Die afgifte zal geschieden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte bewijzen tot het bekomen van nieuwe coupons na 1 October 1875, welke bewijzen aan voormeld kantoor moeten worden ingeleverd, ver gezeld van behoorlijk ingevulde en onderteekende nommerbjsten, waarvan aldaar formulieren verkrijg baar zullen zijn. (St. Ct.) Aan het rapport van den ingenieur C. de Groot om- tren' den toestand der Caribou-mijn (mijn-compagnie Nederland te 's Gravenhage) ontleent het Vaderland nader het volgende: De onderneming ligt op twee, 1£ uur gaans van elkander verwijderde, plaatsen in het gebergte, tus- schen 7000 en 10,000 Engelsche voeten boven den Oceaan. Het hout, dat als brandstof en voor het mijnwerk moet dienen, is in den omtrek reeds gering, en daar van zal over 10 a 12 jaren weinig overblijven, terwijl bruikbare steenkolen een kostbaar transport vorderen. De bevolking is daar zeer beweeglijk. Slechts 16 van de 152 man waren 2 jaren of langer bij de Caribou- mijn in het zilverwerk „Nederland" werkzaam. De concessie is slechts 1400 voet lang en bevat ter ontginning alleen de Caribou-ader. In voldoende hoeveelheid kan de mijn geen ertsen everen van voldoend gehalte; zulks is de uitkomst van een uitvoerig onderzoek, waarbij onder anderen al het in Juni 11. door de mijn geleverde erts droog is gewogen en dag voor dag bij herhaling en controlee rend is geëssayeerd. Met het vooruitzicht om daardoor den financieelen toestand der Mijn-Compagnie „Nederland" te verbeteren kan de ontginning op den tegenwoordigen voet on mogelijk dienen; was een uitbreiding der ontginning, waardoor ruim 40 ton erts per dag geleverd en tot zilver herleid zou worden, evenzeer een onmogelijkheid; en kon ook niet dienen het aan kant doen van het zil verwerk en het verkoopen van het erts uit de op den tegenwoordigen voet ontgonnen wordende mijn. Den rapporteur werden nooit en nergens aanbiedin gen gedaan tot het overnemen of koopen van mijnen voor de Mijn-Compagnie „Nederland", evenmin als tot het overdoen of verkoopen van de Caribou mijn en het zilverwerk „Nederland." Onderwijs. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Graven hage, in de aardrijkskunde en zoover noodig ook in de geschiedenisis benoemd de heer J. C. van den Berg, te Winterswijk. Het Vaderland meldt dat reeds eenige vergaderin gen hebben plaats gehad tusschen 'het hoofdbestuur van „volksonderwijs" en dat van het „schoolver bond," over de voorgenomen fusie, die in beginsel is goedgekeurd. Het resultaat schijnt te zullen zijn, dat het programma, van „volksonderwijs" nog eenigszins verscherpt wordt overgenomen en daaraan het program ma van het schoolverbond tot wering van schoolver zuim toegevoegd. Kerknieuws. De heer H. A. Gagnebin, predikant bij de Waal- sche gemeente te Deltt, he aft de toezegging van beroep naar Montier (Zwitserlandkanton Bern) aangenomen. Marine en leger. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse H. D. Guyot; en tot luitenant ter zee le klasse, de luitenant ter zee 2e klasse W. M. E. Bervoets. Benoemd tot scheepsklerk bij de Nederlandsche marine de jongelingen M. C. de Jong, C. F. Julius, C. M. Krul, J. Ader, W. G. L. Brunings en G. Belle. Landbouw. De heer D. Buigs Dzn. te Bergschenhoek geeft in de N. R. Ct. zijn verlangen te kennen dat de geneeskundigen nauwkeurig onderzoeken zullen, of de melk van koeien die aan tongblaar lijdenal dan niet schadelijk voor de gezondheid is. Hijzelf kan, als geen scheikundige zijnde, daaromtrent niet beslissen, doch in zijne gemeen te heerscht reeds sedert geruimen tijd de tongblaar, in lichteren zoowel als in hevigen graaden wordt de melk der aan deze ziekte lijdende koeienalsmede de kaas en ook de boter door kinderen zoowel als door volwassenen gebruikt, zonder dat er zich tot nu toe een geval van ongesteldheid als anderszins heeft voorgedaan. De heer E. van den Bosch te Goes schrijft nader aan de Zierikzeesche courant over het door hom ge opperde denkbeeld, om langs de lijn Vlissiugen-Sheer- ness vee naar Engeland te verzenden (zie onze nommers van 23 en 27 Augustus jl.) het volgende: „Dat het niet aangaat zoo maar een paar ossen op de boot te doen voor de Engelsche markt begrijpt ieder landbouwer ook wel; waar u hem echter den raad geeft liever 10 maal eerst zelf naar Engeland te gaan, vind ik die manier om de markt en eenige soliede firma's te leeren kennen wel wat kostbaar. „Liever geef ik hem den raad, volstrekt niet naar Engeland te gaan, maar den tijd af te wachten tot anderen, die meer op de hoogte van Engelsche toestan den zijnhem daarin de behulpzame hand