BUITENLAND. Algemeen Overzicht. In Het Provinciaal blad van Zeeland n". 75 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten aan de gemeentebe sturen in deze provincie, houdende verzoek om mede- deeling vóór 15 September a., of bij hen bezwaar be staat tegen een besluit van den gemeenteraad van Westdorpe tot het houden eener wekelijksche markt voor granen des Donderdags namiddag van 2 tot 6 uren. Van eene gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt aan het Volksblad „de Coöperatie" medegedeeld, dat bij eenige spoorweg-direetiën het denkbeeld is gerezen en thans nader wordt onderzochtom de thans in gebruik zijnde plaatskaarten te vervangen door algemeene kaarten, waarop de reiziger een zeker getal kilometers zal kun nen afleggen. Indien dit denkbeeld kon worden toege past, zou daarvan eene groote vereenvoudiging der ad ministratie aan de stations het gevolg kunnen zijn. De circulaire van den minister Heemskerk, waarbij aan de staatsambtenaren alle bemoeiing met de verkie zingen verboden wordt, is, naar het schijnt, niet aan alle ambtenaren medegedeeld. In de provinciën Utrecht en Noord-Brabant hebben de burgemeesters het stuk althans niet ontvangen. Men zal zich berinneren dat de circulaire alleen de uitnoodiging aan de commissarissen des konings bevatte om het aanbevelen van candidaten door ambtenaren „voor zooveel dit van hen afhing, tegen te gaan." De wijze, waarop dit geschieden moest, werd dus niet aan geduid, zoodat het al of niet rondzenden der circulaire in de eene of andere provincie geheel van de opvatting der commissarissen heeft afgehangen. Donderdag avond had aan het badhuis te Schevenin.- gen een receptie plaats der leden van het „institut de droit international" met hun damesvanwege het comité van ontvangst, welke daarenboven door vele aanzienlijke gcnoodigden, waaronder de ministers van binnenlandsche zaken buitenlandsche zakenkoloniën, justitie en oorlog en vele leden van het corps diplo matique met hun dames werd bijgewoond. Gisteren heeft het instituut de werkzaamheden van eergisteren vootgezet en hebben de speciale commissiën haar onderzoek ten einde gebracht met betrekking tot de vraagstukkendie heden ter algemeene vergadering in behandeling komen. Deze vergadering wordt te tien uren wegens de beperkte ruimte der Trèves-kamer gehouden in de ver gaderzaal der tweede kamerdaartoe welwillend afgestaan. Men meldt ons uit Botterdam dd. 27 Augustus „In de tweede zitting der Juristen vereeniging, heden gehoudenkwam de makelaardij ter sprake eihe alte Geschichtemaar die immer neu blijft zoolang ze niet opgelost is. Over de vraag of de instelling der makelaardij al dan niet moet behouden wordenen zoo ja, of zij dan een nieuwe wettelijke regeling behoeft en op welke beginselen die ru3ten moet. was prae- advies uitgebracht door mr. J. Knottenbeltadvocaat alhier, die tot de conclusie kwam, dat de makelaardij een vrij beroep moest worden. Aan het debat namen ditmaalbuiten den praeadviseurdeel de heeren mr®. Aug. Philips, J. A. Levy, S. J. Hingst, M, Mees (makelaar in assuranties), H. H. Tels en F. S. van Nieropvoor het meerendeel dus mannenmet de eischen en behoeften van den handel door en door be kend. De uiteenloopende gevoelens, die zich steeds bij de behandeling van dit bij uitnemendheid practisehe vraagstuk openbarenkruisten zich ook in deze ver gadering, doch omtrent het hoofdpunt bestond een stemmigheid: niemand verdedigde de instelling zooals die thans bestaat. De vraagmoet de makelaardij een vrij beroep zijn? werd dan ook met eenparige stemmen bevestigend beantwoord (behoudens éen lid, dat zich buiten stemming hield). „De vraag echter of dan wettelijke regeling van dit vrije beroep noodig iswerd met slechts een stem meer derheid (30 tegen 29 stemmen) bevestigend beantwoord. Voorts besliste de vergadering: 1° dat den makelaar de verplichting moet worden opgelegd tot het geven van sluit-nota's2° dat aan zijn boekboven de gewone bewijskracht van het koopmansboek, eene bij de wet vast te stellen bewijskracht moet worden toegekend tusschen de personenvoor of met wie hij handelde (met 29 tegen 27 stemmen, terwijl 6 leden zich van stemming onthielden); 3° dat tusschen die personen zijne verklaring als bewijs moet gelden voor de iden titeit van het door hem bewaarde monster; 4° dat hij moet instaan voor de echtheid van de handteekening des verkoopers van een door zijne tusschenkomst ver kocht endossabel handelspapier; 5° dat de bestaande bepalingen omtrent de plichten en rechten der make laars in zee-assurantiën in hoofdzaak moeten behouden