BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Met betrekking tot het'gebeurde bij den commissionair in effecten te Londen kan nader worden gemeld, dat het nog niet voldoende is gebleken of het wel waar is, dat Jut in Engeland alle papieren heeft vernietigd. Hier naar wordt onderzoek gedaan, terwijl ook in Amerika de instructie wordt voortgezet. Een zeker merkwaardig feit is: dat de vrouw van Jut na den moord als getuige voor den rechter heeft gestaan, teneinde inlichting te geven omtrent de Jong, die destijds van den moord verdacht werd. Van eene andere zijde wordt nog het volgende ver meld Eene damegelogeerd te 's Hagena den moord bevreesd geworden dat ook zij aan eene gewelddadige overrompeling kon zijn blootgesteld, verlangde een waker, om haar tegen dergelijke aanvallen te beveili gen. En wat is haar naderhand, zeker tot haar niet geringen schrik gebleken? Dat dezelfde persoon, aan wien die bewaking werd toevertrouwdniemand anders was dan Jut. Benoemingen en besluiten. staten generaal. Benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaalgedurende de verga dering die zal aanvangen op den derden Maandag van September a., m'. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die kamer. onderscheidingen. Vergunning verleend aan W. Schou ten Lz., te Vlaardingen, tot het aannemen en dragen van de zilveren medaille voor burgerdeugd, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschon ken en aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. Noessel, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan mr. J. C. van de Kasteele als rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage. Benoemd tot griffier der arrondissements rechtbank te Brielle jhr. mr. J. Schuurbeque Boeijethans griffier bij het kantongerecht aldaar. rijks adviseurs. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan jhr. J. R. T. Ortt, te Haarlem, als rijk3-adviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst. onderwijs. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1245 'sjaars, aan dr. A. A. Deenik, gewezen leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, alsmede in de Hoogduitsche taalaan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoordter zake van vijf en zestigjarigen ouderdom. schutterijen. Benoemd tot 2en luitenant bij de dd. schutterij te Vlissingen A. Meijers. polderbesturen. Benoemd tot gezworen in den Kruis polder P. J. Cappendijk; in het bestuur van het waterschap de Sluis aan de Piet: C. P. Lenshoek en jhr. O. van Citters. notarissen. Benoemd tot notaris te Ellewoutsdijk D. J. Scholten, candidaat notaris te Neuzentot notaris te 's Gravenpolder L. A. Paardekooper Overmancan didaat te Heinkenszand. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 1« klasseA. van WalsemA. J. M. Ledeboer en H. J. H. Bouwmeesterthans commiesen 2e klasse. leger. Bepaald dat, te rekenen van 1 Novembera., een plaatselijke adjudant zal gevestigd zijn te Maas tricht en te Bergen op Zoomin plaats van te Delfzijl en te Grave. Onderw||s. Wij vernemen, dat de hoofdbesturen van „volks onderwijs" en „schoolverbond" het over de statuten, die aan de algemeene vergaderingen der beide vereeni- gingen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd, vol komen eens zijn geworden. Nog in den loop van dit jaar zullen de afgevaardigden van beide vereenigingen op een en denzelfden dag en in hetzelfde gebouw bijeenkomen tot behandeling dier statuten. (Fader land.) De heer A. Kempe, benoemd tot leeraar in de wiskunde te Doetinchem en ook te Zaandam, heeft de benoeming voor laatstgenoemde gemeente aangenomen. Kerknieuws. Ook de heer T. J. Locher, predikant te Zelhem, heeft voor de benoeming naar Arnemuiden bedankt. Landbouw. Naar aanleiding der verschijning van het Warkruid ook in onze streken, deelt dr. L. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goesin de Goesche courant het een en ander over deze woekerplant mede Wij ontleenen daaraan het volgende: „Menig landbouwer uit Zuid Beveland heeft zich, voornamelijk in dit jaarzeer zeker niet tot zijn voor deel, van het bestaan van althans éene woekerplant kunnen overtuigen. Ik bedoel een zeker soort van Warkruid of Duivels-naaigaren (zoo is de naam dier plant), dat zich dit jaar hier en daarop enkele plaat sen zelfs in groote hoeveelheid, op de Roode Klaver vertoond heeft. In ons land komen drie soorten van Warkruid voor; eerstens het Europeesche Warkruid, woekerende op BrandnetelsHop enz.vervolgens het Tym-Warkruiddat vooral op de wilde Tym (van daar de naam), maar ook op de Roode Klaver woekert, en eindelijk het Ylas-Warkruiddat uitsluitend op vlas gevonden wordt. Het zijn vooral de beide laatstge noemde soortendie voor den landbouwer zeer schade lijk zijn. „Onlangs was ik in de gelegenheid een kijkje te nemen op een nog al uitgestrekt klaverveld, dat door het Tym-Warkruid was aangetast. Verrassend maar toch bedroevend was hetgeen het oog aanschouwde. Tal van bruine plekkennu eens kleinerdan weer grooterdie er op een afstand uitzagen alsof men de klaverplanten daar had weggebrand, waren over het veld verspreid. Naderbij gekomenbleek hetdat die plekken haar ontstaan te danken hadden aan eene groote massa dooreengewoeldebruin gekleurde sten gels van het Warkruid, dat dedoode, zwart gekleurde stengels der klaver nog omvat hield. Het netwerk van stengels was zoo vastdat het voor den voet was alsof hij op een tapijt trad." De heer P. beschrijft vervolgens de wijze waarop de zaden van het warkruid tot ontwikkeling komen en i grooter wordende, zich ontwikkelen ten koste van de nabijstaande klaver-vlas- of hennepplantjes die er door gedood worden. Hij dringt er daarom op aan dat de landbouwer vóór de uitzaaiing, zich overtuige dat zijn klaver- of vlaszaad geen warkruidzaadjes bevat- Rechtzaken. Door den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland wordt de opsporing en aanhouding verzocht van elf zeelieden die bij arrest van genoemd gerechtshof dd. 19 April jl.bij verstek gewezen, in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Zierik- zee, allen zijn schuldig verklaard aan muiterij gepleegd door 13 personenuitmakendemet uitzondering van den kapitein en twee stuurliedende geheele beman ning en zulks door te weigeren om aan het bevel van den kapitein te voldoen om het anker te lichten en zich gezamenlijk te verzetten om de voorgenomen reis met het schip te volvoeren, en mitsdien veroordeeld tot eene ce'lulaire gevangenisstraf ieder van drie maan den. De Zierikzeesche rechtbank had de beklaag den vrijgesproken. Naar wij vernemen zal in de zaak van H. Rin. gelberg voor den hoogen raad niet gepleit worden door mr. van Raaltemaar door jhr. mr. E. N. de Brauwmede advocaat te 's Gravenhage. Ocincngde berichten. In het paardenspel van den heer Dassie te Zierik" zee werd gisteren namiddag van 2 tot 4j uur eene voorstelling gegeven, uitsluitend toegankelijk voor de leerlingen der armenschool en de tusschenschoolten getale van bijna 800, alsmede hunne onderwijzers. Bovendien werden zij op limonade en krentekoek ont haald. Dit door allen zeer gewaardeerd kermisgenot werd hun verschaft door de vrijgevigheid van den heer J. H. C. Heijse die de kosten voor zijne rekening nam. Twee veldartilleristen zijn nabij Scheveningen op heeterdaad betrapt op het stelen van kippen en konij nen waaraan zij zich in den laatsten tijd herhaaldelijk hadden schuldig gemaakt. In Frankrijk woeden sedert Donderdag jl. weder hevige stormen en overstroomingen. In Heroult, maar vooral in de omstreken van Saint Chinam en Saint Pons zijn belangrijke verwoestingen aangericht. De helft van laatstgenoemde stad staat onder water. Te Saint Chinam zijn 50 huizen door een waterhoos ver nield; er zijn reeds 9 lijken gevonden, terwijl nog 50 personen worden vermist. Op den spoorweg tusschen Narbonne en Port Vendres is de communicatie verbro ken. De te veld staande gewassen hebben zeer veel geleden, terwijl de Tain en de Allier geweldig zijn gewassen. Volgens de Pungolo worden in het koninkijke paleis te Milaan reeds groote toebereidselen gemaakt voor de komst van keizer Wilhelm, dat hij gedurende zijn verblijf in die stad zal bewonen. Het gevolg zal in de verschillende hotels worden ondergebracht. De gemeenteraad heeft bevolen dat in la Scala de opera „Rigoletto" en het ballet „Manon Lexant" zullen worden opgevoerd. In de Arena zal een groot nautisch spec- takelstuk worden opgevoerd en de beroemde dom zal met Bengaalsch vuur worden verlicht. De gast zal bij zijne aankomst aan het station door de geheele konink lijke familie worden ontvangenterwijl ter zijner eer eene revue over 20,000 man zal worden gehouden. In Berlijn zijn sedert eenige dagen geruchten in omloopdat van de zijde van den Duitschen bondsraad pogingen ouden worden aangewend, om het mandaat van de afgevaardigden naar den rijksdag van drie tot vier of zelfs tot