16. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1875. 2 September. Middelburg 1 September. ir. DE- oerde con- en. tsoen- mectie enscht p van lieven ter D aring- ;d bij eit de etende iEGT, n pot, delaar Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.5©. Heden namiddag bevond zich een talrijk publiek in een der zalen van het Schuttershof „de Edele hand boog" alhierom de uitspraak te hooren der commissie van beoordeeling aangaande de tentoongestelde bloemen en planten, door de Vereeniging Uit het volkvoor het volk ter kweeking aan den arbeidenden stand verstrekt. De bloemen en planten waren in de overdekte kolf baan geëxposeerd en maakten een goed effectdat verhoogd werd door verschillende bijgebrachte sier planten alsmede door eenige van liefhebbers ter ver siering der tentoonstelling ontvangen bloemen en planten. Aan het achtereinde der baan was eene nette tropee van vlaggen aangebracht, met de banier der Vereeni ging op den achtergrondter weerszijden omgeven door zinnebeeldige schilden. De buste van H. M. de koningin en twee beelden der jaargetijdenzomer en herfst voorstellende, waren meer op den voorgrond geplaatst, en daarvoor eene tafel waarop de verschil lende prijzen en premiën geëtaleerd waren. Behalve de prijzen in spaarbankboekjes en geld, zijn een 37tal prijzen en premiën deels ten geschenke geboden en deels uit de gedane inschrijvingen aangekocht. Zij bestonden uit de volgende voorwerpen1° bloemen mand; 2° inktkoker; 3° koffiekan; 4° theeservies; 5° vogelkooi6° suikervaasje7° bronzen inktkoker8° nachtschermpje9° portretalbum; 10° tafelkleed; 11° ijzeren mandje; 12° vouwstoeltje; 13° portret-standerd met de photograpliieën van den koning en de koningin 14° consoles15° mandje met kunstbloemen16° eene sprei; 17° suikervaas; 18° portfSt album19° bloemenhanger 20° idem; 21° gieter; 22° sierpotten; 23° kistje sigaren; 24° bloemenschaar, benevens een boekwerkje getiteld: „Het rozenpark," handleiding tot het kweeken van rozen, door Th. F. Uilkens; 25° horlogekastje met stolp, en een paar flacons; 26° cache-pots; 27° doosje reukelooze bloemenmest, alsmede een exemplaar van evengenoemd boekwerk; 28° thermometer; 29° cache pots; 30° kistje sigaren; 31° trépied; 32° opschik-vaasjes33° lucifers bakje; 34° spaarpot; 35° porte-monnaie; 36° cache-pots; 37° petroleumlampje. De commissie van beoordeeling bestond uitdeheeren P. D. Koning, B. A. Verheij, J. van Sluijs, A. Blaas en A. Antheunissentuinbaas bij m'. N. C.Lambrecht- sen van Ritthem. Nadat de heer W. Appel het, ongetwijfeld voor velen verblijdende, bericht had medegedeelddat van de 222 personen, die planten van de vereeniging ontvangen hebben, niet minder dan 203 op de tentoonstelling heb. ben ingezondendeed de heer P. D. Koning voorlezing van het proces-verbaal van bekroningwaaruit bleek dat zijn toegewezen voor het kweeken van 9 ot 10 planten: le prijs aan van Ham, 2° prijs aan J. C. Guiot, 3e prijs aan P. Douw. 6, 7 of 8 planten: le prijs aan C. Rikse, 2e prijs aan C. H. Zegers3* prijs aan G. C. Broeke 4 of 5 plantenle prija aan F. J. Poulain2* prijs aan J. de Kat, 3e prijs aan Jos. Hertogs. Fuchsia: prijs aan G. M. Tamson, le premie aan G. J. Hebly, 2C premie aan S. W. Huisman, 3" premie aan J. W. C. van Net. Geranium: prijs aan de Buehfiel, le premie aan J. Vergouwen, 2e premie aan B. Fannoij. Heliantrope: prijs aan J. L. Guiot, premie aan J. P. van Rocij. Begoniaprijs aan vrouw de Muijnckle premie aan C. Moerdijk, 2e premie aan B. Douw. Petunia: prijs aan Autje Kleijn, premie aan J. Malgo- Verbenaprijs aan J. A. Bernardpremie aan