MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 28 September. F 230. Dinsdag 1875. n f ir> Middelburg 27 September. r door Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. In de heden gehouden zitting der tweede kamer heeft de minister van binnenlandsche zaken vóór den aanvang der werkzaamheden medegedeelddat het votum der eerste kamer op den 24™ dezer aan hem en zijn ambtgenoot voor financiën aanleiding had gegeven om hun ontslag aan Z. M. den koning te vragen. Op dit verzoek had Z. M. echter stellig weigerend beslistwaarop zij na rijpe overweging en met het oog op den bestaanden toestand hebben gemeendin het algemeen belangzich voor alsnog naar 's konings verlangen te moeten veegen, terwijl zij verklaren ten volle de verantwoordelijkheid voor deze beslissing op zich te nemen. Hoewel de lijsten der voorstanders van de afschaf fing der plaatsvervanging en van de invoering van den persoonlijken dienstdie door graaf van Limburg Stirum worden openbaar gemaakt, steeds in omvang toenemen, schijnt die beweging in Zeeland niet veel op gang te maken, althans men hoort er niet veel van. Misschien zouindien de zaak eens flink werd aange pakt, wel blijkendat men ook hier niet onverschillig is voor verbetering van het leger en van het lot van den soldaat. Wij noemen die twee zaken in éenen adem omdat zij o. i. noodzakelijk gepaard gaan. Zoodra de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd en ook de zonen van goeden huize in het leger moeten dienen, zal ook voor het materieel belang van den soldaat wel beter worden gezorgd en o. a. de kazernes meer overeenkomstig de eischen van fatsoenlijke verblijfplaatsen worden inge richt. Dat dit tegenwoordig alles behalve het geval is weet bijna iedereen, en men behoeft niet ver te gaan om zich daarvan persoonlijk te overtuigenmaar bij zonder sterk sprekend is in dit opzicht hetgeen Veritas in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage mededeelt over de kazernes te Bergen op Zoomwaar over reeds meermalen is geklaagd. „Die kazernes zegt hij zijn beiden dermate door wandgedierte verontreinigd, dat men moeilijk haar weerga zou kunnen vinden. „Bij een onlangs gehouden reiniging van het nacht legerzooals er maandelijks een plaats heeft kwam het ongedierte uit elke krib met honderden te voorschijn. „Een onderofficierdie zijn krib van boven tot onder met petroleum had laten insmeren en het touwlij nnet in gaswater had uitgekookt, werd vier dagen later weder door deze plaag bezocht en telde bij die gelegen heid niet minder dan 113 der bewuste diertjesen dit in een tijdsverloop van vier dagen. Vele onderofficieren en soldaten zijn in de treurige noodzakelijkheid, van het vangen dezer insekten een nachtwerk te maken en er alzoo hun nachtrust aan op te offerenen menigeen vindt s morgens bij zijn ontwaken een tiental wand luizen over zijn handdoek kruipen. Bij de gewone wekelijksche geneeskundige visitatieworden er man schappen gepresenteerd, wier lichaam vuurrood ziet van de beten van dit ongedierte en die reeds ten gevolge daarvan aan den eerstaanw. offie. van gez. zijn voorgesteld. Men schaamt zich in 't publiek te komen, om de eenvoudige reden dat de kleedingstukken er mede besmet zijndagelijks hoort men de burgerij met schande over de kazerneering spreken. De klachten zijn ontelbaar, de korpskommandanten schrijven en wrijven er onophoudelijk over, maar niets baat, alles blijft bij het oude. „Ten bewijzeNu 15 a 16 jaren geleden werd er op last van het M. v. O. een commissie benoemd, om de kazerne Markiezenhof te onderzoeken. Het gebouw werd totaal afgekeurd, en nog steeds dient het tot logies en wordt thans bewoond door de bataljons van het 3" reg. inf. „Van 1860 tot en met 1874, dus in een tijdsruimte van 14 jaar, is er te Bergen op Zoom voor een som van 88,500 aan het onderhoud van kazerneering ver kwist, ja verspild en verknoeid, terwijl er dit jaar voor hetzelfde doel weder /5300 is uitgetrokken. „Waren die gelden niet beter te besteden geweest?" De commissie van de eerste kamer der staten generaalbelast met de aanbieding aan den koning van het adres van antwoord op de troonredeheelt Zaterdag namiddag zich van die taak gekweten. Op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1876 is o. a., daar de concessie-Dronkers voor den aan leg van een duinwaterleiding naar Middelburg enVlis- singen vervallen is een som van 44,000 uitgetrokken voor het aanschaffen van een distilleertoestel door wijlen d' Normandy uitgevonden. Dit toestel zal in 24 uren eene hoeveelheid van 6000 gallons of ongeveer 27 M' drinkwater kunnen leveren. De kosten van bediening, onderhoud en exploitatie worden gerekend op 4000 per jaar, in mindering waarvan de opbrengst van het verkochte water komt. Ook zijn op die begrooting uitgetrokken subsidies van 5000 voor op te richten gemeentelijke scholen voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Goes en te Leeuwarden. Zooals men zich zal herinneren heeft in Augustus 1874 een groot aantal voorname ingezetenen van Batavia zich bij adres tot Z. M. den koning gewend met bezwaar tegen de invoering van een speciale belasting voor Europee- sche ingezetenen en vreemde Oosterlingen in Nederlandsch Indië. Blijkens eene in de Javasche courant van 2 Maart 1875 voorkomende Vfficieele mededeeling is be doeld adres door den koning als voorbarig terzijde gesteld. Thans hebben zich 58 ingezetenen van Batavia ge