bieden. „Voorts beveel ik hem zeer aan om nooit iets naar Engeland te verzenden ook al ontvangt hij vooruit een wissel, om te voorkomen wat reeds een mijner stadgenooten gebeurd is. Zwendelaars zijn er overal en op de groote plaatsen als Londen het meeste, maar even zeker is het dat er soliede firma's ook in menigte zijn, die gaarne een blijvende relatie met onze pro vincie zullen aanknoopen. Ik stel voorop nadere détails later nog terug te komen en inmiddels nogmaals met soliede bandelaars te confereeren, met welke ik thans reeds correspondeer, om het door mij beoogde uoel te verwezenlijken en dit kan niet door zaakkun dige behandeling hunner- en mijnerzijds alleen, maar ook door de medewerking van den landbouwer ge schieden." Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn de heeren A. de Casparis, A. de Vulder van Noorden, J. de Koek, H. F. D. Hekmeijer, raden Mas Isman- goon Danoe Winoto, L. D. J. van Elk, H. J. M. Bau- mann, W. F. H. van Ameron, H. A. H. van Anrooy, II. II. Pereira, J. C. baron van Boetzelaer, C. A. Kroe sen, T. H. Ovink, V. A. Schüssler, mr. J. Reesink, mr. C. S. Buys Ballot en mr. J. J. F. Rigail Certon, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië om te worden benoemd de veer tien eerstgenoemden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst, en de drie laatstgenoemden tot rechterlijk amb tenaar daar te lande. Cremcngdc berichten. Den 15en dezer maand wacht, naar wij vernemen, den liefhebbers der goochelkunst eene gelegenheid om zich te amuseeren. Dan zal namelijk de Perzische goochelaar Stot Tai in het Schuttershof alhier eene voorstelling geven. Volgens de dagbladen munt deze prtslidiqitateur vooral uit door een sterk geheugenwaar van hij de verrassendste blijken geeft, en wel in tien verschillende talen. Naar men verneemt zullen in den loop dezer maand de overblijfselen der gesneuvelden in de citadel van Antwerpen naar het kerkhof te Ginneken worden overgebrachthetwelk op verzoek der Nederlandsche regeering zonder eenige plechtigheid zal plaats hebben. De verlaagde steenen bluggen te Amsterdam zul len waarschijnlijk alle voor of op den bepaalden datum (13 September) gereed zijn. Met het maken van trottoirs maken de eigenaars van huizen in sommige wijken veel voortgang, elders gaat het den slakkengang. Het Utrechtsch dagblad bevat eene beschrijving van een nieuw instrument, de „pianista" genaamd, in Frank rijk uitgevonden, en bij de firma II. Rahr te Utrecht te bekomen, waardoor ieder muziekliefhebber, ook die volstrekt geen muzikale opleiding genoten heeftin staat gesteld wordt zonder oefening of voorbereiding de zwaarste stukken te spelen. Het bestaat uit een fraai kastje dat op zeer eenvoudige wijze meteen piano en hare pedalen in verband wordt gebracht en dan, naar den wil van den persoon die het werktuig in be weging brengtdaarop speelt. Door middel van de luchtdrukking verkrijgt men een fraai en veerkrachtig attouchement, dat toelaat alle mogelijke schakeeringen van zwakheid of kracht bij de bespeling in acht te nemen. Fouten maken of slechte aanslag is onmogelijk. De muziek van het instrument kan men, met eenige oefening, zelf fabriceeren, hetgeen een aangenaam tijd verdrijf is. De prijs van de pianista is minder dan die van een gewone goede pianino. Een meisje van elf jaren, dat vóór 18 dagen te Rijswijk werd gebeten door een klein hondje, dat men vermoede dol te zijn en dientengevolge doodde, is eer- gisterennacht aan die ziekte overleden. Ten voordeele der moeder van den onder Bloemen- daal bij ongeluk doodgeschoten soldaat Umans, zal de Israëlietische vereeniging „Vriendschap en Genoegen" te Haarlem eene toonee!voorstelling geven, waartoe intee- kenlijsten onder de ingezetenen dier gemeente rondgaan. Te Borger (Overijsel) is weder een klopjacht op vossen gehouden; de jachtopziener J. Zwier heeft er een van het mannelijk geslacht gedood. Deze J. Zwier en G. Grashuis, beiden jachtopzieners aldaarhebben in twee en een half jaar tijds het enorm getal van 72 vossen gedood (28 ouden en 44 jongen) in het jachtveld van Borger en omstreken door middel van honden en uitgraving. Een jong mensch te Voorst is den 16en dezer uit de ouderlijke woning weggeloopen en den 22en aldaar teruggekeerd na zich al dien tijd in een nabijgelegen boschje opgehouden en zich Uitsluitend met hazelnoten gevoed te hebben. Voor eenigen tijd werd te Doetinchem eene fabriek van kunstkoffie opgericht, welk artikel vervaardigd werd uit de boonen van een aldaar zich bevindend bosch. Thans is het bosch geheel geveld en voor dit doel op gebruikt, terwijl de fabriek, indien