Uit den in ons bijvoegsel van heden opgenomen Egyptischen brief, op welken wij de aandacht onzer lezers vestigen (de vorige is in ons nommer van den len dezer te vinden) blijkt o. a. de gunstige indruk, teweeggebracht door de benoeming van den gouverneur van Suez tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. De goede verstandhouding met dit landdat door zijne steeds voortschrijdende ontwikkeling eene schoone toekomst te gemoet gaat en door het kanaal van Suez voor de geregelde gemeenschap met onze Oost Indische bezittingen voor Nederland van bijzondere beteekenis is, wordt ongetwijteld met reden door onze regeering op hoogen prijs gesteld. Woensdag avond werd te Goes in !t Slot Ostende aan den heer Edzard G-refe, directeur der muziekver- eeniging „De volharding", een medaille vervaardigd, door den heer van der Does aldaaroverhandigd als erkenning zijner verdiensten als componist en dirigent van het stuk „De Zeeuwsche leeuw", voor het eerst uitgevoerd op het festival van 9 Augustus jl. De uit reiking bad plaats in tegenwoordigheid van eenige leden van het comité voor volksvermakende leden der muziek vereen iging en andere belangstellenden. Zij ging van gepaste toespraken vergezeld en werd door eene uitvoering van het bekroonde toonwerk besloten. Aan het door de Koninklijke handboogschutterij „Jacoba van Beieren" te Goes uitgeschreven concours namen Donderdag 17 gezelschappen met 110 schutters deel. De wedstrijd nam des middags, na een optocht der vereenigingen met vaandels en banieren en van muziek vergezeldeen aanvang. De eerepenning voor de verstkomende vereeniging werd toegewezen aan het gezelschap „De Batavieren" van Hulstvan welk gezelschap mede een lidde heer H. Jansen, de hoofdmedaille behaalde voor het afschieten van de meeste klep vogels. De vereeniging Soranusvan Heinkenszand ontving de eerepenning voor het grootste aantal leden. De heer H. N. Hissingcommissaris der loodsen te Brouwershaven, vierde den lpn September jl. het feest van zijn öOjarigen dienst bij de marine. De inspecteur over het loodswezen in het 4e en 5e districtde kapi tein luitenant ter zee P. Koodzautwas met het stoom schip do Zeemeeuw van Hellevoetsluis naar Brouwershaven gekomen en hield, in tegenwoordigheid vau het verza melde loodspersoneeltot den feestvierende eene harte lijke toespraak, waarin hij hem met den feestdag geluk wenschte, zijne langdurige en goede diensten herdacht en met een heilwensch voor de toekomst eindigde. Bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Roermond. heeft de partij van den bisschop weder met eene kleine meerderheid de overwinning behaald. Hare eandidaten, de heeren Schieffer, Mertz en Smects, verkregen 221, 215 en 213 stemmen. Op de heeren FouquetBloemen en Michiels werde n 202195 en 192 stemmen uitgebracht. De consul-generaal in China heeft tot vioe consul te Hankow aangesteld den heer Fred. D. Bushter vervanging van den heer W. Scott Fitzaan wien door hem op verzoek eervol ontslag is verleend. Uit Rotterdam, wordt ons van den 3 September ge schreven „De hier gevestigde Duitschers hebben gisteren avond op luisterrijke wijze hun Sedan-feier gevierd. Het was nu voor het eerst, dat dit herinneringsfeest hier plaats had; en het denkbeeld daartoe, uitgegaan van het Ferein (eene gezellige vereeniging), had algemee- nen bijval gevonden. Het getal feestvierderswaaron der ook eenige Nederlanders, was dan ook zeer groot. „Buiten de onmisbare feestrede bestond het programma uit een souper, muziek, levende beelden, veel Cham pagne frappé, liederen, toasten, enz. Aan geestdrift geen gebrek, maar het was een geestdrift, die zich op zeer waardige wijze uitte en waaraan een bekrompen chauvinisme vreemd bleef. De grondtoon van al het gesprokene was: liefde naar den vrede. Men verheugde zich in de grootheid van het Duitsche vaderland; men herdacht met warme" ingenomenheid de zegepraal, op de Fransche slagvelden behaald; men bracht gloeiende hulde aan keizer Wilhelmaan von Bismarck en Moltke men verklaarde zich bereid nieuwe offers te brengen, zoo het vaderland mocht worden aangevallen; maar bij dit alles stelde men met nadruk op den voorgrond, dat een toestand van vrede de meest gewenschte is voor de ontwikkeling der volken en dat voor alles naar hand having van den vrede moest worden gestreefd. Wat voorts de aanwezige Nederlanders aangenaam aandeed, was te ontwaren hoe algemeen en hoe warm onder de feestvierende Duitschers de ingenomenheid is met ons land en zijne instellingen en de overtuiging dat onze zelfstandigheid