BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Laatste berichten. iandelBiteridEten. ff ff ff ff r ff ff ff f ff f f ff Den 31en' Augustusden dag voor de opening der jachtwerd te Chantilly de zoogenaamde mis der honden gecelebreerd. Tot dat einde was de kapel versierd als op een hoogdag; de wijwatervaten en hondenhokken van het kasteel waren met bloemen getooid. De optocht der hondenom zich naar de kapel te begevenwerd geopend door den oudsten edelman, op het oudste paard, gevolgd door den oudsten hond en vergezeld van den oudsten piqueur. Vervolgens kwamen de groot-dignitarissen van de honden de buldoggen met afgeknipte ooren en ijzeren met pennen voorziene hals- banden om; de groote kortharige hazewinden, op hun veerkrachtige pooten, rank lichaam en spitsen snoet; voorts alle andere verscheidenheden van hazewinden en daarop de brakken met hun lange ooren, de speur honden, de dashonden, de bunsinghondende loophonden, die voor de zwijnenjacht enz. enz. Op al deze digni tarissen volgde de geheele hondenbevolking der plaats- In die orde in de kapel aangekomen werden zij voor de schilderij van den heiligen Hubertus gerangschikt, en de mis nam een aanvang. Er werd gebeden om de honden te bewaren tegen ziekten, beten van wilde dierenhet eten van vergiftige kruiden en vooral tegen hondsdolheidin éen woord niets werd vergeten na afloop der mis beklom de aalmoezenier den kansel en hield eene lofrede op den heilige van de jacht, die tusschenbeide door eenig geblaf en gekef werd geac compagneerd of afgebroken. Etnigen tijd geleden zond de paus monseigneur Itoncette als pauselijk legaat naar de Vereenigde staten om daar verschillende kerkelijke aangelegenheden te onderzoeken en te regelen. Hij is thans van zijn reis teruggekeerddie den paus geen gering voordeelheeft gegeven, want de heer Eoncette heeft voor den heiligen vader 30,000 lire in goud en tien kisten vol geschenken megebracht als bewijzen van genegenheid der Yankees. De overste Zach van het Servische leger is door den vorst van Servië tot de in dat land zelden voor komende waardigheid van generaal verheventerwijl hem tevens het opperbevel over het Servische leger is opgedragen. Zach was oorspronkelijk jurist te Brünn, doch begaf zich in 1831 naar Polen om met de insur- genten tegen Eusland te strijden. Toen de opstand onderdrukt was ging hij eerst naar Parijs, vervolgens naar Constantinopel en in 1813 naar Belgrado. In dat jaar woonde hij als gevolmachtigde der Poolsche temigranen het Slaven-congres te Praag bij, keerde na de ontbinding daarvan naar Hongarije terug en vluchtte na de verovering van dat land in 1819 naar Servië, alwaar hij kapitein bij het staande leger werd, op kosten van den staat een militaire academie oprichtte en als directeur van die instelling de eigenlijke schep per van het tegenwoordige Servische leger werd. Na den val van prins Alexander in 1858 moest Zach vluchten en woonde hij in Zwitserland als huisonderwijzer bij den eveneens gebannen exminister Garaschanen. In 1860 werd hij echter teruggeroepen en door prins Michael in zijn vorige betrekking hersteld. Sedert klom hij tot zijn tegenwoordige waardigheid op. Verkooplngcn en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing, de voorwaarden waarop door het ministerie van bin- nenlandsche zaken op den 14en September a. zal wor den aanbesteedde levering van het papierin onder scheidene soorten benoodigd voor den dienst der Alge- meene Landsdrukkerij, gedurende de jaren 1876 en 1877. Thcrmom eterstan d. 4 Sep. 's av. 11 u. 60 gr. 6 rsmorg. 7 u. 59 gr. 's inidd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 70 gr. Hoewel thans bijna met zekerheid kan worden aan genomen dat in de laatste dagen op het tooneel van den opstand de krijgskans ten gunste der Turken is gekeerdblijkt toch uit verschillende particuliere be richten, dat de toestand nog zeer kritiek is. Indien de insurgenten eenig belangrijk voordeel mochten behalen en zich krachtiger aansluiten zou waarschijnlijk de zaak spoedig een ernstig aanzien verkrijgen. Alle correspondenten toch komen daarin overeen, dat onder de bevolking van Servië en Montenegro een hoogst oorlogzuchtige geest heerscht. Dit moet zelfs zoo sterk wezen, dat de