Staatsbegrooting 1876. Onder het opschrift „Antwoord op een rekest" leest men het volgende in het weekblad Pro Patria: „In een adres, vanwege de Vereeniging van offi cieren der schutterij aan de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken ingediendis aangedrongen op eene spoedige indiening eener nieuwe schutterij wet, alsmede op „gelijktijdige opheffing van het onbillijke en voor 's lands defensie verderfelijke stelsel van plaats vervanging en nummerverwisseling, thans nog in de militiewet opgenomen." „In hun antwoord verzekeren de ministers aan de adressantendat hun „edel streven en vaderlandslievende bedoelingen door hen op prijs worden gesteld," maar verwijzen zij overigens naar den inhoud van het eerste gedeelte der memorie van toelichting bij hun wetsont werp tot wijziging der wet op de nationale militie. „Met andere woorden: de ministers stellen het „edel streven" en de „vaderlandslievende bedoelingen" wel op prijs, maar ze zullen het bij die verzekering laten en geen afschaffing der dienstvervanging voorstellen en evenzeer de schutterijwet nog wat laten wachten." Aan de heeren J. Willink en C: Söhlkeis wegens het overlijden van den heer J. Eduard de Vries tijdelijk bet beheer van het paleis voor volksvlijt te Am sterdam opgedragen. Benoemingen en besluiten. middelbaar onderwijs. Pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 642 'sjaars, aan dr. H. van Hall, gewezen leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Neêrlandsch Indië de 2e luitenant W. H. P. Mirandolle van het 4e regiment infanterie. Onderwijs. Naar de Arnh. Ct. verneemt, hebben zich in Gelder land een L2tal uitgeweken Duitsche geestelijke zusters aangemeld tot het afleggen van examens voor het lager onderwijsteneinde de bevoegdheid te verkrijgen hier te lande onderwijs te geven. Op de voordracht voor leerares voor het onderwijs in den zang aan de school van middelbaar onderwijs voor meisjes te Leeuwarden zijn geplaatst: mej. G- Poutsma en mej. E. de Vries, beiden te Leeuwarden. Kerknieuws. Door het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Domburg is tot predikant beroepen, de heer H. IJ. IJnzonides, thans te Oudegac. a. (Friesland). Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Dordrecht de heer M. Sjoers, te Oppenhuizen. Marine en leger. Aan den kapitein luitenant ter zee P. J. Rosenwald wordt met ingang van den 1™ October a. opgedragen de betrekking van permanent lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten. Bij beschikking van den minister van marine van den 28eu dezer zijn de jongelingen L. A. F. Schakers, T. W. H. Paulussen, H. G. Samson, J. W. Portengen, M. M. Jung, P. E. van Twisk, D. Wouters, E. F. Komeling en C. C. C. H. Möller, met den 1™ October a., benoemd tot student voor den militairen geneeskun digen dienst der zeemacht bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam. De majoor Steekwiens invrijheidstelling reeds is gemeldheeft in de te Darmstadt verschijnende „Neue Hessische Volksblatter" een verklaring gepubliceerd, waarin hij protesteert zoowel tegen zijn onrechtmatige gevangenneming als tegen de in de bladen over hem verspreide lasterlijke geruchten; de heer Steek heeft nooit een werf bureel gehad, nooit aan werving jan soldaten voor den Nederlandsch-Indischen dienst zich schuldig gemaakt; alleen heeft hij aan zekeren hem geheel onbekenden Schwarz, op zijn verzoekinlichtin gen gegeven over de voorwaarden voor dien dienst en uit medelijden met dezen man, die naderhand bleek een bedrieger te zijn, nog een kleine som voorgescho ten. De heer Steek heeft thans bij onze regeering stappen gedaan om satisfactie te verkrijgen voor het aan hem gepleegde onrecht. Kunstnieuws. Tot pensionnaire des konings isvolgens het Vader land, benoemd de zestienjarige Elisabeth. Mortis, die met haar ouders in Amerika heeft gewoonddoch van daar in het vaderland is teruggekeerd. Zij moet een zangeres van buitengewonen aanleg zijn. De beroemde zangeres Pauline Lueea zal dezen winter haar laatste kunstreis doen door Duitschland. Het contract, met den heer Merelli gesloten, verzekert haar 3000 mark telkenmale als zij optreedt. Na afloop dezer reis zal zij aan haar plan om zich terug te trek- ken gevolg geven. Rechtzaken. De advocaat-generaal bij den hoogen raad m'. Smits heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie door H. Ringelberg ingesteld tegen het ar rest van het provinciaal gerechtshof in Zeelandwaarbij hij tot een jaar celstraf is veroordeeld wegens verduis tering van gelden die hem in zijne hoedanigheid