kunnen goochelen; maar gelijk met het voorstel tot oprichtingwordt er toch een gedaan tot vermindering van het geschot. Het -is nu zei de heer Heijse de urgente tijd. Thans krijgt men een stoomgemaal en betaalt nog minder lasten. Het is veel pleizieriger nu een beetje te verminderen, dan na verloop van eenige jaren, wanneer geheel Schouwen van het nut overtuigd zal zijnplotseling te verhoogen. Het spijt mijzei de heer Cau, het financieel terrein te moeten betreden. De toestand van den polder is gunstig, men moet zich door rampen die in de toekomst mogelijk zijngeen schrikbeelden voorstellen, zooals de heer Hoogenboom, die vóór hem kort het woord voerde. Het reservefonds van honderd duizend gulden strekt voor buitengewone rampen. Aan oeververdediging worden groote sommen, besteed. De tijden zijn wel is waar, betoogde de heer Heijse voor den landbouw niet zeer gunstig, maar daarbij mag hij zich geen muizenesten in het hoofd halen, en de zaken zwarter maken dan ze zijn. De heer de Glopper zou het niet onheusch vinden eens even te rusten en de betaling van het hooge geschat wat te staken, om voor overijling behoed te worden. Hij zou nu een paar jaar wel eens wat minder en later weer wat meer willen betalen. Dit wachten zou ner gens toe leiden vermeende de heer M. Bolle daar er onvermijdelijk een stoomgemaal komen moet. Sedert Schouwen vrij is geworden, betoogde de heer m1. C. van der Lek de Clercq, hebben we eigenlijk niets anders gedaan dan gerustterwijlwanneer het calamiteus ware gebleven de gronden zouden hertaxeerd en het gesehot zeker met een derde verhoogd zijn. Voor velen zou 't echter, volgens den heer de Glopper, moeilijk zijn om de hooge lasten te blijven betalen. Men zou zich echter bedriegen, verklaarde de heer Cau, indien men meende dat, als er geen stoomgemaal komt, het geschot dan met vele guldens zal verminderen. Zonder stoomge maal zal de vermindering f 2.56 en met een stoomge maal f 1.06 bedragen per bunder. Aanstaanden Dins dag, zei tenslotte de heer Heyse, zal dealgemeene ver gadering van het waterschap beslissen of we een stoom gemaal krijgen of niet. Hij hoopte dat elk individu, hoe ook de uitslag zal zijn, later zal kunnen zeggen 't is goed wat het bestuur gedaan heeft, waarop hij de vergadering sloot. De heer Hoogenboom las toen nog een request voor aan de algemeene vergadering gericht, om de zaak uit te stellen, waarop enkele aanwezigen teekenden. Boven dien was er gedurende de kermis door eenige boeren een brief aan hoofdingelanden ter teekening gelegd, die om het onbegrijpelijke van zijn inhoud en de slecht heid van taal en stijl, zeer geschikt was voor een fidi- bus. Enkele stemhebbenden hebben er op geteekend. De bijeenkomst heeft, naar mijne meening overtuiging bevestigddat de algemeene vergadering Dinsdag met gerustheid zal kunnen besluiten tot de oprichting van een stoomgemaal in het waterschap Schouwen. In de gisteren door hoofdingelanden van het water schap Schouwen te Zierikzee gehouden algemeene vergadering, is tot oprichting van een stoomgemaal besloten, en wel met 17 tegen 5 stemmen. Vervolgens werd in omvraag gebracht om het stoomgemaal op 120 of op 100 paardenkracht te bepalen en is met 16 tegen 6 stemmen besloten tot 120 paardenkracht. Benoemingen en besluiten. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagenop ver zoek, de scheepsklerk G. Marcella. telegraphie. Alsnog verleend aan J. J. van Kerkwijk, eervol ontslagen ingenieur in algemeenen dienst bij de rijkstelegraaf, de personeele titel van raad-adviseur voor de zaken der telegraphie bij het departement van financiën, zonder bezwaar van 's rijks schatkist. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Wageningen jh<\ J. Lauta van Aysma, thans ontvanger derzelfde middelen te Barne- veld c. a. Benoemd H. J. Lamoraal Wichers, thans surnume rair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsenwerkzaam in de inspec tie Rotterdamtot ontvanger der genoemde middelen te Dinxperlo. leger. Eervol ontslag uit den Nederlandschen mili tairen dienst verleendop verzoekaan den leB luite nant J. A. Lindo, van het korps ingenieursmineurs en sappeurs, thans tijdelijk in Japanschen militairen dienst. Onderwijs. Na afgelegd examen voor de staats commissie is be vorderd tot arts de officier van gezondheid 2e klasse C. J. Schouten. Naar men verneemt, heeft de minister van binnen- landsche zaken zich bereid verklaard om, ten behoeve van eene van gemeentewege te Amsterdam op te richten kweekschool voor onderwijzers een jaarlijkseh rijks ubsidie van f 15000 te verleenen en de daarvoor