BUITENLAN D. Algemeen Overzicht. Bij de tweede kamer ia ingekomen een wetsont werp t£t bekrachtiging der overeenkomst van den staat met de Hollandache ijzeren spoorwegmaatschappij voor de exploitatie der Noord-Hollandsche en nieuwe staatslijnen. Tengevolge van het ontsporen van een met suiker penen geladen goederenwagen ia de spoortrein, die heden namiddag te 2.9 hier moest aankomen, eerst te 4.20 gearriveerd. De passagiers hebben geen letsel bekomen en aan het materieel is de gewone aan der gelijke calamiteiten verbonden schade toegebracht. Het tweede deel van de uitkomsten der vijfde tien jarige volkstelling, gehouden in 1869, is thans ver schenen. Het eerste deel kwam uit in 1873het derde in 1874. Na zes jaren is dus het werk eindelijk compleet. Van de 10 candidaten die zich hadden aangemeld voor het examen ter opleiding als tolk voor de Chinee- sche taal hebben zich drie teruggetrokken en wer den twee afgewezen. Van de overigen is een ranglijst opgemaakt en zijn door den minister opgeroepen om zich aan het geneeskundig onderzoek te onderwerpen de heeren J. van der Spek, te Delft; A. E. Moll, te Assen, en A. A. de Jongh, te Zuidland. Ter aanvulling van het gisteren medegedeelde regee- ringstelegram uit Atchin ontleenen wij nog aan de Staats courant van heden het volgende: „De gezondheidstoestand bleef gunstig. Van 23 Augustus tot 5 September kwamen geen choleragevallen voor; op 6 September waren er weder 3 gevallen." De op zijn verzoek eervol ontslagen directeur van een der rijks-telegraafkantoren H. F. O. Wildeman is met ingang van 1 October a.door den minister van financiën benoemd tot klerk 2' klasse bij de rijks telegraaf. Door burgemeester en wethouders van Rotterdam is voorgesteld afwijzend te beschikken op een adres, door een aantal firma's ingediend tot vermindering van het havengeld voor Rijnschepen. Zij ontkennen dat de Rijnvaart tengevolge van het havengeld verminderd zou zijn en wijzen er op dat het te Dordrecht even hoog, te Schiedam en Delfshaven nog hooger is. In de zitting der kamer van koophandel te Rotter dam is gisteren,na eene discussie waarin bleek dat door verschillende kamers bij de regeering was aange drongen op het instellen eener officieele enquête door eene commissie van suikerfabrikanten, raffinadeurs en makelaarsbesloten den minister van financiën te ver zoeken den inhoud der geteekende suiker-conventie openbaar te maken, alvorens die aan de goedkeuring der staten generaal wordt onderworpen, opdat de publieke opinie in de gelegenheid gesteld worde zich daarover te uiten. Voorts werd besloten aan het gemeentebestuur van Rotterdam te verzoeken eene nieuwe rij boeien te leg gen aan de Noordzijde der rivier de Maas, aan den kant van de Westerhaven, en zulks met het oog op het buitengewoon drukke verkeer op de rivier, waar door reeds dikwerf ongelukken mogelijk zijn gebleken. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Vergunning verleend aan W. Franc ken Azn., predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Pruisische kroonorde 3e klassehem door Z. M. den Duitschen keizer en koning van Pruisen geschonken. Benoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willems orde, ter zake der eerste expeditie tegen het rijk van Atchin, de kapitein der infanterie van het Nederlandsch- Indisch leger W. H. van de Pol; en ter zake der tweede expeditie tegen het rijk van Atchin, de kapitein van hetzelfde wapen P. H. van Hulstijn. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Dord recht m'. P. E. G. Gerlings, thans in die betrekking te Brielle; en tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Brielle mr. T. J. Noyon, thans adjunct-commies bij het departement van justitie. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond H. Bingen, tijde lijk leeraar aan die school. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Deventer, ter standplaats de gemeente Rijssen, A. P. van der Vlugt, candidaat-notaris te Rotterdam. posterijen. Eervol ontslag verleend aan jhr. G. C. baron van Asbeck uit zijne betrekking van surnume rair der postergen. belastingen. Benoemd A. J. Vening, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Warga c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Ouderkerk aan den IJsel c. a. (standplaats Lekkerkerk). koloniën. Benoemd tot lid der algemeene rekenka mer van Nederlandsch Indië B. Schagen van Soelen secretatis van dat college. