Gemengde berichten. Onder de deelnemers aan den wedstrijd van het Nederlandsch schaakverbond die gisteren en heden te Rotterdam gehouden wordt, bevindt zich ook de heer P. W. van de Kamer uit Middelburg. Te Leeuwarden zal eene ziekenvereeniging met pleegzustervereenigingbadhuis en zwemschool worden opgericht, op initiatief van d*. Baart de la Faille en d1. Oudschans Dentz. De geheele inrichting zal eene oppervlakte van 3200 centiaren beslaan. De in aanbouw zijnde toren der nieuwe Roomsch- katholieke kerk te Woensel, die reeds tot 50 meter opgetrokken was, is ingestort. Ook de kerk is erg beschadigd. De hierdoor ontstane schade wordt op f 70,000 a f 80,000 berekend. Rotterdam is verrijkt met eene inrichting, die voor den handwerksstand van zeer veel belang is. Eenige jaren geleden werd te Schiedam eene school opgericht voor het hout- en marmerschilderen. Deze schoolonder directie van den heer P. van der Burg, heeft zeer gunstige resultaten opgeleverd en mocht zich weldra in een welgevestigden roem verheugen. Zij telde leerlingen uit verschillende oorden van het land en heeft reeds menigen bekwamen werkman opgeleverd. Zelfs in het buitenland heeft zij zichdoor leerlingen die zich daar vestigden en door hare producten een gunstigen naam verworven. De heer van der Burg heeft thans zijne inrichting, de eenige bestaande van dien "aard, naar Rotterdam overgeplaatst, hetgeen voorzeker op haren bloei eene goede uitwerking zal hebben. De heer Burgers, president der Transvaal-repu- bliek, heeft Zaterdag jl. een bezoek gebracht op het militair invalidengesticht Bronbeekwaar ter zijner eer de vlag der republiek geheschen was. Door de politie te Rotterdam is eene vrouw aan gehouden welke een aantal kleedendie haar door een behanger waren gegeven om uit to kloppenverduis terd heeft. Ook heeft de politie een Duitscher gear resteerd die moeite deed om zich met behulp van val- sche papieren voor het Indische leger te engageeren. De Haagsehe kroniekschrijver van het Handels blad deelt, als een gerucht dat in ieders mond is, mede dat de reden waarom de kapitein Dunkier zijn ontslag gevraagd heeft de volgende is. Het muziek korps van het regiment grenadiers en jagers geeft o. a. ook concerten in de Haagschen acclimatatie-tuin zijnde eene diergaarde op zeer kleine schaal. Nu zou bij gelegenheid eener parade de kolonel-kommandant er aanmerking op gemaakt hebben dat de heer Dunkier niet aan het hoofd van zijn korps tegenwoordig was, terwijl hij wel als muziek-direkteur present was bij de „koekbakkerscoucerten." Met deze laatste uitdrukking duidde de kolonel het dierentuin-publiek aan. Het Vaderland brengt in herinnering dat voor het ontdekken der moordenaars van mevrouw van der Kouwen in der tijd eene premie van f 1000 is uitge loofd. Het blad vraagt of nu niet de anonieme brief schrijver, die dè aandacht der politie het eerst vestigde op de buitengewone financieele operatiën van Jut, het meeste recht op die belooning zou hebben. Omtrent de verwoestingen door de stormen in Hérault aangericht wordt nader gemelddat in de kleine stad Saint Chinian 120 huizen zijn verwoest en 88 personen omgekomen. In Lozere zijn eveneens aanzienlijke verwoestingen aangericht en heeft een aan tal personen het leven verloren. Voor het eerst gedurende zijne regeering bevindt de keizer van Duitschland zich in Silezië, om inspec ties te houden. Overal wordt hij met de grootste op gewondenheid ontvangen en men kan zich voorstellen hoe de dweepzieke Duitsche organen in Silezië over het onderwerp phantaseeren den heldenvorst thans in hun midden te hebben. Naar door verschillende Belgische organen wordt gemeldhebben de geestelijken zich weder toegang tot Louise Lateau weten te verschaffen tengevolge waar van zij voortaan iederen Vrijdag weder zal bloeden, doch alleen aan geloovige nieuwsgierigen zal worden vertoond. De zaak schijnt nog al winstgevend te wezendat de exploitatie nog