MIDDELBURGSCHE r 222. Zaterdag 1875. COURANT. 18 September. Middelburg 17 September. HET PK0ÖES-JUT. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/to.., franco is f 3.50. .24 .35 .45 Een bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin van den 7" dezer meldt het volgende: Bij eene patrouilleering op den 4en dezer heeft zich een hevig vuurgevecht ontwikkeld bij Zuidelijk Long- battah. Aan onze zijde sneuvelden 5 man, terwijl de officier van gezondheid Prochnic en vier minderen gewond werden. De vijand leed zeer belangrijke ver liezen door het granaatvuur uit de versterking en was den geheelen avond bezig met het vervoer zijner dooden en gekwetsten. De gezondheidstoestand was gunstig. Opgave van brievengeadresseerd aan onbekenden verzonden door het postkantoor Middelburg gedu rende de maand Augustus 1875Doornman, Arnemuiden Leentje Meerlenbroek, Goes; Anna van Schaay, 'sGra- venhageL. de ReikeSt. LaurensC. van Reen, Middelburg; C. Janse, Rotterdam; Wildermes, idem; Pauline Blokpoelidem; H. van Hoedten, Utrecht; niej. M. Kruyt, Voorburg; J. Meeuse,Zandvoort; Wiricht, Zierikzee. Door het hulppostkantoor ArnemuidenNeeltje Babbekoo, Mariapolder. Door een deskundige wordt ons weder het volgende medegedeeld, betrekkelijk een ongeval dat heden aan de werken van het droge dok heeft plaats gehad. „Heden morgen omstreeks 12 uren had aan het in aanbouw zijnde droge dok alhier, ter plaatse van het fte-hftrawetr sisstr gedeelte kaaimuur aan de noordzijde van den Dam tegenover de Schuivlotstraat, eene af schuiving van grond plaats. Een gedeelte van het stadsriool dat daar ter plaatse onmiddellijk tegen den te bouwen kaaimuur is gelegen, werd met die afschui ving medegesleurdzoodat het riool voor een gedeelte onbruikbaar is geworden. De zaak is echter niet van bezwarenden aard en met eenige wegruiming van het weggeschovene kunnen de werken weer geregeld worden voortgezet. De werklieden die daar ter plaatse werkzaam waren, zagen het ongeval tijdig ge noeg aankomen om vóór dat de grond inschoot zich te kunnen verwijderen." De werken te Queensborough, waardoor de stoom vaartlijn VlissingenSheerness in 't bezit van beter aanlegplaatsbeter lokalen tot berging en beter aan sluiting zal komen, vorderen, naar een plaatselijk blad, de „Chattam News" meldt, goed en zullen waarschijn lijk omstreeks November a. gereed zijn. Onlangs zijn ook een drietal invloedrijke personen uit Queensborough en Sheerness te Vlissingen geweest met het doel eene veemarkt in Queensborough in het leven te roepen. Wenschelijk is het dat deze pogingen van Nederlandsche zijde alle ondersteuning vinden, het geen niet anders dan in het voordeel der nieuwe lijn kan wezen. Bij het personeel van den geneeskundigen dienst geneeskundigen dienst der (landmacht in Neêrlandsch- Indië zijn benoemd, tot officier van gezondheid 2e klasse de heeren F. A. Thor en A. L. Dieterioi, civiel geneeskundigen. Men schrijft ons uit Rotterdam: „In een vorig schrijven van hier is gemeld, dat niet alleen de minister van binnenlandsche zaken de Rijn spoorweg-maatschappij ontslagen heeft van haar ver plichting om hare lijn aan te sluiten aan den Holland- schen spoorweg alhier, en het millioen, dat de staat als waarborg in handen hadin hare kas doet terug- keeren, maar dat hij haar ook riviergrond in erfpacht heeft afgestaan om hare stationsterreinen uit te breiden. Laatstgenoemde vrijgevigheid van den minister zal waarschijnlijk aanleiding geven tot een proces. De heer Heemskerk heeft, om buiten de staten-generaal om te kunnen gaan, den riviergrond afgestaan in erf pacht (voor 99 jaren)en niet in eigendommaar hij schijnt er