BU ITENLA N D. Algemeen Overzicht. ianMabmcïtten. I m- aen art eel (de por er- er or an 3n te te :n :ri P daar turf gelijk staat met iedere andere koopwaar, omtrent wier gewicht de ingezetenen zelve moeten toezien zonder beëedigde wegers of tellers. Alleen de heer de Bruijne was het met den heer Tak eens. De heer m'. E. Fokker bracht andermaal de vraag ter sprakeof het niet wensehelijk zou zijn alsnog een adres aan de regeering in te dienen met betrekking tot haar spoorweg-voorstelvooral voor zooveel het voormalig 4e district dezer provincie betreft. Ook de heer Tak wilde dat, al ware het alleen als blijk van sympathie jegens genoemd district, doch de meerder heid besliste dat het beter is, na het reeds vroeger gegeven blijk van sympathie, den loop der zaak af te wachten, te meer na de verzekering van den heer Borsius, dat alle dergelijke adressen tot ondersteuning, voor zoover zij geen speciaal onderwerp betreffen en niet de vrucht zijn van een bepaald ingesteld onder zoek, in de kamers al heel weinig effect sorteeren. De zitting wordt gesloten. Gemeenteraad van Zlerikzee. Zitting van Dinsdag 14 September. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder in plaats van jhr. J. L. do Jonge, die ontslag heeft genomen. Als zoodanig wordt benoemd de heer mr. J. M. Isebree Moens met 7 stemmen. De heer R. Koole verkreeg 3 en de heer S. G. Nauta van der Grijp 2 stemmen, zijnde 1 briefje in blanco. De benoemde verklaart dat hij die benoeming aan neemt, waarmede de voorzitter hem geluk wenscht, hetgeen door den heer Moens wordt beantwoord. Ook de heer de Jonge richt het woord tot zijn opvolger en betuigt zijn dank aan den secretaris voor al het goede en de medewerking van hem ondervondenmet verzoek de tolk zijner erkentelijke gevoelens te zijn jegens de ambtenaren ter secretarie. Den burgemeester verzoekt hij aan de ambtenaren der politie zijn dank over te brengen voor de hem betoonde welwillendheid. Ook de heer van der Grijp brengt nog een woord van hulde en dank aan den heer de Jonge als wethouder. Komt in behandeling het rapport der commissie over het voorstel van burgemeester en wethouders tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1875. Na gegeven inlichtingen stelt de commissie alsnu voor de voorgedragen wijziging goed te keuren. Eerst wordt zij artikelsgewijze en daarna in haar geheel goed gekeurd, zoodat de gewijzigde begrooting alsnu be draagt in ontvang en uitgaaf f 146,686.69behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. In handen van de heeren Moens, Labrijn en Ochtman wordt gesteldtot onderzoek en rapportde begrooting van het burgerweeshuis voor 1876. Wordt medegedeeld een brief van den ijker te Mid delburg betreffende de ontbinding van het huurcontract van het ijklokaal. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt onder goedkeuring van gedeputeerde staten, besloten een nieuw contract te sluitenop de wijze als vroeger voorloopig is bepaald. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Spanje schijnt zich op weg te bevinden zijn ouden rol in de Europeesche geschiedenis te hernemen, die van voortdurende agitatiepartijstrijd en pronuciami- entos. Indien de regeering niet zorgt zich met kracht te handhaven tegenover de aanmatigingen der geestelijkheid en tegenover de revolutionaire pogingen van heerschzuchtige generaals dan is de vrees niet on gegrond, dat een beter tijdvak voor de Carlisten zal aanbreken en de troon van Alfonsus XII weldra weder zal wankelen op haar grondslagen. Nauwelijks is het nieuwe ministerie opgetreden en is daarmedezooals wij gisteren reeds aantoonden, een vrij zinniger richting op kerkelijk-politiek gebied aan het roer gekomen of de geestelijkheid steekt weder het hoofd op en dreigt opnieuw de kanker te worden die het gezonde politieke en maatschappelijke leven in Span je zal ondermijnen. De apostolische nuntius heeft nl. eene circulaire gericht tot de bisschoppen, waarin hij aandringt op de handhaving van den katholieken gods dienst als eenig geoorloofde, en