D hoogstens drie maanden of geldboete van hoogstens f 300. Indien het feit zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft, wordt hij getraft met gevangenisstraf van hoog stens vier jaren en zes maanden. Indien het feit den dood tengevolge heeft, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van hoogstens zes jaren. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet. De memorie van toelichting zegt dienaangaande: „Het ontwerp van 1847 bevat reeds soortgelijke be paling, waarvan de thans voorgedragene vooral in drieledig opzicht afwijkt door 1° in plaats van 14 jaren, te kiezen den tijd der strafrechterlijke meerder jarigheid (16 j.); 2® het opwekken of verleiden op zich zelf te straffen, terwijl „het werk maken tot opwekken ot verleiden en het behulpzaam of bevorderlijk zijn" worden beheerscht door de gewone regelen van mede plichtigheid; 3° het gebruik van sterken drank te vermelden en niet het kwalijk te begrenzen misbruik." Volgens kennisgeving van den minister van binnen- landsche zaken in de Staats-Courant zullen de genees kundige examens worden afgenomen als volgt: Het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad no 47) en het na tuurkundig examen voor hulp-apothekers (art. 5 dier wet) op Maandag 13 September en volgende dagen te Utrecht. Het tweede natuurkundig examen, (art. 2 derzelfde wet) op Maandag 6 September en volgende dagen te Utrecht. Het examen voor arts of voor hen die hunne vroeger verkregene bevoegdheid wenschen uit te breiden (art. 27 en 28 der wet van 1 Juni 1865, Staatsblad n° 59) op Maandag 13 September en volgende dagen te Leiden. Het examen voor apotheker en het practiseh examen voor hulpapotheker (art. 9 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad n° 59 en art. 5 der wet van 8 Juli 1874, Staatsblad n° 97) op Maandag 16 September en vol gende dagen te Groningen. Benoemingen en besluiten. posterijen. Benoemd tot hoofdcommies der posterijen de heer P. J. Pradier, thans commies der posterijen van de eerste klasse. Onderwijs. Mej. M. KalfF, leerares in de Engel sche taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem, heett een eervol ontslag uit die betrek king aangevraagd. Kerknieuws. Bij de Ned. Herv. gemeente te Sluis is beroepen de heer H. W. van Loon, predikant te Voorthuizen. Marine en leger. Het 7e regiment infanterie teide, volgens het N. v. d. D., den len Juli van dit jaar 103 vrijwillige soldaten, in plaats van 925 die het er hebben moest. Het mankeerde verder 96 van de 200 vereischte kor poraals, ruim 20 onderofficieren, en 17 tamb oers. Het ontving op de lichting van 1874 153 plaatsverv angers, van welke 11 wegens wangedrag met een briefje van ontslag verwijderd en 2 met detachement in het algemeen depot van discipline gestraft werden. De kazerne te Harderwijk die voor 680 man is ingericht, bevat thans weder 750 voor Oost-Indië bestemde soldaten. Ook in de behoefte aan bedden en ondergoed kantengevolge dezer overbevolking, slechts ontoereikend voorzien worden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat de heer Dunkier, de bekwame directeur van het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, een verzoek tot den koning gericht heeft om eervol uit zijne betrek king ontslagen te worden. Het verlies dat de militaire muziek in ons land door dit ontslag lijden zal, wordt met reden zeer groot genoemd. De Staats courant bevat een koninklijk besluitbe palende dat ter opleiding van genie-kader voor het Nederlandsch-Iadische leger, de gelegenheid zal geopend worden ter detacheering van Nederlandsche soldaten, korporaals en onderofficieren van het koloniaal werf depot bij het bataljon mineurs en sappeurs. De voorwaarden en voordeelen aan het detachement verbonden, worden in de Staats-courant vermeld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, den le® dezer van Lissabon naar Nederland vertrokken. