MIDDELBURGSCHE COURANT. P 232. Donderdag 1875. 30 September. Middelburg 29 September. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Z. M. de koning heeft gisteren namiddag te half zes nre de commissie uit de tweede kamer ontvangen, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Naar ons per telegraaf wordt gemeld, heeft Z.M. de koning hierop geantwoord: „Mijne Heeren! „Ik dank u voor het aangeboden adres. Het is mij aangenaam daarbij de verwachting bevestigd te zien van het ernstig voornemen der kamer, om ten nutte van het vaderland vele en belangrijke zaken tot stand te brengen die hare medewerking behoeven." De tweede kamer heeft een commissie benoemd tot het onderzoeken der door de regeering verstrekte inlich tingen omtrent het contract met de Rijnspoorwegmaat schappij, betreffende de aansluiting te Rotterdam. Tot leden van die commissie zijn benoemd de heeren de SmidtBlussé WintgensSandberg en Borret. De afdeelingen van de tweede kamer hebben gisteren een aanvang gemaakt met het onderzoek van de In dische begrooting voor 1876. De gisteren avond alhier gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering der maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd Nijverheids- vereeniging, werd door een veertigtal vennooten bijgewoond. De heer A. den Boer opende als voorzitter de bijeen komst met eene korte toespraak waarin hij te kennen gaf dat het hem genoegen deed weder belast te zijn met de leiding dezer vergadering, hem reeds zoo dikwijls toevertrouwd. Waar hij vroeger meermalen met schroom zich met die taak belastte omdat toen slechts op geleden verliezen kon gewezen worden, doet hij dit thans met ingenomenheid omdat betere tijden zijn aangebroken en men de toekomst hoopvol kan te gemoet gaan. Bij het betreden der smalle baan van vooruitgang heeft het bestuur echter behoefte aan den steun en de medewerking der vennooten, en deze riep de voorzitter bij vernieuwing in. Uit het door den secretarisden heer L. L. Wou- tersenuitgebracht verslag der vennootschap over het zevende boekjaar van haar maatschappelijk bestaan en het elfde jaar sedert hare oprichting, ontleenen wij het volgende. De vennootschap verkeert voortdurend in bloeien- den staat. Het gestort kapitaal bedroeg bij den aanvang van het dienstjaar f 21,278.21 en bij het einde /26,317.48s. Gedurende dit jaar zijn 20 nieuwe vennooten toegetreden, samen voor 20 aandeelenterwijl nog voor 101/. aan- deelen door reeds vroeger toegetreden vennooten deel genomen is. Bovendien zijn sedert 1 Juli jl. tot heden nog 11 aandeelen geplaatst, zoodat thans nog 10 aandeelen beschikbaar zijnwelke naar men verwachten mag ook wel spoedig geplaatst zullen zijn, althans voor 1 Juli 187öj op welk tijdstip de door den koning toegestane termijn tot plaatsing verstreken is. Door het bestuur wordt ernstig in overweging genomen een voorstel tot vergrooting van het maatschappelijk kapitaal door uitgifte eener tweede serie van aandeelen en tot wijziging der statuten, in verband met de uitbrei ding der verschillende ondernemingen in den laatsten tijd. Het wacht echter de wettelijke regeling af van de zoogenaamde coöperatieve vereenigingenbij de wetgevende macht aanhangig. Omtrent de verschillende ondernemingen en onder werpen der vennootschap wcrdt onder meer het volgende in het verslag medegedeeld. De visscherij leverde dit jaar zeer ongunstige uitkom sten op zoowel wegens de geringe opbrengst als tenge volge van belangrijke vernieuwing en herstel aan zeilen en tuig van het vaartuig. Die ongunstige toestand deed zich trouwens ten aanzien der visscherij algemeen in Zeeland voor en de schuld is derhalve niet aan den schipper te wijten. De thans geopende gelegenheid tot directe verzending der vangst naar Engeland geeft uitzicht om daarvoor in 't vowolg een meer