Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw jbr. m*. H. J. van der Heim, minister van financiën. Benoemd tot belooning van benbehoorende tot de koninklijke Nederlandsche marine die zich hebben on derscheiden in den oorlog met het rijk van Atchin tus schen den 1 Januari 1874 en 1 Maart 1875tot ridder der Militaire Willemsorde 4® klasse: de luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman, en de luitenant ter zee 2® klasse G. de Fremery. Toe te kennen de eeresabel met het opschrift: Ko ninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid" aan den luitenant ter zee 2® klasse (sedert bevorderd tot luite nant ter zee 1® klasse) A. van Hengelen eervol doen vermelden bij afzonderlijke dagorder, zoo in Nederland als in Nederlandsch Indië: de luitenant ter zee 1" klasse jhr. A. F. Meijerde luitenants ter zee 2® klasse J. A. Willink Ketjen en J. V. Wierdsmaen de matroos 2® klasse J. H. Brugman. Onderwijs. Uit Roermond wordt, naar aanleiding van een be richt in ons nommer van 16 dezermedegedeeld dat de toelating van een meisje als leerling op de hoogere burgerschool aldaar niet door den minister van binnen- landsche zaken is bewilligd op verzoek van den directeur dier school. De directeur heeft op het ver zoek van den heer v. d. K. om zijne dochter toe te laten, eerst zwarigheid gemaakt en vervolgens, op diens aanhoudenzich tot den minister gewend om inlichting. De minister antwoordde dat het meisje, na volbracht examen als leerling kon worden toegelaten, zonder echter iets te bepalen omtrent dergelijke ver zoeken in het vervolg. Onze berichtgever voegt er bij dat deze toelating als men den toestand van Roermond kent, als schadelijk voor de school beschouwd moet worden. Kerknieuws. Door den heer E. A. Lazonder, predikant te Olden- broek, is bedankt voor het beroep naar de hervormde gemeente te Axel. De heer W. Koelman, predikant bij de her vormde gemeente te Katwijk aan den Rijn, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 17®" September jl. wordt Zr. M5. ramschip Stier, liggende te Willemsoordmet den laatsten dezer buiten dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld eervol van het bevel ontheven en op nonactiviteit gesteld. Naar aanleiding van Z'. M". besluit van den 17en September 1875, worden de kapitein ter zee J. van Gogh en de kapitein-luitenants ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, die als adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden van het militair huis des konings als gedetacheerd gevoerd is, met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. M". schroofstoomsohepen Leeuwarden, Cor- nelis Dirks en Prinses Mariaen wordt dat bevel met den le October daaraanvolgende opgedragen respectie velijk aan den kapitein ter zee B. D. van Trojen, en aan de kapitein-luitenants ter zee jhr. J. H. P. von Schmidt aut Altenstadt en jhr. E. P. E. de Stuers. De luitenant-kolonel bij het korps mariniers W. G. Tuning, laatst behoord hebbende tot het eska der in Oost-Indiëen van daar den 12®" dezer in Neder land teruggekeerdwordt met dien datum gesteld ter beschikking van den kommandant van voorschreven korps. Landbouw. In de Landb.-cour. verzoekt de heer J. Th. Cattie, leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem naar aanleiding van het tegenwoordig veelvuldig voorkomen van weinig bekende insektendie blijken voor de land bouwproducten schadelijk te zijnde heeren landbou wers hem in een fleschje met brandewijn of jenever exemplaren te zenden van die insekten, het liefst met de gewassen waarop zij gevonden worden. Levende exemplaren zijn gewenschter. Ook door tusschenkomst van de redactie der Landb.-cour. kan de toezending geschieden. Gemengde berichten. Zaterdag avond bij het vertrek der mailstoomboot van Vlissingen naar Engeland heeft een stoker het ongeluk gehad tusschen de machine te geraken en het been erg te bezeeren. Dadelijk aan den wal en naar het havenstation gebracht, heeft hij vanwege de politie zooveel mogelijk hulp ondervonden en is hij later door hare zorg naar het gasthuis vervoerd. Zoo spoedig de verre afstand van de stad het toeliet, werd door den heer Stewart Sehultz geneeskundige hulp verleend. Gisteren morgen werd op de buitenplaats Ter Hoo- ge, op den Koudekerkschen weg, bewoond door den heer W. A. Baron van Lijnden, in het kamertje van den