BUITENLAND. Algemeen Ov erzicht. Jttgemdm atultltM. féMipinpiï. lian&Iateta. prins Bismarck zich bij het gevolg van den keizer zal aansluiten. Het beroemde Florentijner-quartet, Jean Becker e. s.heeft verandering in de samenstelling ondergaan. Hilpert is uitgetreden om plaats te nemen in het orkest der groote opera te Weenen. In zijn plaats kwam de heer Spitzer Hegyesitot nogtoe onbekend in de kunst wereld. Het ensemble moet, volgens de Duitsche bladen, onder deze verandering niet geleden hebben. Eergisteren is te Brussel in tegenwoordigheid van Z. M. den koning van België het internationale congres voor de geneeskundige wetenschappen door den presi dent der academie van geneeskunde aldaar d*. Vle- minckx geopend. Als lid van het bestuur voor Neder land is gekozen professor Donders van Utrecht. Géröme, de „chroniqueur" van 1'Univers Illustré, schrijft een aantal curieuse bijzonderheden over de Parijsche excentrieke clubs van de vorige eeuw. Zoo had men bijv. de club van de „Ongelukkigen"de club van de „Mooie Gezichten" welker leden verplicht waren kuiltjes in de wangen te maken en zich met de uiterste zorg te kleeden. Die club had de volgende leuze als axioma in haar banier geschreven„la cravate, c' est 1' homme". Vervolgens worden nog als bijzonder excen triek aangehaald de club van de „Leelijke Gezichten", de club van de „Dikke Lieden'_ de club van de „Ma- geren", de club van de „Charlatans", de club van de „Mannen zonder neus", de „Helsche club", de club van de Schelmen", bestaande uit jongelui, die zich allerlei grappen veroorloofden ten koste van het publiek; de „Adam club", waarvan al de leden den voornaam Adam moesten dragen; de club van den „Laatsten man", welker leden als zij stierven niet vervangen werden. Een flesch portwijn en een glas stonden permanent op de tafel van deze club, en het reglement bepaalde, dat de flesch door het laatst overblijvende lid, na den dood van zijn eenigen collega, zou worden uitgedronken, en dat dit het einde zou zijn van die vreemde sociëteit. Die bepaling werd echter niet nagekomen, want toen de club tot twee leden was verminderd, gingen die twee voor de tafel zitten en dronken de flesch leeg, waarop zij de club ontbonden verklaarden. De „Club van de Ezels" telde onder haar leden eenige zeer be roemde mannen uit die dagen. Te Pribram in Bohemen werd eenige dagen gele den, onder deelneming van vele gasten, het feest gevierd, waarop de St. Adalbertsschacht eene diepte van 1000 meters bereikte. Voor zoover bekend is hadden tot nogtoe alleen de Chiller kolenmijnen in België een diepte die het naast bij de zooeven genoemde komt, doch het diepste punt daarvan bedraagt toch niet meer dan 853 meters. De grootste diepte der Zwickouer kolenmijnen in Saksen is 804 meters, die van de zil vermijnen in den Hartz slechts 762 meters. En toch zijn in al die mijnen veel vroeger machines in toepas sing gebracht dan in Pribram. Met het verzamelen van eindjes sigaren houden zich te Parijs ongeveer tweehonderd personen bezig, die tevens de tabak der gevonden eindjes tot pruim tabak verwerken en aan den man brengen. Wanneer men aanneemt dat die lieden ieder ongeveer 3 francs 50 per dag verdienen, komt men tot het cijfer van 250,000 francs, dat jaarlijks door deze industrie wordt verkregen. Tiimnometerstanrl. 21 Sep. 's av. 11 u. 62 gr. 22 ;smorg.7u.61gr.'smidd.lu.67gr.'sav.6u. 66gr. Slaten-fteneraal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 21 September. (Nader verslag.) De commissiën tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden concludeerden tot toelating van allenuitgezonderd van den heer v. Heemstraafge vaardigd door Haarlemmermeer. Daaromtrent toch was in het proces-verbaal reeds bezwaar gemaakt, terwijl ook bij adres op plaats gehad hebbende onregelmatig heden was gewezen. Omdat het proces-verbaal van de feiten melding maakt meende de commissie daaraan nu meer aandacht te moeten schenken. In de eerste plaats betroffen de klachten het ter stembureau neerleggen van een stembiljet en een courant, die de verkiezing van een bepaald persoon bevorderden; in de tweede plaats dat de gemeente Sloten ten onrechte in twee stem-afdeelingen was gesplitst. Daar de bezwaren echter slechts door éen persoon werden ingebracht, meende de commissie die niet dadelijk te mogen aannemen, maar nader bewijs te moeten vergenen dit te eerder nu de meerderheid, die deverkozene erlangde, slechts 11, misschien zelfs maar 3 stemmen bedroeg. De com missie verzocht dus eenig uitstel