Advertentiên. Tentoonstelling. B UIT EN LA ND Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Utftijfüjtjgm iandMmcMflï. I*r||zen van Effecten. ging der bestaande wet, na de behandeling der wet op het hooger onderwijs. De minister handhaafde die toezegging, doch verklaar de zich tegen het denkbeeld om een staatscommissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van het lager onderwijs. De heeren van Eek en Moens drongen op de indiening van een wetsont werp tot wijziging aan. Ten slotte werd het adres ongewijzigd aangenomen. Polderbestuur wan Walcheren. verbetering. In het verslag der algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren, in ons vorignommerop genomen, staat dat de voorzitter heeft gereleveerd dat de voorziening te Domburg heeft plaats gehad zooals zij nu is geschied omdat men opzag tegen eene uit gaat van 10,000: dit cijfer was eene drukfout en moest zijn 110,000. Terwijl in België het feest der 45jarige onafhanke lijkheid wordt gevierd is zoowel daar als in Frankrijk eenige agitatie ontstaan door een paar artikelen van de heeren Emile de Girardin en Victor Hugo, die aan die onafhankelijkheid zoo spoedig mogelijk een einde willen maken door de annexatie van België bij Frank rijk. Het gezag dat beide schrijvers genieten heeft veroorzaakt dat aan hunne artikelen meer waarde is gehecht dan zij werkelijk verdienen. Daardoor hebben verschillende groote bladen, die aanvankelijk meenden dergelijke individueele phantasiën niet te moeten weder leggen, zich later verplicht geacht om tegen die theoriën te protesteeren teneinde de publieke opinie te kalmeeren. Zelfs de Fransche regeering heeft zich de zaak aan getrokken en tot de bladen eene nota gerichtwaarin zij constateert, dat zekere artikelen over de annexatie van België, in Frankrijk een groote verbazing hebben verwektomdat de publieke opinie in laatstgenoemd land over niets minder denkt dan over eene annexatie van België. Men moest, zoo wordt in die nota gezegd, te Brussel evengoed weten als iedereen in Frankrijk het weet, dat dergelijke theoriën niet anders als uit sluitend personeele phantasiën zijn. Verschillende Fransche bladen wijzen er uitdrukkelijk op, dat de denkbeelden van de heeren de G-irardin en Victor Hugo tot een vroeger tijdvak behooren en niet meer in overeenstemming zijn met de tegenwoordige begrippen en het heerschende gevoelen, terwijl Frank rijk alles behalve verkeert in een periode om aan an nexatie te denken en men zegt b. v. het Journal des débats om na de geleden verliezen een derge lijke taal te durven voeren, ieder gevoel van beschei denheid en nationale schaamte moet hebben afgelegd. Na dergelijke stellige officieele en officieuse bestrijdingen van de theoriën van de heeren de Girardin en Victor Hugo zal men er verder wel geen waarde meer aan hechten en er zich niet verder door laten verontrusten. Reeds eenige d .gen geleden, toen de Turksche troe pen verschillende voordeelen op de opstandelingen hadden behaaldspraken wij de vrees uitdat de Turken des te stouter taal zouden gaan voeren en des te minder tot concessies geneigd zouden zijn naarmate zij meer hoop konden koesteren met eigen krachten den opstand te onderdrukken. Deze vrees wordt thans nader be vestigd door een telegram uit Berlijn aan de Londen- sche Pall Mall Gazette, waarin wordt gemeld, dat de Turksche regeering heeft geweigerd aan haar Christelijke onderdanen concessies te "doenzoolang de opstande lingen zich niet volkomen hadden onderworpen. Deze weigeren echter de vijandelijkheden te staken en eischen als voorwaarde daartoe dat de vreemde mogendheden hen het verleenen van concessies zullen waarborgen. Deze handelwijze van de