MIDDELBURGSCHE COURANT. r 228. Zaterdag 1875. 25 September. Middelburg 24 September. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Daar gisteren avond de tijd ons te zeer drong moes ten wij ons bepalen tot het in ons vorig noramer mede gedeelde omtrent het leggen van den eersten steen van het alhier in aanbouw zijnde droogdok. Ter aan vulling daarvan melden wij alsnog, dat een eerepoort, met het opschrilt „Welvaart aan Middelburg", toegang gaf tot het terrein, hetwelk overigens met groen en bloemen was versierd, en waaromheen zich een groote menschenmassa had geschaard. Uit de woningen van den burgemeester en van eenige andere belangstellen den wapperde de Nederlandsche vlag. Het harmoniegezelschap „Accelerando", onder directie van den heer J. F. Liesoy, met zijne banier in het midden, was mede, op ontvangen uitnoodigingtegen woordig en voerde verschillende nommers uit. Nadat de plechtigheid der steenlegging was afgeloopen, met fanfares der muziek en gejuich van het publiek begroet, bood de aannemer, de heer B. Janse, den burgemeester, den heer van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat, alsmede den heeren de Decker en van Leeuwen ieder een fraaie groote photographie van het droogdok aan. De heer I. Hage hoofdopzichterbelast met de uit voering van het werken vervolgens de heer Janse, richtten beiden een kortenhartelijken gelukwensch tot de heeren de Decker en van Leeuwen. Daarna nam onze burgemeester jhr. m'. J. W. M. Schorer het woord, die mede zijne belangstelling in het welslagen der pogingen van genoemde heeren te kennen gaf, zoowel tot hun geluk en vreugdeals tot heil en welvaart dezer stad. Hij noodigde dan ook de omstanders uit om in de hoop op den gewenschten goeden uitslag een welgemeend „hoeraaan te heffenwaaraan met geestdrift werd voldaan. De heer J. de Decker beant woordde den burgemeester en de andere sprekers met een kort woord van erkentelijkheidwaarin ook hij de hoop uitsprak dat het werk slagen moge en vruch ten afwerp m, niet alleen voor zijne firma, maar ook en vooral voor deze stad. Vervolgens begaven de werklieden zich in optocht, begeleid door den aannemer en de opzichters, door de muziek voorafgegaan en door een groote volksmenigte vergezeld, eerst naar de woning van den burgemeester en verder naar die van de heeren de Decker en van Leeuwen, waar het muziekkorps zich telkens hooren liet. Eindelijk bereikte de stoet de gebouwen der nieuwe werf „Middeiburgsch welvaren", waar het werkvolk een recht gul onthaal wachtte. Een der lokalen was tot feestzaal voor de onge veer 180 werklieden ingericht en net gedecoreerd. Rechts ontwaarde men een tempelmet vlaggengroen en bloemen, en daaronder een spiegel met het opschrift van den gelegden steen„De eerste steen gelegd door Wil lem Lodewijk van Leeuwen en Cornelis de Decker Jzn., 23 September 1875." Boven den ingang prijkte het wapen van Middelburg, omkranst met groen en bloe men en aan den uitgang las men, boven het koninklijk wapen, omgeven dcor vlaggen en groen: „Uit achting aan de heeren van Zeijlen Decker." De stijlen waren versierd met de wapens der provinciën en de vlaggen van verschillende natiën. De gezelligheid van het samenzijn werd verhoogd door de aanwezigheid gedurende den geheelen avond van het harmoniegezelschap Accelerando, hetgeen men aan de zorg van den heer Janse to danken had. Door de heeren de Decker en van Leeuwen werden de werk lieden ruim onthaald op bier, wijnbroodjes met vleesch en sigaren. Er heerschte een opgewekte, prettige stemming, waardoor voorzeker allen die tot de feestelijkheid heb ben medegewerkt, zich zullen beloond achten voor de moeiten en kosten daaraan besteed. Na eenig verwijl in de feestzaal begaven de burge meester, de hoofdingenieur van den waterstaat en enkele andere aanwezige heeren waartoe ook de vertegen woordigers der Middelburgsche dagbladpers de eer hadden te behooren zich op uitnoodiging der heeren de Decker en van Leeuwen naar een ander lokaal, waar zich ook de aannemer, de hoofd- en verdere opzichters, alsmede de aan het kantoor der firma direct of indirect verbonden ambtenaren bij hen voegden. Ook daar was het onthaal hartelijk en het toeven recht aangenaam. De burgemeester wijdde een dronk aan het welslagen der pogingen van de heferen van Zeijlen Decker, waarmede met warmte werd ingestemd en waarvoor later de heer J. de Decker bedankte met een weder- keerigen wensch voor de welvaart van Middelburg. Verschillende andere sprekers verwierven evenzeer blij ken van sympathiewaar zij de beste wenschen uitten voor allen die bij de onderneming der firma betrokken zijn. Inmiddels ging het in het andere feestlokaal mede lustig, doch wij voegen het er met ingenomenheid bg tevens ordelgk toe. De feestavond waarvoor zij die hem bereid hebben alle hulde toekomt werd met het afsteken van eenig vuurwerk besloten. De heer M. Potlid van den gemeenteraad te Vlis- singendie zich tot gedeputeerde staten van Zeeland had gewend met bezwaren tegen de wijze van verkie zing van een wethonder in die gemeente, heeft van gedeputeerde staten ten antwoord ontvangen dat de geopperde bezwaren ongegrond zijn. Wij ver nemen dat de heer Pot zich met zijne bezwaren tot Z. M. den koning heeft gewend. Het Sluisch Weekblad verneemt, dat de werkzaam heden ten behoeve der nieuwe uitwatering zoo verzijn gevorderd, dat 's rijks waterstaat thans alles voorbe reidt, om het kanaal met de daarbij behoorende sluis aan de Noordzee en andere kunstwerken over te geven aan het betrokken waterschap der Sluis aan