MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 217. Maandag 1875. 13 September. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 11 September. Dit blad Tersehijnt dagelijks met nitzondering Tan den Zondag, den 2» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Nauwelijks zijn de klachten van Pruisische zijde over misbruiken en kwade praktijken bij de wer ving voor het Nederlandsch-Indische leger verstomd en door de officieele tegenspraak van den minister van koloniën ontzenuwd, of uit België komen dezelfde beschuldigingen, ditmaal niet geuit door een plaatselijk blad als de Berliner Volkszeitung, maar in een der eerste Europeesche organende Indé- pendance Beige, geboekstaafd. Ziehier wat de Indépendance meldt: „Niettegenstaande de klachten die van alle zijden daartegen in ons land zijn aangeheven, gaan de ronselaars voor de Oost-Indiën en voor Atchin met hunne kwade praktijken voort, „De verbintenissen worden niet op rechtstreek- sche wijze gesloten. In de gemeenste achterhoeken zoowel als op de muren der hoofdplaats, vindt men aanplakbiljetten, vermeldende de voorwaarden van aanwerving. Van den anderen kant worden de certificaten van zedelijk gedrag en de andere ver- eischte stukken door de plaatselijke autoriteiten somtijds lichtvaardig afgegeventerwijl de zielver- koopers allerlei kunstgrepen aanwenden om valsche papieren te bezorgen aan mannen die in dienst willen treden, doch uithoofde van bijzondere rede nen niet zouden toegelaten worden. „Men verzekert dat negen tiende gedeelten(l) der aangeworvenen hun doel slechts door middel van zulke valsche stukken bereiken, door zich voor andere personen te laten doorgaan. Er zijn indi vidu's, die tot driemaal toe zich tot het bestuur hunner woonplaats wenden om certificaten voor hunne identiteit en hun zedelijk gedrag, onder voorgeven dat zij de hunne verlor-en hebben. Het is gebeurd dat getrouwde mannen en huisvaders, met behulp dezer middelenzich zonder vooikennis hunner vrouwen onder valsche namen hebben doen aanwerven, welke feiten ter kennis van de ambte naren van het openbaar ministerie gebracht zijn. Het gevolg daarvan was dat de vrouw en de onge lukkige kinderen, wier eenige steun de man was, welke hen op deze wijze aan hun lot overliet, ten laste van het armbestuur hunner woonplaats kwamen. „Zulk een feit isniet langer geleden dan eergis teren, in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad, te, Etterbeekvoorgevallen. Ongeveer zes weken geleden verliet een kuipersknechtgetrouwd en vader van vier kleine kinderenplotseling zijne woonplaats en zijn arm gezinen men vernam dat hij naar Holland vertrokken was met bestemming naar Indië. Het gemeentebestuur schreef aan de Nederlandsche autoriteiten, die na eene vrij langdu rige briefwisseling eindelijk antwoordden dat de man, waarvan sprake wasonder den opgegeven val- schen naam aangeworven en juist naar Indië inge scheept was. Men kan zich de wanhoop van het gezin van den aangeworvene voorstellendat in de diepste ellende gedompeld en aan de openbare liefdadigheid overgegeven was. „De akten van overlijden der personenwelke voor Atchin aangeworven en daarheen vertrokken zijn, toonen overtuigend aan dat meer danFtwee derden hunner overleden zijn voordat zij de plaats hunner bestemming bereiken. De waarheid is ech ter dat deze overledenen voor het meerendeel België niet verlaten hebben en springlevend zijn, hetgeen daardoor verklaard wordt dat zij van de certificaten, welke hun gegeven waren om zich zelf te laten aanwerveneen onwettig gebruik gemaakt en die tegen betaling aan anderen afgestaan hebben. „Er zijn reeds verscheidene verzoeken ingekomen om rectificatie der registers van den burgerlijken stand. Dit is een der talrijke en ernstige moeielijk- heden, welke teweeg gebracht worden door de buitengewone gemakkelijkheid waarmede verbin tenissen met behulp van valsche papieren gesloten worden. „De rechterlijke macht is bezig deze zaken te on derzoeken welke het gevolg zijn van schandelijke misbruiken, die door de pers reeds herhaaldelijk aan het licht zijn gebracht." Tot zoover de Indépendance. Het valt in het oog dat het Belgische blad voornamelijk de Bel gische gemeentelijke autoriteiten beschuldigt en niet, op Duitsche manieronze regeering en onze natie met de gemeenste scheldwoorden overlaadt wegens knoeierijen en misbruiken, voor welke wij niet aansprakelijk gesteld kunnen worden. Om dit laatste punt vast te stellen laten wij hier volgen wat de minister van koloniën in de zitting der eerste kamer van den 1™ dezer, naar aanlei ding der in de Duitsche bladen vermelde klachten, verklaarde „In de eerste plaats is er geen Nederlandsche werver, en in de tweede plaats moet degene, die dienst wil nemenzekerdj papieren vertoonendoor bevoegde autoriteiten verstrekt, zonder welke hij niet tot den dienst wordt toegelaten. Het zijn extrac ten uit het burgerlijk register, bewijzen van goed gedrag en dat men voldaan heeft aan de militaire verplichtingen van zijn land. Het laatste bewijs is in Duitschland