men er niet in slaagt eene andere geschikte grondstof te vindenge sloten zal moeten worden. Omtrent het ongeluk dat Maandag jl. bij de exer citiën in het vuur van het garnizoen te Deventer gebeurd is, meldt de Pr. Overijselsche en Zw. Ct. het volgende. Gisteren morgen te 8 uur rukten de drie alhier in gar nizoen liggende compagnieën van het 8' regiment infan terie uit naar den Rielschen weg bij de 2e brug aan het kanaal, tot oefeningen in het vuur. De vijand werd aangetoond door enkele manschappen met geweren en vlaggen toen de troepen de bruggen van 't kanaal bezet hadden en de majoor met den tamboer Dijkhof aan de zijde van den aanvaller zich bevond en tegen de 2e brug oprukte. De tamboer liep naast den majoor, terwijl hij den stormmarsch sloeg. Plotseling zakte hij ineen en scheen het als str uikelde hij terwijl de majoor met zijn paard nog een eind vooruitsprong. Om ziende ontdekte de majoor dat de tamboer bleef liggen en, naderbij gekomen, zag hij dat de man door een kogel in het hoofd getroffen en reeds dood was. Ter stond werd het vuren gestaakt en een streng onderzoek ingesteld, dat echter tot geen ontdekking leidde. Te verwonderen i3 het dat dit ongeluk gebeurd is, daar voordat de manschappen in de kazerne naar bene den gingenhunne patroontasschen en patroonzakken nauwkeurig waren nagezien en bovendien op de plaats der kazerne, vóór het uitrukken, door de officieren nog een inspectie is gehoudenwaarbij deze zich zelfs de tien losse patronen, waarvan ieder man voorzien was, nog hebben doen vertoonen. Het gevoelen der officieren is dan ookdat onder de uitgereikte patronen geen scherpe geweest is, maar hoe de soldaatdie dezen kogel afgeschoten heeft, aan zulk een patroon gekomen is, en met welk doel hij daarmede zijn geweer geladeft heeftzijn vragen, die op dit oogenblik nog niet beantwoord kunnen worden. De ongunstige berichten omtrent den vruchtenocgst in Amerika hebben aan den handel in vruchten in Gel derland een nieuw leven geschonken. De peren vooral worden daar dagelijks bij duizende mudden opgekocht en naar Engeland en Schotland opgezonden. In de eerstvolgende zitting van den Duitschen rijksdag verwacht men een wetsontwerp, waarbij aan Duitsche schepen zal worden verboden slaven te trans porteeren daarniettegenstaande alle internationale maatregelen die reeds werden aangewendde slaven handel nog niet geheel heeft opgehouden. Eenige Italiaansche bladen melden dat zich op het oogenblik ongeveer 70 Pruisische officieren in de Alpen en Appenijnen bevinden, om die op te nemen en te bestudeeren. In Zwitserland moeten er nog meer wezen om de Rigi, de bergstreken enz. op te nemen. Natuurlijk ziet men hierin gevaarlijke voorteekenen De landbouw-vereeniging te Albenburg is voorne mens van 14 tot 20 October een algemeene groote aardappel-tentoonstelling te organiseeren, waarop behaive aardappelen ook alles zal worden geexposeerd wat tot de aardappelcultuur betrekking heeft. De voorbereidend e maatregelen beloven aan de tentoonstelling een goed succes. Behalve een aantal particulieren hebben reeds 20 landbouw-vereenigingen hunne hulp toegezegdter wijl verscheidene regeeringen eene verzameling aardap pelen hebben aangegeven. In het belang van de bezoekers zal aan de tentoönstelling een aardappelmarkt verbon den worden. Ten aanzien van den gezondheidstoestand in de verschillende groote steden wordt door de gezondheids- politie te Berlijn gemelddat jaarlijks op de 10,000 personen gemiddeld sterven in Berlijn 409, in Breslau 343, in Hamburg 272, in Weenen 192, in Pest 335, in Parijs 233, in Brussel 266, in Amsterdam 280, in Rot terdam 283, in 's Gravenhage 342, in Rome 289, in Turijn 247, in Florence 312, in Londen 225 en in de grootere steden van Engeland 242. Te Praag woont in een tabakswinkel de weduwe van een overste van het Oostenrijksche legerdie reeds den ouderdom van 118 jaren heeft bereikt, volkomen gezond en in het genot van alle zintuigen en geest vermogens is. Zooals bekend is, trouwde eenige jaren geleden grootvorst Alexis van Rus.and, derde zoon van den Czaarin het geheim met een hofdame der keizerin, waardoor beide in ongenade vielen. De grootvorst bracht jaren achtereen van het hof verbannen op reis door en gaf daaraan de voorkeur boven eene scheiding van zijne gemalin, die in het buitenland te Nizza, Tyrol, of Dres den tróuw op haar man wachtte. Thans wordt uit St. Petersburg gemeld dat beiden aan de onbuigzaamheid van de.i keizer hebben toegegeven en zich formeel heb ben laten scheiden. Daartoe moest eerst het huwelijk

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2