als natie behoort geëerbiedigd te worden. „Kort na de opening van het feest had een poging plaats om de orde te storen. Dit opzet ging uit van een hier gevestigd Duitsch handelaar, bekend als een opgewonden aanhanger van de partijdie in Duitsch- land als staatsfeindlich wordt beschouwd. De man was voor deze gelegenheid tamelijk „aangeschoten" en viel herhaaldelijk den feestredenaar in de rede met protesten. Na bij herhaling vermaand te zijn door den president, werd hij onder algemeen gejuich bij den kraag genomen en buiten de deur gezet. Dit was de eenige dissonant in de hooggestemde feestvreugde." Dezelfde correspondent schrijft ons nog: „Eindelijk is ook hier het dragen van muilkorven voor de honden verplichtend gesteld, tot nadere aan kondiging. Wij danken dat, naast de rijkswet die 1 September in werking getreden is, aan een geval van hondsdolheiddat zich te Charlois heeft voorgedaan. Als nu maar aan het burgemeesterlijk bevel behoorlijk de hand wordt gehoudenZoolang nog maar bevolen was, dat de honden aan een touwtje moesten worden meêgevoerd, werd door vele dezer viervoeters met dit bevel de spot gedreven: men zag ze voortdurend los loopen, onder het oog der politie, tot groote ontevredenheid van het meerendeel der niet op watervrees beluste burgerij. „Misschien ook zal men hier zien gebeuren wat elders gebeurt nl. dat bij het ontbreken van de noodige muilkorven, naar het officieel model vervaardigd, het voorschrift der wet voorloopig eehe doode letter blijft. Aangezien echter de eigenaars der honden lang genoeg vooruit tijd hebben gehad om zich zulk een muilkorf aan te schaffen voor het (wel te voorziene) geval dat die noodig zou zijn, (de muilkorven zijn hier lang vóór het in werking treden der wet geannonceerd)kunnen zij zich bij verzuim niet op deze. exceptie, die elders opgeworpen wordtberoepen. „Van de aan den gemeenteraad voorgestelde verhoo ging der hondenbelasting heeft men te verwachten, dat het getal vagabondeerende honden hier zeer talrijk belangrijk zal inkrimpen. Daarom verdient die maatregel in deze dagen van hondsdolheid, nu als gevolg daarvan: katten-, schapen- en koeiendolheid bijna eene epidemie dreigt te worden, alleszins toe juiching." Als een voorbeeld vaa de zonderlinge argumenten die in den strijd tegen de afschaffing der dienstver- vanging worden aangevoerdverdient vermelding dat de Nieuwe Arnhemschc courantwelk blad zich in het algemeen in deze quaestie door eene buitengewone mate van haarklovende en scheve redeneering onder scheidt aan ons land Engeland tot voorbeeld stelt. Dat rijk, schrijft zij, heeft een leger van 189,307 vrij willigers maar betaalt dan ook duizend gulden in het jaar voor ieder man. Tot veel minder prijs zouden wij zeker een voldoend aantal vrijwilligers kunnen krijgen. Het Vereenigd koninkrijk telt volgens den Almanach de Gotha 31,629,299Nederland naar diezelfde bron 3,716,002 inwoners. Volgens die verhouding zou, indien het opgegeven leger cijfer voor de behoeften van Engeland voldoende was, ons leger eene sterkte moe ten hebben van niet meer dan 22,271 man! De zwakte van het Engelsche leger is echter een voortdurende bron van klachten in het land zelf, en zeker een van de voornaamste redenenwaarom Groot- Britannië tegenwoordig in den raad der mogendheden bijna niet meer medetelt. Voor Engeland's eigen onafhankelijkheid levert een te klein leger geen drei gend gevaar op, zoolang de zee en de sterkste vloot der wereld het grondgebied des lands voor eene vijan delijke strijdmacht bijna ongenaakbaar blijven maken. Het behoeft geen betoog dat de toestand van Neder land daarmede niet de minste overeenkomst oplevert. Een merkwaardig, doch in ons land volstrekt niet op zichzelf staand voorbeeld van couranten vrees, werd dezer dagen weder gegeven door eene vergade ring van vereenigingen tot bescherming van dieren, die te Utrecht gehouden werd. De redactie van het Utr. Dagblad zond er een verslaggever heen, doch ontving beleefd ten antwoord dat men dien liever niet toeliet, doch zelf wel een bericht over het verhandelde zou zenden. Toen de redactie later aan een der leden daarnaar vroeg, vernam zij dat de leden elkander be loofd hadden geen publiciteit aan de vergadering te geven. Zooals 't altijd gaat, gebeurde het ook nu. Gelegen heid tot het geven van een nauwkeurig verslag had men niet willen gevenmaar den volgenden dag stond een verhaal van het verhandeldemet eigen opmer kingen van de redactie vergezeld, in de Arnhemsche courant. Daaruit neemt het Utr. Dagblad het verslag nu