de bekende Entlassungs-urkunde. Er worden dus alle mogelijk waarborgen genomen opdat alleen daartoe bevoegde personen dienst nemen. „Maar daarenboven, de Nederlandsche wervers ontbreken. De Nederlandsche regeering heeft geen enkel persoon, die voor haar in 'tbuitenland sol daten aanwerft. Zij komen zich te Harderwijk of bij de garnizoenskommandanten aanbieden en en- gageeren zich dan; maar de regeering heeft niets te maken, noch direct noch indirect, met hetgeen elders voorvalt tot werving voor het Indische leger." Deze verklaring isdunkt onszoo duidelijk en Categorisch mogelijk. Onze regeering looft hooge handgelden uit voor vrijwilligers voor ons Indisch leger. Die handgelden lokken geen Nederlanders, waarschijnlijk dewijl hier te lande minder armoede, minder overvloed van werkeloos rondloopende oud soldaten en gelukzoekers gevonden worden dan el ders. Het gevolg is dat grootendeels vreemdelin gen zich tot de hooge premiën en het avontuurlij ke soldatenleven in Indie aangetrokken voelen en zich daartoe vr ij willig over onze grenzen begeven. Wij zien niet in dat wij ons over dien stand van zaken te schamen hebben. Nu wordt, gelijk de Indépendance mededeelt, bij die verbintenissen misbruik gemaakt van valsche papieren. Tot die misbruiken is weder noodig, in het vreemde land: 1° iemand die armavontuurlijk of slecht genoeg is om, met achterlating van vrouw en kinderen zoo hij die bezitzijn fortuin in de Oost te gaan zoeken; 2° een anderdie hem daartoezoo hij ze noodig heeft, valsche papieren verschaft; 3° een gemeentebestuur dat zorgeloos en licht vaardig genoeg is om, wetende dat er kwade prak tijken bij het dienst nemen voor de Oost geschie den tot twee-, driemaal toe aan denzelfden persoon papieren te verstrekken, waarmede hij voorgeeft zich te willen engageeren. Wij geven de dagbladen van die landen, waar al deze gegevens aangetroffen worden, volkomen gelijk als zij de aandacht hunner regeering daarop vestigen en op het beletten der misbruiken aan dringen; doch wij kunnen alweder niet inzien wat wij Nederlanders, of onze regeering, er mede te maken hebben. Een paar punten zijn er echter nog die ophelde ring behoeven. De Indépendance schrijft dat het zoo „buitengewoon gemakkelijk" gaat om zich met valsche papieren te engageeren. Wij hechten geen onbepaald geloof aan die gemakkelijkheid, daar aanhoudend vreemdelingen, wier stukken niet in orde zijnover onze grenzen worden teruggebracht. Maar als waarschuwing tot voorzichtigheidkan en moet de mededeeling van de klachten, die in het buitenland aangeheven worden, strekken. Ook het onduidelijk verhaal van de vele vrij willigers onder valschen naam, die spoedig na hun in dienst treden heeten te overlijden, verdient eenige toelichting. De bewering dat meer dan tweederde der aangeworvenen overlijden zouden voordat zij zich nog in Atchin bevinden is natuur lijk te dwaas om wederlegd te worden; doch het verhaal dat in België zooveel akten van overlijden ontvangen worden van personen die zich nog ge zond en wel in hun land bevinden, heeft te veel van eene indirecte beschuldiging onzer autori teiten om zonder opheldering van onzen kant te kunnen blijven. Aan de zijde van het buitenland moet geen zweem van grond bestaan om ons eenig ander feit ten laste te leggen dan dit: door het aanbieden van een hoog handgeld te trachten met personenwier gedrag en levensloop daartegen geen beletsel opleveren, eene vrijwillige overeen komst te sluiten om in ons Indisch leger dienst te nemen. Zijn de klachten eenmaal tot die proportie teruggebrachtdan bestaat er, gelooven wij, voor ons geen reden om ons de zaak verder aan te trekken. Naar men ons mededeelt bestaat bij het bestuur der hier gevestigde Werkmans-vereeniging het voor nemen om weder, op het voetspoor van vorige jaren, met October a. de volksvoorlezingen een aanvang te doen nemen. Eveneens zullen dan de lessen op de teekenschool hervat worden. Wij hopendat de pogingen der vereeniging om het nuttige aan het aangename te verbinden meer en meer met gunstigen uitslag mogen bekroond worden. Het spoorwegstation Vlissingen (haven) en Vlis- singen (stad) is voor het rcchtstreeksch bagage- en reizigersverkeer met Brussel geopend. Het uit een Haagsch blad overgenomen bericht in ons nominer van Vrijdag jl. omtrent eene gehoudene ver gadering van den raad van state op Woensdag te voren was niet juist. Men verzoekt ons mede te dee- len, dat de gemeenteraad van Ovezande niet in beroep gekomen is van een besluit van heeren gedeputeerde staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan een be sluit van den raad tot verhooging van de jaarwedde van den hoofdonderwijzer, maar tegen een besluit van genoemd college, strekkende tot niet-goedkeuring van een raadsbesluit, waarbij bepaald was, dat de jaar wedde op hetzelfde bedrag (7650) zoude blijven. Ge deputeerde staten zijn van gevoelen, dat deze bezoldi ging te laag is en hebben op grond hiervan hunne goedkeuring aan het raadsbesluit onthouden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1