Verheven Porte is zeerge schikt om opnieuw het wantrouwen te rechtvaardigen door de hoofden der opstandelingen aan den dag ge legd bij de onderhandelingen met de gedelegeerden der mogendheden, en om hen in dat wantrouwen te versterken. Maar het schijnt ook, dat de mogendheden op zoo iets niet hebben gerekend, want de consuls hebben nieuwe instructies van hunne regeeringen gevraagd. Omtrent den gang van zaken op het oorlogstooneel zijn geen nadere berichten ontvangen. Dat de toestand echter zeer kritiek blijft kan reeds voldoende uit dit feit worden opgemaakt, dat de manschappen der land weer in Servië daarom hunne woonplaatsen niet mogen verlaten, omdat ieder oogenblik hunae oproeping en uittrekking worden verwacht. Niemand hunner mag, zelfs voorzien van een pas, het land verlaten. Te mid den van dien toestand is de bruid van prins Milan in Servië aangekomen en heeft allerwege op haar reis naar Belgrado een hartelijke ontvangst genotenwat een gunstig bewijs is voor de goede verstandhouding tusschen het volk en den vorst. Tusschen Spanje en Engeland zijn moeilijkheden ontstaan, tengevolge van de handelwijze van een Engelsche kanonneerboot te Gibraltar. Deze heeft een bark „Federal" genaamd die met contrabande, o. a. met tabak, was geladen, aan de Spaansche douanen ont nomen. Daarbij werd een van de ambtenaren der douane door een geweerschot gedood. De bark en de douanen werden naar Gibraltar opgebracht, doch daar weder vrij gelaten. Niet alleen de autoriteiten der Spaan sche marine hebben krachtig tegen deze handelwijze geprotesteerdmaar de regeering van Spanje zal te Londen over deze handelwijze der Engelsche autoritei ten reclameeren. Brussel 25 September. Te Antwerpen hebben zich de eerste verschijnselen vertoond van den verkiezingsstrijd voor de verkiezin gen die in dit jaar in het geheele land moeten plaats hebben om de gemeenteraden voor de helft te ver nieuwen. Zooals gij weet heeft Antwerpen een liberalen, zelts geavanceerden gemeenteraad, terwijl de Ant- werpsche leden van de beide kamers van het parlement clericalen zijn. Gij kunt dus wel begrijpendat de clericalen tot iederen prijs de bestaande liberale Stedelijke administra tie naar hun zin willen veranderen. En daar het stedelijk bestuur door zijn verstandige werkzaamheid zeer groote diensten heeft bewezen aan den handel en de scheepvaart van Antwerpen door een reeks van hervormingen, vooral ten aanzien van het beheer over de haven, kunnen de ultramontaansche bladen over geen ander wapen beschikken dan over dat van den laster. Zij wilden den wethouder van der Taelen, bijgenaamd „de koning der Geuzen", doen vallen en legden hem ten laste, dat hij eene rol had gespeeld in de demon stratie van 1873 tegen het ministerie-d'Anethan. Zelfs beweerde men dat hij geroepen had: „Weg met den kaartenkoningLeve de republieken wat weet ik nog al meer. Geen bestrijding of tegenspraak hiertegen baatte iets. Hoe meer de meest geachte mannen vol van diepe verontwaardiging tegen dergelijke schande lijke aantijgingen protesteerden, des te meer wierpen de clericale bladen en vooral FEscaut zich op hun prooi en hielden met een stalen voorhoofd hun laster lijke beschuldigingen vol. Zij gingen zoover, dat zij eindelijk aanleiding hebben gegeven tot eene uitbarsting. Alle eerlijke lieden waren zoozeer verontwaardigd, dat de heer van der Taelen dezer dagen het voorwerp is geweest van een zoo grootsche ovatie, dat men wel kan zeggen dat zijne tegenstanders hem zooveel goed hebben gedaan als zij hem kwaad hebben willen berokkenen. Een adres, door verscheidene duizenden van de voor naamste ingezetenen der stad onderteekendwerd hem aangeboden door een deputatie, die op