BUITENLAND. Kunst-Critiek. De Brussëlselie tentoonstelling van schilderijen. streken van Dortmund, provincie Westfalen, heeft zich sedert eenigen tijd een rooverbende van 39 personen met inbegrip van vrouwen en kinderen opgehoudendie verscheidene reizigers heeft aangevallen en geplunderd en een aantal diefstallen heeft gepleegd. Met behulp van een verkleede gendarme is het de politie eindelijk gelukt zeven mannelijke en twee vrouwelijke bandieten te arresteeren. Uit Feldkirch wordt gemeldt, dat in het begin dezer maand aldaar eene vergadering van de „Katholieke internationale ligue" heeft plaats gehad. De verga deringen werden met gesloten deuren gehouden en de discussies in het Fransch gevoerd. Er waren meer dan 30 grootendeels zeer vorstelijke, hertogelijke en grafe lijke afgevaardigden uit Duitschland, OostenrijkFrank rijk, Engeland, Spanje en België tegenwoordig, terwijl het voornaamste onderwerp vati behandeling is geweest: de vervolgingen der kerk in Duitschland. De Belgische kapitein Verstraete heeft het ontwerp vervaardigd voor eene nieuwe haven op de kust der Noordzee tusschen Ostende en Blankenberghe, welke 110 hectaren oppervlakte, tweemaal zooveel dus als de haven van Brest, zou hebben en 55 millioen franken zou kosten. Door verbinding dezer haven met het Belgische spoorwegnet meeut de ontwerper met de haven van Vlissingen en Calais de concurrentie mogelijk te -maken. De mijnwerkers in Warwickshire hebben al vier weken den arbeid gestaakt en men vreest, dat hieruit een van de hardnekkigste kampen tusschen kapitaal en arbeid zal ontstaandaar noch arbeidgevers noch arbei ders in eenig opzicht willen toegeven. Men denkt dat het indringen van water in vele mijnen belangrijke schade zal veroorzaken. Eenigen tijd geleden heeft in Engeland groote sensatie verwekt het proces tegen kapitein Baker wegens schandelijke beleediging van een jonge dame, miss Kate Dickinson, in een spoorwegwaggon. Met bewonderens waardige flinkheid en waardigheid leverde de dame op de terechtzitting een verhaal van het gebeurde en de heer Baker erkende de waarheid daarvan. Hij is dan ook tot eenige jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans wordt gemeld, dat de eerste vrouw van Groot-Britannië, H. M. koningin Victoria, aan miss Dickinson eeneigen- handigen brief heeft geschreven om haar de verzekering van hare sympathie en volkomen adhaesie te geven, terwijl H. M. tevens verzocht het portret der dame te mogen ontvangen. Zooals wij verwachtten is door de Fransche regee ring aan de Duitsche bedevaartgangers het verblijf te Parijs niet vei boden, maar uit het vastgestelde pro gramma blijkt dat het verblijf slechts van korten duur zal wezen en dat het plan om een hoogmis in de Notre Dame des Victoires bij te wonen is opgegeven. De bedevaartgangers zullen den 7en September a. des avonds te 5 uren te Parijs aankomen en te 11'uren hun reis vervolgen. Öp de terugreis komen zij des morgens te 7 uren te Parijs en zullen des namiddags te 4 uren weder vertrekken. In de nabijheid van het station du Nord te Parijs, daar waar de treinen uit Aken en Straatsburg aankomen, wordt een zaal in gereedheid gebracht, alwaar alle Duitsche bedevaartgangers elkan der kunnen ontmoeten en bijeenkomen, en waar hun alles zal worden medegedeeld wat op hun tocht zeiven en de daarmede in verband staande plechtigheden be trekking heeft. De keizer van Oostenrijk heeft bevolen dat bij gelegenheid van het feest ter herinnering aan de ge boorte van Michel Angelo voor 400 jaren, hetwelk te Florence zal worden gevierd, de Óostenrijksche kunst officieel moet worden vertegenwoordigd en wel door den directeur van het keizerlijke schilderijen-museum. De keizerlijke academie van beeldende kunsten te Weenen zal door haar rector worden vertegenwoordigd. In de buitenlandsche pers zijn tegenwoordig brie ven in omloop die Bismarck heeft geschreven in ant woord op verwijtingen tot hem gericht dat hij zich in der tijd met de zangeres Pauline Lucca heeft laten photographeeren. Zoo had o. a. de afdeeling Pommeren van het Pruisische Volksverein haar leedwezen over die handelwijze van den premier uitgesproken en hem gebrek aan godsdienstzin verweten. Bismarck ant woordde daarop met een brief waarin hij aan de afdee ling zijn blijdschap te kennen geeft over haar open hartigheid en zich ook verdedigt op 'dfe beschuldiging dat hij niet godsdienstig was en de kerk niet bezocht. Wat betreft de gebeurtenis met Pauline Lucca verhaalt hij, dat-toen hij te Gastein vertoefde, bij gelegenheid