BUITENLAND. Egyptische brieven. Oeconomisclie toestand in Duitschland. gemeld dat de heilige stoel na langdurige onderhan delingen met de Grieksehe regeering er in geslaagd is om van haar toestemming te verkrijgen in Griekenland de katholieke hiërarchie in te voeren, evenals in Neder land en Engeland is geschied. Monseigneur Marango zal waarschijnlijk tot aartsbisschop van Athene wor den benoemd. De Grieksehe regeering waarborgt aan de katholieke kerk de vrije uitoefening van haar gods dienst en het beheer over hare bezittingen. Omtrent het gerechtelijk onderzoek in de zaak der overvaring van het jacht Mistletoe door het konink lijke stoomjacht Alberta wordt gemeld, dat na eene beraadslaging van 10 uren de jury het niet eens kon worden. De zaak is thans naar het hof van assises te Wurchester verwezen. Alexandrië7 Juli. III. De prinsen de ministersde hoogwaardigheidbeklee- ders van het hof, de hoofdofficieren van zee- en land macht, pacha's, bey's, effendi's e iutti quanliallen in groot tenue en in schitterende doch niet overladen of bonte uniformen, die in kleeding weinig van hun Oos- tersch karakter hadden behoudenzoodat men alleen door het zwarte oog en het donker gelaat van sommi gen en door de type der aan de deuren en langs de breede marmeren trappen geschaarde wachten en hof- officianten er aan herinnerd werddat men zich niet aan het hof van een Westersch vorst bevondverbeid den onder verschillende gesprekken in bijna alle talen der wereld gevoerdde komst van den khedive, hun nen heer. Weldra trad zijne hoogheid uit eene der nevenzalen binnen en hield de korte maar kernachtige toespraakdie zeker reeds lang vöor het verschijnen van dezen mijnen brief uit de Egyptische in de ook in Nederland gelezen wordende couranten zal zijn over genomen. Vooral trof mij daarbij de zinsnede, waarin hij de overtuiging uitsprak datzooals ook ik reeds in mijn eerste schrijven heb opgemerktde nieuwe rech terlijke organisatie aan Egypte de ware beschaving zal schenken„ce jour" zeide hij marquera dans Chistoire de VEgypte et sera le point de depart June ére nouvelle de civilisation Met dezen speech, die levendig werd toegejaicht, was de eigenlijke plechtigheid der installatie afgeloopen en volgde de officieele voorstelling van het rechterlijk personeel. Zij had plaats in eene andeie hoog ver welfde zaalwaarvan de zwart marmeren vloer met vergulde sterren was ingelegd en die met Oostersche weelde was gemeubileerd, terwijl de breede ramen aan éene der zijden van de zaal, die, evenals de deuren,met zware gele satijnen gordijnen waren behangen, een prach tig uitzicht hadden op de reede en de beide havens der stad. De minister voerde daarbij het woord en wees in zijne rede, die door den vorst staande werd aange hoord, niet alleen op het groot belang en de gewich tige gevolgen der invoering van de verbeterde rechts pleging welke dien dag haar beslag had gekregen, maar bedankte hem ook uit aller naam voor het ver trouwen, dat hij door hun een zóo verheven mandaat op te dragenhad gesteld in aller toewijding aan eene zaak, waarmede het geluk van het land zóo nauw was ver bonden en die, zooals hij zich uitdrukte, „a elle seule constitue me des gloirts de votre regne Met dit gevoelen stemden ook in de afgevaardigden der voornaamste handelshuizen, die uit alle steden des lands waren bijeengekomen en nu tot den khedive werden toegelaten om hem hunne gelukwens chen aan te bieden, bij monde van den heer Antoniadis, een der rijkste bankiers van Alexandrië. „De geschiedenis des lands", zeide hij onder anderen in zijne rede, „zal van de plechtigheid van dezen dag en van de gebeur tenis, die daartoe aanleiding gaf, gewagen als van de roemrijkste overwinning op het oude stelsel, behaald door de moderne beschavingwelke door uwe hoogheid in Afrika met zulk eenen gelukkigen uitslag wordt vertegenwoordigd. Aan uwe schrandere volharding, aan uw genie komt al de eer van die zegepraal toe. De erkentelijkheid van de Europeesche kolonie is daarom des te grooter, omdat zij vooral de schoonste vruchten zal plukken van den boomdie thans door uwe door luchtige handen op Egypte's bodem is geplant." De zwartgerokte, witgedaste heeren ruimden daarop het veld voor den schitterenden zwerm der van sterren flonkerende, in goud en zilver uitgedoste vertegen woordigers van schier alle Europeesche mogendheden, door wier toestemming en medewerking de hervor ming der rechtspleging was mogelijk gemaakt, die aan de consuls zeiven wel is waar een gewichtig deel hunner bevoegdheid ontneemt, maar geen inbreuk maakt op het hun door de oude capitulaties toegekende gezag. Alleen Frankrijk dat, zooals ik vroeger reeds aantoonde, daarin een strijd ziet met verkregen rechten, die het niet gaarne prijs geeft, en vergeet dat die verouderde