luiden: misbruik van vertrouwen door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden die den be klaagde ter hand waren gesteld tot een betaald wor denden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. De verdediger m'. E. Fokker concludeerde na eene uitgewerkte pleitrede tot vrijspraak van zijn cliënt op grond dat de verduistering van gelden niet bewezen is; mocht evenwel het hof daaromtrent een nader onder zoek noodig achtendan concludeerde hij tot schorsing der zaak voor onbepaalden tijd en eindelijk zeer sub sidiair tot ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen, 4 October. Koloniën. De per mail alhier aangebrachte berichten uit Oost- ïndië loopen tot 14 dezer, doch bevatten weinig be langrijk nieuws. Ten aanzien der verschijning van den opstandeling Bumiat in het Sindangsehe, wordt nog medegedeeld dat Burniats weinige aanhangers reeds bijna allen gevat zijn. Hij zelf was nog niet gearresteerd, doch zijn volgeling en wegwijzer Badar is door eene tot vervolging uitgezonden patrouille opgespoord, en daar hij zich bleet verweeren, afgemaakt. De verkregen resultaten zijn hoofdzakelijk te danken aan de fermiteit en het beleid van den controleur der le klasse bij het binnenlandsch bestuur op de buitenbezittingen, C. J. Braun. De reis van den gouverneur generaal naar Soera- baya, teneinde daar den eersten steen te leggen voor den Ooster-spoorweg waarvan de vorige mailberichten melding maakten zal niet plaats hebben. Z. exc. zal \an Tjipanas een reisje door de Preanger maken. Aangaande de vier cadetten-scholen voor het opleiden van officieren, waarvan er een te Meester Cornelis zal worden opgericht, verneemt men nog, dat de opening der school in laatstgenoemde plaats ver moedelijk reeds in October zal geschieden. Tijdelijk zou in de kapementen van het lle bataljon een gebouw als school worden ingericht, terwijl daar ook kamers voor de élèves zouden worden beschikbaar gesteld. Reeds 10 leerlingen van het gymnasium Willem III zouden zich tot den kommandant van het leger hebben gewend, met verzoek om tot dien cursus te worden toegelaten. Gemengde berlclilcn. Vrijdag avond laat is bij den heer H. A. Polak, koopman in ijzerwaren enz. te Vlissingen, eene poging tot inbraak beproefd door middel van het uitsnijden van een vensterruit. Vermoedelijk was de dader bekend met de omstandigheid dat de familie op den avond van den sabbatli niet in het winkelhuis, maar in het woon huis verblijft. De zoon des huizes slaapt echter in het winkelhuisen zich des avonds daarheen begevende zag hij iemand bezig aan het raam. Hij deed alsof hij niets bemerkte en stapte stil voorbij naar het bureau der politie, in de nabijheid aldaar. De dief had echter onraad vermoed en was bij de terugkomst spoorloos verdwenen. De politie heeft toen een aardig en flink bewijs van activiteit gegeven. Volgens hare ervaring achtte zij slechts een gering aantal personen in staat om deze wijze van stelen toe te passen. Nadat zij daarvan aftrok die personen waarvan zij wist dat ze op dat oogenblik niet daar geweest konden zijn bleef er slechts éen overeen jongen van omstreeks 19 jaren, wien zij van deze daad verdacht. Fluks begaf zij zich naar de woning van den verdachte, belde de bewoners op en liet den jongen uit bed voor zich komen. Natuurlijk ontkende deze, doch door de onder vraging in 't nauw gebracht, gaf hij zich zooveel bloot, dat de politie, versterkt in haar gevoelen door eene verwonding aan de handvoldoende grond vond om den jongen in hechtenis