over, natuurlijk zonder voor de juistheid in te staan. Te merkwaardiger is dit voorbeeld, daar zeker de zaak der dieren-bescherming meer dan eenige andere haar steun zoeken moet in openbaarheid en in trapsgewijze overreding der publieke opinie. Onderwijs. Aan den heer cT. O. J. Spat, conrector van het gymnasium te Kampenis eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Aan de Roomsch-kathol. hoogere burgerschool te Amsterdam is tot leeraar in de wis- en natuurkun dige vakken benoemd de heer dr. A. Rutgers, rector voor diezelfde vakken aan het gymnasium te Brielle. ïierb nieuws. Op eenvoudige maar plechtige wijze werd gisteren te Zierikzee een kerkelijk feest gevierd. De Israëlie- tische Synagoge aldaar herdacht namelijk haar SOjarig bestaanwaartoe het kerkgebouw feestelijk en smaak vol versierd was. Des namiddags te half vijf uur nam de plechtigheid een aanvang, die door de tegenwoor digheid van burgemeester en wethouders, vele raads leden den secretaris der gemeente en den heer W. Bax, predikant der hervormde gemeente, werd opgeluisterd. De beperkte ruimte van het gebouw liet niet toe alle belangstellenden te bevatten. Behalve twee toepasselijke toespraken door den voorzitter der gemeente, den heer Fienk, en den fungeerenden voorzanger, den heer B. S. van Kloeten, werd eene feestrede gehouden door den heer M. Boutelje, voorlezer te Middelburg, die tot grondslag zijner predicatie gekozen had de woorden van psalm 133 „Ai zie, hoe goed, hoe lieflijk het is, als zonen van hetzelfde huis eendrachtig samen wonen". Door den voorzanger werdmet geopende arkeeen zegenwensoh uitgesproken voor hen die door hunne bijdragen tot het geven der geschenken hadden mede gewerkt. Ook werd het in wijdingsgebed, dat bij de stichting der synagoge gedaan was, herhaald en wer den gebeden voor koning en vaderlandvoor burge meester en wethouders der gemeente, enz. gedaan, welk een en ander door gezang werd afgewisseld. De fraaie geschenken welke der gemeente werden aan geboden, werden door eenige in 'twit gekleede jonge meisjes onthuld, waarna de jongejuffrouw S. Frenk op aanvallige wijze een toepasselijk woord sprak. De voorlezer en de gemeente zongen hierop Psalmen 21 en 30. De gewone gebeden besloten deze feestvieringwelke lang in aandenken zal blijven en ongetwijfeld veel zal toebrengen tot de vermeerdering van dien eendraehtszin, die zooveel goeds tot stand brengt en zooveel zegen verspreidt. Bij de hervormde gemeente te Axel is tot predikant beroepen, de heer E. A. Lazonder, te Oidebroek (Gelderland). Gemengde berichten. Gisteren morgen werd in eene inrichting voor zieken verpleging, in de Kazernestraat te 's Hage, een lekkage ont dekt in den buis der waterleiding. Daar dit een vrij be langrijke overstrooming in huis teweeg brachtzond men onmiddellijk naar het bureel der directie, doch toen de werkman kwam om het lek te soldeeren, wilde hij eerst de hoofdkraan sluiten, maar deze was niet te vinden. Op verschillende punten werd de straat opge broken en eerst na een half uur zoekens had men de kraan ontdekt. Toen was er echter zóóveel water in huis, dat het met emmers moest worden opgeschept. Te Deventer heeft met groote plechtigheid en onder den toevloed eener aanzienlijke menigte, de be grafenis plaats gehad van wijlen den tamboer Dijkhof, die bij de exercitie in het vuur is doodgeschoten. De ongelukkige was de eenige overgeblevene zoon eener weduwe te Leeuwarden, wier tweede zoon eenige maanden geleden-in Atchin sneuvelde. In den omtrek van Deventer is de pruimenoogst zoo groot dat sommige eigenaars het de moeite niet waard achten om de vruchten te plukken maar ze laten afvallen en onder den grond begraven. Te Venlo is de dochter van een herbergier, eene zwakke en in zwangeren toestand verkeerende vrouw, door een beschonken bezoeker der herberg, wien zij sterken drank weigerde, zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat zij een paar uren later overleed. De dader is in hechtenis genomen. De echtgenoot van de verslagene was op het oogenblik der vechtpartij af wezig, terwijl eenige leden harer familie ter bedevaart naar Kevelaar waren gegaan. Vcrbooplngcn en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den Schout bij Nacht, di recteur en commandant der marine te Amsterdam op den 15'" September a. zal worden aanbesteed het naar aanwijzing uitbaggeren van het Marine dokte Amsterdam. Thcrmouietcrstnnd. 3 Sep. 's av. 11 u.62 gr. 4 'smorg. 7 u. 60 gr. 's midd.lu. 70gr. 's av. 6 u. 62 gr.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2