vijf jaren te verlengen. Niet alleen wordt de juistheid hiervan zeer betwijfeld, maar er worden ook ernstige bezwaren tegen aangevoerd. Geen andere stad in Europa is zoo snel in bevol king toegenomen als St. Petersburg. Ten tijde van Czaar Peter bedroeg de bevolking weinig meer dan 25,000 personen. Reeds in 1750 werd zij op 80,000 berekend in 1764 150,000. De eerste volkstelling had in 1784 plaats; toen bedroeg het zielental 192,000; in 1800 reeds 220,000, in 1812 meer dan 308,000, in 1825 420,000, in 1833 445,000, 1869 668,000. Deze ver meerdering is niet te wijten aan het surplus van ge boorten boven sterfgevallen, maar aan het bijkomen van vreemdelingendie zich in Petersburg vestigen, want hoewel tot 1780 het aantal geboorten dat der sterfgevallen overtrof had na dien tijd het tegenover gestelde plaats, zoodat sedert 1781 het aantal sterfge vallen dat der geboorten overtreft en wel in die mate, dat in 8 jaren van 1866 tot 1873 43,686 meer sterf gevallen dan geboorten voorkwamen, men kan zich dns voorstellen hoe aanzienlijk de toevloed van vreem delingen is. Op het veer te Bukowna over den Dniester zijn door overlading van een vaartuig 42 personen verdronken. De moeder van den sultan heeft den intendant van haar paleis, Halet pacha, opgedragen om een aantal van de te Constantinopel wegens schuld gegijzelden op haar kosten te bevrijden. Halet pacha heeft zich ter stond van die opdracht gekweten en 90 personen, waar onder Christenen, Israëlieten, en Mahomedanen de vrij heid teruggegeven, wat ongeveer f 10,000 heeft gekost. Thermometerstand. 13 Sep. 's av. 11 u. 62 gr. 14 :smorg.7u.59gr.'smidd.lu.69gr.'sav.6u.67gr. De gang van zaken betreffende de ministerieele crisis in Spanje is thans opgehelderd. Zooals men weet is zij ontstaan door het verschil van opinie in den mi nisterraad omtrent het stemrecht. De president van den ministerraad Canovas del Castillo verklaarde zich vóór het algemeen stemrecht, en toen hij den koning het ontslag van het ministerie aanbood verklaarde Z. M. zich eveneens voor dat beginsel. Zeer rationeel droeg hij den heer Canovas del Castillo de vorming van een nieuw kabinet op, doch deze weigerde die opdracht aan te nemen en toch is een kabinet opgetreden, dat geheel zijne gevoelens deelt. Ziedaar eene tegenstrij digheid die opheldering behoefde. Wat is nu geschied? De heer Canovas weigerde de opdracht aau te nemen omdat hij het hoofd was ge weest van een ministerie waarin de beide partijenlibe ralen en gematigden vereenigd waren, en nu meende hij niet meer aan het bewind te kunnen blijven wanneer een van de beide partijen werd uitgesloten en indien in plaats van een conciliant een uitsluitend liberaal ka binet zou optreden. De koning droeg toen de vorming van een nieuw ministerie aan den minister van oorlog, generaal Jovellar, opdie daarin spoedig slaagde met be hulp van den heer Canovas, aan wien de koning zijn hartelijken dank betuigde voor de gewichtige aan den lande bewezen diensten. Het nieuwe ministerie heeft thans door de uittreding van drie gematigde ministersdie vanyustitie, buitenland- sche zaken en openbare werken, een meer geprononceerde kleur aangenomen, daar in hun plaats zijn opgetreden voor justitie en openbare werken, twee liberalen, Oalderon Collantes, die deel uitmaakte van het laatste ministerie van koningin Isabella in 1868, en Martin Herrera, minis ter onder het triumviraat Serrano-Prim-Topeto en on der koning Amadeus, en een gematigde met liberale neigingen, Alcala Galians graaf van Cara Valencia, oud gezant van Spanje bij de regeering der Vereenigde staten. De aftreding van den heer Canovas is dus geen gevolg van eenig verschil met den koning, maar alleen van een persoonlijk gevoelen ten aanzien van een vorm, en men onderstelt reeds, dat hij zal op treden als president van de Cortes, die nu door het algemeen stemrecht zullen worden verkozen, daar niet alleen in dat opzicht, maar ook omtrent andere poli tieke quaesties het tegenwoordige ministerie volkomen homogeen is. Ongetwijfeld kan de optreding van een bepaald liberaal en homogeen kabinet een gunstigen invloed op den gang van zaken uitoefenen onder voor waarde dat het tevens gematigd zij. De toestand van het land is van dien aard, dat alle schokken en aan leidingen tot crisis moeten worden vermeden, en slechts een langzame en bedaarde vooruitgang het land tot beterschap kan leiden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2