondersteuning kon rekenen. De maarschalk boog, maar zweeg. Leon Du valdie na deze koele bejegening van de speech van Raoul nog een laatste poging wilde aanwenden om den maarschalk tot spre ken uit te lokken, zeide nog: „Wij achten het wensche- lijk u dit mede te deelen." De maarschalk boog an dermaal, maar bleef zwijgen, zoodat de Bonapartisten onverrichter zake konden aftrekk en. Aan politiek leven ontbreekt het dus in Frankrijk niet en men kan er verzekerd van wezendat wanneer de parlementaire werkzaamheden worden hervatde partijen weder scherp tegenover elkander zullen staan en menig heftig ge vecht zal worden geleverd. Dat in een toestand als waarin thans Turkije en Servië zich tegenover elkander bevinden menigmaal wordt overdreven en menig valsch gerucht wordt verspreid waardoor de gemoederen nog meer worden geprikkeld en de hartstochten nog feller aangestookt ligt in de natuur der dingen, en 't is nog een ge luk, als de werkelijke waarde van zoodanige valsche geruchten nog aan den dag komt vóór dat zij tot noodlottige gevolgen aanleiding hebben gegeven. Zoo is thans geblekendat de Servisehe officierenvan welke vermeld was dat zij door de Turken waren doodgeschotennog in levenden lijve verkeeren. Als boeren verkleed hebben zij eene verkenning op Turksch grondgebied ondernomen] en zijn thans behouden daarvan teruggekeerd. De Servische vertegenwoordiger te Weenen heeit een breedvoerige memorie aan de gezanten der vreemde mogendheden gezonden, waarin wordt aangetoond, dat de Turken meermalen de Servische grenzen hebben geschonden; waarschijnlijk zal nu wel een dergelijk document van tegenovergestelde zijde volgen. Wat betreft het verzoek van den handelsstand om den ver valdag van wissels uit te stellen, de regeering schijnt niet gunstig daaromtrent gestemd te zijnwant de minister heett eene deputatie die op eeu spoedige be slissing kwam aandringen niet ontvangen. Terwijl de Carlisten hun ondergang tegensnellen zullen andere partijen in Spanje zorgen, dat er eenige levendigheid blijft heerschen. Thans hebben republi keinen cn socialisten te Despenaperos een opstandje bewerkt en trachten de gemeenschap met andereplaat sen af te snijden. De regeering heeft troepen afgezon den met last om de orde terstond te herstellen. De zaak schijnt nog van geen groote beteekcnis te zijn> zoodat als de troepen niet overloopen, zij wel geen verdere gevolgen zal hebben. Brussel 30 September. België heeft ook zijn Lasker. Evenals die afgevaar digde in de Pruisische kamer en het Duitsche parlement de kwade fiuancieele praktijken en de handelspecula- ties der corypheëen van de conservatieve partij in Duitschland heeft onthuld en van de tribune der Prui sische kamer de handelingen van den heer Wagener en prins Putbus en consorten heeft gegeeseldheeft de heer Bara een onschatbaren dienst aan de politieke moraliteit en eerlijkheid bewezen in een uitstekend pleidooi, uitgesproken voor de rechtbank van burger lijke zaken te Brussel ter verdediging van drie liberale bladen. La Vérité van Doornik, l'Opinion van Antwer pen en de Echo du Parlement waren door den heer Jacobs, lid van de kamer van afgevaardigden en oud minister van financiën aangeklaagd, dat zij hem beschul digd hadden uit zijn naam geld te slaan door dien te verbinden aan financieele maatschappijen welke hem, zonder dat hij er iets voor behoefde te doen, enorme voordeelen opbrachten. In zijn pleidooi heeft de heer Bara het bewijs gele verd, dat de feiten door de dagbladen vermeld vólkomen waar zijn. De heer Jacobs moest toestemmen en erken nen dat hij deel uitmaakt van 7 of 8 financieele maat schappijen, waarvan een enkele hem in éen jaar 30,000 franken heeft opgebracht. De heer Bara heeft niet alleen betoogd, dat de pers verplicht is zoodanige handelingen van politieke personen, om hun politieken invloed in het voordeel van hun eigen financieele be langen aan te wenden, te veroordeelenmaar ook dat zij door dit niet te doen haar plicht zou verzaken. Het openbaar ministerie heeft in denzelfden zin geconcludeerden de rechtbank heeft een vonnis geveld, dat wel nader verdient te worden vermeld. De passage waarop de aanklacht was gebaseerd luidde aldus: „De heer