instellingen uitsluitend waren berekend voor eenen tijd toen de Christen bij den Muzelman weinig meer dan geduld werden die niet verder ging dan de bescher ming van zijn persoon en goederen tegen de Oostersche willekeur, hoewel daaraan door het gewoonterecht eene gansch andere beteekenis is gegevenFrankrijk alleen nam geen deel aan die voor alle koloniën zoo heugelijke plechtigheid, van welker voordeelen in het vervolg zijne onderdanen wellicht verstoken zullen blijven. In de regeeringskringen vleit men zich echter dat, al zij het ter elfder ure, het Fransche gouverne ment het voorbeeld der andere mogendheden zal volgen en niet langer zijne toestemming zal onthouden aan de toepassing van beginselen, die het met haar al jaren te voren op de conferenties ad hoe te Konstantinopel heeft goedgekeurd. Door de thans aangenomen houding wordt zijn reeds wankelende invloed in Egypte niet versterkthet openbaar ministerie is door al de gedane benoemingen voor de leden zijner magistratuur gesloten de plaatsen in hof en rechtbanken voor Franschen bestemd, kunnen mceielijk langer dan tot 18 October onbezet blijven. Niet ver van het paleis Ras-el-Tin, aan den oever der Middellandsche zee, tegenover het station van den spoorweg naar RamLt, door optimistische reisbeschrij vers het St. Clcud of Versailles van Alexandrië genaamd, verheft zich hoog in de lucht de slanke obelisk, die oorspronkelijk te Heliopolis voor het heiligdom van een der pharao's heeft gestaan en haren leeftijd reeds met duizenden van jaren telde, toen de schoone Cleopatra, Egypte 's tweede Rhodopis, overgelukkig door de ge boorte van den zoon, haar door Julius Caesar geschon ken, daar ter plaatse ter zijner eere den tempel deed bouwen welks ingang niet alleen door dezen, maar nog door eenen anderen monolieth werd versierd, die beide ter harer gedachtenis nu nog met den naam van de gedenknaalden van Cleopatra les aiguilles de Cléopdtré) worden aangeduid. De eene, van rood graniet, ruim zeventig Engelsche voeten hoog, van boven tot beneden met hiercglyphische inschriften bedekt, staat nog over eind. De andere is reeds lang omver gevallen en voor een groot gedeelte onder zand en vuilnis bedolven; de hieroglyphen zijn door weer en wind onleesbaar ge worden. In het begin dezer eeuw toen zij, ofschoon reeds omgevallen, zich nog in een minder beschadigden toestand bevond, gaf Mohammed-Ali haar aan de En- gelschen ten geschenke en bood zelfs aan haar op zijne kosten aan boord van een schip te doen overbrengen. Daar dit echter met groote moeielijkheden gepaard ging en de obelisk zelve schier alle waarde als kunst stuk verloren had zag men wijselijk af van een plan, dat thans weder opgevat schijnt te zijn zoo als ik onlangs uit de cpuranten vernamof het zal worden uitgevoerdmeen ik te moeten betwijfelen. De ondervinding van lateren tijd, bij het overbrengen der veel schoonere obelisk van Luxor uit de stille vlakte van het oude Thebe naar het woelige middel punt van het moderne Babyion, heeft geleerd wat het transport van zulke kolossale en toch broze lichamen kost. De vrees in mijn eersten brief uitgedrukt, dat de annexatie van Darfoer de goede verstandhouding van den khédive met den sultan van Turkije zoude ver storen, is niet bewaarheid. Integendeel zijn beiden thans de beste maatjes ter wereld. Eenige dagen na de installatie der nieuwe rechterlijke lichamen was hetzelfde paleis van Ras-el-Tin weder het tooneel van eene andere plechtigheid. Een galarijtuig met vier paarden bracht er een gezant van den grooten heer, die door zijn vasal met alle pracht ontvangen, ten aanhoore van alle ministers en hoogdignitarissen des landsonder het bulderen van het geschutden firman des sultans voorlaswaarbij de havenstad Zeilah op een eilandje aan de kust van Adel in de golf van Aden gelegen, onder gezag van den khédive werd gesteld, die daardoor beheerscher is geworden der geheele Atrikaansche kust van de Roode zee. Het optreden van Nubar-pacha als minister van bin- nenlandsche zaken, waarvan ik mede in mijn eerste schrijven gewag gemaakt heb, staat werkelijk in ver band met den val van den groot-vizier IIussein-Avni- pacha te Konstantinopel, die der Egyptische regeering niet genegen was. Werd van Turksche zijde den khé dive deze voldoening gegeven, van zijn kant bewees hij eene beleefdheid aan den sultan door de benoeming van Nubar, die aan het hof van Abdul Aziz eene persona grata is. De benoeming van den gouverneur van Suez tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw heeft hier een goeden indruk gemaaktmen ziet daarin eene billijke erkenning der belanglooze dienstendoor hem in 1873 bij de schipbreuk der Prins Hendrik en Tromp bewezen. Met den eersten dezer maand is ook voor Egypte de postovereenkomstden 9 October 1874 te Bern ge