niet wordt opgegeven. Te Tabor in Hongarije heeft een verschrikkelijk voorval plaats gehad. De kassier van de spaarbank aldaar, de heer Johann Schauer, heeft eerst zijne vrouw en drie kinderen vermoord en toen zich zeiven dood geschoten. Hij schijnt dit vooruit met zijne vrouw te hebben overlegd en goedgevonden, want zij hadden het dienstmeisje opzettelijk uitgezonden. Er moet op schandelijke wijze met de administratie der spaar bank zijn geknoeid. Koning Oscar van Zweden is op zijne terugreis van Berlijn te Wittenberg, een station aan de Berlijn- Hamburger baan, het slachtoffer van een schandelijke afzetterij geweest. Hij had met zijn gevolg bij den restaurateur van het station een diner gebruikt, waar voor een zóo hooge rekening werd aangebodendat de koning en zijn gevolg zich daarover ergerden en er tegen protesteerden. Het bedrag wordt niet vermeld, doch alleen medegedeelddat aan het slot der rekening voor brandstof ter verwarming niet minder dan 100 Thaler was uitgetrokken. De rekening werd betaald, doch koning Oscar zond haar aan den keizer van Duitschland, waarop de restaurateur door de directie van genoemden spoorweg terstond uit zijne betrekking is ontslagen, 't Kan geen kwaad dat groote heeren met dergelijke zaken eens kennis maken; menigeen klaagt over ongeoorloofde afzetterij zonder dat iemand er zich over bekommert, doch als een groot heer iets dergelijks ondervindt worden terstond de noodige maat regelen genomen. Eenige dagen geleden stierf in Parijs de prinses Domenica Ciarelli tengevolge van groote droefheid. De prinses is sedert drie jaren weduwe en had twee beeld- schoone jongens die zij afgodisch liefhad; eenige jaren geleden stierf een van die kinderen en de wanhoop der moeder kende geene grenzen. Het was bijna onmogelijk het kind in de kist te leggen, waarbij volgens de gewoonte van het land iemand de wacht hieldtoen de wachter zich een oogenblik verwijderde kwam de broeder van den afgestorvene, een knaap van acht jaren, binnen, bekeek de kist aandachtig en opende die. Met tranen in de oogen zeide hij„Domenïco, mama wil niet hebben dat de zwarte mannen u weg dragen; ik zal mij in uwe plaats leggen, dan zal mama rustig worden." Met moeite sleepte hij het lijk uit de kist naar het in de nabijheid staande bed, legde zich zelf in de kist en trok het deksel er over; toen men echter de kist wegdroeg en in de kerk nederzette begon het kinddat bijna stikte te schreiende kist werd geopend in de onderstelling dat Domenico niet werkelijk dood was geweest. Groot was natuurlijk de verbazing toen men den anderen knaap zag die nog slechts aan zijne moeder opheldering van het ge beurde kon geven en toen den geest gaf. De onge lukkige moeder, die eensklaps van haar beide kinderen beroofd waswerd bijna krankzinnigzij verviel in een zware ziekteging toen zij hersteld was op reis, doch het hartzeer ondermijnde hare krachten zoozeer dat zij er eindelijk onder bezweek. Th ermometerstand. 14 Sep. 's av. 11 u. 60 gr. 15 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.69gr.'sav.6u.67gr. Kamer van koophandel en fabrieken van Middelburg. Vergadering van Dinsdag 14 September. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heeren B. A. Fokker, ongesteld; de Stoppelaar, Boddaert, Snijders en J. P. Fokker, allen uit de stad. Na resumtie der notulen van het verhandelde in de vergadering van 10 Augustus jl. en mededeeling door den voorzitter van de redenen der afwezigheid van bovengenoemde ledenworden verschillende ingekomen stukken voor de leden ter inzage gelegd of voor ken nisgeving aangenomen. Onder laatstgenoemden kwam onder anderen voor een brief van de Vlissingsche kamer van koophandel en fabrieken, behelzende kennisgeving dat zij bereid is laterzoo dit noodig mocht blijkenhet door de Middelburgsche kamer aan de regeering gericht adres betreffende het brievenvervoer naar Duitschland te ondersteunen, terwijl voor zooveel