wend tot de tweede kamer der staten-generaal met een adreswaarin zij hunne bezwaren tegen de eventueele invoering van een dergelijke belasting ter kennis bren gen van dien tak der vertegenwoordiging. In het officieel gedeelte van de Wed. Spectator komt het volgende schrijven voor aan den heer Heemskerk „Aan Mr. J. Heemskerk Az.minister van binnenlandsche zaken. „Excellentie „Daar de Spectator niet hoog genoeg aangeslagen is om lid van de eerste kamer te kunnen zijn, was het hem niet mogelijk terstond na de rede van uwe excel lentie het woord te vragen voor een persoonlijk feit. „Uwe excellentie heeft gisteren den naam des Spec tators in het debat gemengd. Te vaak heeft de Spec tator uwe excellentie uitgeteekend dan dat hij zich nu over deze wederkeerige Auszeichnung zou mogen be klagen. Maar wel heeft de Spectator het recht zich hierover te beklagen, dat uwe excellentie, die in travers en verkiezingszaken zoo scherp ziet, de vorige plaat van den Spectator in de vergadering der eerste kamer beoordeelde zonder van die plaat anders dan zeer vluchtig kennis te hebben genomen. Immers, indien uwe excellentie haar met eenige oplettendheid had beschouwdzou uwe scherpzinnigheid ongetwijfeld be speurd hebben, dat de oud-minister van financiën, wiens beeltenis er op voorkomt, er niet is afgebeeld in hoedanigheid van „een vriend" van uwe excellentie, maar als de in dit geval aangewezen persoonsverbeel ding van de Rijnspoorwegmaatschappij. „Wat voorts de misvatting van uwe excellentie aan belangt, als zou hij op die prent zijn voorgesteld als „een dief die de schatkist besteelt", het aan merkwaar dige handelingen zoo rijke staatkundig leven van uwe excellentie levert den Spectator steeds zooveel materies spectandi, dat het snood ondankbaar zou zijn al verbood het niet reeds de eerlijkheid uwe excellentie van zoo iets te betichten. Het is den Spectator dan ook aangenaam uwe excellentie de verzekering te kunnen gevendat waarlijk niets anders bedoeld werd als dat uwe excellentie met het waarborg-millioen heeft gehandeld op de wijze door den heer Duymaer van Twist in zijne motie omschreven en door de heeren Pincoffs en Borsius nader toegelicht. „De Spectator verwacht van de bekende onpartijdig heid van uwe excellentie voorlezing van dit schrijven in de vergadering van de eerste kamer der staten- generaal. „De Nederlandsche Spectator." „Gedaan te 's Gravenhage, den 24en Sept. 1875." De Staats-courant van Zondag en Maandag 26 en 27 September bevat de wetten van den 8™ te voren tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1874, en tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1875. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan mr. W. A. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oije, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken, tot het aannemen van het kommandeurskruis der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. eereteekenen. Toegekend aan D. Mitchell, matroos le klasseen A. J. Eggersmatroos 2C klassebeiden dienende op Zr. M\ schroefstoomschip Metalen Kruis, als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen licht matroos, ter reede van Atchin, op 25 Juni jl.de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Septem ber 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. W. Rath, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. leger. Benoemd bij den plaatselijken staf tot kapi tein plaatselijken adjudant le klasse te Maastrichten zulks te rekenen van 1 November a., de ritmeester G. H. baron Taets van Amerongen, van het wapen der cavalerie, thans op nonactiviteit. Onderwijs. Aan de middelbare school voor meisjes te Utrecht zijn voorloopig voor den tijd van een jaar benoemd mej. P. J. van Eeldealdaartot leerares in het Engelschop een traktement van 800mej. Wijthof, uit 'sHage, in het Fransch, 1000dr. H. Wefers Bettinktot leeraar in de natuurlijke historie, f 500 dr. C. M. Kan, tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, ƒ900; dr. J. E. Fischer, tot leeraar in de rekenkunde 500dr. H. Wijnkes tot leeraar in de natuurkunde 400, en de heer H. J. P. Hanau tot leeraar in het teekenen350. Rechtzaken. Heden is voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland in hooger beroep behandeld de zaak van A. A. V., notaris te Sas van Gent, die bij vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Goes van 31 Juli jl. is schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en te dier zake veroordeeld tot gevangenistraf van éene maand, in eenzame opsluiting te ondergaanen eene geldboete van 25, benevens in de kosten. Hem is namelijk ten laste gelegd, dat hij heeft ver duisterd of weêrloos gemaakt eene som van ƒ170, die hem op den 6e» Juli 1874 of omstreeks dien tijd te Sas van Gent is ter hand gesteld door of namens de naam- looze vennootschap „de Zeeuwsche suikerfabriek" te Sas van Gent, om te dienen voor kosten van inschrij ving en registratie eener akte van hypotheek, door hem als notaris verleden, en welke inschrijving hij niet heeft laten doen. De slotsom der heden voor het hof gehouden debat ten isdat het openbaar ministerie, bij monde van den advocaat-generaal, heeft gerequireerd tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Goes voor zooveel de schuldigverklaring en de opgelegde straf betreftdoch met verbetering der qualificatie door die te doen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1