niet aan gedacht te hebben, dat daardoor rechten van de gemeente Rotterdam konden worden geschonden. Wel zijn de grondenaan de begunstigde maatschappij afgestaan, rijkseigendom, maar de ge meente heeft op die gronden recht van aanwas. Toen indertijd aan de Rijnspoorweg-maatschappij concessie verleend was voor den spoorweg van hier op Utrecht, en ten behoeve van dien weg en de stationsgebouwen door de gemeente terreinen werden afgestaan, is dat recht van aanwas uitdrukkelijk bij de contracten voor behouden. Met het oog daarop hebben burgemeester en wethouders in de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad voorgesteld de spoorweg-maatschappij een proces aan te doen. Aanstaanden Maandag zal de raad eene buitengewone zitting houden om over dit voorstel te beslissen. „Alvorens hun voorstel te doen hadden burgemeester en wethouders adviezen ingewonnen bij den advocaat der gemeentebij mr. van Sïipriaan Luïscius te 's Hage, en bij eene rechtsgeleerde commissie uit den raad. In al deze adviezen werd bet goed recht der gemeente onbetwistbaar geoordeeld. Door de commissie uit den raad werd ook nog aangevoerd, dat de werken, die de spoorwegmaatschappij laat aanleggeninbreuk maken op het recht van visscherij, hetwelk indertijd met de heerlijke rechten van Kralingen is overgegaan op de gemeente Rotterdam. „Komt het werkelijk tot een proces en wordt dit door Rotterdam gewonnen, dan zal de Rijn-spoorweg maatschappij genoodzaakt zijn van hare plannen tot uitbreiding harer stationsgebouwen af te zien, de reeds aangelegde werken weer te niet te doen en den rivier oever in den vroegeren f .-estand te herstellen. De gunst van een veeldurvend minister zal haar dan weinig hebben gebaat. „Eene korte opmerking nog over de bekende overeen komst, waarbij de aansluiting der spoorwegen alhier is prijs gegeven aan het eigenbelang der Rijnspoorweg maatschappij. Vrij algemeen is de opvatting, dat door deze overeenkomst de staten generaal voor een fait accompli worden gesteld. Mij komt het echter voor, dat de overeenkomst een uitweg openlaat. De maat schappij is van hare verplichting met opzicht tot de aansluiting ontslagen en ontvangt het gedeponeerde waarborgkapitaal terug, wanneer de lijn Woerden Leiden op 1 Juni 1878 voltooid en voor de exploitatie geopend isof wanneer het publieke nut van die lijn met betrekking tot de onteigening door de staten-gene- raal niet erkend wordt. Nu kan de vertegenwoordi ging het publiek nut van den spoorweg Leiden Woerden volkomen erkennen, maar weigeren eene ont eigeningswet in behandeling te nemen op grond, dat daaraan vastgemaakt is eene zaak, die met deze spoor- weglijn niets te maken heett. In geen geval toch kan de vertegenwoordiging gedwongen worden goed te keuren eene samenkoppeling van wat zij wél en wat ,zij niet acht in het publiek belang te zijn. Stelt zij in haar votum voorop, dat de weg LeidenWoerden, op zichzelf beschouwdvan publiek nut isdan kan niet beweerd worden dat het geval zich voordoet, waarop in art. 4 der overeenkomst bedoeld wordt." Het dagelijksch bestuur der gemeente Leiden heeft den gemeenteraad voorgesteld voor den aanleg eencr duin waterleiding uit de duinen te Katwijk eene matige ren tegarantie of een jaarlijksche subsidie aan een maat schappij toe te zeggen. De kosten van het werk worden begroot op 400,000die der exploitatie op 14,000 's jaars. Het reservoir zal 389,000 liters water bevatten het stoomwerktuig, van 10 paardenkracht en hooge drukking, is berekend op 75,000 liters per uur. Uit de van roerende jeremiades over de slechtheid der menschelijke natuur in 't algemeen en van onzen tijd in 't bijzonder