L. Blom. Lobelia: prijs aan F. L. Klaassen, premie aan J. J. Hanssens. Sedum farb.: prijs aan S. Hulser. Phlox: prijs aan C. F. Wiessner. Cupheaprijs aan C. van Puffelenpremie aan J. F. Scheij beier. Blauwe Agaratum: prijs aan J. M. Poulain. Witte idem: prijs aan wed. Klamkerke. Zilverbonte Sedum: prijs aan T. C. M. Boenders, premie aan van der Manik. Thymieprijs aan van der Meer. Achyrantusprijs aan J. C. Grusonpremie aan K. C. Koole. Colleus: prijs aan E. Kuyt, geb. Nïeuwland, le pre mie aan wed. L. Colet2e premie aan C. J. ten Hakker. Gnaphalumprijs aan G. Bouwenspremie aan J. C. Frangois Mitraria: prijs aan A. Holthuijzen. Bonte hangplant: prijs aan A. M. Dikkenberg, premie aan J. G. van de Poll. Groene hangplant: prijs aan J. J. Ponte. De prijzen en premiën zullen heden avond gedurende de pauze van het ter eere der tentoonstelling te geven concert worden uitgereikt. Aan de tentoonstelling viel een druk bezoek ten deel. Naar wij vernemen zal heden avond de loskade alhier voor het eerst met gas verlicht worden. De gisteren avond, in tegenwoordigheid van den burge meester genomen proef leidde tot een bevredigenden uitslag. Iu de heden namiddag alhier gehouden vergadering van vennooten der Zeeuwsche spoorbootmaat- scbappij is het voorstel van het bestuur tot aankoop eener tweede boot van plus minus 50 paardekracht verworpen. Dientengevolge is ook het voornemen tot uitbreiding van den dienst tot Vlissingen (in verband met den stoombootdienst VlissingenShcerness) ver vallen. Langs de stoomvaartlijn VlissingenSheerness zijn sedert de opening op den 26en Juli tot den 30™ Augustus, alzoo, na aftrek der Zondagen, in 31 reisdagen ruim 2200 passagiers overgevoerd. De treinen vertrekken, met aanvang van heden, des avonds te 7 uren 15 minuten uit Londen, waarna de afvaart van Sheerness te 9 uren 15 minuten zal plaats hebben. Naar wij vernemen heeft de firma Cook and Sons te Londen een pleizierreis naar Nederland georganiseerd, uitsluitend voor de bewoners van Sheerness en Chatham- District. Het vertrek van Sheerness, met de stoom boot der maatschappij Zeelandis bepaald op aan staanden Zaterdag avondden 4™ September. Zondag blijven de touristen te Rotterdam, Maandag te 'sHage, waar te Scheveningen gedineerd wordt, Dinsdag, Woensdag en Donderdag te Amsterdam om des avonds per trein van vijt uren via Vlissingen weder naar Sheer ness te vertrekken. Te Rotterdam is aan de reizigers aangewezen het Bath-hotelte Amsterdam het Bible- hotel. De prijs voor de geheele excursionalles daar onder begrepen met uitzondering van de wijnen, be draagt 5 pond sterling of ƒ60. Een dergelijk uitstapje van hier naar Londen en zijne omstreken misschien naar Brighton of het eiland Wight, zou ook in Nederland waarschijnlijk wel liefhebbers vinden. In de zitting der eerste kamer van gisteren heeft de heer Coenen verlof verzocht om den minister van binnenlandsche zaken te interpelleeren over zijne cir culaire betreffende de bemoeiingen van ambtenaren met de verkiezingen. Besloten werd deze interpellatie in de zitting van heden te doen plaats hebben. (Zie het telegrafisch bericht van heden). Voorts is in deze zitting rapport uitgebracht over het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer den Tex, tot wiens toelating, nadat hij de gevorderde eeden zal hebben afgelegd, besloten werd. H. J. Bijleveld, sergeants, P. Jansen, korporaal, P. P* J. L. Burgerman, fuselier. V" Het instituut voor internationaal recht, thans te 'sGravenhage vergaderd, heeft besloten zijne zitting in het volgende jaar in September te houden, zullende de plaats