van voerman waren toevertrouwd. De uitspraak is op 18 October a. bepaald. Koloniën. Er zijn weder berichten uit Oost-Indië per mail aangebracht. Zij loopen tot 25 Augustus. Volgens „de Indiër" is ten onrechte gemeld, dat de regeering reeds de schorsing van den heer van Vleuten, als assistent-resident van Klatten, had goed gekeurd. Het Indisch bestuur heeft den heer v. V. de gelegenheid willen geven zich te verdedigenalvo rens een besluit te nemen, en daar deze ernstig onge steld is gewordenmoet nog geene beslissing genomen zijn. Zooals verwacht werd, is door de deputatie van landhuurdersdie zich - tot den gouverneur-generaal heeft gewend om klachten tegen den resident van Soe- rakarta in te brengen, een bezwaarschrift ingediend. De berichten uit Atchin zijn van zeer weinig be- teekenis. Uit Buitenzorg schrijft men aan de Sam. cour.: Reeds eenigen tijd geleden heeft het Nederlandsche gouvernement getracht toenadering te verkrijgen van Panglima Polim. Deze heelt zich echter noch door gedane vredes voorstellen noch door schoone beloften laten bewegen en beschouwt die voorstellen alleen als een middel om verdeeldheid onder de Atchineezeu teweeg te brengen. Gemengde berichten. Gisteren morgen is in het stroomagazijn van de cavalerie op den Koudenhorn te Haarlem het lijk van een huzaar gevonden, die zich door ophanging van het leven beroofd had. De man werd reeds sedert 20 dezer vermist. Hij was 31 jaren oud. De luitenant der huzaren v. B. heeft zich eergis teren in de kazerne te Amsterdam door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Men meent, dat zwaarmoedigheid de aanleiding van deze treurige daad was. In de vorige week is de tentoonstelling in het Park te Amsterdam door 15,424 personen bezocht. Te Amsterdam hebben zich eenige dierenvrienden vereenigd om aan mingegoeden gratis muilkorven voer hunne honden te versohaffen. Reeds zijn verschillende bijdragen tot dit doel ingekomen. Te Hengelo en te Vorden heerscht in vrij hevige mate dyssonterie. In de vorige week zijn op eerstge noemde plaats 4 personen, waarvan 3 uit éen gezin, aan die ziekte bezweken. Een Belg die zich, voorzien van valsche papieren, te Harderwijk voor den kolonialen dienst wilde doen aanmonsteren, is gearresteerd en op verzoek van de Belgische regeering uitgeleverd. Te Berlicum zijn Zondag avond twee huizen en eenig huisraad, en in de gemeente Reek bij Grave de schuur eener boerderij benevens een herberg met woonhuis en stal, zes varkens en een groot gedeelte van den inboedeldoor brand vernield. Bij het onweder, dat eergisteren avond gewoed heeft, is de bliksem geslagen in het goederenbureau van het station der Hollandsche spoorwegmaatschappij te Amsterdam. Twee personendie zich daar bevonden ontvingen een geweldigen schok, doch kwamen overi gens met den schrik vrij. Gelukkig is ook geen brand veroorzaakt. Da „Serapis", net schip waarmeê de prins van Wales de reis naar Indië zal maken, zal te Brinsdisi, en niet zooals vroeger gemeld werd, te Venetië, gereed liggen. Het heeft de paarden en bagage van den prins en zijn gevolg aan boord. 15 booten voert de „Serapis" met zich, waaronder de prachtig versierde staatssloep de eerste plaats inneemt. Dit vaartuig is 34 voet langen heeft 14 roeiers. De prins heeft het schip te Spithead geïnspecteerd. De Oostenrijksche regeering heeft het initiatief genomen tot een internationale wet op bescherming van nuttige vogels; voorloopig zal een internationale com missie een lijst van de vogels opmaken, die in aan merking komen voor bescherming. Volgens berichten uit de Kaapstad van 5 Juni heeft het huis der afgevaardigden in de Kaap kolonie met algemeene stemmen besloten, ongeveer twee derden van het tot hiertoe onafhankelijk Kaffergebied tusschen de rivier Kei en Natal in te lijven. Dezestreek heeft eene bevolking van omstreeks 140,000 Kaffers en is onder den naam van Niemandsland en Fingoland bekend. Iwokura Tomomi, het hoofd van een Japansch gezantschap dat voor eenige jaren Engeland bezocht heeft zijn toen gedane belofte vervuld om aan de biblio theek van het India office een Chineesche uitgaaf van Bhuddistische schriften te schenkendie in het Sanskriet „Tipitaka", in het Chineesch „Sontvang" en in het Ja pansch „Sasaikio" getiteld zijn. Het werk vult zeven groote kisten, weegt 3J ton en zal alleen een geheele kamer in beslag nemen. Thermometerstand. 28 Sep. 