BUITEN LAND. Algemeen Overzicht. Egyptische brieven. helpen en verscheiden balen meel (waaruit de lading bestond) in hun boot overgeladen en zich toen verwij derd hebbente Gibraltar aangekomenheeft de gezag voerder dadelijk aan de bevoegde macht hiervan kennis gegeven. Dr. Coolhaas te Amerongen waarschuwt zijne me deburgers tegen het eten van garnalen, daar hij ver scheidene patiënten na het gebruik van oogenschijnlijk goede garnalen onder behandeling heeft gekregenals lijdende aan krampen, braking en doorloop. Een dief, die voor een paar dagen des nachts bij een koopman te Franeker inbraknam niet slechts een kistje s'garen en eenige centen uit de geldlade weg, maar had ook de baldadigheid bij het heengaan de kranen der jenever- en brandewijnvaatjes open te zetten, zoodat alles in den winkel liep. De vermoedelijke dader is gevat. Te Bolsward had Vrijdag jl. een wedstrijd met vélocipèdes plaats, waaraan door 26 mededingers werd deelgenomen. De winner was de heer Kuipersde premie werd door den heer Stornebrink behaald. In Oost Indië, waar zoo luide klachten opgaan over den gebrekkigen staat der politie, heeft een politie agent 10, ƒ12 a 15 's maands traktement. Voor de ge meente Kijnsaterwoude (Zuid-Holland) worden echter sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van gemeente veldwachter, tegen een bezoldiging van 10 's maands. Geen wonder wanneer men binnen kort van ketjoe- (roof-) partijen in de buurt van Rijnsaterwoude hoort Ds manoeuvres van het derde Pruisische leger korps hebben ook den dood van een hoofdofficier ten gevolge gehad. De overste von Rauch, kommandant van het derde regiment huzaren, is in de nabijheid van Oranienburg door een zonnesteek getroffen en in den loop van den dag gestorven. Hoe treurig ook, zal wel licht een zoodanig sterfgeval de krachtigste aansporing wezen om wat beter te zorgen voor de soldatendie gewoonlijk van nog vrij wat slechter conditie zijn dan de officieren. Uit Aken wordt gemeld, dat in den avond van den 25cn dezer op de Nederlandsche grenzen vijf per sonen werden gearresteerd, waarvan twee hunne ouders te Zweibrixcken waren ontvlucht om voor Atchin dienst te nemen, de drie andere waren van de onderofficiers- school te Jülich gedeserteerddeze werden aan de militaire autoriteiten overgeleverd; terwijl de drie andere naar hunne ouders werden teruggebracht. In Pruisen maakten de geestelijken van de uren, waarin zij in de scholen godsdienstonderwijs kwamen geven, gebruik om onder de jeugd groote hoeveelheden clericale bladen en agitatie wekkende geschriften uit te deelen, die op die wijze in ruimen kring werden verspreid. De regeering heeft daartegen thans maat regelen genomen en een streng toezicht bevolen. Volgens officieele opgaven bedraagt de oorlogs sterkte der groote Europeesche mogendhedenDuitsch- land 1,270,000 manOostenrijk-Hongarye 1,075,000, Frankrijk 1,200,000, Rusland 1,500,000Italië 750,000, te zamen 5,795,000. Als het dus tot een oorlog kwam zou er een eerbiedwaardige macht te velde kunnen worden gebracht. Deze legers kosten aan de gezamen lijke rijken ruim 20 millioen gulden 'sjaars. De Couriier de la Gironde verzoekt de Duits che bedevaartgangers om stilletjes te huis te blijven, daar zij, al zijn zij ook vrome katholieken, daarom volstrekt geen sympathie vinden bij de Franschen voor wie ieder Duitscher een horreur is! De sultan van Zanzibar heeft op zijn Europeesche reis smaak in ridderorden gekregen en terstond een orde ingesteld onder den naam van Koh el Dul, ster der paarlen, waarmede hij vrijgevig de knoopsgaten niet alleen van zijn onderdanen versiert, maar ook van een aantal Europeanendie er vooral mede in hun schik zijn. Er schijnt geen einde te kunnen komen aan de kerkelijk-politieke wetten in Pruisen. De National- liborale Correspondenz stelt voor de aanstaande zitting van den landdag twee zoodanige wetsontwerpen in het vooruitzicht. Een daarvan zal de administratie van het vermogen der katholieke dioceesen regelen, terwijl het andere het algemeene recht van toezicht van den staat over alle kerkelijke vereenigingen zal vaststellen. Tlicrmoniclcistanii. 30 Aug.'s av. 11 u. 61 gr. 31 :smorg.7u.63gr.'smidd.lu.65gr.'sav.6u.63gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag 30 Augustus. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Kakebeeke, van Hoek en Pompe van Meerdervoort. De voorzitter deelt mede, dat de secretaris door het overlijuen van zijn zoon, deze vergadering niet zal bijwonen, en dat zijne functiën zullen worden waarge nomen door den griffier, den heer Risseeuw. Nadat de notulen zijn goedgekeurd, vordt ter tafel gebracht een brief van den heer P. Hdeldirecteur van het gasthuis, waarin hij dank zeg voor de hem verleende gratificatie van 50, alsmede net rapport der commissie, bestaande uit de heeren BLaubeenburge meester, Busing, lid van den raad, en Hartmansecre ris der gemeentedie de rekening hed't opgenomen van de commissie voor de oéconomis^he sfij suit deeling over het seizoen 1874/75. Dit rapport wordt door den waariemenden secretaris gelezen en daaruit blijkt, dat de «ntvangsten hebben bedragen 1225.59j, en de uitgavm 1228.47, zoodat er een kwaad slot is van 2.87-jmaar aangezien ook het goed slot van vroeger is verbruikt, eigenlijk een tekort over dit seizoen van f 118.67, hetgeen de com missie zeer betreurtomdat weltengevolge van den langdurigen wintermeerdere bedeelingen hebben plaats gehad, maar op den duur de inschrijvingen niet weer geven de sympathie der iigezetenen voor de zaak, zooals deze verdient. Onder dankbetuiging aan de commissie voor haar rapportvereenigt de raad zich met de woorden van erkentelijkheid en waardeerhg, tot de commissie voor de spijsuitdeeling door den voorzitter der commissie van rekening gericht. De rekening der plaatselijke inkomsten en uitgaven over 1874 wordtovereenkomstig het advies der finan- cieele commissie, voorloopig vastgesteld in ontvangst op 88,716.52 in uitgaaf op 85,461.21j en dus met een goed slot van 3255.30J. Daarna wordt de rekening van het burg. armbestuur over 1874 goedgekeurd, in ontvang op 42,294.80, in uitgaaf op ƒ28,905.74, alzoo met een goed slot van 13,389.16een en ander overeenkomstig het advies der financieele commissie. Voorts wordt behandeld de begrooting van het gast huis voor 1876, waaromtrent de financieele commissie rapporteertdat zij met genoegen den voortdurend gun stiger toestand van de financiën dier instelling hoeft opgemerkt en vertrouwt, dat de tijd zal komen waarop het gasthuis onafhankelijk van de gemeentelijke sub sidie zal kunnen bestaan. Overeenkomstig haar advies wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaat op 12,327.84met een subsidie uit de gemeentekas van 798.84. De geloofsbrieven van het gekozen lid dr. C. A. van Renterghem worden gesteld in handen eener eommissiej samengesteld uit de heeren Fransen van de Putte, de Marees van Swinderen en den Boerovereenkomstig de conclusie van wier rapport de gekozene wordt toege laten. Aangezien het kohier van den hoofdelijken omslag later gereed zal zijn dan verwacht was, worden bur gemeester en wethouders gemachtigd met de Vlissing- sche Handelsbank in onderhandeling te tredenom den termijn der tijdelijke geldleening te verlengen met hoog stens drie maanden. De vergadering is daarna gesloten. Gisteren zou de Hongaarsche rijksdag door kei zei- Frans Jozef in persoon worden geopend. Aanvankelijk was het plan, dat dit namens Z. M. door den minister president zou geschieden, doch de bekende voorliefde der Hongaren vcor uiterlijke praal en voor de medewer king der kroon in alle openbare aangelegenheden heeft den keizer ia een onlangs gehouden ministerraad het besluit doen nemen zelf naar Pest te gaan en den rijksdag te openen. Hoewel omtrent den inhoud der troonrede niets bekend is, was men toch vrij algemeen van gevoelendat zij een uitvoerig regeerings-pro- gramma zou bevattenwaarin de voornemens der re geering zouden zijn omschrevendie trouwens vrij algemeen bekend zijndaar de politieke toestand vrij nauwkeurig het richtsnoer aangeeftdat de regeering zal moeten volgenwier eerste taak geen ander zal kunnen zijn dan de regeling van de financieele aange legenheden. Niettegenstaande zijn bepaalde en dringende weige ring om geen mandaat meer te aanvaarden heeft Deak, die weder van zijne ziekte hersteld iszich nogmaals laten welgevallen zitting te nemen in de vertegenwoor diging. Of hij daaraan verstandig heeft gedaan zal de tijd moeten leeren. Sommige personen moesten den moed hebben om van het staatstooneel af te treden wanneer zij een zekere hoogte hebben bereiktdaar zij anders gevaar loopen hun roem te overleven. Met bu'tengewonen spoed zijn de werkzaamheden van den Croatischen landdag afgeloopen, althans de zitting is gisteren reeds weder gesloten, na de verkie zing van twee leden voor den Hongaarschen rijksdag. In zijn adres van antwoord heeft de landdag zijn vrees te kennen gegeven over den loop der gebeurtenissen in de Herzegowina, een vrees die echter getemperd werd door de overtuiging, dat de regeering met behulp van haar machtige bondgenooten de groote belangen der menschheid krachtig zou handhavenen er naar zou streven zoowel in de landen der monarchie als in de andere beschaafde staten van Europa den vrede te behouden. De houding van de Croatische vertegen woordiging zal ongetwijfeld een gunstigen indruk heb ben gemaakt. De bezorgdheid, die door velen omtrent haar bijeenkomen werd gekoesterd, heeft zij inderdaad glansrijk gelogenstraft. Alleen de heer Makanec, wiens interpellatie tot geen resultaat leidde, is tot een kleine demonstratie overgegaan: hij heeft nl. zijn mandaat nedergelegd. De berichten omtrent den gang van zaken in de in opstand zijnde streken van het Turksche rijk zijn, zooals in dergelijke gevallen meestal voorkomt, volstrekt niet eensluidend. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat drie bataljons Turksche soldaten over Kleck te Monstar zijn aangekomen zonder eenigen tegenstand van de zijde der opstandelingen te hebben ontmoet. Het schijnt dat het verlof van Oostenrijk om door zijn grondgebied Turksche troepen naar het tooneel van den opstand te vervoeren in Dalmatië en Montenegro een zeer onaangenamen indruk heeft gemaakt. Men beweert zelfs, dat de Oostenrijksche regeering dat ver lof heeft verleend uit vrees voor de Engelsche vloot. Dat zal wel weer een van die insinuaties wezen, welke van allen grond ontbloot zijn, doch die intusschen zeer zou kunnen medewerken tot verbittering der gemoede ren en tot bevordering van den opstand. Terwijl uit Ragusa met zekerheid wordt getelegrafeerd dat 1000 Turksche soldaten uit Lieubinje Zondag avond zonder slag of stoot Trébinje zijn binnengerukt wordt uit Con stantinopel bericht, dat een troep van 3000 a 4000 Serviërs de grenzen is overgetrokken en bij Novi Bazar ton zuiden van Bosnië is gekampeerd. Zij hebben zich van de telegraaflijnen meestergemaakt, en verscheidene benden Serviërs trachten een opstand onder de Bulga ren van den Balkan te bewerken. Het heeft al den schijn alsof men in Constantinopel thans de zaken zoo ernstig mogelijk wil voorstellen. Intusschen blijft een vredelievende geest in Europa heerschenen misschien kan het als een bewijs van de overtuiging der Duitsche regeering omtrent het behoud van den vrede gelden, dat het groote verlof hetwelk jaarlijks aan een gedeelte der troepen wordt verleend ditmaal op veel uitgebreider schaal zal worden verstrekt, zoodat er zelfs aan wordt gedacht om een deel der cavalerie naar huis te laten gaan. Het motief voor een dergelijke handeling moge een bezuinigingsmaatregel zijn, dit neemt niet weg, dat de Duitsche regeering er zeker niet toe zou overgaan indien zij vrees koesterde voor een oorlog. De politieke agent van Servië te Parijs moet ook aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken de meest stellige verzekeringen hebben gegeven om trent den wensch niet alleen van de regeering, maar ook van de natie van zijn land om neutraal te blijven aan de ongeregeldheden in de Herzigowina. In denzelfden geest spreken ook de Rumeensche bladenwaarvan o. a. het Dagblad van Bucharest de regeering dringend aan maant om de neutraliteit te handhaven en trouw te blijven aan de tractaten ook in het belang van het land zelf. Volgens Weensche berichten onderhandelt Montenegro met de Porte om concessies en grondgebied te verkrij gen indien het de neutraliteit bewaart ten aanzien van den opstand in de Herzegowina. Alexandria5 Juli. II. De khédive, die om verschillende redenen met Alexan drië niet bijzonder ingenomen is cn voor wiens gestel, evenals voor de meeste Oosterlingende droge, warme lucht van het hooger gelegen Caïro heilzamer is dan de vochtige atmospheer aan de lage kust der Middel- landsche zeewas slechts vijf dagen vóór de plechtig heid der installatie van de benoemde Europeesche rech terlijke ambtenaren, den 23en Juni, te Alcxandrië aan gekomen en had met een gedeelte van het hof zijnen intrek genomen in het paleis Ras el-Tin, door Mohammed-Ali gebouwd ter plaatse, waar voor vele eeuwen Ptolomaeus Philadelpbos den pharos of vuur toren, éen van de zeven wonderen der wereld, had gesticht. De kroonprins en enkele ministers waren hem reeds eenige weken voorafgegaan en hadden de aan de vorstelijke familie behoorende lusthuizen aan het lommerrijke Mammoudiéh-kanaal betrokken. Met hen hadden tallooze ambtenaren van allerlei rangdie jaarlijks het hof en de hoofden der departementen van inwendig bestuur naar de tweede stad des rijks moeten volgen, waarvoor zij door eene tijdelijke ver hooging van traktement schadeloos worden gesteld( in hotels en bij particulieren een onderkomen gezocht. Op de Place des consuls, zooals uit kracht der ge-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2