MIDDELBURGSCHE COURANT. F 206. Dinsdag 1875. 31 Augustus. Middelburg 30 Augustus. Dit Wad yerschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2'" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f S.50. Bijna dagelijks ontvangen wij in den laatsten tijd van onze geabonneerden buiten'de stad in verschil lende deelen onzer provincie klachten over de on geregelde of verzuimde bezorging der courant. Daar onze zorg voor de goede verzending niet ver der kan gaan dan ons bureau en de daar gevolgde manier dezelfde is, welke sedert jaren in praktijk gebracht wordt zonder aanleiding tot klachten te geven, zijn wij buiten staat aan deze grieven iets anders te doen dan ze ter kennis te brengen van de chefs der postkantoren. Wij verzoeken daarom onze geabonneerden beleefd bij hunne klachten steedszooveel mogelijkons mede te deelen waar, naar hun vermoeden, de schuld liggen kan, opdat deze vermoedens tot richtsnoer bij het door de postadministratie of door ons zeiven in te stellen onderzoek kunnen strekken. DE REDACTIE. Op verzoek der politie herinneren wij onzen lezers hetgeen wij reeds in ons verslag der raadszitting van jl. Woensdag gemeld hebben, dat op 20 dezer is afgekondigd en in werking getreden de nieuwe ver ordening van algemeene plaatselijke politie voor deze gemeentewaarvan wij tijdens de behandeling de voornaamste artikelen hebben medegedeeld in de nommers dezer courant van 12 Maart, 22 Maart (bijvoegsel), 16 April en 21 Mei. Deze verordening is thans gedrukt en voor 10 cent op het raadhuis en bij de boekhandelaars J. C. W. Altorffer verkrijgbaar gesteld. Aan het verlangen dat voor de verzending van brieven uit Nederland naar Engeland gebruik zal wor den gemaakt van de stoomvaartlijn Vlissingen Sheerness wordt, blijkens de door ons medegedeelde bekendmaking van den minister van financiën, sedert den 258ten dezer voldaan. Hoe wenschelijk het is dat ook in omgekeerden zin, de verzending van brieven uit Engeland naar Neder land met die gelegenheid plaats hebbe, blijkt uit het volgende feit, ons heden medegedeeld: Een brief, Woensdag avond te 9 uren alhier op de post bezorgd, werd Donderdag middag te 3 uren te Greenwich ontvangen. Het antwoord werd denzelfden dag, des avonds te 9 uren te Greenwich op de post gedaannam den weg over Ostende en werd eerst Zaterdag avond te 6 uren alhier bezorgd. Uit Rotterdam wordt ons van 28 dezer gemeld: „In de heden gehouden zitting der juristen-vergade ring is Middelburg gekozen als de plaats voor het vol gend congres. Tot leden van het bestuur, ter vervan ging van de heeren FruinAug. Philips en Mom Visch, zijn benoemd de heeren G. de Vries, oud-minister van justitie; J. Knottenbelt, advocaat alhieren J. A. Levy, advocaat te Amsterdam. „Het debat liep heden over een onderwerp van straf" recht: de vraag namelijk of de wet strafminima moet bevatten en „verzachtende omstandigheden" toelaten. Aan de gedachtenwisseling namen deel de heeren mrs de Savonin Lohman, J. Pols, Mom Visch, prof. Mod derman, M. S. Pols, van Gigh, van Hamel, des Arno. rie van der Hoeven, H. van der Hoeven, en Fockema Andreae (de beide laatsten praeadviseurs). Slechts een dezer sprekers, de rechter Pols, verdedigde de leer der „verzachtende omstandigheden." „Met groote meerderheid besliste de vergadering, dat het stelsel van strafminima, met bevoegdheid voor den rechter om in geval van verzachtende omstandig heden nog beneden die minima te gaanniet is aan te bevelen. Met 39 tegen 26 stemmen werd voorts de wenschelijkheid uitgesprokendat de wet alleen maxima en geen minima van straf bepale (tegen het advies van prof. Modderman en tegen het gevoelen der staatscom missie, die onlangs een ontwerp-strafwetboek heeft afgeleverd). Ten slotte werd met zitten en opstaan een bevestigend antwoord gege-qgn op de vraag, of het wenschelijk zij, uitsluitend in omstandigheden die eene zoogenaamde geringere toerekenbaarheid aanwijzen, de geheele strafschaal te verlagen. „Daarmede waren de werkzaamheden van het congres afgeloopen, behoudens de werkzaamheden aan de ge dekte tafel in de lokalen van de sociëteit Harmonie, die na afloop van het strafrechtdebat de juristen wachtte. Tegenover de welvoorziene schotels werd aan minima, noch verzachtende omstandigheden gedacht." Wij ontvangen het eerste nommer van „Het alge meen Belang", populair staat- en staathuishoudkun dig weekblad, onder redactie der heeren mrs. J. S. Duijvis Jzn. en J. A. van Gilse, te Rotterdam. Het weekblad onderscheidt zich hierdoor dat het alleen onderteekende stukken zal bevatten. Het eerste nommer bevat een opstel van den heer Duijvis over ons muntwezen, waarin de noodzakelijkheid der spoedige indiening van eene definitieve muntwet wordt aange toond. De heer van Gilse schreef een week-overzicht van het buitenlandsch nieuws, benevens een résumé van den inhoud van het jongste nommer van het tijdschrift „Vragen des Tijds," dat den len Juli verschenen is. Voorts eenige losse opmerkingenberichten enz. De redactie verklaart in haar „woord vooraf," dat zij niet denkt door de uitgave van haar weekblad in eene bestaande behoefte te voorzien, maar aan den tijd overlaat te bewijzen of haar papieren kind al of niet levensvatbaar is. Zij wenscht voorts niet te strij den voor eene of andere klasse van de maatschappij of voor eene clique die zich partij durft te noemenmaar voor de belangen van het algemeenvan de gansche maatschappij Zij hoopt te streven naar „het verkrijgen van die wettenwelke aan de individuen vrijheid geven hun bestaan op de meest volkomene wijze te ontwikkelen", en te wandelen „in de liberale richtingop den weg waar op Nederland drie eeuwen geleden Europa voorging en waarvan het nimmer dan tot schade en schande afweek." Het schoone woord van Goethe: „Die tvahre liberaliteit ist Anerkennung''''neemt de redactie tot motto en hoopt zij steeds voor oogen te houden. Wie zou aan een blad, dat zich met zoo weinig ophef aankondigt en welks toekomstige loopbaan met zulke goede voornemens geplaveid is, niet een lang en voor spoedig leven toewenschen? Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. D. Ever wijn 's konings minister-resident te Lissabontot het aannemen van het grootkruis der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. rekenkamer. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. Z. A. de Jong van Arkel uit zijne betrekking van commies titulair bij de algemeene rekenkamer be houdens aanspraak op pensioenen benoemd tot adjunct- commies bij genoemd college W. de Lorm, thans eerste klerk. leger. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot officier van gezond heid 3e klasse de studenten voor den genoemden dienst (artsen) W. H. L. Borgerhofï Mulder en A. A. J. Quanjer. Benoemd tot 2C° luitenant-kwartiermeester bij den dienst der militaire administratie van het leger in Ned. Indie, de eervol ontslagen 2en luitenant-kwartiermeester van het leger hier te lande J. P. Lotiehius, thans ambtenaar bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, en C. A. Bekker, A. J. A. F. Eerdmans, J. F. Ie Roux, H. T. Hendriksz en J. C. Rijk. Onderwijs. Vrijdag en Zaterdag werd te Amsterdam de jaar- lijksche vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs gehouden. Nadat in de eerste zitting het voorgestelde huishoude lijk reglement met eenige wijzigingen was aangenomen werden Zaterdag de volgende conclusienna breedvoe rig debat, goedgekeurd: 1» De vergadering is van oordeel dat de ambacht school beter in de behoefte voor de opleiding van aan staande ambachtslieden voorziet dan de burger-dagschool. 2°. Teneinde tusschen het onderwijs in de verschil lende talen aan de hoogere burgerscholen, vooral wat de grammatica betreft, meer overeenstemming te brengen, moeten de leeraars in de vreemde talen 1°. bekend zijn met de terminologie en de theorie van den leeraar in het Nederlandsch, en 2°. het hieroverj met dezen eens zijn om er ter verklaring op te kunnen wijzen. 3°. In beginsel wordt de noodzakelijkheid erkend van het houden eener tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door leerlingen van ambachtscholen echter binnen de grenzen van de financieele krachten der ver eeniging. 4°. De vergadering acht het wenschelijk dat het di ploma van eind-examen der hoogere burgerschool recht van toegang verleene tot de academische lessen en examens. 5°. Indien aan genoemd diploma dat recht niet wordt toegekend, dan is het meest wenschelijk dat aan de gymnasiain den 6 of 7jarigen cursusna het 4e jaar eene splitsing intrede, waardoor de leerlingen die zich aan de geneeskunde of wis- en natuurkundige willen wijden, een degelijk voorbereidend onderwijs in de natuurkun dige wetenschappen kunnen ontvangen. Komt die split sing niet tot stand, dan bieden de H. B. scholen de beste gelegenheid tot dat voorbereidend onderwijs aan. Tegen eene aansluiting van de 4e klasse der gymnasie aan de 4e klasse der H. B. S. bestaan geen overwe gende bezwaren. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Ned. hervormde ge meente te Arnemuiden de heer F, J. Locher, te Zelhem. Op het twaaltal ter voorziening in de met 1 October a. ontstaande vacature bij de Ned. Herv. gemeente te Goor, komt o. a. voor de heer E. A. Remypredikant te Zierikzee. Marine en leger. Heden heeft, naar wij vernemen, het Middelburg- sohe garnizoen te Rammekens eenige groote ma noeuvres uitgevoerd. Het garnizoen van Vlissingen maakte heden een militairen marsch over Souburg en langs den Schroe- weg naar Middelburg. Na alhier eenige rust genomen te hebben keerde het weder naar Vlissingen terug. Landbouw. De heer E. van den Bosch, te Goes, verzoekt ons het volgende op te nemen en tevens de aandacht der redactiën van andere dagbladen daarop te vestigen. HET WARKRUID. Cuscuta trifolïé). Het warkruid, waarop ik reeds meermalen in diverse bladen opmerkzaam maakte als een zeer gevreesden vijand van de klaver- en lucerneveldentot nu toe weinig hier voorkomendevertoont zich in dit jaar in Duitschland zeer sterk en heeft ook reeds onze grenzen overschreden. Verscheidene velden heb ik reeds bezichtigd, waarop het zijne verwoestingen aanricht o. a. was ik op een klaverveld van circa 3 gemeten, waar de klavers minstens op 50 plaatsen, IJ- el en meer in de rondte, waren vernietigd. Het schijnt mij zeer gewenscht te constateerenhoe groot de kwaal reeds is en hoe verre zij zich reeds heeft verspreiden daartoe neem ik de vrijheid heeren landbouwers te verzoeken mij per briefkaart wel te willen opgeven:

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1