MIDDELBURGSCHE COURANT. n. F 229. Maandag 27 September. IS. 'eren, zee. 1875. Middelburg 25 September. Polderbestuur van Walcheren. 1 en I. E. DE aris D. VEE- rkoopcns IELS. af worden ercha 1 ote collectie gemaakt, rskaai, ich bij eene n te sluiten P aan het benoodigd eid benoo- khandelaar O. uur, m 1, 3,30, 7, laats 1 u.) 2, 4,40, 8, an Middel G GOES. ierikzee nm. 3, 3,30 3- 3,30 ROAM. am: 11,30 u. 8,- 8- 9,30 9,30 0,30 0,30 0,30 0,30 0,30 0,30 .12 .20 10.- 10.24 10.35 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8 65 9.15 9.30 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Uit Vlissingen wordt gemeld dat zich aldaar eene maatschappij heeft gevormd, bestaande uit drie Antwerp- sche heeren en den heer Maters uit Vlissingen welke het tegenwoordig badhuis met de omliggende gronden hebben aangekocht, teneinde daar een meer met de eischen van een goed badhuis overeenkomend gebouw op te richten. Uit Amsterdam wordt ons per telegraaf de treurige tijding gebrachtdat de heer J. Eduard de Vries, directeur van het Paleis van volksvlijt aldaardie zich steeds als een ijverig en ondernemend man deed ken nen, in den atgeloopen nacht is overleden. Door de commissie voor het geneeskundig ttaats esamen te Leiden zijn tot arts bevorderd de heeren dr. S. K. Hulshoff en J. A. Korteweg, med. docto randus. De heeren m'1. J. S. Duijvis Jz. en J. A. van Gilse maken hij circulaire bekenddat zij tot hun leedwezen, wegens redenen die zij niet voor publiciteit vatbaar achten, genoodzaakt zijn de uitgave van hun weekblad „Het algemeen belang" te staken. De Staats-courant van heden bevat het door dén minister van buitenlandsche zaken vastgestelde regle ment voor het, examen van leerling-consul. Benoemingen en besluiten. telegraphie. Eervol uit zijne betrekking ontslagen, op verzoek, de telegrafist derde klasse J. M. H. van Beyma thoe Kingma, met ingang van den len October a. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van koloniën, is de hoofdonderwijzer T. G-adsonides gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Naar uit Wageningen wordt gemeld zal aldaar binnen kort een cursus van rijkswege ter opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzer tot stand komen. De heer D. J. Andrea, directeur der hoogere burgerschool, G. Honigh en J. van Dam, leeraren aan diezelfde school, en A. van der Ent, hoofdonderwijzer aldaar, zouden zich met het onderwijs belasten. Kerknieuwe. De heer B. van Schelven, predikant te Souburgj heeft voor de beroeping naar Veen bedankt. Gemengde berichten. Gisteren werden te Zierikzeein tegenwoordig heid van burgemeester en wethoudersbrand- en brand spuitmeesters eene proeve genomen met een extincteur, waarvan het resultaat verrassend was. Men had eene belangrijke hoeveelheid hout, overgoten met teer en petroleumin brand gestoken en toen de brand op zijn felst waswerd de extincteur in werking gebracht en de brand onmiddellijk gebluscht. Een postbode van Winschoten vond bij den tol boom aan den Zuidveensterstraatweg, een gouden hor loge en manskieeren; hij wekte den tolgaarder, die evenals hij verbaasd was. Toen men ging zoeken kwam een man door een raam der tolgaarderswoning kijken. De man had zichin slaapwandeling of hoe aan ook, op weg uitgekleedwas door eene niet goed gesloten deur de tolgaarderswoning binnen gegaan en ac zich daar in een niet gebruikt wordende kamer te sapen gelegd. Hij zelf toonde zich even verbaasd als e overigen. Hij ia naar het logement te Winschoten, waar ij den vorigen dag was afgestaptteruggekeerd. Volgens de Tijd zal te Amsterdam een vast Cirque worden opgericht. Het terrein is gevonden in de Fer dinand Bolstraat, tegenover de in aanbouw zijnde brug» welke de stad met dat nieuwe gedeelte weldra ver binden zal. Het getal deelnemers aan het anti-dienstvervan- gingsbond is tot 4000 gestegen. Naar aanleiding van een bericht van het Nieuws van den Dag, dat het standbeeld van Thorbecke eerst in het voorjaar zou worden onthuldheett het Handels blad intormatiën ingewonnen, dat misschien uitstel noodig zal zijn. Het beeld is thans genoegzaam gereed, het metselwerk der fundeering zou echter vertraging kunnen opleveren. Op de keerzijde van de medaille der Amsterdam- sche kermisvreugd ziet men de verschillende gebouwen der stads bank van leeningdienaar ons verhaald wordt, in de kermisdagen voor ongeveer ƒ32,000 aan beleengeld voor panden heeft uitbetaald. (Tijd.) Thcrmometcrstaod. 