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt, wordt er bij het wapen der nfanterie een belangrijke promotie verwacht; o. a. zullen verschillende kapiteins tot den rang van majoor bevorderd worden. Landbouw. In Juli 1876 zal te Gent eene groote landbouw tentoonstelling plaats hebben vanwege de maatschap pijen van landbouw in Oost- en West-Vlaanderen. Door het provinciaal bestuur dier beide gewesten is reeds eene subsidie van 10,000 franken toegestaan, terwijl verwacht wordt dat ook de stad Gent en het rijk zich niet aan geldelijke ondersteuning zullen ont trekken. Uit Aarlanderveen is dd. 11 Augustus gemeld gelijk wij lezen in de Enkh. Ct. van 25 Augustus: „Dezer dagen is door den minister van binnenlandsche zakenop voordracht van den commissaris des konings in Zuid-Holland, aan een veehouder alhier, als schade loosstelling voor het verlies van een tengevolge van verplichte inenting gestorven rund, de volle waarde van dat rund uit 's rijks kas uitgekeerd, net beginsel, dat aan deze dispositie ten grondslag ligt en in het verloopen voorjaar ook door de Hollandsche maatschappij van landbouw bij de regeering is bepleit, verdient, meent men, goedkeuring, omdat daardoor een der meest onbillijke gevolgen van de wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht wordt weggenomen." Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de heeren K. E. N. Maier en L. N. van Mee eerden ge steld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot ambte naar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Gemengde berichten. Door schipper J. van Ouwerkerk, beurtman van Rotterdam naar Vlissingen, is op het Hollandseh diep op de hoogte van de Willemstad opgevischt de kop van een roer, waarop stond H. E. Daverveld. Vermoedelijk was die afkomstig van een aak, die aldaar op de plaats het onderste boven lag. Daar schipper Ouwerkerk tot op twee vadem water genaderd wasen er geen menschen te zien warenkon hij zich niet verder wagenen moest zijne reis vervolgen. In de nabijheid dreven nog verscheiden voorwerpen als zwaarden, boomen enz. Door 300 ketelmakers van de koninklijke fabriek v an stoomwerktuigen te Amsterdam is sedert het begin dezer week het werk gestaakt, wegens geweigerde loonsverhooging van 20 cent per dag. Te Amsterdam heersehtvolgens het Handelsblad, een muilkorven-nood. De minister zond éen model naar Amsterdam, dat ongeveer 9000 (zegge: negen duizend) beheerde hon den bevat. De fabrikanten van muilkorven zijn eerst in de laatste dagen begonnen met vervaardigen de voorgeschreven modellenzoodat op dit oogenblik een muilkorven-nood heersehtdie voor de policie zeer onaangenaam is, omdat zij bij bekeuringen ten ant woord krijgt, dat er geen muilkorf te verkrijgen was Wat de onbeheerde honden aangaat, in de laatste zes weken zijn ongeveer 400 gevangen, waarvan 100 sedert Vrijdag laatstleden. Ruim acht weken geleden vertoonde zich op de buitenplaats van baron v. B.aan den Leidschen weg, een van dolheid verdachte hond. Eene kat van die plaats werd door het dier gebetenwaarop beiden wer den afgemaakt, doch niet voordat de 14jarige dochter van den tuinbaas T. het ongeluk had gehad van de kat een kleinen beet in den vinger te ontvangen. Hiervan werdhelaaste weinig notitie genomende wond genas niet en breidde zich tot aan de arm uit. Maandag jl. begon het meisje eenige teekenen van wildheid te geven, welke tot eene vreeselijke woest heid oversloegen, zoodat men genoodzaakt was haar aan handen en voeten te binden. Woensdag slaagde men er in, op last van den docter, haar een kalme- renden drank in te geven', waarna zij weldra bezweek. De door burgemeester en wethouders aan den raad aangeboden begrooting der gemeente Arnnem voor het jaar 1876 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 710,189.16. De ontwerpbegrooting van het vorige jaar bedroeg ruim f 785,000. In het Nieuws en Advertentieblad van Bergen op Zoom wordt, naar aanleiding der tegenspraak van het ontvluchten eener non uit een klooster te Tilburgin een ongeteekend ingezonden stuk beweerd dat eenige weken geleden drie of vier zu3ters uit het klooster ontvlucht zijn, waarbij een werkman, die haar omstreeks midder nacht loopen zag, het van schrik op een loopen zette. Eenige dagen daarna isvolgens dat stukeen poging van twee andere zusters om te ontsnappen verijdeld door den nachtwacht, Muizenvanger genaamd. De rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den brugwachter Pieter Hanja, door wiens onbedachtzaamheid in den avond van 22 Juli jl. een spoorwegongeluk nabij Sappemeer plaats had. Do rechtbank heeft Hanja schuldig verklaard aan he- wanbedrijf van het zonder opzet doen ontstaan van get vaar voor een trein en hem veroordeeld tot 3 