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de 2' luitenant G. E. A. R. Kempers van het 1' regiment infanterie; en bij het personeel van den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch Indië de apotheker 2' klasse H. Rolff van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Eervol ontslag uit Zr. M'. militairen dienst verleend, met toekenning vau pensioen, aan den luitenant.kolonel der infanterie van het leger in Nederlaudsch-Iadië P. A. A. Collard, met ingang van 1 October a. Onderwijs. Jl. Dinsdag is te Ellewoutsdijk en jl. Woensdag te Oudelande het gewone jaarlijksche schoolfeest ge vierd, waarbij prijzen, premiën en getuigschriften voor ge trouw schoolbezoek en betoonden ijver werden uitgereikt en de kinderen feestelijk onthaald werden. Voor het admissie-examen aan de hoogeschool te Leiden hebben zich Biet minder dan 108 candidaten aangemeld. Het examen, dat in de volgende week gehouden wordt, zal dientengevolge twee dagen, in plaats van éen dag, duren. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram zijn Zr. M3. raderstoomschepen Merapi en Bromo, onder bevel van de kapitein-luitenants ter zee J. Tromp en W. J. Scholten van Aschat, respec tievelijk den 16en Augustus en 3" September jl. in Oost-Indië aangekomen. Aan boord was alles wel. De plaatsing van den officier van gezondheid le klasse H. van Stockum aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Leeuwardendoor de Staats-courant van gisteren vermeld en ook door ons medegedeeld, moet beschouwd worden als niet te zijn geschied. Gemengde berichten. Heden werd uit Goes gevankelijk overgebracht naar het huis van verzekering alhier de persoon van J. C., van Heinkenszand, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, voor welk misdrijf hij den 1" October a. voor het provinciaal gerechtshof alhier zal terecht staan. Een huzaar die voor eenigen tijd in de omstreken van Haarlem een vrouw overreden heeft, is door den krijgsraad schuldig verklaard aan manslag door on voorzichtigheid en tot zes maanden cellulaire gevan. genisstraf veroordeeld. De nog in leven zijnde familieleden van Antony Leeuwenhoek zijn: Lambertus Stoelendraijerwethou der te Haastrecht, kleinzoon van Eva Leeuwenhoek, neef van de familie Leeuwenhoek te Stein bij Gouda, Adriaan Leeuwenhoekte Woerdenen de kinderen van W. Leeuwenhoek, te Hoogmade. Op den dag van het feest ter eere van Leeuwenhoek, werd mejuffrouw N. Leeuwenhoekin de Langeruige- weide ter aarde besteld. Het vroegere postkantoor te Rotterdam is voor f 10,020 voor afbraak verkocht aan den aannemer van Ginkel. Onder de Haagsche Jut-berichten van heden behoort dat aan de moeder van Jut vóór een paar dagen een klok ontstolen is. Van Jut zelf wordt verteld dat hij zijn zusjes her haaldelijk beet, prikte of in de armen heeft gesneden. Voorts dat hij werkelijk aan zijne vrouw gehecht schijnt te zijn en alleen bekend heeft om haar niet te bezwaren. Zijn voorkomen is iets ouder en minder welvarend dan de portretten, die van hem in den han del gebracht zijn. Een huzaar heeft te 's Hage op straat met een mes naar een meisje gestokenwaar hij 't hof aan maakte doch dat hem niet hebben wilde. De stoot werd door het meisjs afgeweerd, waardoor het mes haar in de hand drong. De dader is gearresteerd. De heer Jeekel uit Leerdam heeft in de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid te Rotterdam weder eenige mededeelingen gedaan over het hardglas. Zijne fabriek is ingericht naar het stelsel van den uitvinderden heer de la Bastle, welk stelsel de voorkeur verdient boven dat van den Duitscher dr. Pieper, die zijn product vulkaanglas noemt. Het hard glas is niet volkomen onbreekbaarmen kan het, even als trouwens alles, vernielen, maar voor het dagelij ksch gebruik is het wel onbreekbaar. Ook met een diamant kan men het niet snijden, zooals het gewone glas. Naar wij vernemen zijn te Leeuwarden vermisteen obligatie Spanje buitenland, 3°/0 groot 42,10 pond serie A. n° 66330, een d° 3% leening stad Amsterdam serie 13980 n° 8groot 100 een d° serie 12123 n° 1—10, groot f 1000. Voor de ontdekking en terugbezorging bij de politie te Leeuwarden is eene goede belooning toegezegd. Verkooplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van fi nanciën op den 27" September azal worden aanbesteed het leveren van omslagen voor telegrammen, ten behoeve van de rijkstelegraaf, gedurende de jaren 1876, 1877 en 1878. Thermometerstand. 