te nemen. Jl. Zaterdag is die persoon, genaamd J. B., alhier in het huis van verzekering binnengebracht. Hij is 19 jaren oud en van beroep opperman. Deze jeugdige misdadiger, die voor zijne moeder, eene weduwe, en eenige zusters en broeders het brood moet verdienen, is thans reeds ten 5e male in handen der justitie en eerst den 11™ Juni jl. uit de gevangenis te Goes ont slagen, waar hij vier maanden in eenzame opsluiting heeft doorgebracht. Uithoofde van het overlijden van den heer J. Eduard de Vries, directeur van het Paleis van volksvlijt te Amsterdam, is dat gebouw gedurende vierdagen gesloten. In October keert de heer Burgers, president der Transvaalsche republiek, te Amsterdam terug. Men tracht hem voor zijn vertrek (medio November) een groot diné aan tej bieden en bij een voorafgaande receptie in kennis te brengen met de ijverigste voor standers onzer volksbelangen. Een oproeping tct deel neming aan het diné is reeds gedaanook tot hen, die buiten Amsterdam aan dit huldeblijk wenschen deel te nemen. Jl. Vrijdag middag werd uit Utrecht geboeid over de grenzen naar Pruisisch Etten gevoerd een onder officier in Pruisischen dienst, die den oorlog tegen Frankrijk als onderofficier medegemaakt had en na de groote herfstmanoeuvres in volle uniform gedeserteerd was. Hij meende in den rang dien hij bekleedde voor het Indische leger dienst te kunnen nemen. Zucht tot avancement schijnt den overigens zeer netten militair tot dezen onberaden stap te hebben gebracht. In het hertogdom Luxemburg begint men toebe reidselen te maken voor de viering van het 25jarig stadhouderschap van prins Hendrik der Nederlanden. Het feest, dat den 4en October aanvangt, zal drie dagen duren. De feesten ter eere van den prins zul len zeer luisterrijk zijn. Te Meppel is een dolle hond afgemaakt, die onderscheidene honden en katten gebeten heeft en ook enkele personen in hunne kleederen. Verscheidene honden, die verdacht waren van met het bewuste dier in aanraking te zijn geweest, zijn door de eigenaars gedood. De groothertog van Luxemburg heeft tot groot kruis der orde van de Eikenkroon benoemd den heer Gaschart, rijks-archivaris te Brussel, die zich sedert eenige dagen in den Haag bevindt. In een te Bergen in Noorwegen verschijnend dag blad, de Adresavisen, leest men onder dagteekening van 15 September het volgende: „Een onlangs uit de IJszee te Hammerfest aangeko men vaartuig, de schoener Regina, gezagvoerder Gun- dersen, (eigenaar de heer 0. I. Finckenhagen aldaar), heeft op zijne reis het noordelijkste gedeelte van Nova Zembla bezochten is bij die gelegenheid in de Ishaon (IJsliaven) geweest, waar de Hollander Barends zich gedurende den winter van 1596/97 heeft opgehouden. Kapt. Gundersen brengt van daar eenop de plaats waar waarschijnlijk eenmaal de verblijfplaats der Hol landers geweest is, gevonden journaal mede, gevoerd door Barends en waarschijnlijk behandelende de tijd ruimte tusschen 1 Juni en 29 Augustus 1580. „Het papier heeft zich goed gehouden en het schrift is volkomen leesbaar. De inhoud is echter moeilijk te verstaan, hoofdzakelijk wanneer men niet volkomen te huis is in de Hollandsche taal, welke vermoedelijk in de verloopen 300 jaren verschillende veranderingen, zoowel in dialect als orthographiemoet ondergaan hebben. Daar het journaal, zoo'1 ls gemeld is, waar schijnlijk een gedeëlté van hèt jaar 1580 behandelt, kan men niet verwachten daarin iets over Barends' oponthoud in Ishaon te vinden; het moet een document zijn't welk hij van vroegere