getroosten in het publiek belang, maar niet in het bij zonder belang eener spoorwegmaatschappij. En deze bezwaren troffen samen met de bezwaren, die de tweede kamer maakte op grond dat het publiek belang eischte een centraal station. De onteigeningswet werd geamen deerd door den heer Tak van Poortvliet en aldus aan genomen. De terreinen voor het afzonderlijk rangeer station waren thans niet in de onteigening begrepen. „De Rijnspoorwegmaatschappij weigerde echter die wet uit te voeren, en de heer Heemskerk, zich vereen zelvigende met het belang dier maatschappijlegde zich bij die weigering neer. - Wat meer is, hij verbond zich tegenover die maatschappij om haar van hare ver plichting tot aansluiting te Rotterdam te ontslaan, mits zij hare medewerking verleende voor het tot stand bren gen van den spoorweg van Leiden naar Woerden, om op deze wijze aansluiting tusschen Hollandschen en Rijnspoorweg te verkrijgen. Dat is echter nog niet alles wat de minister voor de Rijnspoorwegmaatschappij deed. Hij stond haar ook een deel van den Maasoever en van de rivier zelve in erfpacht af, om het terrein van haar bestaand station uit te breiden en er een los- en ladingsplaats voor schepen aan te verbinden. Dit alles ging zeer stil in zijn werk; men hoorde er eerst van, toen de spoorwegmaatschappij reeds bezig was de werken voor deze vergrooting van haar station aan te leggen. „Men ziet, de zaak is zeer ernstigen de begunstiging van eene particuliere maatschappij zeer in het oog loo pend. Hier spreekt men van een toeleg om Rotterdam te benadeelen en in zijn transito-handel te treffenmaar van veel meer gewicht nog is, dat eene beslissing, door de staten-generaal genomen in het publiek belang, aldus wordt te niet gedaan, eene wet onuitgevoerd wordt gelaten en de spoorwegmaatschappij omslagen wordt van eene verplichting, haar èn bij de concessie van 1845 èn bij de overeenkomst van 1867 opgelegd." Het algemeen bestuur van het Willems-Fonds te Gent heeft besloten eenen prijs van 1000 franken uit te loven voor de beste verhandeling over de pacificatie van Gent, voor het volk geschreven, waarvan de om vang het getal van 150 tot 200 bladz. gewoon formaat zijner uitgaven niet te boven mag gaan. Het verlangt dat de mededingers een bondig en dui delijk overzicht zullen leveren van de gebeurtenissen, welke de sluiting der pacificatie vooraf gingen en volg den enbij de uiteenzetting van haren inhoudhare beteekenis zoowel uit een nationaal als uit een gods dienstig oogpunt doen uitkomen. De verhandelingenin de Nederlandsche taal opge steld en goed en leesbaar geschreven door eene andere hand dan die van den opstellermoeten vrachtvrij ingezonden wordenvóór den len Februari 1876aan den secretaris van het algemeen bestuur van het Wil- lems Fonds, te Gent. Zij moeten eene kenspreuk dragen en vergezeld zijn van een gesloten briefje, dezelfde kenspreuk ten opschrift voerende, en van binnen den Daam en de woonplaats van den schrijver behelzende. Het kopijrecht der bekroonde verhandeling zal aan het Willems-Fonds toebehooren; zij zal door de zorgen van het bestuur uitgegeven worden. De schrijver zal 50 exemplaren van zijn werk ontvangen. De ingezonden handschriften zijn eigendom van het Willems-Fonds; doch het kopijrecht der niet bekroonde stukken blijft aan de inzenders, welke te hunnen koste afschriften van hunne werken zullen kunnen bekomen. Bij de in Juni van het vorige jaar te Middel burg gehoudene vergadering van de Nederlandsche Dierkundige vereeniging werd door een der leden, dr. Dupontde viering van het Leeuwenhoeksfeest het eerst in Nederland ter sprake gebracht. Van de ge noemde vereeniging gingen, naar aanleiding der toen ge houdene bespreking, de verdere stappen uit en het ge volg daarvan was, dat gisteren te Delft do herinnerings dag van de vóór juist 200 jaren door onzen landgenoot tot stand gebrachte ontdekking der infusoriën op waar dige wijze gevierd werd. Een aantal afgevaardigden van binnen- en buitenland- sche geleerde genootschappen, de minister van binnen- landsche zaken en andere autoriteiten namen aan het feest deel. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen was vertegenwoordigd door zijn secretaris, m'. G. N. de Stoppelaar en het lid dr. Y. Keyzer. Nadat door prof. Harting eene feestrede waa uitgesproken droeg de heer van Bemmelen uit Rotterdam, als voorzitter van het comité, aan de vertegenwoordigers der konink- [ijke academie van wetenschappen het bijeengebrachte fonds voor de Leeuwenhoek's medaille over. Prof. Donders aanvaarddenamens de academie, dit fonds met eene toespraak, waarin hij o. a. mededeelde dat de medaille (welke eene waarde van 300 aan goud ver tegenwoordigt) dit jaar wordt toegekend aan Christiaan Gottfried Ehrenberg te Berlijn, den beroemden grond vester van de wetenschap der infusoriën, op de ont dekking van Leeuwenhoek gebouwd. Per telegraaf was van deze toekenning aan den eerwaardigen grijs aard kennis gegeven. Behalve dit medaillefonds zijn nog genoeg bijdragen ontvangen om de instelling toe te laten van een tweede tonds, waarvan de juiste bestemming en de grootte later zullen worden vastgestelddoch dat ter bevordering van microscopische ontdekkingen zal dienen. Na den afloop dezer eerste plechtigheid begaf men zich naar het eenvoudige huis op den hoek van de Boterbrug en het Oude Delft, waar Leeuwenhoek een maal gewoond heeft, in welks muur thans een marmeren gedenksteen geplaatst is met het inschrift„Antony van Leeuwenhoek16751875." Ook de tentoonstelling van voorwerpenvan Leeuwenhoek afkomstig of op hem betrekking hebbende, in de kamer van het kan tongerecht, werd met belangstelling bezichtigd, waarna men zich naar het graf van den grooten natuurvor- scher in de Oude kerk begaf, alwaar de hoogleeraar Oudemans eene toespraak hield. Eene gedenknaald, door zijne dochter Maria aldaar 17 jaren na zijnen dood opgerichten met verschillend beeldhouwwerk en op schriften versierd, vereeuwigt daar Leeuwenhoek's naam. Na het uitspreken zijner rede, hechtte de heer Oudemans een immortellenkrans aan het hek van het graf. De feestelijkheid werd, als ieder goed Nederlandsch feest, met een diner in de stads Doele besloten, waar ruim een honderdtal gasten aanzaten en menig welspre kend woord gesproken werd. Itenoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. A. Uyt- tenhooven, hoofdadministrateur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kommandeur met de ster der orde van Onze Lieve Vrouwe Ontvan genis van Villa ViQOsa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. belastingen. Benoemd J. A. Geukama Bakker, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oude Pekela c. a., tot ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Scheemda c. a. J. J. van Raab van Canstein, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Beek (gemeente Ubbergen) c. a.tot ontvanger der zelfde middelen te Doetinchem c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Groenlo c. a. J. J. H. Quaedvlieg, thans ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Afferden (gemeente Bergen); der directe belastingen en accijnsen te Afferden (ge meente Bergen) W. C. Kantelaar, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Zwolle D. A. van Wolfransdorffthans ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Dinxperlo, tot ontvanger derzelfde middelen te Weert c. a., en W. A. D. van Groin, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Groot-Ammers c. a.tot ontvanger derzelfde middelen te Zwartsluis c. a. Onderwijs. Tengevolge van de opheffing der bijzondere school te Rilland is de openbare school aldaar, die vroeger gedurende den winter reeds geen ruimte genoeg aanbood, veel te klein geworden-. De gemeenteraad heeft daarom besloten het gebouw der bijzondere school af te huren, het onderwijs aldaar, onder toezicht van den hoofdon derwijzer, op te dragen aan een hulponderwijzer en diens traktement bepaald op f 600 'sjaars. Tot directeur der katholieke hoogere burgerschool te Amsterdam is benoemd de heer H. Raëskin. De heer dr. J. A. Waalewijn, leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onder wijs te Leidenheeft zijn ontslag als zoodanig verzocht. Aan de middelbare school voor meisjes te Arn hem is benoemd tot onderwijzeres in de Engelsche taal mej. G. H. van Zeyl en tot leeraar in het teekenen de heer H. E. Michielsen. De „Standaard meldt, dat, „indien haar inlich tingen juist zijn", het denkbeeld eener enquête naar de neutraliteit der staatsschool bij de commissie voor het verslag over het onderwijs Ao. 1874 reeds „op den weg van uitvoering" is. De gemeenteraad van Delft heeft besloten den heer prof. J. Jongeneelhoogleeraar in geschiedenis en Nederlandsche taal aan den vijfjarigen cursus van het athenaeum aldaar, eervol te ontslaan onder dankbetui ging voor de diensten, in genoemde betrekking bewe zen, en hem, ingaande 1° October, een wachtgeld ge durende drie jaren toe te kennen van ƒ1020 'sjaars. De lessen zullen worden gewijzigd en gedeeltelijk opge dragen aan de heeren Ooms en Oosting, leeraren aan de hoogere burgerschool. Tot leeraar in de wiskunde aan de Latijnsche school te Gorinchem is benoemd de heer D. van 't Sant. Benoemd tot onderwijzeres in de hoogduitsche taai en letterkunde aan de middelbare meisjesschool te Utrecht mejuffrouw Dilb Verkerk van Haarlem. Tot hoofdonderwijzeres aan de gesubsidieerde school voor meisjes te Enschedé is benoemd mejuffrouw M. E. van Amstelle hulponderwijzeres op de meisjes school Ate Middelburg. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Viissingen de heer W. Koelman, thans te Katwijk a/d Rijn. Gemengde berichten. Met het stoomschip Scholtendat den 31en Au gustus jl. uit New-York te Viissingen binnenkwam, is o.' a. een gezin teruggekomendat in het voorjaar van 1874 uit Zierikzee naar Paterson (in den staat New- Yersey, vertrokken was. Tengevolge van het niet publiek maken van een behoorlijk verslag der vergadering van vereenigingen voor de dierenbescherming te Utrecht, is een strijd ont staan over de meerdere of mindere juistheid en onpar tijdigheid van het bericht, dat daarvan in de Arnhem- sche courant gestaan heeft. Het Haagsche Dagblad schrijft dat bericht toe aan de Arnhemsche heeren dr. Mulder en Cattie en beweert dat deze niet onpar tijdig zijn. Daarentegen veronderstelt het Utr. Dagblad dat de redeneering van het Haagsche blad geïnspireerd zal zijn door de heeren Delprat en baron van Lijnden, leden van het bestuur der Haagsche vereeniging tot dierenbescherming. Zulk een gekibbel kan natuurlijk niet anders dan nadeelig zijn voor de zaak der dieren bescherming zelve. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten de bank van leening aldaar voor den tijd van een jaar aan den tegenwoordigen directeur te verpachten voor 50 ten behoeve van het burgerweeshuis. De singel langs de constructiemagazijnen te Delft zal voortaan, volgens besluit van den gemeente raad, den naam dragen van van Leeuwenhoekssingel. De gezondheidscommissie te Rotterdam heeft in een rapport aan den gemeenteraad voorgesteld niet slechts de honden te muilbanden, maar ook de katten in bedwang te houden. In die stad wordt ook verhaald dat weldra eene katten-belasting ingevoerd zal worden. De stoomboot „Overijsel," gediend hebbende tot het doen van peilingen in de Zuiderzee met betrekking tot de droogmaking in spe, is voor dat doel buiten werking gesteld, en de noodige uitboringen zijn reeds naar Leiden opgezonden om onderzocht te worden. Voor weinige dagen stierven te Kolderveen plot seling 2 zoontjes van een arbeidereen van 4 en een van bijna 2 jaren. Darr deze kinderen gespeeld moeten hebben met zoogenaamde slangekruid-bessenhoudt men het er voor, dat zij hiervan hebben gegeten en zich zoo hebben vergiftigd. Een der Engelsche reizigersdie den pleiziertocht over Viissingen naar Amsterdam gemaakt hebbenis, naar het Vaderland meldt, in den nacht van Maandag op Dinsdag in zijn hotel door eene aan zinsverbijstering grenzende ongesteldheid overvallen, zoodat zijne reis- genooten verplicht waren hem bij hun vertrek den volgenden morgen achter te laten. De Tijd meldt nu weder dat de heer Martin, bisschop van Paderbornte Katwijk-Buiten de zeebaden gebruikt. De burgemeester van Amsterdam heeft de politie, dienaren gemachtigd om, indien zij nog verder bij het opvangen van ongemuilkorfde honden bemoeilijkt worden, desnoods geweld met geweld te keeren. Het schip Maria Adolfina, dat op de Maas voor Rotterdam op zijn anker gestooten en dientengevolge een lek bekomen heeltzit tot aan het dek vol water. De tusschen- en bovendeksbalken zijn door het zwellen der boonen gebroken. Men is druk bezig met het uit baggeren der lading, terwijl met behulp van een loco mobiel getracht wordt het water uit het schip te pompen. Echter wordt gevreesd dat het vaartuig verloren zal zijn. Te Deventer is Woensdag avond de zwaar met granen beladen zolder van een huis ingestortwaardoor ook de tweede verdieping naar beneden kwam. Geluk kig sliepen de bewoners van het benedengedeelte ten gevolge van ongesteldheid niet in hun gewoon slaap vertrek, waardoor zij voor een wissen dood behouden werden. Aanstaanden Maandag zal te Rotterdam in het Verkooplokaal de algemeene vergadering plaatshebben van het Nederlandsch schaakverbonddoor een schaak wedstrijd gevolgd, die verscheidene dagen duren zal en door de meest bekende Nederlandsche spelers zal worden gevoerd. Dezer dagen heeft zich in het Scheveningsche bosch een slang vertoond, ongeveer een meter lang. Het dier kroop uit het hout dwars het rijpad over, waar het onder een rijtuig kwam met den kop, die daardoor verbrijzeld werd. Verscheidene deskundigen, die in de gelegenheid waren het beest te bezichtigen,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2