B U IT EN L AND. Algemeen Overzicht. iëcetijdtnuÉtt. lanMsiïrmcto. yen per nt- der ran rui- sijn srst ut- af- ge- ge- en- ng, van rer- ïen >rt3 er- >or- ■•en, Haarlem, dicht bij de. rails, de verminkte en gescheurde overblijfselen gevonden van een manspersoon. Tot bij Halfweg vond men hier en daar op de rails stukken van kleederen en andere sporen van een ongeluk, dat moest hebben plaats gehad. Men veronderstelt dat een polderwerker getracht heeft op den in beweging zijnden laatsten trein van Amsterdam naar Haarlem te springen, en zoodoende is meegesleurd. Maandag werd aan het station van den Holl- spoorweg te Schiedam, in den bagagewagen van trein 12, een hondje in een mand gesloten, teneinde naar Amsterdam te worden overgebracht. Aldaar werd het beestje spoedig gereclameerd, doch wel de mand was present, maar het hondje niet. De bagagemeester van den trein had te 's Hage reeds opgemerktdat het touwtje, waarmede de deur van het korfje was geslo ten, Verbroken en de gevangene ontsnapt was. Dit was voor den eigenaar van het diertjedie er veel waarde aan hechtte het had hem op verre en lang durige reizen in Amerika steeds vergezeld aanwijzing genoeg om met trein 23 van Amsterdam te vertrekken, teneinde den vluchtelingtusschen 's Hage en Schie dam, op te sporen. Werkelijk gelukte hem dit, want in de nabijheid van Delft zag hijuit den treinhet hondje langs den spoorweg loopen. Dadelijk na aan komst aan het stationbegaf hij zichvan hulp voorzienop weg en kreeg den deserteurdie ongeveer zeven uren op den spoorweg had doorgebrachtspoedig in handen. De bisschop van Paderboxn, de heer Martin be vindt zich, naar de N. R. Ct. meldt, niet te Scheve- ningen maar in Limburg, te Gulpen, bij den graaf d'Ausenbourg de Neubourg. Twisten tusschen verliefden zijn geen zeldzaam, heid, maar dat ze zoo hoog loopen als bij een minnend paar dezer dagen in den Haag het geval was, gebeurt toch niet dikwijls. De twee geliefden waren van woor den tot daden overgegaan. Dit kon de vader van het meisje niet langer aanzienhij wierp zich tusschen de strijdendenmaar moest zijne tussehenkomst met het verlies van een vinger bekoopen. Die werd hem name lijk door den woedenden vrijerafgebeten. Zoo meldt althans het Utr. Dagblad. Uit Rostock wordt gemeld, dat aldaar onlangs een Zweedsch schip met eene lading ijzer van den Rijn afkomstiguit Dordrecht aankwam. Terwijl vroeger de verzending van ijzer naar eerstgenoemde plaats slechts per spoorweg geschiedde, dwingt de tariefsver hooging op de spoorwegen de industrie om andere communicatiewegen te zoeken. Vroeger bedroegen de kosten van vervoer van een centenaar ijzer per spoor trein 1.45 Mark, thans echter 1.75 Mark, terwijl daar entegen het transport van dezelfde hoeveelheid per schip langs den zeeweg over Nederland, niettegen staande tweemaal overladen en de zeerechten slechts 1.15 Mark tot 1.35 Mark kost. Op grond hiervan wordt zeer aangedrongen op een verlaging van de spoorwegtarieven Volgens de Manchester Guardian is de reisroute van den prins van Wales naar Indië aldus vastgesteld, dat Z. K. II. te Venetië aan boord zal gaan en op weg naar Alexandrië te Corfu of te Navarin eene ontmoe ting zal hebben met zijn zwager den koning van Grie kenland. In het begin van November zal de prins te Bombay aankomen vanwaar hij tot Maart van het volgende jaar Indië zal bereizen. Dat iemand aan een schijnbaar voor hem onge lukkige omstandigheid een groeten naam te danken heeft is meermalen