reizen heeft medegebracht, maar dat desniettemin van zeer veel belang zijn kan." De schade, door de laatste overstroomingen van de Héralt enz. alleen aan den wijnbouw in Frankrijk toegebracht, moet volgens nauwkeurige berekeningen niet minder dan 5,600,000 franken beloopen. Te Six-Toursin het Fransche departement Var, staat een reuzenwingerdwelks vruchtbaarheid en ont wikkeling ongekend groot zijn. Men telt er toch niet minder dan 380 prachtige druiventrossen aandie elk gemiddeld een kilogram wegen; terwijl zijn gebladerte een oppervlakte van 90 vierkante meters beslaat. De stam is 45 centimeter in omtrek. Verknopingen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed: het leveren en plaatsen van getimmerde afscheidingen in de scholen C en F, wijk H n° 6 en n° 1 in de Lange Delften het maken van twee licht ramen aldaar. Hiervoor zijn vier biljetten ingekomen, te weten van de hier wonende heeren C. A. Goethals voor /510, A. Flipse voor ƒ435, J. F. M. van der Heil voor f 397.97 en J. P, Akkerman voor 348. Burgerlijke stand. (Van 1926 September.) Middelburg. OndertrouwdR. J. P. Heeroldt, jm. 22 j., met M. W. Pelle, jd. 20 j. J. Bongers, jm. 24 j., met D. C. van Hoeke, jd. 20 j. A. van Maldegem, jm. 22 j., met S. Arense, jd. 22 j. S. Poortvliet, jm. 27 j., met M. Nieuwenhuize, jd. 20 j. J. Mondeel, jm. 23 j., met G. Timmerman, jd. 32 j. H. Bliek, jm. 25 j., met M. Verhuist, jd. 22 j. Bevallen: E. Barendse, geb. Galjouw, d. J. Goethals, geb. van Melle, z. J. M. C. Meeuse, geb. van de Woestijne, z. C. Stofregen, geb. Mesu, z. M. C. van de Poel, geb. van Leent, z. J. Hendrikse, geb. Dekker, z. P. Pouwer, geb. Dobbelaar, d. P. Timmerman, geb. Poppe, z. A. H. van der Weel, geb. Tisserand, d. (levenl.) J. E. van den Broek, geb. Verwer, z. Overleden: J. C. J. van Meten, d. 4 m. E. J. Hoo- gendorp, jd. 55 j. C. C. van Hercules, vrouw van W. H. van Heuven, 46 j. P. E. Hazelof, d. 11 j. (Van 1825 September.) Vlissingen. Gehuwd: W. van de Voorde, jm. 22 j., met J. Geldhoff, jd. 18 j. Bevallen: A. Busquet, geb. Kemeling, z. A. M. van Twel, geb. Blaas, d. C. M. de Visser, geb. de Kaart, d. J. P. Nijssen, geb. van Akkeren, d. M. J. Korff, geb. Col lin, z. C. L. Barbé, geb. van Vyane, d. J. C. Quite, geb. Revier, d. OverledenT. I. A. Pillault, wed", van J. J. Rengglij, 84 j. M. de Jager, d. 5 m. W. M. A. Ouwerkerk, z. 8 w. C. de Kan, z. 5 j. W. M. Meerman, z. 7 m. J. de Barge, wed", van J. van der Harst, 59 j. W. Buisman, z. 4 m. Goes. Bevallen: C. Bannet, geb. Frank, z. T. Rijk, geb. Goense, d. L. A. Gerritse, geb. de Muijnck, z. C. Wijtenburg, geb. Boeije, z. D. Franken, geb. Goed- bloed, z. L. J. M. van den Bosch, geb. van Dam, d. A. F. Berks, geb. van Ranst, z. Zierikzee. Gehuwd: J. Verschuur, jm. 24 j., met M. ,J. van Dijk, jd. 33 j. OverledenC. Botvliet, z. 4 m. N. van der Kreke, d. 3 m. J. C. Dekker, man van F. Pauls, 75 j. J. M. Courtoij, man van K. Bosdijk, 75 j. J. de Bie, wed", van M. Timmerman, 72 j. Therutometcrstaad. 25 Sep. 