MIDDELBURGSCHE COURANT. a, Donderdag 1875. 16 September. erg' orw r 220. Middelburg 15 September. •otschap gBOOT; :euw. ;hine ARTil jlorschen I ïsluitend I50Ü- agenten I 'elijk deel I t zij op Itober te leren tot n Da- LINCK, iwen) bij den or eene AM. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Heden namiddag is de minister van justitie alhier gearriveerd. Door den commissaris des konings afge haald, gebruikte Z. Exc. ten diens huize eenige ver- verschïngen en begaf zich daarna naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier teneinde dit in oogenschouw te nemen. Vervolgens gebruikte de minister het diner bij 's konings commissariswaar, behalve andere autoriteiten, ook aanzaten de leden der commissie van administratie over genoemd huis van verzekering. Op het kerkhof te Oost-Souburg had heden morgen eene eenvoudige doch indrukwekkende plechtigheid plaats. Te tien uren vereenigden zich daar de te Mid delburg en Vlissingen aanwezige zeeofficieren en oud zeeofficiereneenige oud-ambtenaren van de voormalige maritime directie te Vlissingen, burgemeester en wet houders, benevens het college van kerkvoogden en notabelen der Nederduitsche hervormde gemeente te Souburg, teneinde tegenwoordig te zijn bij de onthul ling van het gedenkteekenopgericht op het graf van wijlen den vice-admiraal AJ. de Smit van den Broecke, den len Januari van dit jaar in 74jarigen ouderdom te Oost Souburg overleden. Ook een detachement onder officieren en mindere schepelingen van het wachtschip te Vlissingen was op de begraafplaats tegenwöïffilKgï---» De oud-kapitein ter zee C. J. Damme, voorzitter van het comité van zeeofficieren, herinnerde in eene korte toespraak boe het denkbeeld tot de oprichting van dit gedenkteeken, het eerst opgekomen bij de hier woon achtige marine-officieren, weerklank had gevonden bij het geheele korps, waarvan zoovele andere leden den overledene vriendschap en vereering toedroegenen ook bij vele ambtenaren van hoogeren en lageren rang, die zonder daartoe aangezocht te zijnhun verlangen te kennen gaven om aan de oprichting deel te nemen. Uit de vrijwillige bijdragen van hen allen is het monu ment vervaardigd en opgericht. „Eenvoudigzeide de heer Damme als volgens den wensch der familie, geheel in den geest van den overledenehet gedenkteeken ismoet ook deze plech tigheid zijn. Ongepast en onnoodig acht ik bet daarom in eene uitgebreide beschouwing van zijne verdiensten en loopbaan te tredendie buitendien reeds van andere zijden zijn vermeld, en bij verschillende gelegenheden van hooger hand erkend, maar ik heb de innige over tuiging dat ik hier in waarheid en met aller instem ming kan zeggen: de Smit van den Broecke heeft ge durende zijn geheelen langen diensttijd, in lageren en hoogeren rangsteeds getoond te zijneen braaf en hoogstverdienstelijk officier, een om zijne edele hoeda nigheden en humaniteit algemeen gewaardeerd en be mind chef, trouw en hartelijk kameraad en vrienden in alle betrekkingen zijns levens een edel mensch Op een wenk van den spreker lichtte vervolgens de opperstuurman der marine J. Hobein het zwarte kleed, dat het gedenkteeken overdekte, af. Toen wendde de kapitein ter zee Damme zich tot den zoon van den overledene, den luitenant ter zee le klasse H. A. de Smit van den Broecke, die met de overige mannelijke familieleden op het kerkhof tegenwoordig was, en droeg aan hun het monument op, „als een bewijs van de kameraadschap en erkenning van ware verdiensten, die bij het korps officieren der koninklijke Nederland- sche zeemacht bestaan." In korte, eenvoudige woorden sprak de luitenant ter zee de Smit van den Broecke zijn diep gevoelden dank uit voor het bewijs van hoogachting en sympathie aan de nagedachtenis van zijn overleden vader gebracht en verklaarde, namens de familie, het monument te aan vaarden. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, die bij allen die haar bijwoonden een ernstigen en weemoedigen indruk achterliet. Het monument, aan de zuidzijde der kerk opgericht, is geheel uit hardsteen vervaardigd. Het bestaat uit eene liggende zerk, met schuine kanten afgewerkt. Aan den voet daarvan verheft zich een staand gedeelte, hoog boven den grond 1.60 en breed 1 meter. Op de voorzijde is en relief een onklaar anker, omgeven door een. lauwertak en door eene kioon gedekt (het embleem der koninklijke marine). Daaronder is een marmeren plaat aangebracht, waarop met vergulde letters het inschrift „Ter nagedachtenis van Abraham Johannes de Smit v. d. Broecke, vice-admiraal, geboren te Aardenburg den 13en Mei 1801, overleden, te Oost-Souburg den 1™ Januari 1875. „Opgericht door een aantal zijner wapenbroeders en vrienden." Het gedenkteeken is geleverd door de firma W. van Uije en Zoon alhier, naar een in overleg met het comité vastgesteld plan. Aan de bewerking heeft, naar ons werd medegedeeldde heer A. Neugebauer alhier een voornaam aandeel genomen. Het ijzeren hek, dat het monument omringt, is uit de fabriek der heeren Ent- hoven te 'sHage afkomstig en door dei\ heer L. Vogel alhier geleverd. Men schrijft ons uit Vlissingen „Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is besloten zich met een verzoekschrift te wenden tot den minister van binnenlandsche zakenteneinde te verkrijgen dat de groote kraan aan de nieuwe haven, waarvan het fundament reeds lang gereed is, worde afgewerkt. Verschillende redenen zijn voorhanden om aan te toonen dat aan zoo'ü kraan behoefte bestaat. Ware zij nu gereed dau zou daarvan ten behoeve