ver- eischte gelden op de rijksbegrooting te zijner tijd aan te vragen. Kerknieuws. Beroepen naar Serooskerke (Schouwen) de heer S. G. Geertsema Beckeringh, predikant te Kleverskerke. Bij de hervormde gemeente te Axel is tot predi kant beroepen de heer J. A. P. Ris Lambers, Hz., predikant te Maasland (Zuid-Holland). Marine en leger. De minister van oorlogontvangen hebbende 's konings besluit van den 16en dezer, n° 36, waarbij is bepaald, dat aan ieder gewezen onderofficier van het leger hier te landevan het korps mariniers of van de landmacht in Oost- of West-Indië, die in den graad laatstelijk door hem werkelijk bekleed met eene verbintenis voor den tijd van drie jaren voor den militairen dienst in Nederlandsch.Indië wordt aan genomen, een handgeld kan worden toegekend ten bedrage van f 300, brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebbenden, dat ieder gewezen onder officier op voormelden voet tot eene koloniale militaire verbintenis kan worden toegelaten, wanneer hij 1° niet ouder is dan 41 jaren2° de gelederen laatstelijk en niet langer dan zes jaren geleden, in den graad van onderofficier (echter niet als schrijver, vuurwerker, geweermaker en dergelijke) met pensioen, gagement of certificaat van goed gedrag verlaten heeft; en 3° vol doet aan de overige voor de toelating tot den kolonialen dienst gestelde eischen. Naar de N. Rott. courant verneemtheeft bij eene inspectieZaterdag ochtend over het garnizoen te Breda gehouden, een hooggeplaatst officier een ser geant, op wiens houding hij aanmerking maakte, een slag toegebracht, zoodat de sergeant zich uit de gele deren moest verwijderen en de hulp van een genees heer moest worden ingeroepen. Bedoelde sergeant heeft zich tot zijne onmiddellijke chefs gewend met verklaring dat hij verlangde dat de feitelijkheid jegens hem gepleegd, ter kennis van de hoogere autoriteiten gebracht zou worden. Men wees hem echter op het bedenkelijke van dergelijken stap met het oog op zijn verdere loopbaan. Hij heeft er daar op in berust, dat de zaak geen verdere gevolgen zou hebben. Kunstnieuirs. In de algemeene vergadering van het tooneel- verbemddie op 2 October a. te Leeuwarden gehou den zal worden, zullen de volgende vraagpunten worden besproken1. Veelbelovende leerlingen bezoeken de tooneelschool. Wat zal hunne toekomst zijn na het doorloopen van alle klassen en het verlaten der school Ligt het op den weg van het tooneelverbond hen te blijven steunen; en, zoo ja, op welke wijze? 2. Vele ouders betoonen zich huiverig om hunne kinderen, ook al bezitten ze onmiskenbaren aanleg voor het tooneel, ter opleiding tot tooneelspeler aan de tooneelspeler toe te vertrouwen. Vooringenomenheid tegen den stand van tooneelspeler schijnt hiervan de hoofdreden teziju. Bestaat er grond voor deze vooringenomenheid? Wat kan er gedaan worden om ze te bestrijden en den tooneelspelersstand in de schatting der openbare mee ning te doen rijzen? 3. Het repertoire der bestaande tooneelgezelschappen laat over 't algemeen veel te wen- schen over. Dit is te wijten, zoowel aan den gebrek- kigen smaak van tooneelbesturen en publiek, als ook daaraan, dat de tooneelbesturen de gelegenheid missen om zich op de hoogte te stellen van alle uitgegeven en onuitgegeven stukken en hun meerdere of mindere verdiensten ernstig te onderzoeken. Op welke wijze kan het tooneelverbond, behalve door het doen bewer ken van oude stukken, zijn invloed doen gelden tot verbetering van het repertoire der bestaande schouw burgen Rechtzaken. Gisteren is door den hoogen raad behandeld de onzen lezers bekende voorziening in cassatie van H. Ringel- b9rg, door het provinciaal gerechtshof in Zeeland tot een jaar eenzame opsluiting veroordeeld wegens diefstal van gelden aan hem als voerman toevertrouwd. De advocaat jhr. mr. de Brauw betoogde, ter toelich ting van het beroep in cassatie, dat naar zijne meening de requirant ten onrechte is schuldig verklaard wegens diefstal door een voerman gepleegd, daar het geld ter bezorging bij den heer Muloek Houwer te Zierikzee hem niet als zoodanig was toevertrouwder kan alleen sprake zijn van misbruik van vertrouwen. Den 27cn dezer zal het openbaar ministerie zijne conclusie voordragen. Gemengde berichten. Vrijdag avond gingen in de gemeente Dongen (bij Oosterhout) een vader met zijne beide zonen uit stroopen. Twee opzichters van de- jacht meenende te zienlegden zij in alle haast hunne geweren in een sloot neder. Toen een der zonen zijn geweer weder wilde opnemen ging het af; het schot trof hem in de hand en de borst, zoodat hij reeds den