r 209. MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrpag 1875. 3 September. Middelburg 2 September. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. De fraaie tentoonstelling van bloemen en planten door de vereeniging „Uit het volkvoor het volk" ter kweeking aan den arbeidenden stand verstrekt, kon op geen aangenamer wijze voortgezet worden dan door het feestconcertdat gisteren avond in het Schutters hof alhier, ter eere der inzenders van de gekweekte planten, gegeven werd. De tuin was goed bezet, zoo wel door hen die, dewijl zij deelgenomen hebben aan de inzending, recht op vrijen toegang hadden, als door het betalende publiek. Het was een recht gezellige avond en de uitvoeringen zoowel van het muziekkorps der schutterij, onder directie van den heer A. de Jong, als van de volkszang vereeniging, onder directie van den heer A. Hemmes, werden met blijkbare belangstel ling aangehoord en herhaal delijk toegejuicht. Vooral was dit het geval met de zanguitvoeringen, hetgeen zeker niet onverdiend was, daar de vereeniging in den laat- sten tijd weder merkbaar is vooruitgegaan. In de pauze had de uitreiking der prijzen en premiën plaats. De heer J. J. H. Doorenbos hield vooraf eene harte lijke toespraak. Hij heette de leden der Vereeniging „Uit het volkvoor het volk", de belangstellenden in deze plechtigheidde inzenders van eigen gekweekte planten, en bovenal hen die prijs of premie mochten wegdragen, namens het bestuur hartelijk welkom. Hij herinnerde dat men reeds in menige stad van ons vaderlandmet name AmsterdamLeidenZwolle, in vorige J^aren is voorgegaan met pogingen tot het kwecken van bloemen en planten door den arbeidenden standdoor die nijvere klasse, die in hare maatschap pelijke betrekking van menig ander genot verstoken blijft. Zijns inziens kan het niemanddie de geschie denis der Vereeniging „Uit het volkvoor het volk" kent, verwonderen dat haar bestuur met graagte de aangeboden gelegenheid aangreep om ook hier het elders gegeven voorbeeld te volgen, en zoodoende ge not en genoegen te verspreiden. De bloemenkweek schetste hij als een aangename taak, eene taak vol liefde. Het kleine plantje, door het bestuur afgegevenis onder de oogen der kweekers opgegroeid; eiken dag hebben zij daaraan hunne zor gen gewijd't zijn hunne vrienden en vriendinnenja als het ware hunne kinderen geworden. Het was dan ook het bestuur niet ontgaan hoe menige liefderijke blik op de kweekjes geslagen werd toen zij ter ten toonstelling gebracht werdenja zelfs hoe sommigen een meêwarig oog sloegen op hunne plantjes, die door de gure windvlagen op dat oogenblik blijkbaar te lijden hadden. En al mocht nu ook al menigeen misschien in zijn hoop op prijs of premie zijn teleurgesteld, alle inzen ders hebben in het door hen gekweekte voldoende belooning voor hunne moeite. De jury had eene zeer moeilijke taak bij de beoordeeling aan wien de eerste prijs of premie behoorde toegekend te worden, èn wien zij buiten bekroning zou laten, daar alle inzendingen over het algemeen van zorg en moeite getuigden. Uit naam van allen bracht spreker dan ook de commissie van beoordeeling dank voor al hetgeen zij zich in het be lang der zaak heeft getroost. Op haar aanzoek zijn ook nog enkele premiën aan het eerst bepaalde getal toegevoegd, en zij is overtuigd dat nog meerderen aan spraak op eenige onderscheiding zouden gehad hebben, die zij gaarne zou hebben verleend indien haar dit mogelijk ware geweest. Evenzeer bracht hij dank aan allen die prijzen en premiën of gelden tot aankoop daarvan geschonken hebben; maar bovenal wenschte hij hen van harte ge luk die eene bekroning mochten verwervenwaarbij hij de hoop uitsprak dat zij die nu teleurgesteld zijn een volgende maal, als de Vereeniging de nu genomen proef herhalen mocht, ook een prijs of premie zullen mogen wegdragen. Voorts kwam hij