blijven. „Voorts werd op voorstel van den heer van Nierop de wenschelijkheid uitgesprokendat bepaalde personen worden aangewezen en beëedigd, wier tusschenkomst in speciale, bij de wet aangegeven gevallen gebruikt dient te worden en wier verklaringen in sommige ge vallen, kracht van bewijs zullen bezitten. En ten slotte werd uitgemaakt, dat de bepalingen die volgens de bovenvermelde besluiten de vergadering wenscht in het leven te zien roepen voor de makelaars, ook toe passelijk moeten zijn op alle andere tusschenpersonen. „Heden avond werd het concert in de diergaarde door een groot aantal leden der Juristen-vereeniging bijgewoond. Zij werden door de muziek met het Io vivat begroet." - De eerste afdeeling van het taal- en letterkundig congres te Maastricht wijdde hare werkzaamheden Donderdag voornamelijk aan onderwerpen van taalkun digen aard. Prof. Theobald, uit Hamburg, toonde het gewicht der Duitsche dialecten aan en werd daarin ondersteund door prof. Kern, die eene poging aankon digde welke weldra gedaan zal worden tot de uitgave van een algemeen Nederlandsch „idioticon", waarin men de verschillende tongvallen vertegenwoordigd zal vinden. De heer Kern sprak vervolgens over het tijdstip der invoering van de Fransche taal aan het hof der Fran kische koningen. Prof. Heremans behandelde de spelling der namen van plaatsen, een op vroeger congressen reeds besproken onderwerpdat waarschijnlijkeven als met de invoering der spelling volgens de Vries en te Winkel hot geval is geweest, door het gebruik wel van zelf naar de eischen van den tijd geregeld zal worden. De heer Franquinet toonde het gewicht aan der oude archievenin 't bijzonder der kleine stukken, als huur- en verkoopcontracten enz. voor de taalkunde. Een voorstel van dezen spreker om eene commissie te benoemen voor de etymologie der plaatsnamenzal ter algemeene vergadering behandeld worden. Nog droeg in deze afdeeling de heer Hazebroek eenige door hem vervaardigde gedichten voorwaaronder twee aan wijlen Anton Bergmann en wijlen Rosalie Loveling gewijddie algemeen bijval inoogstten. Ook dr. van Vloten word zeer toegejuicht toen hij eene warme lofrede op Vondel hield, den heilzamen en krachtigen invloed van dien „prins onzer dichters" op onze taai en letterkunde beschreef en in een slotwoord op nieuwe krachtsontwikkeling, op verjonging der Nederlandsche maatschappij van letterkunde aandrong. De Nederlandsche en Belgische archieven kwamen in de 2e afdeeling opnieuw ter sprake, naar aanleiding van het gisteren reeds vermeld voorstel van den heer van Lee en van eene opwekking van den heer Vorsterman van Oijen tot betere zorg jjoö^de Nederlandsche archie ven. Slotsom dezer besprekingen was een voorstel om in ieder der beide landen eene commissie van deskun digen te benoemen, tot hot opsporen en naschrijven van gewichtige oorkonden. Voorts voerde de heer Frederick strijd met den heer Brill over de nationaliteit der her togen van Bourgondië en sprak de heer de Wit over het bouwen van kerken in de middeleeuwen. In de derde afdeeling werd het reeds vroeger ge noemde voorstel van den heer Gram betreffende de regeling van het vertaalrecht besprokenwaarbij de heer Delcroix verlangde dat ook het eigendomsrecht van tooneelstukken tusschen Nederland en België gere geld zou worden. D.t laatste punt zal aan de perma nente commissie voor den letterkundigen eigendom aan bevolen en het eerste ter algemeene vergadering gebracht worden. De heer Cosyn sprak over de werking van tooneel en letterkundewaarbij hij aan den gewichtigen maat- schappelijken invloed herinnerde, door de „Negerhut" van mev. Beecher Stowe, door de werken van Cons cience enz. uitgeoefend. Ook het tooneel, meende hij, kan even krachtig werkzaam zijnmits de eischen der zedelijkheid daar niet uit het oog worden verloren. De heer Conradi, uit Goes, waarschuwde naar aanleiding dezer opmerking, tegen eenzijdigheid. De heer Benoit drong aan op de stichting eener natio nale school voor dramatische muziek. Daardoor hoopte hij verlost te worden van de aanhoudende vertaling van slechte Fransche producten. Ook hier weder werd eene waarschuwing tegen eenzijdigheid en overschatting van de krachten der eigen nationaliteit gedaan door den heer Jacobson. In de algemeene vergadering van dcnzelfden dag werden de achtereenvolgens door ons vermelde voor stellen der afdeelingen bekrachtigd, waarbij o. a. over het voorstel van den heer Gram betrekkelijk het ver taalrecht eene levendige woordenwisseling gevoerd werd. De heer Brouwers hield vervolgens eene rede over den roem van Nederland in