volgenden morgen aan de gevol gen overleden is. Te Utrecht zal waarschijnlijk een magazijn van hardglas van de heeren Jeekel C»., te Leerdam, worden opgericht. In de vorige week heeft de politie te Utrecht 25 honden afgemaakt. Te Amsterdam moet het aantal hondendat sedert de afkondiging der muilkorfverordening is afgemaakt, 700 bedragen. Gisteren morgen zijn door de politie te Utrecht 20 uit Harderwijk aangebrachte Belgen naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering getransporteerd. Zij zullen over de grenzen gezet worden. Omtrent den bij Heerenveen gepleegden moord door een knecht op eene dienstmeid meldt het Dagblad nog het volgende: De dienstbode was reeds lang door den knecht tot vrijen aangezocht, maar zij had hem altijd afgewezen. Op den dag, waarop de misdaad werd bedreven, zeide de meid een boodschap te zullen gaan doen met haar kameraad, waarop de knecht verklaarde meê te willen gaan. „Wij kunnen jou best missen", hernam de meid gekscherend, en ging heen. Toen zij kort daarop te huis terugkwam het bloedig drama is gespeeld ten huize van den heer P. Heringa Cats in 't Oranjewoud ging zij voor een tafel in de keu ken zitten om groenten schoon te maken, terwijl de knecht bezig was messen te slijpen. Op eens greep deze haar van achteren aan wat hij wel eens meer deed, maar dan om haar te kussen trok haar hoofd achterover en sneed haar met een ruk met een groot voorsnijmes de keel af. De andere dienstboden, die tegenwoordig waren, vlogen gillende de keuken uit en de gewonde had nog de kracht om door een andere deur te loopen en de trap op te klimmen, waar de vertrekken van mevrouw waren, die haar te gemoet kwam en den vervolgenden knecht gebiedend tegen hield. De meid viel weldra dood neêr en de knecht wierp het mes weg, zeggende: „Nu mag men mij op pakken". Hij heeft dan ook zichzelven aan de politie overgegeven. De heer Heringa Cats was op de jacht. Sedert een paar dagen bevindt zich te Deventer een zendeling der Mormonen, of, zooals hij zichzelven het liefst noemt, een der heiligen van de jongste dagen- LI. Zondag hield hij zijn eerste voordracht, waartoe hemvreemd genoegde zaal van het lokaal der Bazen- vereeniging was afgestaan. In deze eerste bijeenkomst behandelde hij het ontstaan der secte en sprak daarbij over haar stichter, Joë Smith, die, volgens hem, het boek der openbaringen op een diepte van 80 voet onder den grond gevonden heett. Eergisteren is te 'sGravenhage in de Falckstraat brand ontstaan in het benedenhuis bewoond door den heer J. A. de Berghwiens geheele inboedelzoowel als die van den heer Flöcker, die het bovenhuis be woonde door het vuur vernield isdie van den heer de Bergh was alleen verzekerd, doch voor veefminder dan de waarde waarop de meubelen en de collectiën schilderijen en antiek porselein geschat werden. Men kan zich den schrik voorstellen van de bovenbewoners, die, van buiten komende, hun huis in lichterlaaie vonden- Het geheele pand is in de asch gelegd. Gelukkig zijn evenwel geen persoonlijke ongevallen te betreuren. De oorzaak van den brand is onbekend. Tot inspecteur van politie te 's Gravenhage, ter vervanging van den heer Hardenberg, als commissaris van policie naar Tiel vertrokken, is benoemd de heer Dubel, inspecteur te Utrecht. Voor „Artis" te Amsterdam zijn met het stoom schip „Celebes" aangebracht een panter, een tijgerkat, een Bauban-aap, een aantal groote en kleine vogels en een groote orang oetang. Al deze dieren zijn uitmun tend geconserveerd. De gemeente Oijen verkeert op dit oogenblik in een zeer bijzonderen toestand. Zij is zonder dagelijksch bestuur. De burgemeester is buiten functie. Den 5tn Sept. reeds waren zijne dienstjaren om, en tot dus verre is hij niet herbenoemd. De nieuwe leden van den gemeenteraad zijn nog niet geïnstalleerd, en ook zijn er nog geen wethouders benoemd. Alleen de in schrijving van geboorte- en sterfgevallen kan plaats hebben, omdat er nog tw-e ambtenaren van den bur gerlijken stand zijnmaar anders staat alles stil. Geen stuk kan worden geteekend. Dat dit tot veel ongerief aanleiding heeft, spreekt van zelf. Tot dusver hebben op Scheveningen 3010 bad gasten vertoefd. Officieuse berichten uit Duitschland melden, dat de reis van keizer Wilhelm naar Italië als vast bepaald kan worden beschouwd. Zij zal van Baden Baden worden ondernomen, misschien reeds den len, maar uiterlijk den 3en October. Het verblijf van den keizer aan het hof van den koning te Milaan zal drie dagen duren. Naar men verneemt is het waarschijnlijk, dat

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2