het in dat adres aangevoerde betreffende het brievenvervoer naar Enge land aangaat, de noodzakelijkheid daartoe sedert ver vallen is. Voorts is van de Zierikzeesche kamer van koophan del een exemplaar van het jaarverslag over 1874 ont vangen. Van burgemeester en wethouders van Middelburg is eene missive ingekomen, gedagteekend 20 Augustus jl., behelzende de vraag: of de kamer van oordeel is, dat de inrichting van een douane-lokaal alhier voor den handel van genoegzaam belang is om de gemeente te nopen zich de daarvoor van haar gevorderde buiten gewone uitgaven jaarlijks te getroosten? Deze vraag vindt haar grond in een tot burgemeester en wethouders gerichten brief van den provincialen inspecteur der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnsen alhier, die te kennen geeft dat blijkens bericht van den sectie-ingenieur bij de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Bergen op Zoom van 24 Juli jl., die maatschappij genegen is om, in verband met de aanwijzing van deze gemeente als kantoor van betaling bij invoer langs de spoorwe gen, mede te werken dat een der bergplaatsen aan den spoorweg alhier worde ingericht voor den opslag van goederen die hier ter stede langs den spoorweg van buitenslands zullen worden aangebracht of van hier daarheen verzonden worden, mits de kosten van het inrichten dier bergplaats, alsmede van het meubeleeren; verwarmen en verlichten van die lokalen niet voor hare rekening komen, en dat het doorloopen van wa gens onder douane versluiting en het vervoer van goederen op vracht-, volg- of doorvaartlijsten, waarvoor de maatschappij voor elke losplaats afzonderlijke wagens of afgescheiden gedeelten van wagens inge volge het bepaalde bij art. 12 van het Kon. be sluit van 26 Maart 1872 (Stbl. n° 19) moet verstrekken, slechts zal worden toe gestaan voor wagens beladen met 5000 kilogram of voor dat gewicht de vracht betalende. Daar de inrichting van douane-lokalen uitsluitend in het belang van den handel te dezer stede is, heeft de minister van financiën den provincialen inspecteur voor noemd uitgenoodigd met burgemeester en wethouders in overleg te treden omtrent een en ander. De commissie voor de maand Augustus heeft boven genoemde vraag van burgemeester en wethouders nauw gezet overwogen en daaromtrent een uitvoerig schrif telijk rapport uitgebracht, waarvan door den secretaris voorlezing werd gedaan. Daaruit blijkt, dat de commissie van gevoelen is dat de inrichting van een douane-kantoor uitsluitend in het belang van den Middelburgschen handel is, hetgeen in het oog springt als men bedenkt dat Vlissingen even eens als douane-plaats is aangewezen; voor het rijk toch bestaat niet de minste noodzakelijkheid om reeds nu in de onmiddellijke nabijheid van Vlissingen, op eene plaats die geen eindpunt van de spoorweglijn is, eene douane-inrichting te vestigen. Op eigen kosten zal het rijk dit ook zeker niet doen zoolang niet een zeer belangrijk vervoer dergelijken maatregel wensche lijk of noodig maakt. Ook de exploitatie-maatschappij is volstrekt niet tot het maken, inrichten enz. van een douane-lokaal alhier verplicht, doch zij heeft aan het rijk de genoemde schikking voorgesteld omdat zij in haar eigen belang het vervoer hierheen zooveel mogelijk wenscht te bevorderen. Wat de onkosten voor de gemeente betreftdeze zul len vermoedelijk slechts f 100 a 200 bedragen voor het meubilair, terwijl die van verwarming en verlich ting zullen afwisselen naarmate van het gebruik dat van het lokaal wordt gemaakt. Voor 't oogenblik is het belang van bedoelde inrich ting voor den Middelburgschen handel nog uiterst ge ring, doch voor den groothandel is het nut groot, aange zien het, volgens de commissie, dan mogelijk wordt goederen tot Middelburg door te voerenzoodat de ontvanger op de bestemmingplaats de inklaring kan doen, waardoor de bezoldiging van iemand die de in klaring elders verricht uitgespaard