buttenlanq. Mtatc n-ftl e n e r a a 1. Algemeen Overzicht. boomin het 9® districtstandplaats Hoornen de ingenieur A. Keurenaer, in het 6" district, standplaats 'sBosch; aan den hoofdingenieur voor de rivieren wor den toegevoegd: de ingenieur R. J. Castendijk jr., voor het 4e rivier-arrondissement (beide Merweden, Dordtsche waterwegen en Killen); de aspirant-ingenieurs R. P. J. Tutein Nolthenius, voor het 3® rivier-arr. (IJsel, Zwarte Water en Zwolsche Diep) en de aspirant-ingenieur J. C. Ramaer, voor het 2® rivier-arr. (Neder Rijn, Lek en Nieuwe Maas). Benonaelngen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Sluis mr. E. A. E. van der Kemp, griffier bij het kantongerecht te Voorburg. marine. Gedetacheerd, met 15 October a.aan boord van Z'. M®. schroefstoomschip Leeuwarden, onder bevel van den kapitein ter zee B. D. van Trojen, de ingenieur 1® klasse bij de marine P. J. Turk. Overgeplaatst de 2® luitenant J. F. A. de Rooy, van het 4® regiment infanterie, als 2« luitenant-kwartier meester bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch Indië. Onderwijs. Bij de vele gebreken die in onze gemeente nog op het gebied van het onderwijs bestaan begroeten wij iedere verbeteringdaarin tot stand gebrachtmet ingenomenheid. Wij verheugen ons daarom in de verbouwing van het schoolgebouw voor school E (hoofd onderwijzer de heer W. G. van Swers) op de Wal, dat thans voor het gebruik gereed is opgeleverd en goed gekeurd, en Maandag a. in gebruik zal worden genomen. Voor het morgen te houden admissie-examen aan de hoogeschool te Utrecht hebben zich 11 aspiranten aangemeld. Kerknieuws. De heer H. V. Hogerzeilpredikant bij de Ned. herv. gemeente te Arnhemheett voor het beroep naar Utrecht bedankt. marine en leger. De officier van administratie 2" klasse J. P. Fau- bel, dienende aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Prinses Maria, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den eersten October daar aan volgende vervangen door den officier van admini stratie 2e klasse P. F. van Wage. De luitenant ter zee 2e klasse H. L. Cadet wordt, in stede van met den lcn October a., met den 25en dezer geplaatst aan boord van Zr. M®. wachtschip te Helle- voetsluis, teneinde als 1® officier gedetacheerd te worden aan boord van Z®. M'. monitor Tijger. De luitenant ter zee 2" klasse C. Vreede, die pende aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Leeuw arden, wordt, met, intrekking zijner overplaatsing aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Corneüs Dirks, met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, terwijl de op nonactiviteitstellingmet dat tijdstip, van den luitenant ter zee 2® klasse M. F. F. J. de Nerée tot Bab berich wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied en hij alzoo geplaatst blijft aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Cornelia Dirks. Bij 's konings besluit van 18 dezer, n° 19, is be paald, dat door den minister van oorlog eenige onder officieren van 't leger hier te lande, met hun toestem ming kunnen worden aangewezen mits, indien zij minderjarig zijnook hunne ouders of voogden ver gunning verleenen als medegeleiders van detache menten of suppletietroepen op reis naar Nederlandsch- Indië. De daartoe aan te wijzen onderofficieren worden van het tijdstip der inscheping naar Nederlandsch-Iadië tot aan hun terugkeer in 't moederland als gedetacheerd gevoerd bij 't Oost-Indische leger, en genieten, vóór hun vertrek uit Nederland, eene gratificatie van f 100. Kunstnleuws. Naar het Haagsche Dagblad verneemt zal de heer Dunkierdirecteur van het muziekkorps der grena diers en jagerseene inspectie houden over de ver schillende muziekkorpsen der infanterie, en zou heden de eerste inspectie over dat van het 3® regiment te Bergen op Zoom plaats hebben. Zoo de mogelijkheid daartoe bestaat{zullen de acht verschillende muziekkorpsengezamenlijk met dat der grenadierseerlang een gemeenschappelijke uitvoering geven. Gemengde berichten. Zaterdag speelde een driejarig kind te Purmerende aan den kant van het water en viel er in. Daar men juist bezig was met spuien werd het kind door de kracht van 't water in een riool van omstreeks 60 M. lengte geperst. Tot groote vreugde van de omstanders werd het echter geheel ongedeerd aan de andere zijde van het riool gevat en aan de moeder teruggegeven. Zondag middag vonden een tiental jongelingen in de duinen onder Rockanje een granaat van 23 c/m. afkomstig van een der monitors en waarin zich een springlading van 8 kilogram buskruit bevond. Een hunner had, niettegenstaande de waarschuwingen der anderen, de onvoorzichtigheid met vuur nabij de mon ding der granaat