17 Sep. 's av. 11 u. 65 gr. 18 'smorg.7u.63gr.'smidd.l u. 80gr.'sav.6u.76gr. Waarom eergisteren in de zitting der permanente com missie van de Fransche nationale vergadering geen interpellaties tot de regeering werden gericht of in lichtingen werden gevraagd omtrent de tegenwoordig aan de orde zijnde quaestiën is thans opgehelderd. De president, de heer d'Audiffret Pasquier, had vóór den aanvang der zitting een langdurig onderhoud met den minister, waarin hij dezen, mede uit naam van ver scheidene zijner republikeiuschgezinde collegas, op merkzaam maakte op de Bonapartistische intriges. Het schijnt dat daarop de heer Buffet heeft verzocht om geen discussie in de vergadering uit te lokken of wel dat deze dit niet heeft noodig geachtdaar waarschijnlijk zoodanige discussie eene ministerieele crisis en een buitengewone bijeenroeping van de nationale vergade ring ten gevolge zou hebben gehad. De Temps maakt althans de opmerking datnadat de heer d'Audiffret Pasquier reeds de grieven der con- stitutioneelen aan de aaadaeht van den minister had onderworpen er weinig aanleiding meer bestond voor interpellaties indien men eene crisis wilde vermijden, want de zaak van den admiraal de la Ronciere le Noury is door diens ontslag getermineerd, terwijl ten aan zien van de quaestie betre ffende het proces te Lyon en de handelwijze van den prefect Ducros, het beter is dat de regeering zich maar van dezen ontslaat, dan wel dat eene interpellatie daarover wordt gehouden die den minister nog zou noodzaken den prefect zooveel moge lijk te verdedigen en te handhaven. Voorloópig heeft men dus alles gelaten zoo als het is, en men zal afwachten w at de regeering verder zal doen in de hoopdat zij de constitutie zal handhaven. Het nieuws omtrent den opstand in de Herzegowina is heden al zeer schraalen algemeen verkeert men in verwachting omtrent het resultaat der bemoeiingen van de internationale gedelegeerden, waarvan dé eene helft in het noorden de andere in het zuiden van het land werkt. De eerste berichten daaromtrent luiden niet zeer gunstig; wel zijn de gedelegeerden overal door de opstandelingen welwillend ontvangen en hebben zij met hunne hoofden confe, atiën kunnen houden, maar deze hebben verklaard geen vertrouwen te stellen in de beloften van Turkije en eischen deugdelijke waarbor gen alvorens in onderhandeling te treden. Welke die waarborgen zijn wordt niet vermeld, doch waarschijnlijk zullen zij door de mogendheden moeten worden verleend terwijl evenmin iets woidt gezegd van de eischen der opstandelingen voor het neerleggen der wapenen. Waar schijnlijk is men zoover nog niet gekomen. Volgens een bericht uit Parijs aan de Pall Mali Gazette dringt Rusland er te Constantinopel krachtig op aan, dat het Turkschegouvernement onmiddellijk zal overgaan tot het invoeren van hervormingen, en de Russische regeering is van meening, dat de Portedoor het aannemen van de tusschenkomst der buitenlandsche mogendheden zich zedelijk verbonden heeft om den bestaanden toestand in de in opstand verkeerende provinciën te verbeteren. Blijkbaar wenscht het kabinet te St. Petersburg, dat de Porte niet zal talmen, maar terstond handen aan het werk zal slaan en ongetwijfeld zou daardoor het vertrouwen der opstandelingen zeer kunnen worden opgewekt. Zoolang zij alleen over goede voornemens hooren praten, doch daarvan niets zien en slechts met geweld worden bedreigd, kan men niet van hun vergen, dat zij met het oog op het ver leden bijzonder gerust zijn omtrent de verdere handel wijze van de Turksche regeering. De discussie over het ontwerp-adres van antwoord op de Servische troonrede is nog niet afgeloopen. De commissie kan het niet eens worden en begint iederen morgen opnieuw over hetzelfde onderwerp te redekave len. Dat kan dus nog lang duren. Intusschen schijnt een priester Zarko handelend te zijn opgetreden. Hij bevindt zich met een troep van 2500 man te Novawa- rosch en heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij alle Bosniërs, Herzegowiners en alle Serviërs van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2