om, na het bekomen van nadere informatie, een bepaalde conclusie voor te dragen. De kamer besloot daartoe, evenals tot de toe lating der andere leden. Eenige bezwaren van minder belang werden nog door de commissiën gereleveerd. Het werd zeer onre- gëlmatig geacht dat te Hoorn de bus uit npendam was ter zijde gesteld omdat zij te laat aankwameveneens was het onregelmatig dat de bus te Oostzaan niet op voorgeschreven wijze verzegeld was, gelijk dit ook te Tilburg geschiedde terwijl Delft zich schuldig maakte aan de onregelmatigheid van twee verkiezingen op éen proces-verbaal te vermeldenmaar al deze gebeurtenissen waren van geen invloed en dus geen reden tot bezwaar te achten. Bij de daarop volgende stemming voor de nominatie voor het voorzitterschap verkreeg de heer Dullert 55 van de 75 stemmen, de heeren Messchert van Vollen hoven 12, Mirandolle, Storm, Begram en Cremers ieder éen stem, zoodat de heer Dullert eerste candidaat was. Tweede candidaat werd de heer Storm van 's Grave- sande, bij tweede stemming, met 42 stemmen, tegen 31 op den heer Messchert van Vollenhoven en 3 op den heer Cremers. Bij eerste stemming verkregen de heeren Storm 35, van Vollenhoven 22, Cremers 10, Luyben 3, Mirandolle, Bredius en Wintgens ieder éen stem. Derde candidaat werd de heer Cremers met 38 stem men, tegen 29 op den heer Luyben, 3 op den heer van Vollenhoven en 1 op den heer Jonckbloet. Bij eerste stemming verkregen de heeren Cremers 36, Luyben 28, van Vollenhoven 5, de Bieberstein 2 en Jonckbloet 2 stemmen. Zetting van Dinsdag 22 September. eerste kamer. (Per telegraaf. Tot leden der commissie voor de samenstelling van een ontwerp-adres van antwoord op de troonrede zijn gekozen de heeren du Marchievan VoorthuijzenPrins, Roorda van Eysinga en Hein. Morgen is in de eerste plaats aan de orde de discus sie over het adres van antwoord en vervolgens de interpellatie van den heer Duymaer van Twist. De vergaderingen der landbouwersvereenigingen houden in de laatste dagen Frankrijk in zekere politie ke spanning, tengevolge van de redevoering welke bij die gelegenheiddoor verschillende staatslieden zijn uit gesproken. De heeren Buffet, Hercule en Jales Ferry, Christ ophle en de Broglie hebben reeds hun politieke beschouwingen geleverd en wat zij gezegd hebben wordt zeer nauwkeurig ontleed en geëxploiteerd. De heer Buffet verdedigde de conservatieve polittiek op consti- tutioneelen grondslag en het betoog van den heer de Broglie was niet anders als een complement op het betoog van den vicepresident van den ministerraad, terwijl de heeren Ferry en Christophle en meer zuiver republikeinsche politiek verdedigden als de eenig moge- 1 ijke om Frankrijk weder tot eer en aanzien te brengen. Van beide zijden wordt evenzeer op aansluiting aan gedrongen tot bereiking van het doel dat men zich voorstelt. Voor het overige heerseht op politiek gebied in Frankrijk volmaakte stilstandnu en dan afgebroken door eene vergadering van de permanente commissie of van den ministerraad, van welke men Vrijdag eene vergadering te gemoet ziet, die misschien daarom be langrijk kan wezendat de minister van binnenland - sche zaken een ige administratieve benoemingen zal mededeelen. Gisteren werden de werkzaamheden van de Oosten- rijksche delegatie geopend, waarin het gemeenschappe lijke budget van Oostenrijk-Hongarije werd aangeboden. De gewone uitgaven bedragen 107,586,686 florijnen en de buitengewone 7,140,798, dus te zamen 114,727,484 florijnen, wat 1,903,161 florijnen meer is dan het bud get van 1875. Na aftrek van de eigen inkomsten der gemeenschappelijke ministeries en het overschot van de ontvangsten der douane rechten te zamen 19,473,704 florij nen, moeten nog 95,253,770 uitgaven worden gedekt waar van 65,344,093 komt ten laste van Oostenrijk en 29,909,687 ten laste van Hongarije. Daaren boven vraagt de minister van oorlog bij een speciale wet een crediet van 17,797,000 florijnen voor den aan koop van nieuwe kanonnen, van welke som hij in 1876 ongeveer 8 millioen zou willen gebruiken. Op de Hon- gaarsche begrooting is, volgens het daaromtrent ont vangen telegram 21J millioen voor den aankoop van kanonnen uitgetrokken, zoodat in de beide deelen der monarchie het bagatel van ruim 39 millioen florijnen zou worden besteed voor den aankoop van geschut. Men zal voor die som toch ongetwijfeld een aardige collectie vuurmonden kunnen krijgen. Bijna 40 millioen die aan handel en industrie onttrokken worden in een land waar beide zoo groote behoefte