geregeld en voordeelig débouché te vinden. Wat de gebouwen betreft, is het ten vorige jare ge kochte huis op de Wal geheel in orde gebracht en op voordeelige voorwaarden verhuurd. Ook de overige verhuurde huizen leverden eene voldoende rente op. In den loop dezes jaars is in openbare veiling een huis in de Lange Gortstraat, wijk I n° 329, aangekocht, dat tot een kapitaal burgerhuis verbouwd wordt, hetwelk uitzicht geeft op goede winsten bij verkoop of ruime rente bij verhuring. Het in 't vorige jaar medegedeelde voornemen om tot eene bouwonderneming over te gaan, heeft begin van uit voering verkregen vooral bij het reeds gedeeltelijk verwezenlijkte vooruitzicht dat zoowel hier als teVlis- singen belangrijke industrieele inrichtingen zouden ge opend worden. Het bestuur meende eene voor het algemeen belang nuttige en voor de vennootschap voor deelige zaak tot stand te brengen, wanneer aan het van elders komend personeel, aan die inrichtingen ver bonden in de nabijheid hunner werkplaatsen en van de openbare vervoermiddelen, luchtige, doelmatige en gezonde woningen tegen behoorlijken huurprijs konden aangeboden worden. Op het achter de Nieuwepoort tegenover de werf der Commercie-compagnie gelegen terrein zijn van de gemeente 775 centiaren grond tot het bouwen van negen huizen aangekocht. Vijf dier huizen, waarvan de bouw aan den heer H. P. van de Ree alhier werd aanbesteed, moeten reeds met 1 No vember a. voltooid opgeleverd borden. Tal van aanvra gen tot verhuring zijn reeds bij het bestuur ingekomen. Met den bouw van nog vier huizen aldaar zal hoogst waarschijnlijk in den loop van dit boekjaar worden aangevangen. De bloei van den tuin op het Noord-bolwerk en de bijval dien hij van 't publiek ondervindt nemen steeds toe. Het getal huurders (of leden) bedroeg op 30 Juni jl. niet minder dan 707. De tuin en toebehooren zijn weder verbeterd en verfraaid. De onderneming levert aan de vennootschap een ruime rente op, doch de uit gaven zijn steeds klimmende, wil men den tuin, die zooveel tot genoegen der ingezetenen bijdraagt, bij voortduring door het publiek op prijs gesteld zien. In verband met het naderend einde van het driejarig con tract heeft het bestuur als verbeterde regeling in over weging genomen, om de muziekuitvoeringen voortaan voor rekening der vennootschap te doen plaats hebben. Tot dekking der daartoe vereischte uitgaven en de kosten van verschillende werken tot verbetering en verfraaiing van den tuin en lokalen zou echter eenige verhooging der bijdragen van de huurders onvermijde lijk zijn. Ten aanzien der steenbakkerij wordt in het verslag gezegd, dat de nog weinige ondervinding die het om trent die zaak verkregen had en de aanvankelijk on dervonden moeilijkheden het bestuur genoopt hebben om in dit jaar zich nog te bepalen tot voortzetting der proef, en inmiddels maatregelen te nemen om deze on. derneming in 1876 met kracht en definitief voort te zetten De werkzaamheden hebben zich dientengevolge bepaald tot het verwerken der in 1874 ontgraven klei. In de arbeidsloonen werd een zeer belangrijke reductie ver kregen. De omstandigheid dat de gebezigde werklieden niet gewoon waren den door het bestuur aangenomen Waal- vorm te hanteerenalsmede dat de ter droging uitge zette steen door de late nachtvorsten in April en Mei zijn getroffengaf aanleiding dat de uit de beide eerste ovens gevoerde steenen, wat de qualiteit betreft, niet zoo goed hebben voldaan als die van het vorige jaar. Later heeft zich deze toestand veel verbeterd. De financieele uitkomsten van dit jaar zijn niet ongunstig en geven de hoop dat zij de verliezen van het vorige jaar zullen kunnen dekken. Het totaal der over beide proefjaren gevormde steenen bedraagt 150,000 Waal- vorm en 124,830 kleinen vorm, waarvan zijn afgeleverd 214,430 en thans