afgevaardigden der Servische kamerdie Donderdag a. hare werkzaamheden zal her vatten, met telegrammen worden overstelpt om op eene oorlogsverklaring aan te dringen. Bij gelegenheid der manifestatie ter eere van het nieuwe ministerie Itistisch werd overal geroepen„Oorlog tegen de Turken Toen deze kreet tot den minister van binnenlandsche zaken, den heer Growitsch, werd gericht zeide hij„broe ders wij begrijpen elkander; ik kan u vooruit niets zeggen, maar weet dat wij elkander begrijpen!" En de heer Eistisch zeide tot de menigte: „broeders! laten wij aan de wijsheid van den verst, onzen souverein, over laten de quaestie van oorlog of vrede te beslissen." Men moge al beweren, dat de stem des volks de stem van God iszeker is dat de .stem van het volk niet altijd de uiting van een goed overleg isen indien het volk van Servië de regeering noodzaakt om het voldoening te verschaffen dan zal dit waarschijnlijk tot zijn eigen nadeel uitloopen. In de militaire kringen van het vorstendom moet men daarvan volkomen over tuigd wezen. Zij voorspellen, indien een conflict on vermijdelijk is, aan Servië de nederlaag ook indien Turkije alleen den strijd het hoofd mocht bieden en de mogendheden zich van interventie mochten onthou den. Intusschen zijn krachtige militaire maatregelen genomen en is de geheele militie onder de wapenen geroepen. Vooral worden de grenzen sterk bezet, om dat van Turksche zijde een cordon rondom het land is getrokken. Volgens een telegram aan de Times uit Pest wer den tusschen Servië en Montenegro onderhandelin gen gevoerd om tot verstandhouding te geraken over een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de aangelegenheden der Herzegowina. Uit dit alles blijkt dusdat de toestand bedenkelijk isdoch de laatste overwinningen van de Turken kunnen daarin verbetering hebben gebracht. Zoo wordt thans weder gemeld, dat een troep van 600 opstandelingen, die bij Eatcha in Bosnië is binnengerukt, door een Turksch bataljon is aangevallen en geheel verslagen. De Turken beweren in de Herzegowina feitelijk geheel meester te zijn van het terrein, terwijl de opstandelingen zich in de bergen hebben teruggetrokken. De onderhandelingen tusschen de internationale gede legeerden en de opstandelingen hebben nog geen aan vang genomendaar de laatstgenoemden geweigerd hebben afgevaardigden naar Mostar te zenden. Zij willen die slechts naar een onzijdig gebied afvaardigen. Wat zij echter eischen blijkt uit een manifest door hunne hoofden uitgevaardigd nl. verheffing van de Herzego wina tot een zelfstandig vorstendom onder het bestuur van een Christelijk vorst; erkenning der suzereiniteit van Turkije door dit vorstendomschatplichtigheid aan Turkije en overname van een deel der Turksche schuld. Indien echter de Turken op den weg van zegepraal voortgaan bestaat er alle kans dat de opstandelingen met vrij wat minder eischen tevreden zullen wezen, en nog zullen moeten nemen wat zij kunnen krijgen. Ook in Spanje gaan de zaken der opstandelingen snel achteruit en komen er telkens meer tót onderwer ping. Uit Madrid wordt te dien aanzien gemeld, dat 250 Carlisten, waaronder 30 officieren, zich bij den Spaanschen consul te Peringnan tot onderwerping heb ben aangegeventerwijl 347 Carlisten met 40 paarden en drie wagens beladen met wapens, alles deel uitma kende van het leger van Donegaray, op Fransch grond gebied zijn gearresteerd en ontwapend. Dat leger is dus geheel verspreid; een deel is overgeloopen, een ander deel is gearresteerd, een derde gedeelte bevindt zich nog hier en daar in Catalonië, en slechts met een klein gedeelte moet Donegaray over Fransch grondge bied Navarre hebben kunnen bereiken. Behoudens een paar uitzonderingen is de 4e Septem ber in geheel Frankrijk in de grootste kalmte gepas seerd. Te Agen heeft een groep van een honderdtal personen, vergezeld van nieuwsgierigen en straatjongens, eenige gedeelten der stad doorloopen onder het zingen van de Marseillaise, doch door de kalme en gematigde houding van de gendarmerie is het gelukt de orde zonder moeilijkheden te herstellen. In Marseille waren 400 radicalen door particuliere brieven uitgenoodigd tot een besloten bijeenkomst in het Café des Basses Alpes, doch de commissaris van politie