andermaal terug op de gekweekte bloemen, die de vriendinnen der kweekers zijn gewor den, waarmede zij in sommige gevallen beter zijn dan met de vriendschap hunner medemenschen. Zoo hoorde hij heden o. a. verhalen van een vrouwtje, die bij een gevoerden twist zeide: „Ik zal maar naar binnen gaan, naar mijn blommetjes, dan heb ik althans geen ruzie." Met het oog hierop spoorde spreker aan tot voortdurende liefde en voortgezette zorg voor de gekweekte bloemen. Ten slotte betuigde hij den dank van het bestuur aan allen voor de trouwe inzending; want al staat Middelburg tengevolge van haar kleine bevolking niet vooraan wat het getal der aanvragers betrefttoch is er geen enkele stad in ons vaderland waar zóo getrouw ter tentoonstelling is ingezonden als hier; van de 222 aanvragers zijn slechts 19 van de tentoonstelling terug gebleven en va* de ruim 1700 planten zijn 1447 ten toongesteld. Vervolgens werd tot de uitreiking der prijzen en premiën (gisteren reeds gèmeld) overgegaan. Aardig was het te zien hoe menigeen blijkbaar verrast was door het ontvangen voorwerp, en somtijds gaf prijs of premie aanleiding tot onschuldige scherts en plagerij, wanneer bijv. een kistje sigaren, een vogelkooi, of een doosje kunstmest ten deel viel aan een meisjeof een suikervaasje in mannelijke handen eene plaats vond. Dat die uitreiking gepaard ging met fanfares van het orchest ligt in den aard der zaak. Eenigen tijd later vereenigden zich de bekroonden rond de tafel waar het bestuur der vereeniging gezeten was. Een hunner, F. C. M. Boenders, hield namens zijne medebekroonden een flinke toespraak waarin hij hulde bracht aan het bestuur voor hetgeen het ten behoeve van den arbeidenden stand heeft gedaan en warme er kentelijkheid daarvoor uitsprak. Deze toespraak werd met gejuich begroet. Daarna nam de heer W. Appel het woord. Namens het bestuur der Vereeniging dankte hij den spreker en allen die blijkbaar met hem instemdenvoor zijne vrien delijke woorden. Was het hedenzeide hijeen feest dag voor u allenniet minder is het dit voor ons, daar wij zoowel in de talrijke inzending als in de woorden van erkentelijkheid, zoo even uitgesproken, de rijkste be looning vinden voor de veelvuldige moeiten aan zulk eene zaak verbonden, omdat de gelukkige uitslag van die zaak de kroon zet op al hetgeen wij in tien jaren hebben verricht. Niets is aangenamer voor het bestuur dan vroolijke en tevreden gezichten te zien. Daarstraks is gezegd welk een veredelende invloed de bloemen cultuur uitoefent; zonder dat gezegde in het minst te willen verbeteren, durfde hij daaraan nog iets toe voegen, een dichterlijk gezegde„waar bloemen zijnzijn geen booze menschen." Maar dat is meer dan een dichterlijk woord, het is een woord vol waarheid, want die lust heeft in het schoone en wondervolle der scheppingdiens hart wordt gevormd tot al wat waar lijk goed en schoon en edel is. Zulk een doel te be reiken mag de schoonste triomf heeten, en spreker deed een beroep op het volkhet volk in den edelsten zin des woordsom het bestuur te helpen tot bereiking daarvan. Nogmaals dankte hij voor de ondervonden erkentelijkheid en waardeering. Ook deze toespraak werd ten zeerste toegejuicht, waarna het Nederlandsche volkslied werd aangeheven. Nadat het programma was afgespeeld, herhaalde de zangvereeniging nog eens het laatste der gezongen lie deren en speelde de muziek ten slotte het „Wien Neêrland's bloed," waarna allen welgemoed en tevreden over het gesmaakte genoegen huiswaarts keerden. Aan het gesprokene van onze zijde veel toe te voegen, mag overbodig geacht worden. Slechts vergunne men ook ons, al3 tolken van het publiek, onze ingenomen heid uit te spreken met het edeleecht menschlievende denkbeeld der Vereeniging „Uit het volkvoor het volk", een denkbeeld zoo recht op zijue plaats in onze eeuw van verhoogden broederlijken