te komen, waardoor deze sprong en de jongeling letterlijk verbrijzeld werd. De overigen, die zich verwijderd haddenkwamen met uitzondering van eendie door granaatscherven licht gekwetst werd, met den schrik vrij. Nadat jl. Zaterdag het Café Krasnapolsky in de Warmoesstraat te Amsterdam op den door de verorde ning bepaalden tijd was gesloten (drie uren des nachts) verlangden een zestigtal opgewonden personenmeeren- deels slagersknechts, toegang en wisten zich die te verschaffendoor de deur uit de scharnieren te breken. De eigenaar verklaarde, dat hij aan het verlangen om bier geen gehoor geven kon, waarop een gedeelte van het gezelschap zich weder gereed maakte te vertrek ken. Anderen wilden blijven, wat aanleiding gaf tot eene onderlinge vechtpartijwaarbij eenige stoelen en tafels werden gebroken. De troep echter raakte uit de deur, maar drong eenige oogenblikken later weder door eene andere binnen onder aanvoering van een der ongenoode gasten die ook bij het eerste tumult reeds, op eene tafel gesprongen, door heftige taal en gebaren tot langer blijven had aangezet. Thans werd nog grooter schade aangericht en de eigenaar van het café had de meeste moeite om zijne talrijke bedienden te verhinderen deze oproermakers met geweld te ver wijderen. Hij verwachtte natuurlijk bijstand van de politie, naar wier verschillende bureaux eenige perso nen waren uitgezonden. Naar men uit de jongste mede- deelingea omtrent den staat van do nachtpolitie kan afleidenwas geen politiedienaar te vinden en slechts met behulp van een gedeelte der hoofdwacht aan het paleis op den Dam gelukte het, de orde te herstellen en eenige der belhamels in hechtenis te nemen. Een dienaar van politie, die eindelijk verscheen, is in de Warmoesstraat erg mishandeld. Evenzoo een der be dienden, die om assistentie was gaan vragen. Op andere plaatsen van de stad, o. a. op de Botermarkt en op de Nieuwmarkt, heeft dezelfde troep zich even onhebbelijk aangesteld. Al deze dingen waren te voor komen geweest bij eene goede regeling der nachtpolitie. Tegen de gevangen rustverstoorders is proces-verbaal opgemaaktwaarna zij weder op vrije voeten zijn ge steld. (Handelsblad.) Door de Amsterdamsche omnibus-maatschappij zijn gedurende de kevmisweek ruim 80,000 personen vervoerd. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 21 September. Per telegraaf.) Na onderzoek en goedkeuring der geloofsbrieven van het nieuwe lid voor Noord-Holland, mr. C. J. A. den Tex, heeft deze zitting genomen. De voorzitter mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk aanvaardde zijne betrekking met eene rede, terwijl tegen overmorgen aan de orde werd gesteld eene inter pellatie van den heer Duymaer van Twistbetreffende de overeenkomst met den Rijnspoorweg omtrent de aansluiting te Rotterdam. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 21 September. (Per telegraaf.) Overeenkomstig het advies der commissies van rap porteurs tot onderzoek der geloofsbrieven zijn alle nieuw gekozen leden toegelatenalleen is de beslissing omtrent de verkiezing te Haarlemmermeer aangehouden in afwachting van een nader onderzoek omtrent de in gebrachte bezwaren. Op de lijst van candidatendie den koning zal wor den aangeboden ter benoeming van een presidentzijn geplaatst de heeren DullertStorm en Cremers. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Zaterdag 18 September. Voorzitter de heer Blaaubeen. Na goedkeuring der notulen van den 15®n September deelt de voorzitter mede, dat is ontvangen het verslag van den toestand der provincie over 1874, en dat dit voor de leden ter inzage is nedergelegd. Aan de orde is de gedeeltelijke vernieuwing van het gasthuis en een voorstel tot het vinden der kosten daarvan. Uit de voorgelezen stukken blijkt, dat som mige gedeelten van het gasthuis in zulk een bouwvalligen toestand verkeeren, dat de bouwmeester niet durft te adviseeren tot reparat'emaar algeheele vernieuwing van het achtergebouw noodzakelijk acht. Dit is, volgens het bestuur, het eenige middel om doelmatigheid (waar aan ook veel ontbreekt) te verkrijgen en tevens op de goedkoopste wijze te werk te gaan. Immers bij gewone reparatie zou nu al dadelijk eene groote som, misschien wel f 15,000 moeten worden aangewend, en zouden de jaarlijksche onderhoudskosten blijven. Bij vernieu wing zal inen voor langen tijd van buitengewone her stellingen bevrijd zijn. Die vernieuwing wordt geraamd op f 30,000 a f 35,000. Noch het gasthuis (dat door de gemeente gesubsidieerd wordt), noch de gemeente zijn echter in staat die kosten te dragenmaar het burgerlijk armbestuur heeft zich bereid verklaard, op aanvrage om hulp door burgemeester en