MIDDELBURGSCHE COURANT. F 207. Woensdag 1875. 1 September. Middelburg 31 Augustus. n 6.15 6.45 8.16 *8.50 '9.7 '9.47 10.- 10.24 10.12 10.35 [0.20 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 f .55 9.15 9.30 Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den iondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m, franco is f 3.50. De eerste kamer heeft gisteren avond eene zitting gehoudenwaarin alleen mededeeling werd gedaan van de ingekomen stukken en de afdeelingen opnieuw wer den samengesteld. Tot candidaten voor het lidmaatschap vqp den ge?_, meenteraad te Roermond zijn van liberale zijde-weder gesteld de heeren Bloemen en Fouqueldie door de tusschenkomst van den bisschop bij de jongste verkie zing niet herkozen zijn, alsmede de heer Micbiels van Kessenich, die om deze reden zijn ontslag heeft ge nomen. Wij vestigen de aandacht onzer jezers op de tentoon stelling van door den werkenden stand alhier gekweekte bloemen, die morgen door de Yereeniging TTit het volkvoor het volk in het Schuttershof van 1 tot 4J uur, tegen een entrée van slechts 10 cent, zal ge houden worden, eveneens als op het feestconcertdat des avonds van 6 tot 10 uren zal plaats hebben en voor 25 cent toegankelijk zal zijn. De aandeelhouders der mijnen-compagnie Nederland (eigenaars der Caribon-zilverraijn in Colorado) hielden gisteren middag te 's Gravenhage eene vergadering, waarin de heer C. de Groot, oud-hoofdingenieur van het mijnwezen in Indië, verslag uitbracht van zijne gedane onderzoekingsreis naar de mijn. De slotsom van zijn zeer ongunstig rapport was dat het niet raad zaam was om nieuw kapitaal in de onderneming te eken. ]De millioenen voor welke deze mijn, die een zilver- fijn heette te zijn, maar door de troostelooze aandeel- Duders met den naam watermijn bestempeld is, gekocht ferd, moeten dus hoogstwaarschijnlijk als verloren eschouwd worden. Donderdag jl. werd te Groningen de 36 algemeene ver gadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging jtot bevordering der koepokinenting. De vergadering |was niet sterk bezocht; buiten Groningen waren slechts twee afdeelingen vertegenwoordigdRotterdam en 's Hage. Uit het verslag, door dr Vroesom de Haan over den toestand der vereeniging in 1874 uitgebracht, bleek dat de belangstelling niet groot is. Alle afdeelingen met slechts éen uitzondering lijden een kwijnend leven, som mige zijn overleden. De uitzondering is Groningen. Aan 't eind van het verslag werd met leedwezen mel ding gemaakt van den dood van dr. S. Bezeth „den banierdrager der animale vaccinatie in Nederland." Do heer dr. Carsten afgevaardigde van de afdeeling 's Gravenhagediende het rapport in vau de commissie belast met de tabellarische verzameling der antwoorden op de uitgeschreven vragen betreffende de vaccinatie- Men besloot het rapport als het volledig bewerkt zal zijn te doen drukkente verzenden aan de bureaux van vaccinatie en het over 't geheel in de wetenschap pelijke wereld te verspreiden. 't Voorstel om een onderzoek in te stellen omtrent den toestand der vaccinatie in Nederland, bepaald inet het oog op do epidemie van 1871/72, werd aangenomen. Besloten werd tot de uitgave vau een populair ge schrift over „de koepokinenting." In de vacatures bij 't hoofdbestuur werd vóórzien door de benoeming van de heeren Martinus Hymanste Rotter dam, d\ Frank te Haarlem, d'. Carsten te 's Hage, en II. J. Janné, te Roermond. Tot leden van de commissie van onderzoek der vac cinatie in Nederland werden benoemd de heeren van Heesdr. Carstendr. A. Th. Folkersma en dr. Ali Cohen. Een uitvoerige discussie ontstond over de wensche- lijkheid van pares vaccinogènes in onze koloniën. Men vereenigde zich met het denkbeeld van dr. Vroesom de Haan om gevaccineerde kalveren naar Indië te verzenden. Wij ontvingen de statiten van het reeds den 15en Maart 1868 opgericht Nedeilandsch Gymnastiek-ver bond en daar uit het bijgevoegd jaarverslag over 1874 blijkt dat deze .nstelling in een finantieel niet gunstigen toestand verleert en trachten moet door het aanwerven van nieuwe leden hare financiën te ver beteren, willen wij daartoe van onze zijde door het geven van publiciteit aan doel en werkzaamheden van et verbond gaarne medewerken. Het doel van het verboni is de bevordering van de Belangen der gymnastiek in Nederlanddoor het geven en ondersteunen van uitvoeringen en door het aan moedigen van instellingen geschriften of ondernemin gen aan de gymnastiek gewijd. Het verbond telde op 1 Januari 1875 21 vereenigin- gen met 750 ledenbenevens 35 kunstlievende leden. Beider aantal neemt met ieder jaar aanmerkelijk toe. De vereenigingendie lid zijn van het verbondbetalen voor ieder harer leden eene jaarlijksche contributie van 50 centde kunstlievende leden betalen eene bijdrage van minstens f 2.50. De eenige Zeeuwsche gymnastiek vereniging, welk lid van het verbond is, is die te Goes met 8 leden. Op de jongste algemeene vergadering te Amsterdam kwam, behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden, ook in bespreking een voorstel der Goessche gymnas tiek- en schermvereeniging om aan de regeering te verzoeken de invoering, bij wettelijke bepaling, der gymnastiek op de scholen voor lager onderwijs, welke aangelegenheid echter reeds door het bestuur van het verbond in