de Wielin gen. Zooals men weet, is met het graven van het kanaal in 1870 een aanvang gemaakt, en de eerste steen van de zeesluis den 21en Sept. 1871 gelegd. Uit Amsterdam wordt ons per telegraaf gemeld, dat alle candidaten bij de aflegging van het examen als paar denarts bij het leger zijn geslaagd. De heeren de Man en Cayaux zijn ter benoeming voorgedragen, terwijl de heeren Vermast en Dhont bij eventueele vacaturen zullen worden aangesteld. De hoofddirectie der Surinaamsche bank en andere bij de kolonie Suriname belanghebbenden te Amster dam hebben aan de beide kamers der staten-generaal een adres gericht, waarin zij kennis geven van een door hen in Juli jl. aan den minister van koloniën ingediend adres betreffende den zeer nijpenden toestand waarin deze Nederlandsche bezitting verkeert. In dat adres is door hen bij de minister aangedrongen op het om helzen van het in Demerary aangenomen stelsel van een gouvernements-immigratiefonds, terwijl volgens hen slechts een algemeen kredietstelsel, voor ieder gelijk en waarvan ieder zonder blozen het genot heeft, goed kan en zal werken. Adressanten verzoeken alsnu de staten-generaal den inhoud van hun adres aan den minister van koloniën te willen ondersteunen, zoodat spoedig een middel worde aangewend, waarvan zij gunstige gevolgen verwachten, maar waaraan in elk geval de proef moet worden ge nomen vóór en aleer men kan beslissen of Suriname al dan niet nog reden van bestaan heeft. Benoemingen en besluiten. ridderordes. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de ingenieur 2e klasse van den waterstaat en 's lands burgerlpke openbare werken in Nederlandsch Indië H. E. van Berckel, belast geweest met den bouw van den vuurtoren op Poeloe Bras (Atchin). marire. Bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee J. W. Binkes; tot kapitein luitenant ter zeede luitenant ter zee le klasse W. Steffensen tot luitenant ter zee le klasse, de luitenant ter zee 2" klasse W. C. Böhtlingk. leger. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de 2' luitenant J. H. van Batenburg. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester 2e klasse (naar ouderdom van rang), bij het 2e regiment huzaren, de le luitenant C. G. G. Yertholen de Salve de Bruneton, van het korps. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de ritmeester J. Dijk- meester van het le fegiment huzaren. Ondervvffs. Bij koninklijk besluit van 19 dezer, in de Staats courant van gisteren opgenomen, is bepaald dat naar gelang van de behoeften door den minister van kolo niën het noodig aantal leerlingen der polytechnische school te Delftdie genegen zijn zich voor den dienst in Indië te verbinden, en het getuigschrift B bezitten, bedoeld bij artikel 61 der wet van 2 Mei 1863 (Staats blad n° 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs, wordt bestemd om, na behoorlijk vol brachte studiën, verkrijging van het diploma van civiel ingenieur, en eventueel na practische oefeningter be noeming tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlgke openbare werken in Nederlandsch-Indië te worden uitgezonden. De keuze dier leerlingen ge schiedt op voordracht van den directeur der polytech nische school en na raadpleging van den voorzitter van bovengenoemd examen B. Aan de bedoelde leerlingen wordt toegekend: a ge durende hunne studietijd eene toelage naar reden van f 800 'sjaars, als tegemoetkoming in studiekosten, voor zooveel zij zich blijven onderscheiden door goed gedrag, ijver en bekwaamheid; b na verkrijging van het diploma van eiviel-ingenieureen voorloopig trak tement van f 100 's maandsingaande met de maand volgende op die waarin het diploma is verkregen, en voortdurende tot den dag waarop het activiteits-trakte- ment in Indië volgens de deswege bestaande bepalingen gerekend wordt in te gaan; c bij uitzending naar Nederlandsch Indië1° eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 2500 2° overtocht naar Batavia, als gouvernementspassagier der eerste klasse. Kerknieuws. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. herv. gemeente te Goes zijn geplaats de heeren P. C. van der Horst, te Gorinchem; E. H. van Leeuwen, te Vlaaidingen, en E. B. Gunning, te Alkmaar. Marine en leger. De lu'tenant ter zee le klasse P. J. Zaal, de luite nants ter zee 2« klasse J. E. Sickens en J. J. Poort man en de officier van administratie 2e klasse F. W. L. A. Hirschmannallen dienende aan boord van Zr. M\ ramschip Stier, eerstgenoemde als le officier, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteldterwijl de officier van gezondheid le klasse C. J. A. de Groot, dienende aan boord van voornoemden bodem, met den eersten October daarenvolgende wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ma. ramschip Guinea. Yoor het a. Maandag te Breda aanvangende examen voor de krijgsschool voor officieren heeft zich o. a. aangemeld de 28 luitenant van het 3e regiment infanterie M. H. Damme alhier. Rechtzaken. Op den l"n October e. k. zullen voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht staan: Jacobus Courtinoud 27 jarenkoopman,(wonende te Heinkens- zand, thans gedetineerd te Middelburg; Cornelis Wal raven, oud 44 jaren, en Frans Courtin,oud 51 jaren, beiden landbouwerwonende te Heinkenszand. De eerste wordt beschuldigd van: bedriegelijke bankbreuk door het als gefailleerd koopman verduisteren of aan den boedel onttrekken van goederen tot zynen boedel behoo rende en de 2« en 3e van medeplichtigheid aan bedriege-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1