weg naar de woning van den wethouder door bijna de geheele be volking van Antwerpen werd gevolgd. Ziedaar eene gebeurtenis van groote beteekenis met het oog op de aanstaande verkiezingen voor den gemeenteraad. Op andere plaatsen spreekt men nog niet over de verkiezingenterwijl men hierte Brusselte midden van de September-feesten zit. De 45c verjaardag van de onafhankelijkheid van het land is op de gewone wijze gevierd, zoodat er niets bijzonders van valt mede te deelen. Het vermakelijkste is nog de groote drukte die in de stad heerscht tengevolge van liet groot aan tal vreemdelingen dat haar bezoekt. Gisteren is te Vlissingen aangekomen de Noordduit- sche stoomboot Orionera, gezagvoerder Heeckt, in ballast van Hartlepool, en de Engelsche stoomboot Haratio, gezagvoerder Manson, van Cardiff met steen kolen voor de maatschappij „Zeeland." Graanmarkten enz. Rotterdam, 27 September. Canariezaad 2 hooger witteboonen 50 cent lager; bruine dito onveranderd overigens werd alles tot vorige prijzen verkocht. Amsterdam, 27 September. Raapolie op zes weken ƒ36}. Lijnolie ƒ28}. Amsterdam, 27 September. Nederland. Certific. Werkelijke scho 2$ dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 4 dito dito Amsterdam. 3 62« 75A 99 j 109} 94 J 92 België. Frankrijk. Rusland. PoleD. Oostenrijk Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Ob igatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand, Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Yereenigde Staten 1904 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St.Paul&Pac.Spw.lesec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 dito 1865 2} pet. 3 f. 5 5 5 5 5 5 5 5 5 102} 814 934 1024 1014 376 366 94A 4 79} 4 f) 4 a 85A 6 5 262 4} pet. 891 4 5 a 162} 3 a 1364 5 pet. 101 5 2384 5 pet. 101 5 V 4 pet. 82A 4 f 651 5 a 144 5 pet. 65A 5 a 65} 5 61} 5 a 62 3 967 5 a a 143 6 pet. 5 a 73} 5 a 68} 3 103} 3 pet. 18}} 3 18} 3 a 52} 5 a 334 6 t 122 7 pet. 77} 7 a 73 5 a 101 6 a 99} a 84 6 a 6 a 88} 7 a 46} 7 a 78} 7 a 74 7 a 73} 6 a 87} 7 a 7 a 17} 4} a 5 a Prijzen wan coupons. Amsterdam, 27 September. Metall. 22.32}dito zilver f 22.70; Div, Eng. per ƒ11.85; Eng. Portugal per£ 11.77}: Spaansche piasters 1.33Amerikaansebe dollars (in goud) 2.44} Amsterdam, 25 September. Metall. ƒ22.32} dito zilver 22.72}; Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per f 11.85Eng. Portugal per 11.85Frans. ƒ47.40; Belg. ƒ47.40; Pruis, f58.60; Hamb. Russen 31} Russen in Z. R. 32$; Poolsche per fl. Spaansche piasters ƒ1.33; Amerikaansche dollars ƒ2.45; papier 2.09. Ylissingen, 26 September 1875. Heden trof mij, mijne kinderen en behuwdkinderen een gevoeligen slag door het afsterven van mijnen ge liefden echtgenoot en vader, de heer WILLIAM FAGG, Mr. Zeilmaker, in den ouderdom van 70 jaren. Wed. M. FAGG, geb. Hawkes. De zaak zal voorloopig door mijnen zoon RICHARD op denzelfden voet voortgezet worden. Dienende deze voor algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. De heer en mevrouw DE FREMERIJ betuigen hun nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ontvangen bij het overlijden van hun geliefden behuwdvader en vader, de heer C. HISSER. Mijnen hartelijken dank breng ik bij deze aan alle vrienden, zoo buiten als binnen de stad, voor de belang stelling op Zaterdag 25 dezer bij mijn 70" jaardag aan mij betoond. J. J. F. GRAUSS. In het gebouw der TEEKEN-ACAÜEMIE zijn van heden tot Donderdag den 7en October a. s. twee kapitale Schilderijen, vervaardigd door den kunstschilder J. F. SCHUTZ, ter bezichtiging gesteld, tegen eene entrée van 10 cent per persoon, ten voor- deele van den Concierge.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3