24 Sep. 's ay. 11 u. 52 gr. 25 'smorg.7u.50gr.'smidd.lu.58gr.'sav. 6u.61gr. Stateii-Generaal. eerste kaher. Zitting van Vrijdag 24 September. (Nader verslag.) De minister van binnenlandsche zaken opende de discussie met een bestrijding der motie-van Twist, waarin hij een politieke betéekenis meende te mogen zien, vooral omdat de voorsteller blijkbaar niet in het fond der zaak wilde treden, terwijl later de heer Hartsen verklaardedat door de motie het algemeen belang niet werd behartigd; doch de heer Duijmaer van Twist verzette zich, evenals de heeren Borsius en Pineoffs, ten sterkste tegen de toekenning van dat politiek karakter; bij geen der voorstanders heerschte eenig denkbeeld van een politiek votummen besprak alleen de zaak zelve. De zaak zelve behandelend, herinnerde de minister nogmaals hoe de locale bijzonderheden tot de transactie hebben geleid^ hoe de zaak uit haar verband was ge rukt, hoe de K. S. M. feitelijk, maar niet langer legaal in de mogelijkheid was om de verbinding te maken, nu de onteigeningswet door het amendement- Tak was gewijzigd, en hoe de regeering nu het beste middel koos wat op dit oogenblik te verkrijgen was. Want een nadere onteigeningswet zou zeer zeker greote bezwaren hebben ontmoet. Nader drong de minister er tevens op aan dat er hier geen toeleg bestond om de sta ten generaal buiten te sluiten, maar dat deze hier voor een fait accompli staan evenals bij alle concessiën. Omtrent het millioen constateeerde de minister tevens, dat de staat daarop eerst recht zou hebben als een nieuw proces zou gewonnen zijn; terwijl de minister her innerde dit nogmaals het kosteloos brievenvervoer en de lijn LeidenWoerden een flink aequivalent zijn want die nieuwe lijn zou, zonder deze overeenkomst, bepaald zijn mislukt. De heer Hartsen betoogde dan ook dat het algemeen belang wel is behartigdterwijl het z. i. zeer verklaar baar was dat men naar een transactie tot beëindiging van deze zaak had gezocht, en de lijn LeidenWoerden een zeer voldoend aequivalent is. Het ware wellicht staatkundig geweest als de regeering de zaak eenigszins hangende had gehouden, om geen gevoeligheden te kwetsenmaar inconstitutioneel of tegen het algemeen belang is zij niet. Ook de heer Cremers bestreed de motie en haar motieven, daar z. i. niet tegen het alge meen belang was gehandeld, de verbinding nog altijd tot stand kou komen en de nieuwe lijn z. i. van veel grooter belang was dau de aansluiting, en dus, daar die lijn zeer onzeker was, een goed eaquivalent ople verde. Ook de bevoegdheid der regeering erkende deze spreker, en om al deze redenen verklaarde hij zich tegen de motie. De heer Michiels van Kessenich verklaarde er zich eveneens tegen, daar zij z. i. te scherp was en wel aanleiding gat om er een politieke quaestie van te maken, evenals, aan het einde van het debat, de beer Huijdecoper van Maarsseveen, die zieh niet overtuigd verklaarde van het onvoldoende van het aequivalent, al keurde hij ook de wijze, waarop de overeenkomst tot stand kwam, af. Na een nadere verdediging der motie door den heer Duijmaer van Twist, betoogde ook de heer Borsius nogmaals dat de regeering tot de overeenkomst niet bevoegd was, daar het hier gold een verplichting der E. S. M., die door de wet aan haar verplichtingen was verbonden. Z. i. was daarbij hier de E. S. M. bevoor deeld ten koste van de H. IJz. Sp. M.kon de aan sluiting ook thans nog zeer goed tot stand komen, terwijl dit thans door de E. S. M. nooit zou geschieden en de staat er