knecht brand ontdekt. Men slaagde er echter spoedig in het vuur, dat zich reeds aan het dak had medegedeeld, door eigen krachten te blusschen. Slechts een onzer brandspuiten zijnde spuit Cis nog een oogenblik in werking geweest. Naar wij vernemen is de schade die door het water aan plafonds enz. is aangericht grooter dan die door het vuur veroorzaakt is. De oorzaak wordt toegeschreven aan onvoorzich tigheid van den knechtdie een hartstochtelijk rooker schijnt te zijn. Jl. Zaterdag is te 's Hage de jaarlijksche ten toonstelling van pluimgedierte in den Zoölogisch bota- nischep tuin geopend. De politie heeft in den laatsten tijd weder ver schillende valsche geldstukken in beslag genomen, o. a. te Delft een valsch 25-centstukmet de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848, alsmede een onechten rijksdaalder en guldenbeiden voerende de beeltenis van koning Willem III ea het jaartal 1872te 's Bosch een 25 cent stuk met de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1849. Ook dit stuk was volgens de uitspraak van het muntcollege valsch en nagebootst. Te Alphen zijn, volgens een bericht in de N. Rott. courant, vijf personen die in olie gebakken schol gegeten hadden, bedenkelijk ongesteld geworden. Een hunner is na hevig braken en bloedontlasting gestorven. Jl. Vrijdag heeft, naar uit Heerenveen wordt gemeld, een der knechten op het buitengoed van den heer m'. P. Heringa Cats te Oranjewoud, eene dienst meid die in het zelfde huis diendeuit minnenijd vermoord. Met een voorsnijmes heeft hij haar den hals afgesneden. De verslagene was een meisje van 20jari- geu leeftijd. Van de zijde der Jezuïeten wordt in de Civilta Cattolica geijverd voor de heiligverklaring van Christo- phoris Columbus, voor zijne verdiensten jegens den godsdienst en de menschheid. De paus heeft de beroemde tafel van Rossi- gnani aangekochtopdat die voor Italië behouden zou blijven. Deze tafel bestaat uit een volledige verzame ling van alle Etruscische glasstukken, die sedert een vierde eeuw gevonden zijn en die door den beroemden Italiaanschen archeoloog Capranesi tot een tafel wer den samengevoegd. Het aantal stukken bedraagt eenige honderden. Om te doen uitkomen hoe slecht en weinig ge vaarlijk de lucifers zijn die door de Fransche regie worden geleverd, geeft de Figaro het volgende verhaal Het is een armoedig huisgezin. Eenc kindermeid is er niet. De vader is naar zijn werkplaats vertrokken met zijn gereedschap op schouder. De moeder, die op hare beurt als werkster uitgaat, omhelst eerst hartelijk hare kleintjes: „Gij zult zoet zijn en goed oppassen, niet waar? Ziedaar een doosje lieve kleine regie-lucifers om mee te spelen Als een weinig algemeen bekend feit wordt mede gedeeld, dat de vader van den tegenwoordigen Duit- schen rijkskanselier, prins Bismarck, in 1807 tengevolge van een duel zijn land moest verlaten en toen in dienst trad van Jéröme Bonaparte, koning van Wurtemberg, en dus in Franschen krijgsdienst kwam. Hij maakte den veldtocht tegen Rusland mede in het"leger van Ney en onderscheidde zich herhaaldelijk zoo, dat hij het legioen van eer verwierf en tot den generaalsrang o pklom. Vcrkoopingcn en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg zullen Maandag 27 September a. 's namiddags te éen uur, op het raadhuis der gemeente, in het openbaar aanbesteden het leveren en plaatsen van getimmerde afscheidingen in de scholen C en F(wijk H n° 6 en n° 1 in den Lange Delft) en het maken van twee lichtramen aldaar. De voorwaarden liggen voor een ieder ter inzage bij den gemeente-bouwmeester, door wien de noodige aanwijzing zal worden gedaandonderdag den 23®n September a. des namiddags te half vijf uren, ten zij nen kantore. Burgerlijke stand. (Van 1219 September.) Middelburg. Ondertrouwd: P. Florisse, wed*. 