behandeling genomen was. Tot bestuursleden werden in die vergadering benoemd de heeren S. H. Stokviste AmsterdamA. S. van Reesema, M. Dentz, H. J. F. de Waal en G. de Vries; waarvan de eerstgenoemde tot president werd benoemd, terwijl den heer M. Dentz te Amsterdam het le secre tariaat werd opgedragen. benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. Philipson, griffier der arron- dissements-rechtbank te Zwolle. telegraphie. Eervol van de betrekking van directeur van een der rijks telegraafkantoren ontheven en be noemd tot telegrafist le klasse C. Prent van Dalen, met ingang van 1 November a. leger. Voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nedcrlandscli- Indië de le luitenant H. Verploegh van het 8e regiment infanterie. Onderwijs. Benoemd tot directeur, tevens leeraar in de natuur- en scheikunde aan de n. B. school te Goudade heer Langonhuysen van Uven. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oostkapelle de heer dr. J. Grocnewegen, te Bath en Rilland. Ook het 23? beroep te Kats is mislukt, door het bedanken van den heer H. W, A. van 'Aken, pred. te Hantumc. a. Als 12e poging tot vervulling der vacature, is te Kattendijke beroepen de cand. Hendrikus van Selms. De cand. J. N. Lindeboom isbehalve bij de Chr. Geref. gem. te Wissenkerke, ook te Dusser. en te Naar- den beroepen. De heer C. J. L. Ruijsch van Dugterenpred. te Lage Zwaluwe en vroeger te St. Annaland, heeft bedankt voor het beroep naar Loon-op-Zand. GCt.) Marine cn leger. De kapitein-luitenant ter zee J. P. van Rossum, laatst belast met het bevel over Z"\ M". schroefstocm- schip Kijkduingestationeerd in de kolonie Suriname, en van daar den 25en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegramis de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, den 28en dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Kunstnteuws. De prachtige verzameling van muziekwerken, nagelaten door wijlen den heer J. Bastiaans, te Haar lem, zal in den loop van September verkocht worden. Daaronder komt o. a. voor het gunstig bekend koraal- boek voor vier stemmen, met orgel-begeleiding, door den overledene samengesteldbenevens het copierecht van dat werk. Koloniën. De met de mail van 17 Juli jl. aangebrachte Indi sche dagbladen bevatten geen ander nieuws dan eenige bijzonderheden omtrent den hevigen storm die in den nacht van 1 op 2 Juli het kampement te Kotta Radja geteisterd heeft, waarbij negen personen door de naar beneden stortende stammen van reusachtige boomen zijn gedood. De boom in den kraton werd in twee helften gescheurd, die ieder een omvang hadden van niet minder dan IJ meter. Te Solo woedde den lln Juli een geweldige brand, waarbij ongeveer 3000 huizen in de asch werden ge legd en het behoud van een groot gedeelte der stad alleen te danken was aan de flinke hulp van het gar nizoen waartoe officieren en soldatenonder de leiding van den majoor Schaefer, met gelijken moed en goeden wil werkzaam waren. Oemengdc berichten. De werkzaamheden aan het droog dok alhier trek ken natuurlijk de aandacht van vele belangstellenden. Jammer maar dat zij ook, in te ruime mate, de attentie wekken van vele knapen, die met de hun eigene roekeloosheid, om geen ander woord te bezigen, zich dikwijls blootstellen aan het gevaar van óf te verdrin ken óf een groot ongeluk te krijgen. Naar wij vernemen, is dit in de laatste dagen bij herhaling geblekendaar verschillende jongens van den kant of van den muur in het water vielen, waaruit zij wel is waar weder op het droge gebracht werdendoch niet altijd zonder zich meer of min ernstig bezeerd te hebben. Wij brengen hier ter waarschuwing het spreekwoord in her innering „Die zich aan een ander spiegeltspiegelt zich zacht." Het rechtsgeding van den bakker de Laat te Utrecht (de man van het Vischmarkt-sehandaal) is in vollen gang. Een aantal getuigen zijn reeds door den rechter commissaris gehoord. Uit den loop der zaak leidt men af dat zij van belangrijken omvang kan worden. Zestig leden der Utrechtsche vereeniging voor fabriek- en handwerksnij verheid hebben met hunne vrouwen een pleiziertocht naar Amsterdam gemaakt, waar de meest bezienswaardige instellingen tegen ver minderden prijs voor hen toegankelijk waren gesteld. Te Deventer is gisteren bij het tirailleeren der infanterie een tamboer door een kogel getroffen' en on middellijk overleden. Onder toevloed van een groote menigte is gisteren middag te Haarlem ter aarde besteld het lijk van den door een kogel getroffen soldaat Umans. De lijkwagen werd gevolgd door de familie, het muziekkorps der cavalerie en het bataljon infanterie met den majoor en de verdere officieren. Aan het graf sprak de heer Meindersma eenige gevoelvolle woorden ter nagedach tenis van den ongelukkige, die met eere in den dienst bekend stond. Do jongeling verdiende den kost voor een oude moeder en gebrekkigen broeder. Bij de lijk opening vond men een kogel en een stuk knoop in 't lijk. Volgens een te Wildervank ontvangen schrijven van den gezagvoerder H. de Jonge, voerende het schoonerschip „Pleiadenop reis van Triest naar Braziliëwas hij dicht bij Gibraltar door roovers over vallen die onder bedreigingen met revolvers de luiken hebben opengebroken, het scheepsvolk geprest hen te

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1