verscheen wel dra in de zaal en verzocht, krachtens den staat van beleg, de aanwezigen zich te verwijderen, aan welk verzoek onmiddellijk werd voldaan. Dat is alles wat er is gebeurd en de republikeinsche organen verheugen zich over deze kalmte en gematigdheid. «De tijd van politiek getier en manefestaties, zegt de Temps, is voorbij. Sedert de constitutie is vastge steld en Frankrijk een vasten regeeringsvorm en een verzekerde toekomst heeft, zijn de gemoederen tot kalmte gekomen. Men neemt de politiek ernstiger op en de krachtsinspanning en werkzamheid der partijen zijn thans aan de voorbereiding der algemeene verkie zingen gewijd. Indien er op den 4™ September eenige beweging ware ontstaan, zouden de tegenstanders der republiek daarvan met blijdschap tegen de republiek gebruik hebben gemaakt. De kalmte en bezadigdheid die, met enkele uitzonderingen, overal hebben geheerscht, zijn daarom zeer prijzenswaardig." Ongetwijfeld brengt de houding der republikeinen in het laatste jaar veel toe om de republiek sympathie te doen vinden bij de burgerij. Hun meerdere eensgezindheid, vastberadenheid, kalmte en gematigdheid kan niet anders als een gunstigen indruk maken, en wanneer zij op dien weg voortgaan behoeft er bijna geen twijfel aan te bestaan of zij bij de algemeene verkiezingen de overwinning zullen be halen. Bergen Henegouwen7 September. Heden morgen te 11 uren vertrokken van hier per spoortrein 516 bedevaartgangers naar Notre Dame de Lourdes, waaronder 450 Belgen, 10 Nederlanders, 10 Luxemburgers en 46 Duitschers, grootendeels priesters en vrouwen. Er had geen enkele manifestatie plaats, trouwens de politie had krachtige maatregelen genomen om de menigte in bedwang te houden. Jirpzwdm atafoktt. Door verschillende belanghebbenden worden wij ver zocht, het volgende ingezonden stuk uit het Handels blad van 5 dezer over te nemen: Aan de Eedactie. Mag ik u verzoeken, naar aanleiding van het ongun stige bericht omtrent de loten la Bevilacqua la Masa, opgenomen in het nummer van gisteren, het volgende tot geruststelling der houders te brengen Toen mij bedoelde stukken ten verkoop in commissie door iemand hier ter stede werden aangebodenwilde ik daartoe niet besluitenalvorens ik mij vergewist had omtrent de geregelde betaling der op die loten vallende premiën. Ik heb mij deswege schriftelijk gewend tot de hoofd administratie dier premielecning te Eome gevestigden heb woordelijk het volgende antwoord dd. 10 Augustus ontvangen „Quant aux lots vainqueursvous n' avez qu'a nous les envoyer et nous nous empresseronsde vous envoyer le montant par le moyen le plus èconomique et en même temps le plus sur." Amsterdam, 4 September 1875. X. De hollandsche vertaling van den laatsten volzin is: „Wat de gewonnen loten betreft, gij hebt ze ons maar te zendenen wij zullen u onmiddelijk het bedrag op de zuinigste en tevens zekerste manier toezenden." Aan de loskade alhier aangekomen Z\ M". monitors Heiligerlee en Tijger, beiden komende van Brou wershaven. Heden is alhier binnengekomen het Engelsche stoomschip Linx, gezagvoerder E. Smitkomende van Botterdam en bestemd naar Engeland. Graanma r kten enz. Botterdam 7 September. Ter markt van heden waren aangevoerd 1414 runderen197 vette 15 nuchtere kalveren; 1054 schapen, 348 varkens en 163 biggen. Eunderen le qual. 85, 2e qual. 62; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75; schapen 75 cent. Goes, 7 September. Jarige en nieuwe tarwe ruim prijshoudend; wintergerst, paardenboonen en rogge 25 cent lager; zomergerst prijshoudend, rest eender. Vlisslngen, 7 September. Boter per kilogram /1.55 a f 1.45. Eieren f 3.80 a f 4 per 104 stuks. Pri|zen van EQccten. Amsterdam, 7 September. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Botterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Bothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Eusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obiigatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow 2£ pet. 63-JV 3 75 4 994 108 874 3 3 91| 24 pet. 58 3 5 5 5 81* 5 981 5 1024 5 101 5 1014 5 384 5 391 44 pet. 944 4 4 794 4 854 6 5 262 44 pet. 894 4 5 163 3 n 138 5 pet. 1004 5 2374 5 pet. 1004 5

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3