overloopende berichten van het Haagsehe Dagblad over den „gruwelijken" moordenaar en de „vreeselgke geschiedenis" nemen wij het volgende (van zalvende jammerklachten gezuiverd) over. Bij Jut zijn aanteekeningen gevonden over zijne buitenlandsche reizendie van meer beschaving en belezenheid getuigendan men bij personen van zijn levenskring zou verwachten. Hij las veel zedeloos ge schrijf en veel rooverromans. Het huwelijk van het misdadige paar moet in 't einde van Maart 1873 in de Kloosterkerk te 's Hagedoor den predikant Hoevers, kerkelijk voltrokken zijn. Ster ker bewijs van huichelarij en onbeschaamdheid zal, als dit bijna ongelooflijke feit waar isin dejaarhoeken van het strafrecht zeker niet te vinden zijn. De persoon die den anonymen brief geschreven heeft, waarin de aandacht op de ware daders gevestigd werd. moet zich bij het ministerie van justitie hebben aange meld, in de hoop de uitgeloofde premie van f 1000 te ontvangen. Doch ook eene oude naaister, die door het aanbrengen van een tweede stuk van een vers, dat door den- heer van der Kouwen in vroeger jaren geschreven was en waarvan de andere helft in den boedel der moordenaars gevonden was, het eerste overtuigingsstuk wist te leveren, moet op die belooning aanspraak maken. Het Vaderland meldt heden nog het volgende: Vcor hun vertrek naar de Kaap de Goede Hoop woonden Jut en zijn vrouw bij een zuster der laatste in de Jacob-Catsstraat eenigen tijd in. Ook de moeder van Christine Goedvolk was daar in huis. De koffers, waarin de gestolen waarden geborgen waren, stonden daar gedeeltijk en werden dus ook van daar verzonden; maar moeder en zuster hadden toen nog geen kwaad vermoeden. Wel was 'thaar dikwerf opgevallen, dat Jutdie niets voor den kost deedruim in 't geld was, maar ze durfden hem in den beginne althans niet naar de herkomst er van vragen en de vrouw sprak maar altijd van „een onverwacht geluk." Later over zijn onbekrompen levenswijze onderhoudenzeide Jut, dat hij zooveel geld kreeg van een graaf, dien hij aan t badhuis te Scheveningen als kellner had leeren kennen. Toen Jut en zijn vrouw van de Kaap terugkeerden, vroegen zij om een kistje met goederen en kostbaar heden bij de zuster in de Jacob-Catsstraat te mogen bergenomdat 't daar beter bewaard was. De zuster had daar geen bezwaar in en ontdekte eerst latertoen de inspecteur van politie het kwam halen en ze gaf 't dadelijk over dat de zaak niet in orde was. Volgens hetzelfde blad bezat Jut op het oogenblik van den moord nog f 200, genoeg alzoo om te kunnen trouwen, doch heeft «alleen zijne zucht naar rijkdom en pracht hem tot de misdaad gebracht. Hcnocmingcn en besluiten. pensioenen. Pensioenen verleend ten laste van don staar, <a«anA. Gouka, eervol ontslagen hoofdonderwijzer te Mid delburg, ten bedrage van f 890 's jaars. Onderwijs. Woensdag is te Haarlem eene Christelijke school voor kinderen uit den werkenden stand met 472 leer lingen geopend. Tot hoofdonderwijzer is benoemd de heer van der ilave. Bij de opening voerden de burge meester en de schoolopziener te Haarlemalsmede de heeren Bronsveld, Maasdijk, van Lummel en van Eijk het woord. Kanstnieuws. De beroemde Fransche tooneelspeelster mile. Agar zal in de volgende maand ons land weder bezoeken en te Arnhem haar twee eerste voorstellingen geven. Marine en leger. Gedetacheerd voor 4 jaren bij de zeemacht de offi cieren van gezondheid 1-', 2e en 3e klasse bij de land macht C. C. Vigelius, C. H. de Kruijff en F. Daniels Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het leger in Neêrlandsch-Indië de tijdelijk bij dat leger gedeta-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1