's av. 11 u. 60 gr. 26 'smorg.7u.59gr.'smidd.lu.66gr.'sav.llu.62gr. 27 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.54gr.'sav.6u.59gr. Siaten-geiieraal. tweede kamer. Zitting van Maandag 27 September. {Per telegraaf Ingekomen is een westonwerp houdende een nieuwe regeling der militaire pensioenen bij de landmacht. De algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede is zonder eenig debat goedgekeurd. Het adres luidt aldus: „Sire „1. De tweede kamer der staten-generaal stelde het op hoogen prijs, uwe majesteit wederom in het midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te zien en te hooren gewagen van het vele goede, dat wij rondom ons mogen gadeslaan. „2. Aangenaam was ons de verzekering dat uwer majesteits verstandhouding met de vreemde mogend heden bij voortduring zeer vriendschappelijk is. „3. Wij verheugen ons, dat opnieuw van de plichts betrachting der zee- en landmacht een gunstig getui genis wordt afgelegd en beide in Indië zich ten volle berekend toonen voor de haar opgelegde moeilijke taak. „4. Dat op velerlei gebied, zooals met opzicht tot het rechts- en financiewezen militie en schutterijen, dringend behoefte is aan verbetering, erkennen wij ten volle. Tot het tot stand brengen dier verbetering zul len wij, voor zooveel in ons is, trachten mede te werken. „5. Evenals aan uwe majesteit gaat de uitbreiding der middelen van verkeer, vooral der spoorwegen, ons zeer ter harte, al mogen daarom andere nuttige open bare werken niet uit het cog worden verloren. „6. Met u, sire, koesteren wij de levendigste belang stelling in den bloei der verschillende takken van het onderwijs. Dat groote volksbelang verdient gestadige zorg. „7. Met voldoening hoorden wij door uwe majesteit den toestand onzer Oost-Indische bezittingen over het algemeen gunstig noemen. Ook naar onze overtuiging is daarbij krachtige handhaving van het gezag behoefte aan hetgeen strekken kan tot ontwikkeling der algemeene welvaarttot. bescherming van den inlander en tot het doen verdwijnen van oude mis bruiken. Met geheel Nederland vereenigen wij ons in den wenschdat de krachtige pogingen om den oorlog in Atckin tot eene bevredigende uitkomst te brengen, weldra volkomen mogen slagen. „8. Het deed ons leed te vernemen, dat de gel delijke toestand van Suriname niet vooruitgaat en de landbouw van die kolonie behoefte heeft aan ondersteuning. „9. Met uwe majesteit hopen wij, dat de moeie- lijkhedendie de handel van Curacao ten gevolge dei- herhaalde onlusten in de republiek Venezuela onder vindt door onderhandelingen uit den weg zullen worden geruimd. „10. Wij aanvaardensirede veel omvattende taakdie ons wachtin de hoop van door onzen arbeidonder Gods onmisbaren zegenhet heil te helpen bevorderen van het dierbaar vaderland." Bij de behandeling der paragrafen werden verschil lende onderwerpen besproken. Toen de paragraaf betreffende de spoorwegen aan de orde kwam drongen de heeren de Jong en Fransen van de Putte aan op een spoedige behandeling van het wetsontwerp tot het aanleggen van spoorwegen voor rekening van den staat. De heeren van Naamen en Godefroi en de minister wenschen de quaestie der ex ploitatie te behandelen in v.erband met het wetsontwerp op den aanleg. De heer Fransen van de Putte gaf zijn voornemen te kennen omindien na het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van de regeering geen antwoord op het verslag der afdeelingen betreffende het spoorweg-ontwerp was ingekomenvoor te stellen dat de prioriteit zou worden toegekend aan het voorstel van de heeren Kappeijne c. Bij de behandeling der paragraaf over het onderwijs gaven de heeren Sgbimmelpenninck van der Oije en de Jonge als hunne meening te kennendat hetin de gegeven politieke omstandigheden, onraadzaam wasom op wijziging der wet op het lager onderwijs aan te dringen. De heer Heydenrijck wilde een afwachtende houding aannemen met het oog op de toezegging der regcering tot indiening van een wetsontwerp tot wijzi-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2