maanden celstraf en in de kosten van het geding. Door eenige ingezetenen van het eiland Urk is een adres verzonden aan den commissaris des konings in Noord-Holland, waarbij zij dringend verzoeken „den burgemeester naar elders te verplaatsen en daardoor rust en vrede in de gemeente terug te brengen." Het hoofdmotief, door adressanten aangevoerd bestaat in des burgemeesters houding in zake de bekende schorsing van twee raadsleden. Een honderdtal Duitschers, thans te Scheveningen aanwezig, vierden gisteren het Sédan-feest door een gastmaal in het badhuis. Te Delfshaven is men nog steeds aan het kiezen en herkiezen van leden voor den gemeenteraad. De opgewektheid is nu reeds zoo verminderd dat er van de 270 kiezers geen 60 meer opkomen. Gisteren is de gedenkdag van den slag te Sedan op 2 September 1870 in geheel Duitschland met grooten luister en warm enthousiasme gevierd. De meeste Berlijnsche bladen zijn dien dag niet uitgekomen. De Yolks-Zeitung beweert, dat het Sedanfeest niet alleen voor Duitschland, maar ook voor Frankrijk en voor geheel Europa een feestdag moet wezenomdat door de overwinning te Sedan een einde is gemaakt aan de regeering van de Napoleons. In de Volks-Zeitung wordt eene berekening gele verd van den mechanischen arbeid die van een soldaat op marsch wordt gevorderd. Die arbeid wordt uitge drukt door den term „meter kilogram", omdat zoowel de afstand die wordt afgelegd als het gewicht dat moet worden voortbewogen in aanmerking komt. Per uur levert een marsch van een bepakt soldaat 86,400 meter- kilogram arbeiddus in drie uren 259,200in 4 uren 345,600 en in 5 uren 432,000 meter kilogramhierbij zijn echter niet in aanmerking genomen de moeilijk heden van terrein enz. die hij te overwinnen heeft. Nu bedraagt echter, volgens nauwkeurig onderzoek, de arbeid aan fabrieken voor een man per dag niet meer dan 263,578 meter-kilogram en slechts bij strafarbeid stijgt de te leveren arbeid tot 345,528 meter-kilogram, zoodat bij een marsch van 4 uren van een soldaat meer krachtsinspanning wordt gevorderd dan van een dwang arbeider. Onbegrijpelijk is het, als men deze bereke ning nagaat, tot welk een krachtsinspanning de mensch het kan brengen als hij b. v. in oorlogstijd marschen maakt van 6, 8 en 10 uren te midden van allerlei ge varen, zonder er dikwijls eenige nadeelige gevolgen van te ondervinden. In de Theems nabij het kasteel van Windsor te Londen is dezer dagen een kistje gevondenbevattende sleutels en loopers bestemd om de deuren der vertrek ken in genoemd kasteel te openen. Op sommigen was zelfs aangewezen op welke vertrekken zij pasten. Het doel daarmede schijnt te zijn geweest om tot de schat kamer op het koninklijke kasteel door te dringen ten einde een diefstal te plegen. De bergplaats voor dit kistje was zeer goed gekozen; het hing onder water aan een ketting die eveneens onder water be vestigd was aan een haak in den muur. Door de af lating van het water voor eene herstelling aan de kaai muren werd het kistje zichtbaar en op die wijze ontdekt. De Armenische vrouwen zijn in Turkije bekend wegens haar bijzondere zindelijkheid, die tengevolge heeft dat zij veel aan de waschtobbe staan. Zij hebben daarbij de gewoonte de natte kleederen op de telegraafdraden, die door haar dorpen loopen te drogen te hangen, waardoor zij meermalen breken. De direc teur van het telegraafkantoor te Erzerum, Schevket Effendiheeft nu persoonlijk een reis door Armenië ondernomen, om overal de vrouwen en meisjes aan het verstand te brengen, dat de telegraafdraden voor de correspondentie dienen, en niet om er natte onderrokken en schorten aan op te hangen. Met betrekking tot de verschillende ongelukken die bij de laatste militaire manoeuvres in Pruisen zijn voorgekomenwordt de inhoud vermeld van een reeds in 1874 door den minister van oorlog uitgevaardigde instructie betreffende de militaire marschen en de voor zorgsmaatregelendie daarbij in het belang der man schappen moeten worden genomen. Het blijkt thans dat bij de laatste voorvallen die instructie volstrekt niet Was opgevolgd, zoodat een gestreng onderzoek wordt ingesteld wie daarvoor aansprakelijk moet wor den geacht. Intusschen nemen de sterfgevallen nog geen eindeden 27en Augustus jl. is weder een officier

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2