dat aldaar het bekende verdrag werd gesloten, do onder handelingen aanvankelijk niet wilden vlotten en het leven zoo vervelend werd „dat men niet wist hoe den tijd dood te slaan." „Op zekeren dag verhaald von Bismarck ga ik wandelen en ontmoet Lucca, die ik kende. Ik zeide haar dat zij afwisseling in de verve ling moest brengen en een concert geven." „Ja was haar antwoord dat kan geschieden, maar onder eene voorwaarde!" „En die is?" „Dat uwe excel lentie zich met mij laat photographeeren„Met ge noegen" antwoordde ik, en zoo is het portret in de wereld gekomen. Of gij daarom een steen op mij wilt werpen moet ik aan u zeiven overlaten." In Duitschland en Oostenrijk wordt tegenwoordig ook op vele plaatsenin navolging van Engeland, Frank rijk en Italiëhet stelsel van school-spaarkassen toe gepast, dat in 1866 het eerst door professor Laurent in Gent in het leven werd geroepen. Om de kinderen reeds vroegtijdig aan spaarzaamheid te gewennen kun nen. deze zelfs de kleinste geldelijke bijdragen aan den onderwijzer in hunne klasse ter hand stellen, die daar van boek houdt. In de hoogere klassen echter voeren de leerlingen zeiven de administratieof nemen er deel aan. Aan het einde der week stort de onderwijzer de gelden in handen van den hoofdonderwijzer, die daarvan eveneens boek houdt en die zoodra het bedrag van een leerling f 1 beloopt, dat op diens naam in de spaarbank brengt. Het spaarbankboekje wordt door den hoofdonderwijzer bewaard, die daarvan aan de oudera inzage geeft wanneer zij dat verlangen. Welke de resultaten van dit stelsel zijn blijkt voldoende hier uit dat te Gent aan het einde van het schooljaar 1873/74 van 16,658 leerlingen niet minder dan 10,145 in het bezit waren van spaarbankboekjesterwijl het bedrag der inlage in het laatste jaar aldaar een som van 125,100 franken uitmaakt. Uit den Boven-Elzas wordt gemeld, dat reeds een aanvang is gemaakt met het snijden van druiventrossen voor tafelgebruik en dat weldra de wijnoogst in vollen gang zal zijn. In Kaiserberg en Rapportsweiler rekent men op een goeden oogst zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. De prijzen zijn dan ook in de laatste dagen zeer gedaald, zoodat reeds 500 Ohm tegen 10 franken per Ohm aan den wijnstok zijn verkocht. Volgens het Engelsche blad de Academy heeft de markies van Lomeschoonzoon van koningin Vic toria, een gedicht van meer dan 3000 regelsgetiteld „Guido en Lita, een verhaal uit de Riviera", ter perse. Het onderwerp van dit gedicht is een der vele invallen, die gedurende de tiende eeuw de kust van Provence verontrustten. Het werk zal in den herfst bij Macmil- lon en Comp te Londen verschijnen. De koning van Beieren heeft van zijn lustslot Berg geheel onverwachts weder een uitstapje naar Frankrijk, speciaal naar Rheims ondernomen. Men onderstelt, dat de buitengewoon groote kunstschatten die zich in de kathedraal der oude kroningsstad bevinden het voornaamste doel van zijn tocht zijn. Gemeenteraad van Zlerlkzee. Zitting van Vrijdag 27 Augustus. Afwezig de heeren Moolenburgh, MoensMacaré Boeij8, Schneiders van Greijffensweert en Ochtman. De voorzitter deelt namens burgemeester en wethou ders mede, dat van de directie der Zeeuwsche spoor bootmaatschappij is ontvangen eene missive, berichtende dat het voorstel tot aanschaffing eener tweede boot in de algemeene vergadering van 2 dezer met groote meerderheid is aangenomen en de wijziging der statu ten, wegens onvoldoende vertegenwoordiging van het kapitaal niet kon plaats hebben, en dat mitsdien op 1 September e. k. eene buit ngewone vergadering te Mid delburg zal worden gehouden, ten einde de noodige wijzigingen in de statuten te brengen, waartoe zij de aandeelhouders oproept, gevende tevens kennis dat zij in haar bovengenoemd voorstel eene wijziging wenscht te brengen, namelijk het aangaan van een geldleening van f 30,000, op de voordeeligst te bedingen voor waarden, aflosbaar met minstens 1000 'sjaars. Burgemeester en wethoudersbetwijfelende of deze zaak behoort tot de competentie van het dagelijksch bestuur, stellen voor dat de raad dienaangaande eene beslissing zal nemen en ingeval de raad oordeeltdat dit niet tot de competentie van burgemeester en wet houders behoort, tot vertegenwoordiger der gemeente op al de vergaderingen der Zeeuwsche spoorbootmaat schappij zal benoemen den burgemeester of die hem vervangt. Na discussie wordt met 6 stemmen tegen 1 (die van Fokker) beslistdat de raad zelf in deze eene bepaalde uitspraak behoort te doen. Daarna wordt besloten met 