sloten, in werking getreden; het port der brieven naar Europa is daarbij met meer dan de helft verminderd. Op een enkelen brief min of meer behoeft dus nu niet meer te worden gelet; weldra hoop ik dan ook u mijn volgenden te zenden. De geschiedenis levert verscheidene voorbeeldendat groote rijkdommen, wanneer zij op een gemakkelijke wijze zijn verkregen en niet de vruchten zijn van in gespannen arbeidvoor een natie noodlottig kunnen worden ja haar val ten gevolge kunnen hebban. In zekere mate doet zich dat verschijnsel thans weder in Duitschland voor; op het gebied van handel en nijver heid heerscht een stilstand, een malaisedie zeer na- deelig op de ontwikkeling en de welvaart van het volk werken. De officieuse Provincial Correspohdenz wijt dit aan den handelsstanddie den grooten zegen der milliarden door bcursspeculatiën in een vloek heeft doen verkeeren. Hiertegen teekent de Volks Zeitung, met haar ge wone helderheid en haar degelijke economische inzichten, krachtig protest aan. De kwaalzegt zijwaaraan Duitschland lijdt en misschien nog jaren achtereen lijden zal, zijn juist die milliarden die geen zegen waren welke door den handelsstand is misbruiktmaar inte gendeel een waar nadeel, dat groote schade aan de volkswelvaart heeft toegebracht. Het is een ramp wanneer over een land een ware goudregen wordt uit gestort. De vermeerdering van het geld heeft slechts tengevolge, dat alle levensbehoeften, welke men niet zooveel men zelf wil kan vermeerderenin prijs stijgen. In het binnenlandsch verkeer levert dus de buitenge wone vermeerdering van het geld geen nutterwijl het door zijne vermeerdering tegenover alle andere voor werpen in waarde vermindert. Op het verkeer met het buitenland echter werkt die vermeerdering bepaald nadeeligomdat een land waar de levensbehoeften duurder worden, niet in staat is voor andere landen te werken waar zij goedkooper zijn. Het nadeel door bank- en beursspeculaties teweeg gebracht zou na de groote crisis reeds lang overwonnen zijn indien men het nadeel van den milliarden-zegen eveneens door een crisis had kunnen te boven komen. Dit is echter niet het gevalwant de prijzen der levens middelen en van de woningen zijn door de kunstmatige vermeerdering van het geld nog steeds zoo hoog, dat de arbeiders zelfs met den besten wil van de wereld van de lage arbeidsloonen niet kunnen leven. Geheele takken van industriedie vroeger jaren lang voor don uitvoer werkten, liggen thans stil, omdat niet alleen Frankrijk maar ook Oostenrijk voordeeliger kan fabri- ceeren dan Duitschland. De milliarden-zegen zegt de Volks Zeitung heeft Duitschland zelfs zoover gebracht, dat het voor zijn eigen behoeften; niet meer in het hinnenland laat werken, omdat het in het buitenland voordeeliger wordt bediend. De treurige feiten dat het gemeentebestuur van Berlijn buizen voor de kanalisatie der stad uit Engeland laat komen; dat op groote schaal aangelegde fabrieken van spoorwaggons geheel stilstaanomdat zij zelfs voor binnenlandsch verbruik niet met het buitenland kunnen concurreerendat de soliedste fabrieken van werktuigen zelfs het oude korps hunner arbeiders moeten ontslaan, omdat zij geen werk voor hen hebbendat alles zijn geen gevolgen van bank- en beursspeculaties, maar vloeit noodzakelijk voort uit de hoogere arbeidsloonen, die de concurrentie met andere landen onmogelijk maken. Die hoogere arbeidsloonen zijn echter uitsluitend gevol. gen van hooger prijzen der levensmiddelen, en deze zijn in de eerste plaats toe te schrijven aan de ongelukzalige milliarden. De Volks-Zeitung acht het vooral ook daarom een noodzakelijke plicht, dit A B C der waarheid zoo luide en nadrukkelijk ter algemeene kennis te brengen, omdat het verderfelijk is de oorzaak der kwaal te zoe ken in verschijnselendie er geen deel aan hebben. Daardoor toch loopt men gevaar den toestand hoe langer hoe erger te maken, terwijl door aan tetoonen waar eigenlijk het kwaad schuilt iedereen kan medewerken om het te overwinnen. Bank- en beursspeculaties hebben wel de kracht van het kapitaal benadeeld, maar dit nadeel zou reeds lang overwonnen zijn, indien de grond slag van de oeconomische toestanden van het rijk gezond ware. Het spreekt van zelf, dat de milliarden niet meer kunnen worden teruggezondenalleen door bet gebruik dat van het geld wordt gemaakt zal men de nadeelige gevolgen kunnen verminderen. Matigheid, zuinigheid en ijverige werkzaamheid zullen wel de beste middelen wezen om een gezonder volksbestaan in het leven te roepen, en waar de kapitalen worden aangewend niet om weelderig te levenmaar om door handel en nijver heid de volkswelvaart te verhoogen, zullen zij een gezegenden invloed kunnen uitoefenen op den bloei en de ontwikkeling der natie. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6