uitsluiting van alle an dere kerkgenootschappen overeenkomstig de bepalingen van het concordaat van 1851. Hij heeft daarbij stout weg de verklaring of liever de bedreiging gevoegd, dat door iedere andere handelwijze de goede betrekkin gen tusschen de kerk en de regeering in gevaar zouden komen. Indien de regcering of de meerderheid der Cortes zich daardoor laten influenceeren en toegeven aan die eischen dan is de priesterheerschappij in Spanje weder gevestigd en daarmede de mogelijkheid om tot meer welvaart en ontwikkeling te geraken geheel vernietigd. Het land, dat thans op een betere weg is, zal dan we der onder het Roomsche juk moeten bukken, en geven regeering en vertegenwoordiging niet toe dan zal men wellicht den paus spoedig weder de banieren van don Carlos zien zegenen en hem zijn bijstand beloven, 't Is thans nog de tijd om te breken met het oude en een einde te maken aan de suprematie van eene kerk wier eenig streven het is de macht in handen te krijgen om die alleen in haar eigen voordeel, niet in het alge meen belang aan te wenden. De nuntius beroept zich op het concordaat van 1851, de vraag is echter Of dit nog als van kracht moet worden be schouwd. Er bestaat grond om te vermoeden, dat de tegen woordige regeering van een tegenovergesteld gevoelen is- Sedert eenigen tijd toch was dequaestie aan de orde welke wetgeving op het oogenblik van kracht wasdie welke onder Isabella bestond of die na de revolutie van 1868 •s gevestigd en welke Alfonsus bij zijne troonsbeklim ming in werking vond. Het meest invloedrijke minis- terieele orgaande Epocaheeft zich met geen van beide meeningen vereenigdmaar is van oordeeldat de wetgevingen van Isabella, Amadeus en van de repu bliek bij hun val evenzeer hebben opgehouden te be staan en dat de komst van Alfonsus bijna geheel tabula rasa heeft gemaakt, zoodat een geheel nieuwe wetgeving moet worden ingevoerd. In dat geval kan de regeering ook volkomen consequent eene nieuwe gedragslijn tegenover de kerkgenootschappen volgen. Behalve de machinatiën der geestelijkheid bestaat er nog een andere oorzaak tot vrees voor onrust. Volgens berichten in de Engelsche bladen is de eigenlijke oor zaak van den val van het ministerieCanovas del Castillo gelegen in de intriges van Isabella II om weder in het land terug te keeren, waartegen het ministerie zich verzette, en de Times is op grond daarvan van gevoelen, dat de verandering van ministerie het voor spél is van zeer ingrijpende en ernstige samenspannin gen en omwentelingen. Daarenboven is het gerucht in omloop, dat de generaal Martinez Campos, dezelfde die het initiatief heeft genomen tot de troonsbeklimming van Alfonsus XII, thans voornemens is een pronunciamiènto te bewerken ten gunste van de cx-koningin Isabella. Hoe dit ook zij men schijnt vrij algemeen bevreesd te wezen, dat ieder oogenblik nieuwe moeilijkheden in den politieken toestand van Spanje zullen ontstaan. Een aangename troost voorde eigenaars van Spaansche fondsen Generaal Jovellar heett intussehen ten stelligste ver klaard, dat het in de eerste plaats noodzakelijk is een einde te maken aan den burgeroorlog, en daartoe zal het nieuwe kabinet alle mogelijke pogingen aanwenden. Tevens heeft hij zijn voornemen uitgesproken om de Cortes bijeen te roepen, die in het hoogsteressort over de nieuwe constitutie uitspraak zullen moeten doen. De maire van Madrid heeft zijn ontslag aangeboden, doch dit is door de regeering niet aangenomen. Evenzeer als de gunstige verwachtingen die gisteren nog omtrent den toestand yan Spanje werden gekoesterd door de berichten van heden voor een groot gedeelte zijn vernietigd, wordt de twijfel of de opstand in de Herzegowina wel geheel zou zijn onderdrukt niet alleen volkomen gerechtvaar digd maar het blijkt zelfs dat de toestand aldaar reeds weder een zeer ongunstigen keer heeft genomen. Een telegram uit Constantinopeldat echter wel geen volkomen vertrouwen zal verdienen, meldt dat tengevolge van de ernstige gevechten die Zondag, Maandag en Dinsdag van de vorige