's av. 11 u.56 gr. 29 :smorg.7u.56gr.'smidd.lu.59gr.'sav. 6 u. 58 gr. State n-Gene raai. tweede kamer. {Vervolg.) Hoofdstuk VI (marine) is op f 13,632,587.50 geraamd. In verband met de nieuwe organisatie van het korps der marine, op 1 Juli jl. in werking getreden, wordt f 4750 meer aangevraagd. Tengevolge dier rege ling hebben thans reeds verscheidene jongelieden van aan leg zichop grond der meer voordeelige voorwaarden, bereid verklaard om voor scheepsbouwkundig ingenieur bij de marine te worden opgeleid. Voorts is een hoofd ingenieur van scheepbouw op wachtgeld weder in acti viteit hersteld en met den algemeenen dienst, dat is met het toezicht op den bouw en de herstellingen van het materieel bij de onderscheidene particuliere inrichtingen, belast. De afdeeling materieel wordt op f 7,411,150 uitge trokken zijnde ƒ88,000 meer dan voor 1875. In het aanvankelijk ontworpen project der aan te bouwen schroefstoomschepen le klasse wordt een wijziging ge bracht, teneinde de stoomketels onder de waterlijn te kunnen brengen. Het schip zal daardoor 4 ton duur der worden. De oorspronkelijk voor eenige nieuw aan te bouwen schepen ontworpen wapening metvoorlaad- geschut van Armstrong zal door achterlaadgeschut van Krupp vervangen worden. Dit jaar zijn wederom gelden aangevraagd voor den bouw van 7/10 schroefstoomschip le kl.1/2 rammoni- tor le kl.te verwerken op rijks werf te Amsterdam; voorts van: 3/4 schroefstoomschip 4'' kl.4/5 monitor 2" kl.4 stoomkanonneerbooten1 riviervaartuig, 2 torpedo-vaartuigendoor de particuliere industrie te leveren. In overleg met het departement van oorlog werd de torpedodienst zoodanig geregeld, dat voortaan de de fensieve torpedo's tot het beheer van dit departement en de offensieve torpedo's tot dat van marine zullen behooren. De proeven van oefeningen met offensieve watermijnen en wel vooreerst die met sleep en spar- torpedo's worden thans te Nieuwediep met ijver ver volgd; in afwachting der gereedheid van een speciaal torpedo'svaartuig worden daarvoor stoom barkassen ge bezigd. Tot oefening van het jonge scheepsvolk zal een speciaal opleidingsschip voor jongens en lichtmatrozen te Amsterdam worden gestationeerd. Het fregat Admi raal van Wassenaer zal daarvoor worden ingericht. Aan dat opleidingsschip zal de zeilbrik Ternate, thans tot opleiding van bootsmansleerlingen in dienst, als ten der worden toegevoegd, waarmede gedurende de zomer maanden kleine tochten tot oefening op de Zuiderzee zullen worden gehouden. De minister doet belang rijke mededeelingen omtrent het groote nut van de oefeningstochten. Niettegenstaande de werving van schepelingen vrij gunstige resultaten oplevert (in het jaar 1874 werden 728 man aangenomenin de eerste helft van 1875 366 man) is toch de generale sterkte van het personeel niet belangrijk toegenomen aangezien er een nagenoeg even groot getal den dienst verliet, hetzij met pensioen, het zij met ontslagongetwijfeld brengt de oorlogstoestand te Atchinvan waar velen, ongeschikt om langer te dienenin het vaderland terugkomenveel bij om het verlies van sterkte belangrijk te doen blijven. Is de toestand van het personeel thans nog onbevre digd, men kan met grond verwachten, dat hij, als men op den thans ingeslagen weg voortgaat, binnen weinige jaren aanmerkelijk beter moet worden. Immers het meerendeel der onbevarenen zal tegen dien tijd tot goede matrozen en onderofficieren gevormd zijn, die dan nog ruim 5 a 6 jaren aan den zeedienst verbonden blijven, terwijl de betere vooruitzichten hunner toekomst het reëngageeren ongetwijfeld zal aanmoedigen. Do werving van vreemdelingen heeft de Nederlandsche marine een tal van flinke matrozen verschaftaangezien echter sommige nationaliteiten zich dikwerf aan deser tie schuldig maken en anderen wegens vroegere ver bintenissen door hun regeering werden gereclameerd, is de werving van vreemdelingen tot enkele natiën beperkt moeten worden. Eene poging om in de West-Indische kolonie, voor namelijk op de eilanden, inboorlingen van Nederlandsche nationaliteit aan te werven, is aanvankelijk vrij goed geslaagd; eenige mildere bepalingen onlangs in het belang van die werving genomen, zullen de uitkomsten daarvan, naar met grond verwacht wordt, nog ver beteren. Na overleg met het Indisch bestuur is besloten ge leidelijk gevolg te geven aan het denkbeeld om de mindere klassen van matrozen bij de Indische militaire marine te doen vervangen door bekwame inlandsche matrozen. Na eenige jaren zal het Europeesch perso neel bij de Indische marine alsdan met een 3000tal koppen verminderd kunnen worden. De werving door het korps mariniers levert nog steeds weinig bevredigende resultaten op. Bovendien heeft

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2