zin onder alle stan den der maatschappijeen denkbeelddat door den uitmuntenden uitslag, waarmede het bekroond is, be wezen heeft weerklank te vinden in de harten van armen en rijkenwelke allen het in zijne bedoeling en werking gelijkelijk omvatte. Gisteren is alhier de nieuw gebouwde kazerne der maréchaussée, achter den oliemolen op den Kousteen- schen dijk, in gebruik genomen. Het tot woning be stemde gebouw is evenals de stal enz. zeer doelmatig ingericht en munt vooral uit door licht en lucht. Z. K. H. de prins van Oranje bevindt zich thans in het Noorden van Zwitserland. De prins heeft dezen zomer eerst te Carlsbad de baden gebruiktvervolgens een gedeelte van Oostenrijk en Hongarije doorreisd en nu laatstslijk o. a. te Friedrickshaven den koning van Wurtemberg en te Meinau den groothertog van Baden bezocht. H. M. de koningin is voornemens den 24en dezer tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een monu ment, dat ter eere van wijlen haar vader, koning Willem I van Wurtemberg, zal worden opgericht. Bij de herstemming op jl. Dinsdag voor twee leden van den gemeenteraad te Hoekten gevolge van het bedanken van de vroeger herkozen leden, de heeren M. de Eegt en P. Scheele, zijn ingeleverd 57 geldige stembriefjes. Er werden uitgebracht op de heeren M de Regt 41, W. de Feijter 23, P. Scheele 22, P. de Kraker 13 en F. Haak 12 stemmen, zoodat wederom is herkozen de heer M. de Regt en gekozen de heer W. de Feijter. De in het nu bijna afgeloopen zittingjaar door de beide kamers aangenomene wet tot beteugeling der hondsdolheid (Staatsblad 1875 n°. 110) heeft dade lijk met den 1™ September te Amsterdam hare toepas sing gekregen. Naar aanleiding van het aldaar geconsta teerde geval van hondsdolheidheeft de burgemeester op grond dier wet bepaald dat gedurende vier maanden van 1 September af, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde), in de gemeente bevinden en niet bin nen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het model door den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld bij beschikking van 27 Juli 1875, opgenomen in de Staatscourant van 28 Juli 1875. De Hollandsche maatschappij van Fraaie kunsten en wetenschappen zal den 13ea dezer te Amsterdam in de Nieuwe Walekerk het feest van haar 75jarig bestaan herdenken. De algemeene voorzitter, de heer J. P. Hasebroek, zal de feestrede houden, terwijl van denzelfden dichter eene cantate, met muziek van den heer D. de Langezal worden uitgevoerd. Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein M. C. Braatgisteren ochtend te Napels aangekomenbracht tijdingen van Batavia tot 1 Augustus. De laatst aange komene mail gaat slechts tot 17 Juli. Tijdingen van 14 dagen later zouden dus binnen vier dagen in Nederland kunnen ontvangen worden, indien de directe postverbinding met Java door middel van de stoomschepen der stoomvaart-maatschappij Ne derland ware tot stand gekomenwaarop in 't voor jaar uitzicht scheen te bestaan. Het is te verwonderen, dat zulk een groote verbe tering van een zoo hoogst belangrijk brievenvervoer zoolang op zich laat wachten. De stoomschepen van „Nederland" gaan thans zoo regelmatig, en hebben zulke korte reizen, dat ze voor maildienst bijzonder in aanmerking moeten komen. (Handelsblad.) Onmiddellijk na afloop der zittingen van het Institut de droit international had gisteren te 's G-ravenliage in het gebouw voor kunsten en wetenschappen de ont vangst der leden plaats van de in 1873 te Gent opge richte internationale Vereeniging voor de hervorming en de codificatie van het volkenrecht. De beide vereenigingen bedoelen eigenlijk hetzelfde, doch verschillen in hare samenstelling en in hare po gingen om het doeldat zij zich voorstellente be reiken. Het Institut is meer wetenschappelijk, telt een

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1