waar men zal bijeenkomen door het bestuur worden vastgesteld. Volgens den Haagschen correspondent der Zutfensche courant zullen op de staatsfoegrooting voor 1876 aanmerkelijk hooger sommen ten behoeve van het onderwijs worden uitgetrokken. In verband tot de tamelijk onverbloemd anti-ministerieele hoofdartikelen, door de Standaard in den laatsten tijd geleverd, vraagt genoemde correspondent of men wellicht in het anti revolutionaire hoofdkwartier iets van die onderwijs plannen van den minister Heemskerk vernomen en daarom de alarm-trompet gestoken heeft? Het jaarverslag der Ned. Indische gasmaat schappij die gisteren te Rotterdam haar algemeene vergadering hield, luidt zeer gunstig, niettegenstaande den hoogen prijs der steenkolen, het ledig staan van vele officierswoningen te Batavia, tengevolge van den oorlog met Atchin, en het vertrek van vele voorname familiën naar Buitenzorg zoovele oorzaken waren van schade of van verminderd gasverbruik. Het dividend over het boekjaar 187 4 bedraagt 9 pet. of 22.50 per aan deel, terwijl behalve de gewone afschrijvingen nog f 25,000 voor aflossing werd bestemd. Tot aanvulling der bestaande vacature in het bestuur werd de heer mr. A. Pincoffs tot directeur benoemd. De Staats-courant bevat de volgende opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche manschappen, behoorende tot de expeditionaire macht ia Atchin, van 8 tot 22 Juli jl W. de Haan, ziekenoppasser, C. H. Schoenmaker en De gemeenteraad van Doesburg heeft bij meerder heid van stemmen in de zitting van Maandag jl. be sloten de bedienaren van den godsdienst vrij te stellen van brandspuitdienst. Opmerking verdient dat in de gemeente Oosterbeek reeds sedert het vorige jaar de geestelijken reeds bij dcnzelfden dienst zijn ingedeeld, zonder dat daartegen echter door hen bezwaar werd gemaakt. Brand heeft in dien tijd in het dorp nog niet plaats gehad. De minister van financiën verwittigt de belangheb benden, dat, te beginnen met den len September 1875, gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geld sommen, door middel van postwissels, tusschen Neder land en Britsch-Indië, met inbegrip van de Fransche en Portugeesche bezittingen, mitsgaders van Birraah; doch met uitsluiting van Penang, Singapore en Ceylon. Stortingen worden tot geen hooger bedrag dan van tien pond sterling toegelaten. Het recht van den afzender hier te lande, te heffen, bedraagt 25 cent voor elke f 12.50 of gedeelten van f 12.50 Het wordt den belanghebbenden uitdrukkelijk aan bevolen de formulieren nauwkeurig in te vullen. {St. Ct.) Te rekenen van den len September e. k. bestaat er ge legenheid om brieven met aangegeven geldswaarde tot eeD bedrag van 500, in plaats van 100, gelijk tot dus verre, door tusschenkomst van de hulpkantoren der posterijen te verzenden en te ontvangenterwijl tevens de machtiging tot in ontvang name van brieven met aangegeven waarde tot een gelijk bedrag van 500, in plaats van 100 gelijk tot dusver, door de geadres seerden kan worden verstrekt door middel van het formulier van lastgeving, voorkomende op het stuk, waarbij hem van de aanwezigheid van den brief op het postkantoor wordt kennisgegeven. {St. Ct.) De minister van financiën maakt bekend, dat van den 18™ October 1875 af, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën, in de Spinhuissteeg te Amsterdam, zullen worden afgegeven nieuwe bladen coupons voor tien halfjaren rente der schuldbekente nissen ten laste van het voormalig Amortisatie-syndi caat, rentende 3i ten honderd in het jaar.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1