38 j., met L. Flipse, jd. 33 j. Bevallen: H. C. Rijnberg, geb. Moerbeek, z. A. Joziasse, geb. Allaard, z. M. H. Schrier, geb. Hegberg, d. J. P. Weijnman, geb. Gesquierre, z. A. van Leer dam, geb. Pagter, z. J. J. Varel, geb. Huijsman, z. C. Kesteloo, geb. Dingemanse, z. Overleden: C. G. Stokman, d. 2 m. J. Kaasen, man van M. Lingen, 61 j. W. J. Baggerman, z. 4 m. C. Sinke, d. 8 m. J. Goethals, z. 5 m. M. J. Langeveld, jd. 19 j. M. A. Dubbeldam, d. 3 j. J. J. Oranje, wed®. i van J. F. Wagner, 79 j. T. van Dreunen, man van C. P. La Porte, 65 j. J. Carp, jm. 19 j. R. A. Murk, d. 6 j. (Van 1118 September.) Vlissingen. Gehuwd: J. L. Bubberman, jm. 27 j., met D. van der Kuijl, jd. 24 j. Bevallen: M. L. Vantrooijen, geb. Winkel, z. V. M. Demeijne, geb. Ardaen, z. Overleden: J. J. Beije, z. 9 m. W. Hector, z. 9 d. J. Mos, z. 8 m. J. Wouterse, d. 5 m. M. P. Eggel, d. 7 m. Goes. GehuwdJ. W. van de Weert, wed®, van N. Scheele, 28 j., met M. van Zeeden, jd. 19 j. J. de Jager, jm. 33 j., met S. Vleugel, jd. 26 j. Bevallen: F. Hogestegcr, geb. de Winter, z. B. J. Thijsebaard, geb. Allart, d. M. Dirkse, geb. Sanderse, d. C. E. Reijerse, geb. Kerpel, z, K. J. Somer, geb. de Jonge, a. J. Schrijver, geb. Vleugel, d. OverledenC. J. Kleinmau, z. 8 m. P. A. van Melle, d. 8 m. J. Korstanje, z. 8 j. F. W. Bruel, d. 8 m. Zierikzee. Bevallen: A. van Wezel, geb. van Dijke, z. H. Nolet, geb. Kloet, d. J. Blankert, geb. VerschuuV, z. W. Papeveld, geb. Peute, d. M. Kinsbergen, geb. Libzgitz, d. Overleden: W. Snurland, d. bijna lj. S. de Jonge, z. 5 m. M. ten Ilarink, vrouw van C. Unkel, 60 j. Tliorraomctersiand. 18 Sep. 's av. 11 u. 68 gr. 19 'smorg. 7u.63gr.'smidd. lu.79gr.'sav. 11 u. 68gr. 20 'smorg. 7 u.62gr. 'smidd.lu. 62gr. 'sav.6u. 61 gr. Slate n-G eneraal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 18 September. In de vereenigde zitting der beide kamers, jl. Zater dag gehouden onder voorzitterschap van den heer dé Vos van Steen wijk, heeft de minister van binnenland- sche zaken, namens Z. M. den koning, de gewone zitting 1874—75 gesloten met de volgende aanspraak: „Mijne heeren! „Wilt de dankbetuiging ontvangen, welke ik u, over eenkomstig de bevelen des konings, aanbied voor uwe behartiging van 's lands belangen, zooals die in de afgeloopen vergadering op nieuw is gebleken. „Op wetgevend gebied was deze niet onvruchtbaar. „Onder het aantal wetten, die de goedkeuring der staten generaal mochten verwerven, zijn er die in onze staatshuishouding van goeden en blijvenden invloed kunnen zijn. „De wet Omtrent het sluiten van uitleveringstractaten en de verdragen met Portugal en den Oranje-Vrijstaat, strekken tot verbetering onzer internationale betrek kingen. „Onderscheidene wetten in het belang der volksge zondheid en betreffende de geneeskundige politie kwa men tot stand, „De scheepvaart zal worden gebaat door de afschaf fing der vuur-, ton- en bakengelden en de vermindering der onkosten voor loodsdiensten. „Het muntwezen werd voorloopig geregeld met wederinvoering der gouden munt; het toezicht op in richtingen van nijverheid en op den dienst der spoorwegen werd verbeterd. „Wat openbare werken betreft, zijn de zaken van het Noordzeèkanaal en van het Zwolsche Diep op goeden voet gebracht; de richting van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen is vastgesteld; andere zaken van minder groot belang zijn geregeld. „Voor den aanleg van een staatsspoorweg op Java werd uwe toestemming verkregen. „De nationale schuld is verminderd, het geldelijk beheer van den vestingbouw onder regelen gebracht, de wet op de pensioenen voor de zeemacht verbeterd. „Er is veel onafgedaan gebleven, ook van hetgeen in de jongste troonrede was vermeld, uw voorbereidend onderzoek heeft verscheidene onderwerpen rijp gemaakt voor beslissing in de volgende vergadering. „In naam des konings sluit ik deze vergadering van de staten-generaal." De minister werd met het gewone ceremonieel in- en uitgeleide gedaan door eene commissie, bestaande uit de heeren Borsius, van den Berch van Heemstede, Blussé, Nierstrasz, Fabius, Sandberg, Hooft en Coenen. Zttting van Maandag 20 September. Per telegraaf Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, die in h rnden zijn gesteld van twee commissiën, welke daarover morgen rapport zullen uitbrengen. Tegen de verkiezing te Haarlemmermeer is een be zwaarschrift ingekomen. Exploitatie spoorwegen. De dagbladen hebben reeds den inhoud medegedeeld der overeenkomst, tusschen de regeering en de Hol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij gesloten omtrent de exploitatie van den Noord-Hollandsehen spoorweg en de lijnen, welke vóór 1885 zullen worden aangelegd voor staatsrekeningaansluitende aan wegen welke bij die maatschappij in exploitatie zijn, alleen uitgesloten diewelke de exploitatie maatschappij in beheer heeft.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2