nog 60,400 in voorraad zijn. De ten vorigen jare aangekochte kleimolen heeft goed voldaan. Door eene overeenkomst met het gemeentebestuur tot het in huur nemen van ruim 7 hectaren bouwland in het oude haven-kanaal met recht tot ontgraving van klei, is het bestuur voor eene reeks van jaren verze kerd van het bezit der noodige klei tot voortzetting der steenbakkerij. Thans zal ook eene droogloods worden opgericht. Als een der kleine industriën der vennootschap wordt ook melding gemaakt van de voorgenomen plaatsing van een adresbord voor handelaren, neringdoenden en industrieelen in de straat tusschen de Koningsbrug en de Kanaalbrug. Het bord met bijbehoorende droogstijlen enz., aanvankelijk ter grootte van 9 M1, doch zóo inge richt dat het ten allen tijde kan uitgebreid wordenis dezer dagen aan den heer K. J. Kuiler alhier aanbe steed. Evenals vorige jaren zijn ook thans weder de onge bruikte gelden a deposito uitgezet. De kas was echter zeer ruim en de rente-standaard zeer laag, zoodat dit van grootcn invloed is geweest op het cijfer van het dividend. Thans zijn evenwel al de gelden der ven nootschap in hare ondernemingen geplaatstja zelfs, wanneer de stortingen over dit boekjaar niet meer mochten bedragen dan het bij de statuten voorgeschre ven bedragzouden voor een geregelden gang van zaken tijdelijk nog eenige gelden moeten opgenomen worden. De winst- en verlies rekening wijst een winstsaldo aan van 4 pet. tegen 7£ pet. in het vorige jaar, welk verschil voortspruit uit den eenigen verliespost der onderneming, zijnde die der visscherij; voorts uit de lage rente der niet gebruikte gelden en winstderving op de steenbakkerij, daar, hoe bevredigend de proef ook moge uitgevallen zijnhet daarvoor gebruikte kapitaal geen rente heeft opgeleverd. De overige ondernemingen gaven door elkander even goede uit komsten als het vorige jaar. Het gestorte kapitaal zal met 1 November a. voor meer dan 7/8 gedeelte belegd zijn in vaste panden die in zoodanigen toestand verkeeren dat hunne werkelijke waarde eerder de gestelde boekwaarde zal overtreffen dan daar beneden blijven. Uit een en ander werd in het verslag ten slotte de voortdurende bloei der vennootschap geconstateerd. Het verslag gaf tot eenige vragen en opmerkingen aanleiding, die door den voorzitter beantwoord werden. Vervolgens werd de rekening en balans van den ad ministrateurden heer K. Baart, door de vergadering nagezien en goedgekeurdwaaruit bleek dat de behaalde winst, na afschrijving op verschillende zaken, eene uit- keering van 4 ten honderd op het gestorte kapitaal toelaat. Als lid van het bestuur was aan de beurt van aftre ding de heer G. J. Will. In diens plaats werden door het bestuur ter keuze voorgedragen de heeren J. van Nederveen (die evenwel verzocht buiten aanmerking te blijven), J. A. Zip en G. Knol. De heer Knol werd bij eerste stemming benoemd. Als commissarissen moesten aftreden de heeren mr. G. N. de Stoppelaar en K. J. Kuiler. Ter vervulling der eerste vacature waren op de aan bevelingslijst geplaatst de heerenB. A. Verheij I. DhontJ. G. van der Harst en L. van Benthem Jutting. De heer Verheg werd gekozen met het lot tegen den heer Dhont. Voor de tweede vacature was eene aanbevelingslijst opgemaakt, bevattende de namen der heeren F. G. Sprenger, mr. P. R. Tak, J. C. van den Broecke en B. A. Fokker. Geen dezer heeren verwierf de vol strekte meerderheidterwijl de heer I. Dhontniet op deze lijst voorkomende, in herstemming kwam met den heer mr. P. R. Tak en daarbij de meerderheid behaalde. De heer Knol was niet ter vergadering aanwezig, zoodat hem van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. De heeren Verheij en Dhont verklaarden zich bereid de betrekking van commissaris aan te nemen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1