wethouders, om de rente eener door de gemeente aan te gane geldleeningte restitueerenmits 's jaarlijks minstens f 1000 worde afgelost, en dat uit de som van f 35,000, nevens de vernieuwing van een gedeeltede overige gebouwen in zoodanigen staat worden gebrachtdat in de eerste jaren alleen gewoon onderhoud noodig zij. Dit aanbod, waaraan de financieele commissie hare goedkeuring hechtte, door burgemeester en wethouders in een voorstel veranderdkwam in behandeling. Na beraadslaging, waaraan de heeren van Hoek en Pompe van Meerdervoort (die beiden de leening door het gasthuis wilden doen aangaan), Del Baere en Fran sen van de Putte (die zich tegen dat denkbeeld ver zetten, de eerste op grond dat het gasthuisbestuur, waarvan hij president isnimmer daartoe genegen zal zijnde laatste op grond dat het burgerlijk armbe stuur waarvan hij voorzitter ismeerderen waarborg voor geregelde aflossing en dus voor jaarlijksche ver mindering van rente heeft bij eene leening door de gemeente) de Witt Hamer en de Marees van Swinderen (die ofschoon als leden van de financieele commissie tot aanneming geadviseerd hebbendenu erkenden dat zekerheid moest worden verkregen, dat, wanneer de administratie van het gasthuis een goed slot opleverde, dit goed slot tot aflossing moest gebezigd worden) en de voorzitter (die betoogde, dat als het bestuur van het gasthuis de geheele som op zijne begrooting had ge bracht de raad verplicht wasdie som te voteeren en dan toch ook eene leening moest aangaan), werd het voorstel van burgemeester en wethouders geamendeerd met de bepaling, dat, wanneer het gasthuis te eeniger tijd in staat is, om geheel of gedeeltelijk de aflossing te betalendit door de instelling geschiedein om vraag gebracht en aangenomen met 11 tegen 2 stem men die van de heeren van Hoek en Pompe van Meer dervoort. Het amendement was aangenomen met 12 stemmen tegen die van den heer van Hoek. Vervolgens wordt door den voorzitter medegedeeld, dat aangezien de heer A. Kempe te Zaandam is be noemd en verzocht heeft hier niet meer in aanmerking te komende aanbevelingslijst voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde en cosmographie aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs is aangevuld met den heer D. J. JLnssen, zoodat die thans luidt P. M. Heringa, J. G. Ringeling en D. J. Janssen, allen doctorandi in de wis- en natuurkunde. Bij de opening der briefjes blijkt, dat zijn uitgebracht 7 stemmen op J. G. Ringeling en 6 op P. M. Heringazoodat de heer Ringeling is benoemd. De vergadering is daarna gesloten. De opening van de zittingen der verschillende ver tegenwoordigingen, die na de zomerrust langzamerhand hare werkzaamheden hervatten, maakt een einde aan de eentonigheid, die geruimen tijd op politiek gebied heeft geheerscht. De aandacht wordt thans ook naar andere punten dan de Zwarte bergen in Turkije en de landstreken tusschen den Ebro en de Pypeneën in Spanje geleid. Een van de landen, die waarschijnlijk in het thans geopende politieke jaar geroepen zijn een belangrijke rol te vervullen, is Hongarije, welks inwendige toe stand vooral ten aanzien van de financiën dringende hervormingen vereischt, niet alleen in zijn éigen belang, maar ook in dat van geheel Europa. Het is noodzakelijk, dat er een einde komt aan de groote tekorten waar mede reeds sedert jaren de begrootingen van Hongarije hebben gesloten, wil het niet zijn financieelen ouder gang met rassche schreden zien naderen. Daartoe zijn noodig bezuinigingen, gepaard met nieuwe belastingen en vooral ook eene betere inning van de belastingen. De Hongaren, nog niet aan een regelmatige heffing en betaling der belastingen gewoon, trachten die steeds op allerlei wijzen te ontduiken en bekommeren er zich niet over of de regeering niet bij machte is de uitga ven te dekken. Achtereenvolgens hebben verschillende ministers ge tracht daarin verbetering te brengen, doch te vergeefs thans heeft het kabinet-Tisza zich met die taak belast, en uit de rede door den minister van financiën, den heer Koloman Szel, bij de aanbieding der begrooting uitgesproken, blijkt, dat het die taak ernstig opvat. In vergelijking met die van het vorige jaar zijn op de begrooting voor 1876 bezuinigingen aangebracht tot een bedrag van 8,617,000 florijnen, en het eindresultaat is dat het tekort 10 millioen minder bedraagt dan in het vorige jaar, en tot 11 millioen is gereduceerd. De noodzakelijke hervormingen voor de defensie eischen echter buitengewone uitgaven tot een bedrag van eenige milioenen florijnen voor nieuwe kanonnen, ter wijl voor de goede inning der belastingen, de oprich- T v 1

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2