hebben aan meerder ontwik keling, waar de financieele toestand steeds hoogst be denkelijk is, waar zelfs de maatschappelijke verhoudin gen van dien aard zijndat de regeering er over heeft gedacht om feitelijk tusschen beide te komen! Ziedaar een van de rampen die het gevolg zijn van den toestand van gewapenden vrede, waarin Europa steeds verkeert om ten allen tijde ten oorloggereed te zijn. Uit nadere berichten omrent de behandeling van het adres van antwoord in de Servische kamer blijkt, dat de uitslag der discussie niet is overeenkomstig de wensch der natie en de vertegenwoordiging in dit geval niet het gevoelen van het volk heeft uitgesproken. Dit is een gevolg van de zamenstelling der Servische vertegenwoordiging, waarvoor 33 leden door de regeering worden verkozen en de overige door het volk. Onder de 71 leden die tegen den oorlog stemden bevonden zich die 33 leden welke door de regeering waren gekozenzoodat van de eigenlijke vertegenwoordigers van het volk slechts 38 tegen en 44 voor eene oorlogsverklaring waren. Het feit dat de oorlogsverklaring is verworpen blijft daar door wel in zijn geheel en de regeering kan de neu traliteit handhaven, maar het is zeer verklaarbaar dat het resultaat der stemming een levendige agitatie onder de bevolking heeft verwektdie zeer ontevreden is. Het zou daarom niet te verwonderen wezen, dat de regeering nog met binnenlandsche onlusten te kampen kreeg. Thans wordt ook uit Weenen gemeld, dat, volgens particuliere berichtende Turken opnieuw verscheidene nederlagen hebben geledenvooral in de nabijheid van Trébinje, alwaar de opstandelingen versterkingen heb ben ontvangen, terwijl langs den weg van Ragusa naar Trébinje vijf bataljons Turksche troepen gesteund door artillerie zijn opgesteld. De Spaanscho regeering is, naar uit Madrid wordt gemeld, voornemens krachtig te handelen tegenover de circulaire van den pauselijken nuntius. Zij zal zich dus door de bedreiging van dien geestelijke niet laten intimideerenmaar op kerkelijk-politiek terrein hare zelfstandigheid handhaven. Werd de school op de Wal reeds vele jaren voor een der ongeschiktste en onbruikbaarste erkend, thans is, dank zij de edele bemoeiingen van ons geacht ge meentebestuur, in den loop van dit jaar door hare geheele verbouwing een schoollokaal tot stand gebracht hetwelk in alle opzichten zoo doelmatig en overeenkom stig de eischen des tijds is ingericht, dat daarin voor ruimte, licht en luchtv erversching op een zóo flinke wijze is gezorgd, dat het met alle moderne in richtingen van dien aard kan wedijveren. Eere moge daarvoor toegebracht worden aan onzen algemeen geachten en kundigen gemeente-bouwmeester den heer C. Krijger, die het plan der verbouwing ont worpen en daardoor wederom getoond heeft, dat het werk, hem toevertrouwd, in bekwame handen was. Ook den heer A. Flipsetimmerman alhierkomt als uitvoerder van die verbouwing de meeste lof toe voor zijn uitmuntend en solied werkhetwelk hij geleverd heeft en dat, naar het oordeel van deskundigen, de hoogste goedkeuring wegdraagt en alle aanbeveling waardig is. W. G. van Swers. Heden morgen vertrok van Vlissingen naar zee de Engelsche stoomboot "Warkmarth, kapt. Sherff, in ballast bestemd naar Hartlepoolen arriveerde aldaar de Engelsche Stoomboot Constancekapt. Thomas van Cardiff met steenkolen voor de stoomvaartmaat schappij Zeeland. In de op heden door de Nederlandsche handelmaat schappij te Amsterdam gehoudene veiling van 96,856 balen Java, 628 balen Bali en 163^,22^ vaten en 7 balen Ceylon koffie is alles willig verkocht tot 1 a IJ cent boven taxatie. Graanmarkten enz. Goes, 21 September. De aanvoer van jarige tarwe vermindert wekelijks en het aapzijnde wordt door plaatselijke verbruikers gekochtpuike 9.25 tot 9.40 betaald, mindere 8.90 a 9; nieuwe tarwe ruim aangeboden met minder dringende vraag, waardoor algemeen om op te ruimen 30 a 40 cent lager moest worden ingewilligd, puike 8.25 a ƒ8.30, enkele nog 8.50 betaald, mindere soorten weinig begeerd en van f 7.75 tot f .8 betaald, nieuwe rogge ruim aan gevoerd en 25 cent lager verkocht, zaaisoort 7.25, bak soorten 7 a 7.10; wintergerst ruim ter veil en van f 6.40 tot f 6.50 gaarne gekocht, afwijkende soorten onbegeerdzomergerst weinig ter veilde goede soort werd aan 6 genomenmindere niet be geerd erwten zeer schaarschpuike 10.25 a 10.40, mindere soorten f 9.50 a f 9.75; paardeboonen ruim aangeboden en van f 7.50 a 7.75 gekocht; bruine

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3