der scheepvaart een nuttig gebruik gemaakt kunnen worden. „Evenzoo is de herstelling* van de telegrafische ge meenschap met Veere besproken en besloten zich daarover tot den minister van financiën te wenden. „Ten slotte werd een voorstel van den voorzitter aangenomen, strekkende om bij den gemeenteraad aan te dringen op eene vermeerdering der jaarlijksche toe lage, teneinde de kamer in de gelegenheid te stellen krachtiger dan tot nu toe, en in meer uitgebreiden kringo. a. in het buitenlandwerkzaam te kunnen zijn tot bevordering der Vlissingsche handelsbelangen." Het Vaderland meldt dat Zondag 26 dezer eene vergadering zal plaats hebben van aandeelhouders in de op te richten maatschappij tot exploitatie der ma rinewerf te Vlissingen. De Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten heeft voor het volgende jaar als nieuwe prijsvraag uit geschreven „welke woorden en spreekwijzen zijn in den loop dezer eeuw in het Nederlandsch in gebruik gekomenen hoe moeten ze worden beoordeeld Men schrijit ons uit Rotterdam van 14 September „In de zaal der afdeeling van het Nut had heden avond eene vergadering plaatsbijeengeroepen door eene commissie uit hier bestaande arbeidersvereenigin- gen. Het doel was te raadplegen over een plan tot oprichting van een fonds voor werkmansweduwen en tevens tot ondersteuning van werkmansgezinnen waar van het hoofd door ongeval of ziekte duurzaam buiten staat is zijn brood te verdienen. Ofschoon het niet aan de noodige oproepingen had ontbrokenwaren er buiten de werklieden niet veel belangstellenden tegenwoordig. „De genoemde commissie bracht, om hare plannen duidelijk te maken, een voorloopig ontwerp-reglement ïer tafel. Daaruit bleek, dat men het fonds wil tot stand brengen gedeeltelijk door contributiën van de werklieden, gedeeltelijk door bijdragen van anderen. Uit eigen krachten verklaarde men er niet te kunnen komenen ook deelneming aan bestaande inrichtingen, die tegen zekere premie gelden uitkeeren, hetzij bij overlijden, betzij bij ziekte, was volgens de commissie en volgens alle werkliedendie het woord voerden, voor den werkman onmogelijk vanwege de premie. Met het op te richten fonds bedoelde men, om zoo te zeggen, een centraalpunt van weldadigheid te vormen. Wat thans in verschillende gevallen aan hulpbehoeven den wordt weggegeven, behoorde voortaan naar dit fonds te vloeien. Men had dan een waarborg dat het geld goed zou worden besteed, en de werkman zou zelf, door zijn contributiebijdragen tot voorziening in het lot van zijne na te laten betrekkingen en van hendie buiten hun schuld voor den arbeid ongeschikt worden. Men wilde ook geene pensioenen of doorloo- pende uitkeeringenmaar de uitkeering eener som in eensom daardoor de -beweldadigers in staat te stellen zich een middel van bestaan te verschaffen. „Dat aan deze plannen groote bezwaren verbonden zijn, zal ieder zaakkundige in het oog vallen. Die bezwaren kunnen echter een punt van nadere overwe ging uitmaken. Het kwam er in deze (vergadering slechts op aan, of men het gronddenkbeeld kon goed keuren. Dit gronddenkbeeld nu vond slechts zeer weinig bestrijding. De bedenking, dat wat de werk lieden zoeken reeds gevonden wordtin bestaande fond- senwoog slechts bij éen der aanwezigen, zelf directeur van zoodanig fonds. Eene motie of resolutie, waarbij de oprichting van een fonds als het voorgestelde nood - zakelijk werd verklaard, werd bijna unaniem aange nomen. De zaak zal dus op touw worden gezet, en als het blijkt dat zij genoegzame deelneming vindtzal over de uitvoering in eene latere vergadering worden beraadslaagd. Van de aanwezige niet-werklieden verbonden al dadelijk de meesten zich tot financieele medewerking." Benoemingen en besluiten. middelbaar onderwijs.. Eervol ontslag verleendop verzoekaan J. C. van den Berg als tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winsterwijk, en als zoodanig benoemd dr. F. O. Slothouwer, te Leiden. Belast met het onderwgs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Delft, gedu rende den cursus 1875/76, A. C. van Loo, adjunct- bouwkundige bij den dienst van het loodswezen, de kustverlichting enz. bij het departement van marine. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden kanonier 2e klasse E. M. J. Press, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het Pruisische herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866 en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft gunstig beschikt op het verzoek van den directeur der rijks hoogere burgerschool te Roermond tot toelating van meisjes op genoemde inrichting. Dientengevolge is een leerling der openbare school tot den eersten cursus toegelaten. Marine en leger. Onder presidium van den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, zal den 27en dezer aan de kon. militaire academie te Breda het toe- latings-examen van officieren voor de krijgsschool aan vangen. Knnstnieuws. In een Maandagavond gehouden vergadering van aandeelhouders der Nieuwe Rotterdamsche schouwburg- vereeniging is medegedeeld, dat de kopy van een nieuw blijspel van Multatuli (den heer Douwes Dekker) uitsluitend voor het gezelschap van de heeren le Gras, Haspels van Zuijlen geschreven, in aantocht is. Te vens werd het bericht bevestigd, dat mevrouw ten Hagen plotseling en onverwachts het land heeft ver laten. De toestand der vereeniging bleek zeer gunstig te zijn. O. a. werd Vorstenschool 38-maal opgevoerd. (Fad.)

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1