week hebben plaats gehad en waarin de Turksche troepen de nederlaaag leden, Trébinje opnieuw door de opstandelingen wordt belegerd, die op den weg naar Raguza een convooi muilezels hebben genomen. Uit Slavische bron wordt gelijktijdig gemelddat de Turken het klooster te Duzi hebben verbrand en dat twee bataljons van het garnizoen van Trébinje, met twee bataljons uit Bieleci eene expeditie hebben ondernomen met een nog onbekend doel. Hoe is dit mogelijk indien Trébinje, zooals uit Constantinopel wordt gemeldtweder belegerd is Hoe dit zij uit deze berichten blijkt echter, dat de opstand alles be halve geheel is onderdrukt en dat de insurgenten voortgaan de Turksche troepen te bestrijden. Ook uit Servië komen minder bevredigende berichten. Volgens het dagblad Granitschar is eene deputatie van Herzegowiners te Krajugewatzalwaar de Servische kamer hare zittingen houdt, aangekomenom in het belang van den oorlog tegen de Turken te ijveren. De regeering heeft haar aangeraden op de beslissing der kamer te wachtenwaarin een heftige discussie over de quaestie van al of niet oorlog voeren kan worden voorzien bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede. De commissie belast met de samenstelling van het ontwerp-adres is te dien aan zien verdeeld; de meerderheid wil aan de wijsheid der regeering overlaten omtrent oorlog of vrede te beslissen, doch een aanzienlijke minderheid wil de regeering een voudig maar duidelijk uitnoodigen om den oorlog te verklaren. Men verwacht nu in openbare zitting de behandeling van twee adressen, daar wel geen overeen stemming in den boezem der commissie zal worden verkregen. Voorts wordt nog gemeld, dat een groot aantal Servische officieren in het geheim naar Bosnië is vertrokken en dat 72 vaandels voor het Servische eger zullen worden vervaardigd. Van hiér naar zee vertrokken de schooners Frail- QOis, gezagvoerder de Rijk, en Jean et Marie, ge zagvoerder de Breed, in ballast naar Riga. Gisteren is in de binnenhaven te Vlissingen ge arriveerd de Engelsche stoomboot Lorelijgezag voerder Ford, komende van Duinkerken, in ballast bestemd voor Vlissingen. Graanmarkten enz. Goes, 14 September. De aanvoer van jarige tarwe was heden zeer matig en werd door verbruikers aan vorigen weekprijs gekocht. Puike 9.25. Iets mindere f 8.90 a 9 naar qualiteitnieuwe tarwe ruim aange boden met flinke vraag, waardoor het aanzijnde aan vorigen weekprijs genegen koopers vond. Puike 8.65 a 8.90. Mindere f 8.50 a f 8.60 naar qualitteit; nieuwe rogge ruim aangevoerd met geregelden kooplust voor de beste soorten. Zuivere zaaisoort 7.50, bak- soort f 7.25; wintergerst schaarsch. Puike gaarne met f 6.40 a f 6.50 betaald. Mindere soorten onbegeerdzomer- gerst bijna niet getoond. Een enkel partijtje bracht ƒ6 op; erwten weinig getoond. Puike ƒ11. Iets mindere 10.50 a f 10.75. Mestingsoorten 9.75 a f 10; paardenboonen zeer ruim aangeboden en ruim 50 cent lager verkocht. De besten brachten f 8 op. Mindere 7.75 a f 7.80 naar qualiteit; bruine boonen nog weinig getoond, een enkel klusje bracht 11.50 a f 12 ophaver f 3.50 a f 4.50overigens zonder aanvoer. Amsterdam, 14 September. Raapolie op zes weken f 35J. Lijnolie f 28*. Prtizen van Effecten. Amsterdam, 15 September. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam. 3 Certificaten bij Rothschild 2$ België. Frankrijk. Rusland. PoleD. Oostenrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inser. 5e serie. 5 Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4* Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4* dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'see. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4* dito 1865 5 n n rt tt f v pet. V 63* 75* 97* 1084 86* 93| 92 It V It f V pet. f pet. f 102* 81| 93* 102 1014 387 94* 79 85* 263 89* pet. pet. r> pet. f rt pet. r> pet. Ti It f pet. pet. 137 101* 237* 83* 145 654 65J 62| 62* 74 103 19 18* 51* 34* 126 774 73* 101 100* 84 874 47 79* 74* 74* 87* 45* 20*

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3