dus de kosten van zou moeten dragen, daar het algemeen belang de verbinding eischt. En de regeering handelde daarnevens niet goed jegens dé vertegenwoordiging, terwijl ook het millioen, nu prijs gevende, wel degelijk een waarborgsom voor het werk was. Deze quaestie van het millioen werd nog nader be handeld door den heer Pineoffs, die, op grond van adviezen van uitstekende rechtsgeleerden, aantoonde dat de E. S. M. geenszins van haar verplichting ont heven was en het millioen dus onvoorwaardelijk aan de schatkist zou vervallen, indien zij het werk niet maakte, tenzij de onmogelijkheid daarvan, die echter nu juist door het aannemen der bevoegdheid werd ontkend, ware bewezen. Met groote lichtvaardigheid, meende deze spreker, was de minister dan ook over de bezwaren tegen art. 4 heengeloopeneen ontbindende voorwaarde had moeten zijn bepaald voor het geval van verwerping van de onteigeningswet; art. 4 bad niet gesloten mogen zijn, en de spreker hield dus ook vol dat tegen het algemeen belang was gehandeld. De minister van financiën ging ten slotte den loop der dicussie na om te eonstateeren, dat met geen woord was wederlegd wat hii in de vorige zitting omtrent het mindere belang der"aansluiting had gezegd, dat niemand het nut der lijn Leiden- Woerden had ont kend, dat door het aequivalent dus het algemeen belang is behartigd, en om tevens op te merken dat men, tegenover de bezwaren tegen art. 4, wel in het oog moest houden dat men niet kon aannemen dat het publiek belang dier nieuwe lijn door eenige kamer zou kunnen worden ontkend. De-jninister van. binnenlandsche zakea hield op zijn gevoelen nader aande heer Hein verklaarde zich vol komen bevredigd door de inlichtingen omtrent het brievenvervoer; de heer Cremers verklaarde nog dat hij nu voor de motie zou stemmenen daarop werd deze aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Voor stemden de heeren van Swinderen, Dumbar, Joost van Vollen hoven, Borsius, Pineoffs, den Tex, van Akerlaken, Schot, Blussè, Duymaer van Twist, Stork, Carsten, Ver schoor, Nobel, Coenen, Hein, van Eysinga, Büchner, Smidt, Cremers, de Eaadt, van Voortbuyzen en Prins, tegen de heeren van Eijckevorssel, Hengst, Michiels van Kessenich, de Villers, Hartsen, Beerenbroek, 't Hooft, van Pallandt, Vos de Wael, van Sasse van IJsselt, Huydecoper en de voorzitter. tweede kam br. Na de aanbieding der begrooting, deelde de voorzitter gisteren nog mede dat de aanhangige wetsvoorstellen en de interpellatie-van Wassenaer Oatwijck(over de militaire manoeuvres te 's Bosch) thans weder zullen worden behandeld. Zitting tan Zaterdag 25 September. (Per telegraaf f) Van do regeering is ingekomen een wetsontwerp tot verbreeding van het Mallegat. Tegen Maandag namiddag te 1 uur is aan de orde gesteld de discussie over het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede. Vergadering van heden, 25 September. Voorzitter de heer Dronkers. Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 24 April en in. de buitengewone vergadering van 13 Mei jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde de deliberatie bij resumtie over het iD de voorjaarsvergadering ingekomen adres van de heeren J. Maters en C. F. Maenhout te Vlissingen, om vermindering der erfpacht voor de Zuidwestelijke helft van het perceel duin onder Vlissingen, sectie A n° 299, van f 471.50 tot de helft, dus f 235,75. Uit het rapport van het dagelij ksch bestuur blijkt als zijne zienswijze, dat, zoo er al voldoende grónd heeft bestaan om een gelijksoortig verzoek van den heer J. Verkuyl Quakkelaar te Vlissingen toe te staan,om dat die neer werkelijk van zijn gedeelte duin tot nu toe geen gebruik of voordeel heeft gehad, zulks met de adressanten Maters en Maenhout geenszins het geval is, daar zij werkelijk eene badinrichting in exploitatie gebracht hebben, en ofschoon die niet kan gerekend worden winsten op te leveren, kan door hen het bewijs

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1