Jacobs, die uit zijn naam geld slaat door deelneming aan financieele maatschappijen waarvan hijzonder iets te doenenorme voordeelen geniet, is in een persoonlijk proces gewikkeld mot den directeur van een van die maatschappijen." Ten aanzien van „de deelneming aan financieele maatschappijen" heeft de rechtbank overwogendat de eischer niet heeft ontkend in betrekking te staan als administrateur tot de bank van België, tot de Sociétés de Charbonnage de Sacré Madame, du Nord du Flénus, de Paturages et de Wasmes, tot de Tramways en de Société gene rale du crédit industriel de Parisen evenmindat bij in die hoedanigheid belangrijke sommen heeft ontvangen en wel tot een bedrag van 25,000 franken van Sacré Madame in 1873 en bijna 38,000 franken van de bank van België in 1874. Wat de andere maatschappijen betreft, die nog slechts worden opgericht en nog niet in werking zijn heett de eischer erkend slechts geringe voordeelen tot een bedrag van bijna 5000 franken te hebben genoten. Ten aanzien van de bewering van den eischer dat de uitdrukking „zonder daarvoor iets te doen" hem aan de verachting en de haat van zijn medeburgers bloot stelt, daar hij voordeelen zou genieten door zijn naam te leenen zonder eenige diensten te presteeren en dus niet van zijn arbeid te leven, heeft de rechtbank over wogen dat de woorden „zonder iets te doen" niet in absoluten zin moeten worden opgenomenmaar veeleer dat zij van gelijke beteekenis zijn met het woord sinécure hetwelk wil zeggen dat eene positie bedoeld wordt die voordeelen afwerpt welke in geen verhouding staan tot den arbeid die daarvoor wordt vereischt. Uitvoerig wordt hierop uiteengezet, dat dit met den eischer wer kelijk het geval is en betoogd, dat hij alleen eenige belangrijke werkzaamheden heeft voor de bank van België die hem echter niet verhinderen om zijne betrek kingen van advocaat en lid van de kamer van afge vaardigden te vervuilen, terwijl hij overigens zich in dezelfde positie bevindt als zooveel andere admini strateurs en commissarissen die belangrijke voordeelen genieten en toch nooit aan de verachting en haat van hun medeburgers waren blootgesteld. Wat betreft de bewering, dat de eischer geld uit zijn naam slaatoverwoog de rechtbank dat deze appré- ciatie onaangenaam en zelfs kwetsend mocht wezen, maar dat zij niet als lasterrijk kan worden beschouwd, wat in het proces alleen behoeft te worden onderzocht; dat die uitdrukking, zooals de eischer beweert, niet be- teekent, dat hij zijn naam zou verkoopen ten dienste van slechte maatschappijen om de aandeelhouders te exploi- teeren, maar veeleer dat hij van zijn naam en politieken invloed voordeel trekt door deel te nemen aan maat schappijen waarvan niemand het ernstige karakter betwist; dat alzoo deze phrase slechts een feit consta teert hetwelk niet kan worden geloochentnl. dat de financieele en industrieele maatschappijen er belang bij hebben om mannen van politieken naam aan zich te verbindendie belangrijke diensten kunnen bewijzen door hunne betrekkingen, hun invloed en de partij waartoe zij behooren; dat die naam en invloed om zoo te zeggen een waarde vertegenwoordigeneen kapitaal, waarvan de een voordeel trekt en dat anderen improductief laten naar gelang van hunne zienswijze op dat punt, en dat bij onze tegenwoordige begrippen de eerstgenoemden, wanneer zij de maatschappijen waarvan zij deel uitmaken eerlijk besturen, zij daardoor geen voorwerp van haat of verachting kunnen zijn. Op grond van dit alles overwoog de rechtbank dat het bedoelde artikel niet als lasterrijk kan worden be schouwd, verklaarde deneisch ongegrond, verwierp dien en veroordeelde den eischer in de kosten. Dit vonnis is eene overwinning niet alleen voor den heer Bara maar ook voor de politieke eerlijkheid en rechtschapenheid. De heer Bara is een van die zeldza me politieke mannen, die de rechtvaardigheid boven alles stellen en hij verdient volkomen den titel van Belgischen Lasker. gcdanus. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel. „The Liverpool Weekly Mercuri" van 5 Augustus bevat de volgende mededeelingenNadat de Singer Manufacturing O. de lijst harer talrijke tropheën wederom te Weenen door de hoogste onderscheidingen de medaille voor Vooruitgang de me daille voor Verdiensten cn drie medailles voor medewerkers vermeerderd heeft, zijn nog de volgende prijzen, eerste klasse toe te voegen: 24 Juli. Van de Agricultural Society te Preston eene zilveren bokaal (Waarde F. 245.en de zilveren Medaille. 5 Augustus. Van de Agricultural Society te Hereford eene zilveren bokaal. 6 Augustus. Van de Agricultural Society te Ormskirk de gouden medaille (Waarde F. 122,50 ct.). De wedstrijd te Preston was zeer opgewekt en ver oorzaakte groote krachtsinspanning, die hoofdzakelijk daardoor ontstond omdat door de dames van Preston een afzonderlijke voor de beste familie-naaimachine bestemde prijs, bestaande in eene zilveren bokaal ter waarde van £21, en verder een bijzonderen prijs ter waarde van 5 voor de beste naaimachines voor zwaardere werken was uitgeloofd. Verscheidene mede dingers lieten zich op de lijst inschrijven en alles werd ter bekoming der prijzen in het werk gesteld. De beoordeelaars voor prijzen waren de heeren Maxwell, Scott en Whalley; om evenwel een verder en meer omvattend oordeel over de verschillende concurreerende machines te verkrijgen werd een dames-comité benoemd en door deze werden de dames D. Langworth en J. S. Taylor, beide als autoriteiten in het beoordeelen van wer ken op naaimachines bekend, tot beoordeeling derzelven en toekenning der prijzen gekozen. De reeds genoemde beoordeelaars voor prijzen begaven zich hierop tot de verschillende tentoonstellerswelke zich aan de concur rentie hadden onderworpenen nadat zij de daar ont vangene monsterwerken aan de dames-jury hadden overgebracht en de naauwkeurigste toetsing derzelve, van de zijde der laatste, had plaats gevonden werden beide prijzen aan the Singer-Manufactur'ng Co. New- York toegekend. Hierbij is nog der vermelding waardig, dat van de beide dames, welke als beoordeelaars voor prijzen fun geerden de eene eene Howe machinede andere evenwel eene Wheeler- Wilson-machine in gebruik had en geen van beiden immer op eene Singer-machine had gewerkt. Op dezen grond ware als die dames de voorkeur aan de door hen in gebruik zijnde machines gegeven hadden wel verklaarbaar geweest, doch de op de Singer-machine vervaardigde werken waren tegen over de op de andere machine vervaardigde zoo voor treffelijk, dat er geen andere keus overbleef dan beide prijzen aan de naaimachines der Singer Manufacturing C°. toe te kennen. Alvorens de dames hare uitspraak hadden gedaan wisten zij niet op welke machines de verschillende monsters gewerkt waren. Op deze, met de eerste fabrieken der wereld, gehou den openlijke wedstrijd is de Singer Manufacturing C°. wederom in het oog loopend als fabrikant der beste naaimachines. Geene naaimachine is immer aan eene sterkere proef onderworpen gewordenals die van „Singer" en toch kan geen andere firma zoodanige uit komsten aanwijzen of heeft zich zóo de gunst van het publiek weten te verzekeren. De Singer Manufactu ring C°. kan derhalve met vol vertrouwen, hare ver schillende soorten machines der wereld aanbieden, en zich met alle andere fabrieken meten en door eerlijke middelen eiken tegenstander, wie het ook zij, bestrijden. De Engelsche stoomboot Horatio, kaptein Manson, vertrok heden in ballast van Ylissingen naar zee, be stemd naar Engeland. Heden is alhier binnengekomen het barkschip Walcherenkapitein Larzen, met hout van Riga voor deze stad. ianMahmcMen. firaanmarkfen enz. Gent 1 October. Roode en witte tarwe, ad 100 kilo op staal Ir. 26.50rogge op staal fr. 15.75gerst fr. haver fr. 22.50boekweit fr. 15.paardenboonen fr. 20.25koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 32.— lijn koeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.boter fr. 3.25 per kilogrameieren fr. 2.40 per 26 stuks. Ylissingen, 28 October. Boter per kilogram 1.60a 1.45. Eieren ƒ5.per 104 stuks. Prfjzen van ËDecten. Amsterdam, 1 October. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen3 dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito pet. 63 iV 3 r 75| 4 D 991 n 108J V 86 4 93 3 7> 92 2i pet. 3 5 5 1024 5 n 821 5 93* 5 n 102 5 100| 5 r> 100* 5 363 5 7) 360 4* pet. 94* 4 79

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3