MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1875. COURANT. 17 September. r 221. Middelburg 16 September. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. De minister van jnstitie heeft heden morgen de lokalen der rechtbank alhier en het gebouw van het provinciaal gerechtshof in Zeeland in oogenschouw ge nomen. Na voorts een dejeuner ten huize van den commissaris des konings gebruikt te hebbenheeft Z. Exc. met dezen een bezoek aan Vlissingen gebracht. Van daar teruggekeerd, heeft hij deelgenomen aan een familie-diner ten huize van 's konings commissaris en is hij vervolgens per spoortrein van 5.40 weder van hier vertrokken. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben heden na middag in het openbaar uitgeloot de onderstaande aandeelen van 1000 in de volgende geldleeningen ten laste der provincie: a in de leening van 730,000 (1856) de n03 12, 14, 21 en 25; b in de leening van 525,000 (18631867) de n°' 10, 22, 45, 52, 63, 72, 82, 120, 121, 157, 170, 217, 248, 279, 305, 309, 326, 334, 339, 358, 359, 369, 398, 409, 410, 430, 450, 458, 461 en 519 c in de leening van ƒ79,000 (1872) de nos 12, 59 en 76; d in de leening van ƒ40,000 (1867) de nas 14 en 28 e in de leening van ƒ50,000 (1870) de n°3 17 en 50; f in de leening van 60,000 (1872) de n03 44 en 48. De drie eerstgenoemde leeningen zijn aangegaan ter verbetering der middelen van gemeenschap en de laatst genoemden voor de instandhouding van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Blijkens opgave in de Staats-conrant zijn sedert 22 Juli jl. twee Europeesche militairen van de expedi tionaire macht te Atchin gesneuveld, namelijk de 2e luitenant der artillerie A. G. Schroder en de korpo raal A. H. M. Wiggers de Vries. Thans is weder te Darmstadt een persoon ontdekt, die zich met aanwerving voor ons Indisch leger schijnt bezig gehouden te hebben en die, wegens zijne quasi- offieieele betrekking, meer dan iemand anders in staat is ons land en onze regeering in de oogen van vreem de natiën te compromitteeren. Van daar wordt in de Neue Freie Presse van Maandag jl. het volgende ge schreven: „Het onderwerp aller gesprekken is hier de inhech tenisneming van majoor Steek van het Nederlandsche koloniale legerdiesedert jaren gepensioneerdhier in zijne geboortestad metterwoon gevestigd is. Hij is als speculant en ondernemend man bekend. Naar men nu verneemt, zijn reeds sedert geruimen tijd de autoriteiten alhier door de rijkskanselarij verwittigd, dat vooral in Beieren en in het „Westerwald" wervin gen voor het Ned. Oost-Indisch leger plaats hebben; ook moet reeds door de mededeelingen van een weder teruggebracht deserteur eenig vermoeden op den ge noemden Hollandschen majoor gevallen zijn, toen on langs een vader, die geen ander middel wist om de indiensttreding van zijn zoon in het Nederl. Indische leger te beletten, den laatste vóór het vertrek in hechtenis liet nemen. Bij den jongen man moeten papieren gevonden zijndie bezwarend waren voor Steek; een in diens afzijn in zijne woning gehouden huiszoeking moet verdere bezwarende stukken aan den dag gebracht hebbenzoodat men onmiddellijk tot zijne inhechtenisneming overging, die plaats had in het lokaal der eerste sociëteit alhier, alwaar Steele des avonds met verschillende hooggeplaatste officieren zijn partijtje pleegde te omberen. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. stelt naar aanleiding der ontdekking van de bedrijvers van den dubbelen moord in 'sHage, de vraag: „eischt niet de billijkheid dat de drie verdachten, die 9 maanden pre ventief gevangen hebben gezeten, maar nu onschuldig bevonden zijn, eenige schadevergoeding ontvangen De Jong is door het gebeurde totaal geruïneerd. Voordat hij gevangen werd genomen liad hij een aardig zaakje, waarvan hij goed kon leven; toen hij weer in vrijheid werd gesteld, was alles verluopen. En nu zegge men niet„Die de Jong staat veel te ongunstig bekend om er iets aan te doen." Vooreerst schijnt hij zich in de laatste jaren goed te hebben gedragen; maar al ware 't anders, dan nog zou dit niets veranderen aan het feit, dat hij thans voor de misdaden van anderen heeft ge boet en ter wille der maatschappijdie voldoening zoekt voor een moord, 9 maanden op een pijnbank heeft ge zeten. Want de lichamelijke pijnbank moge zijn af geschaft, de geestelijke pijnbank, die bijna even erg is, is in den vorm van preventieve gevangenisstraf blijven bestaan. Zou het zoo vreemd geweest zijn als de Jong, na dag aan dag opnieuw in verboor te zijn geno men en op alle mogelijke manieren tot bekentenis te zijn gedrongen, in een oogenblik van overspanning, om een einde aan de zaak te makenzich als den moordenaar had bekend gemaakt? Ik althans kan mij voorstellen, dat men door geestelijke marteling even goed tot een valsche bekentenis komt als door lichamelijke pijniging." Wij beamen deze redeneeringvoor zoo ver de nadeelen der preventieve gevangenisstraf betreft, volkomen, doch moeten tegen hare speciale toepassing op het geval van de Jong c. s. opkomen. Wat hun overkomen is,over komt, ongelukkig genoeg, bijna dagelijks aan onschul dig verdachten. Eene reden om aan te dringen op de zoo spoedig mogelijke verbetering van ons rechtswezen eene reden om ons rechter- en politie personeel zoo goed mogelijk te bezoldigen, zoodat men hun de hoogste eischen van scherpzinnigheid en bekwaamheid kan stel len, waardoor het aantal onschuldige preventief ge vangenen zeker zal verminderenliggen daarin zeker. Doch op het oogenblik eene beweging op te zetten ten gunste van de Jong en zijne medebeschuldigden zou misschien in hetvoordeel zijn van deze slachtoffers on zer gebrekkige justitieen daarom misgunnen wij het hun nietmaar men vergete niet dat men er ons rechts wezen, zoowel als onze regeering en onze vertegen woordiging die daarin geen verbetering weten te bren gen een slag mede in het gezicht geeft. Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Toegekend een bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan H. Berts, te Amsterdam als blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op l Augustus jl.. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat B. Kopfea van het koloniaal werfdepot tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frank rijk in 1870 en 1871. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Groningenter standplaats de gemeente Haren, S. Lohman, candidaat-notaris aldaar. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Harderwijk C. M. Roosen, thans inspecteur van politie te Arnhem. Onderwijs. Acht en twintig hulponderwijzers plaatsvervangers van denjhoofdonderwijzers en hulponderwijzers van de eer ste klasse der openbare scholen te 's Hagehebben zich tot den gemeenteraad gewend met het eerbiedig verzoek om niet alleen aan de jongste hulponderwijzers, maar ook hen traktementsverhooging toe te kennen. Met ingenomenheid en ten voorbeeld voor anderen vermeldt het Vaderland, dat aan de koninklijkestoom- ververij te Hij verdal, onder directie van de heeren Salomonson, een school van herhalings- en voortgezet onderwijs is opgericht, waarvan het bezoek verplich tend is gesteld voor alle kinderen tusschen 12 en 15 jaren, die in de fabriek werkzaam zijn. Reeds een 130-tal maakt daarvan gebruik. Niet in den vrijen tijd der kinderen, maar gedurende do werkuren 's ochtends van 6 tot 8, dus wanneer zij nog niet door arbeid vermoeid zijn wordt de school gehouden. Een daaraan verbonden leesbibliotheek telt reeds een paar honderd nommers. Zulke maatregelen strekken den fabrikanten tot eer. Kerknieuws. Naar wij vernemen zal de heer J. Craandijk, van Rotterdamaanstaanden Zondag voormiddag de predik beurt bij de Doopsgezinde gemeente alhier vervullen. Dinsdag had teBergen-op-Zoom in de kerk der Luthersche gemeente de opening plaats der 23° verga dering van de Evangelische maatschappij. Een buiten gewoon talrijk publiek deed door zijn aanwezigheid van belangstelling blijken. Als eerste spreker trad op de heer Pantekoek, pre dikant te Amsterdamdie het doel der maatschappij uiteenzette, nl. strijd tegen het ultramontanisme. In krachtige taal werd de invloed geschetst, die door de katholieke geestelijkheid uitgeoefend wordt zoowel op het huisgezin als op het onderwijs, hoe bij haar zich alles concentreert tot het kerkelijk gezag en hoe van dit gezag misbruik gemaakt wordt. Spreker besloot zijn rede met een herinnering aan wijlen den heer Craeyvanger, die, vroeger katholiek priester, als een van de ijverigste leden der maat schappij is overleden. Na den heer Pantekoek nam de heer Böhringer, eveneens predikant te Amsterdamhet woord om o. a. de vraag te behandelenof de maatschappij ook in Nederland werkzaam zijn kan. Met-tien meesten ernst wees spreker op de verschijn selen op kerkelijk gebied in Pruisen en Zwitserland, hoe daar de oud-katholieken zich aan het pauselijk gezag onttrokkenhoe de verdreven priesters zich hier te lande vestigen en, wijzende op het gevaar dat in deze aatste omstandigheid gelegen is, kwam spreker tot de conclusie dat de Evangelische maatschappij ook in Nederlandhet klassieke land der vrijheid een zcr lnuttigen arbeid kan verrichten. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. M3. besluit vau den 14en September, wordt het schroefstoomschip le klasse Zil veren Kruis, liggende te Willemsoord, met den lfn October aanstaande in dienst gesteld en het bevel daar over opgedragen aan den kapitein ter zee W. C. Klis. Zr. M3. sehroefstoomsehepen Leeuwarden Cornelis Dirks en Prinses Maria, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh en de kapitein-luitenants ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens zijn den 15en dezer van hunnen oefeningstochtde beide eersten ter reede van Texelhet laatste ter reede van Hellevoetsluis teruggekeerd. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag den 27en dezer een keuring plaats hebben van knapen welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Koloniën. De Indische mailberichten, loopende tot 11 Au gustus jl., luiden ten opzichte van den toestand in Atchin gunstig. De] generaal Pel zou den le" Novem ber het bevel aldaar weder overnemen. Volgens particuliere berichten van het oorlogsterrein wordt onze toestand nu hoe langer hoe beter, de huisvesting verbetert met den dag, de artesische put geeft gezond drinkbaar water, vooreerst voldoende voor dc behoefte, de ijsfabriek geeft in den regel voldoende ijs voor de zieken en met kracht wordt doorgewerkt aan den aanleg van den spoorweg van Oleh leh naar Kotta Radja. Is dit spoor eens gereed, dan zal aan een groot getal moeilijkheden welke zich nu dagelijks voordoen, een einde zijn gemaakt, want om op Kotta Radja het een of ander te kunnen bouwen, moeten de daartoe benoodigde materialen van Oleh leh worden aangevoerd, wat op de wijze zooals nu geschiedt geen gemakkelijke taak is. Men rekene slechts de moeilijk-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1