de toonkunst, waarbij hij ook de klokkenspelen op de kerktorens te pas bracht en den wensch te kennen gaf dat de gemeentebesturen aan de noodige afwisseling in dit algemeen muzikaal genoegen meer hunne aandacht zouden wijden. Ook het Middelburgsch carillon kwam hierbij, bij monde van den heer de Jonge van Ellemeet, ter sprake. Na eene aangename verpoozing door de voordracht van fragmenten van een nieuw gedicht, „de Nieuwe kerk te Amsterdam", door den heer ten Kate en van eene Duitsche vertaling van Da Costa's „Op 's hemels wolken zal hij komen" door mevrouw Lina Schneider, welke dichteres voor het volgende congres eene verta ling van Zuid-Nederlandsche dichters beloofde, werd het voorstel van den heer de Jonge van Ellemeet be handeld om de congressen voortaan om de twee jaren te doen houden. Besloten werd, de beslissing hieromtrent over te laten aan de volgende regelingscommissie. Als plaats voor het volgende congres werd Brussel aangewezen. De werkzaamheden waren hiermede afgeloopen en werden met de gebruikelijke dankbetuigingstoespraken besloten. Ook op het feestmaal, dat des middags ge houden werd, ontbraken deze gelegenheids-reden niet. Vermeld moet daarvan worden dat de heer van Vollen hoven, de vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring, zijn vroeger stilzwijgen ditmaal inhaalde door eene flinke toespraak, waarin hij de hoop uitdrukte dat ook dit congres niet minder tot de verbroedering tusschen Noord- en Zuid-Nederland zou toebrengen dan door zijne voorgangers was geschied. De heer Beets improviseerde een gedicht op de stad Maastricht, prof. de Vries sprak, hulde brengende aan mevrouw Schnei der, over do wedorzijdsche waardeering tusschen Neder land en Duitschland en prof. Theobald behandelde hetzelfde thema nog eens, en wel in het plat-Duitsch. Dank zij de feestelijkhedenwelke ook dit congres weder vergezelden en veraangenaamden, scheidden gas ten en gastheeren in de meest tevredene, opgewekte stemming van elkander. Het XIVe congres, welks ge boorte van onheilspellende voorteekencn niet vrij was, is tot algemeene voldoening afgeloopen. Henocütingen en besluiten. onderscheidingen. Toegekend een bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan P. J. Hagedoorn, bedienaar van politie te Amsterdamals blijk van Zr. M". goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar, laatstelijk op 22 Juli 11. middelbaar onderwijs. Benoemd, met ingang van 1 September a.tot leeraar aan 's rijks hoogere burger school te Tilburg, dr. H. P. M. van der Horn van den Bos, dusver tijdelijk leeraar aan die school. Eervol ontslag verleendop verzoekaan L. B. van der Kolk als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, en als zoodanig in zijne plaats benoemd R. P. Bos, te Warffum. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar dr. II. W. Waalewijn, te Leiden, Onderwijs. Door den heer J. C. Clotterbooke Patijn van Kloetinge is aan de gemeente Kloetinge een perceel grond ge schonken, ruim 11 aren groot, liggende aan den ach terweg, waarop door de gemeente eene nieuwe open bare school zal worden gesticht. GCt.) Mlarine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. J. Schol ten van Aschat, den 26 dezer te Point de Galle aan gekomen, en zou, na kolen ingenomen te hebben, .ar Atchin vertrekken. Aan boord was alles wel. De monitor Heilgerlee die door aanvaring met de Adder avarij bekomen heeft, is te Hellevoetslnis hersteld en weder voor den dienst gereed. Bij het tirailleeren in 't vuur in de duinen van Bloemendaal is gisteren een soldaat van bet 4e regi ment infanterie, bij ongeluk doodgeschoten. Clcmengdc berichten. De algemeene vergadering van de Ned. vereeniging het Roode Kruis zal in de volgende maand te 's Hage gehouden worden. Het dochtertje van een schoenmaker te Arnhem is Dinsdag avond, boodschappen doende voor haar vader, op straat aangehouden en door eenige vreemde personen meegevoerd tot Lichtenbeek, waar zij op haar gekerm door eenige werklieden werd ontzet. De vader doet onderzoek, zegt de „Arnh. Ct." Maar de justitie niet? Te Assen heeft een bakker zich een groot debiet bezorgd door de verklaring, dat hij niet langer met de andere bakkers wil meêdoen om de broodprijzen op gelijke hoogte te houden, maar hij die zelfstandig lager zal stellen. Vhernaometerstand. 27 Aug.'s av. 11 u.59 gr. 28 'smorg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70gr. 's av. 6 u. 68 gr. Een geheel onverwachte gebeurtenis brengt eensklaps nieuwe stof ter behandeling op politiek gebied. Onge-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2