wordt. Wanneer men met volgbrieven verzendt kan de geadresseerde hetgeen hij niet aanstonds noodig heeft of niet dadelijk kan opslaan in entrepot laten liggenzoodat hij noodelooze transpor ten uitspaart. Voor den uitvoer van hier is het nut eveneens groot, omdat men dan kan volstaan met het te vervoeren goed aan het bureau te bezorgen zonder dat men bij de inlading zelve behoeft tegenwoordig te zijn, terwijl de goederen alsnu ter geschikter tijd uit het douane lokaal naar de gereedstaande wagens zullen kunnen gebracht worden. De maatregel zal derhalve tijd en geld voor den groothandel uitsparen. Ook voor de hier krachtig ontluikende scheepvaart acht de commissie den voorgenomen maatregel van veel gewicht, daar bij gestremd verkeer op de rivieren de hier liggende schepen hunne lading nu allicht per spoor uit het buitenland, zullen ontvangen of daarheen ver zenden. De kleinhandel wordt, volgens haar, niet gepraejudi- cieerd door de billijke voorwaarde der exploitatie maatschappij, dat zij niet gehouden zal zijn wagens of afgescheiden gedeelten van wagens te verstrekken voor partijen van minder dan 5000 kilogram, of voor dat gewicht de volle vracht niet betalende. Voor den kleinhandel toch gelden niet dezelfde motieven ter aan prijzing van den maatregel als voor den groothandel, want het in entrepot laten liggen komt voor kleine partijen (enkele balen manufacturen enz.) niet in aan merking; de goederen behoeven bij dergelijke verzen dingen niet geruimen tijd voor het vertrek van een trein of voor het gereed staan der wagens ter expeditie aangebracht te worden. Is er bovendien eenmaal veel verkeer van vrachtgoederen van en naar deze stad, dan is er natuurlijk gelegenheid te over om de kleinere partijen en pakketten te gelijk met par tijen van 5000 of meer kilogrammen te vervoeren. Ook kan de bepaling van art. 13 van het Kon. besluit van 28 Maart 1872 (Stbl. n° 19) in sommige gevallen voor de hier bedoelde kleine verzendingen toegepast en alzoo reeds aanstonds ook voor den kleinhandel van die douane-inrichting gebruik gemaakt worden. Op grond van een en ander komt de commissie tot de volgende drieledige conclusie1° De vestiging van een douane-inrichting te dezer stede is zeer wenschelijk; 2° de eisch dat de gemeente Middelburg een deel der noodzakelijke kos'ten voor hare rekening nemeis door de omstandigheden gemotiveerd; 3» het nut dat van de nieuwe inrichting voor deze gemeente kan worden getrokken rechtvaardigt ten volle de niet belangrijke verhooging der gemeente-uitgaven. Nadat der commissie en den secretaris voor den geleverden arbeid dank was betuigd werd deze con clusie aangenomenzoodat in dien geest aan burge meester en wethouders zal geadviseerd worden. Nog bracht dezelfde maand-commissie eeu mondeling rapport uit omtrent een door burgemeester en wethou ders van Middelburg van de kamer gevraagd advies aangaande de wenschelijk geachte opheffing der betrek king van „turftonsters" daar de tegenwoordig gebe zigde tonnen in strijd zijn met de wet en dus door anderen zouden moeten vervangen wordenhetgeen te minder doelmatig wordt geacht omdat de turfschippers den turf voortaan niet meer per ton willen afleveren, maar dien zullen tellen; in plaats der tegenwoordige vrouwelijke functionarissen wil men alsnu beëedigde „turftellers" aanstellendie het publiek al of niet naar verkiezing voor eigen rekening zal kunnen gebruiken. Omtrent de conclusie van het rapport wordt besloten burgemeester en wethouders tot de voorgenomen ver andering te advisCerendoch tevens in bedenking te geven de tegenwoordige vrouwelijke functionarissen zooveel mogelijk ook met de beëedigde telling te be lasten. Vooraf was met 5 tegen 2 stemmen verwor pen een voorstel van den heer Tak, om te adviseeren tot geheele opheffing van bedoelde functionarissen, op grond dat dergelijke betrekkingen z. i. weinig nut hebben,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2