5 stemmen tegen 2 (die van de heeren Labrijn en Zuurdeeg) om vóór de door de directie voorgestelde wijzigingen der statuten te stemmen. En wordt met algemeene stemmen als vertegenwoor diger van den gemeenteraad op al de vergaderingen der Zeeuwsche spoorbootmaatschappij benoemd de burge meester of die hem vervangt. Hierna wordt de zitting gesloten. Brunei 27 Augustus. Geene tentoonstelling van schilderijen verdiende misschien ooit beter de benaming van internationale tentoonstelling, dan die welke den 20,n dezer hier ter stede door Z. M. den koning geopend is. Wanneer men ziet dat onze best bekende Belgische schilders door hun afwezigheid in het Salon schitterenzou men bijna denken dat onze meesters uit overmaat van beleefdheid tegenover hunne kunstbroeders in den vreemde zijn weggebleven. Tot mijn spijt moet ik echter die illusie wegnemen. Ieder kunstenaar is gewoonlijk in ruime mate bedeeld met een zekeren karaktertrek, dien men ten onrechte bij voorkeur aan de vrouwen toekent, ijdelheid en eigenliefde namelijk, en deze belet hem om zoo edelmoedig te zijn, als men bij den eersten blik op den catalogus van ons Salon misschien zou denken. Indien onze Gallait, onze Stevens, onze Willems, onze Lugge niets tentoongesteld hebben, is het mag ik het eigenlijk wel vertellen Het is omdat som migen hunner beducht zijn om zich aan het oordeel van het publiek te wagen en vreezen niet zonder kleer scheuren uit de handen der critiek te zullen komen; omdat anderen gevoelen dat de tijd van hun roem voorbij is en zij zichzelven overleefd hebben; omdat eindelijk weder anderen zich geheel verhuurd hebben aan schilderijen-handelaars, die hunne werken met goud betalen, maar er daarom ook de vrije beschikking over hebben en ze uit het atelier wegvoerenzoodra de schilder er de laatste hand aan gelegd heeft. Deze opkoopers stellen aan de regeering de meest onbeschaamde eischenwanneer deze tot hen komt met het verzoek om stukken van. groote meesters, die in hun bezit zijnin het Salon ten toon te stellen. Niet slechts verlangen zij dat deze werken de beste plaats zullen bekomen, maar zij eischen ook de verzekering dat een of meer hunner stukken voor het rijks-museum zullen aangekocht wordenwaarbij zij natuurlijk voor deel hebben. Is dit alles hun toegestaandan vorderen zij nog een zeker aantal ridderkruisen voor hunnek un- stenaars, die ik bijna hunne slaven noemen zou. Die soort van overeenkomsten worden hier bijna dagelijks gesloten enwat dubbel te betreuren maar gemakkelijk te begrijpen ishet zijn juist de mannen van wezenlijk talentdie de opkoopers bij voorkeur op deze wijze tot hun speciale werklieden maken. Zoo ver mij bekend is bestaat dit misbruik bij u te lande niet en ik wensch er Nederland geluk mede, want de roem uwer kunstenaars is daardoor uitsluitend hun eigendom en dat van hun vaderland. Dergelijke handelscontracten oefenen toch op den duur een recht streeks schadelijken invloed uitde ware bezieling gaat verloren wanneer de kunstenaar bij het stuk gaat werken, en hij eindigt met een werkman in kleuren te worden. Ik geloof dan ook het betrekkelijk minder gehalte onzer Belgische school op de tentoonstelling te moeten toeschrijven aan de opkoopers der schilde rijen en aan onze kunstenaars zeiven, die door de geld zucht te zeer beheerscht worden om in te zien dat het goudwaarmede men hen betaalt, ten laatste de bron doet opdrogen welke hun talent moet levendig houden. Ik wil hiermede niet zeggen dat er in 't geheel geen belangrijke stukken van Belgische schilders in het Salon te vinden zijn. Men vindt er zelfs die volkomen op eene lijn te -stellen zijn met de beste werken welke uit het buitenland gekomen zijn. Maar het algemeen karakter onzer tentoonstelling van 1375 is dat de Fransche, Nederlandsche en Duitsche scholen er de overhand hebben. Voor de eerste maal hebben de Duitsche schilders zich met zulk een luister op een Belgische tentoonstelling doen vertegenwoordigen. Wat echter Frankrijk en Nederland betreft, beschouwen wij de meesters uit die landen reeds als de veteranen onzer tentoonstellingen. Herhaaldelijk hebben zij zich in al hun glans doen kennenen dit jaar in het bijzonder nemen de Nederlandsche schilders eene eereplaats in. Ik heb u in de eerste plaats dit goede nieuws willen melden en stel mij voor in een volgenden brief een blik tp werpen op den algemeenen indruk, door het Salon teweeggebrachtzooals die zich in de meest belangrijke tentoongestelde stukken uit. S. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6