voorgevallen, en een nieuw voorbeeld van een dergelijk geval levert thans Engeland. Het bekende parlementslid Plimsoll, die voor de balie van het huis werd gedaagd, is eensklaps zoo beroemd ge worden, dat de werklieden op de Londensche scheeps werven voornemens zijn in de nabijheid der dokken in het oostelijk gedeelte der stad een gedenkteeken voor hem op te richten. Er is reeds een commissie gevormd om bijdragen in te zamelen en het plan vindt niet alleen bijval bij matrozen en scheepstimmerlieden, maar bij de arbeidende klasse in hst algemeendie Plimsoll als een voorvechter voor hare belangen beschouwtzoodat waarschijnlijk ruimschoots fondsen voor een flink monu ment zullen worden bijeengebracht. De heer Charles W. Nairn, die voornemens was in 14 dagen per velocipede van Weenen naar Parijs te rijden heeft zich genoodzaakt gezien zijn plan op te geven. In een briefje aan de Neue freie Presse zegt hijalthans voor dit jaar geen uitvoering aan zijn voor nemen te kunnen geven, omdat het rad van zijn voer tuig beschadigd is bij het transport in Engelandhet welk hij eerst ontdekte toen hij zich op reis bevond tusschen Weenen en Pressbaum. Te Melk aangekomen wilde hij het ongemak laten herstellendoch de smid aldaar zag er geen kans toe. De heer Nairn verklaart echter, dat tot St. Pöltcn de reis zoo goed ging dat hij volkomen overtuigd is in 14 dagen naar Parijs te kunnen rijden. De correspondent van genoemd blad te -Melk is echter van een geheel ander gevoelen en roeent, dat de heer Nairn zijn tocht heeft opgegevenomdat hij de onmogelijkheid inzag dien in den bepaalden tijd te volbrenge*. De reiziger was zeer uitgeput en heeft over den afstand van Weenen naar Melk (11J kilometer) twee volle dagen gedaanwaarin die door een voetgan ger evengoed kan worden afgelegd. De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk bevindt zich tegenwoordig te Salzburg, naar de Presse verze kert, om aldaar conferenties te hebben met de konin gin-moeder van Zweden en hertog Nicolaas van Leuch- tenburg. Zij zou nl. een huwelijk op het oog hebben van haar zoon met een Zweedsche prinses en de konin gin-moeder voor dat plan willen winnen. Hare samen komsten met den hertog zouden een financieel doel hebben. De 29e algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf vereeniging is eergisteren in de groote zaal van het stadhuis te Potsdam geopend. Talrijke vertegenwoor digers uit de rijkslanden, Oostenrijk, Galicië, Neder land enz. waren aanwezend. De keizer en de keizerin ontvingen des namiddags de buitenlandsche vertegen woordigers op het slot Babelsberg. Kapitein Webb is gisteren morgen te 11 uren al zwemmende te Calais aangekomen. In 21 uren en 40 minuten had hij het Engelsche kanaal van Douvres naar Calais overgezwommen, alwaar hij in goeden wel stand hoewel vermoeid, aankwam. De kroonprins van Duitschland heeft gisteren de internationale tentoonstelling van bloemen en planten te Keulen geopend en zijn ingenomenheid te kennen gegeven met zooveel inzendingen uit zoo verschillende rijken. Thermometerstand. 25 Aug.'s av. 11 u. 64 gr. 26 :smorg.7u.65gr.'smidd.lu.73gr.'sav.6u.68gr. Blijkens een telegram uit Weenen makeft de groote mogendheden spoed met hunne tussehenkomst in den strijd tusschen de Porte en haar Slavische onderdanen. Rusland en Oostenrijk hebben reeds hun commissarissen benoemd om met de insurgenten te onderhandelen, nl. den staatsraad Jonin, consul-generaal van Rusland te Ragusa, en den heer Meglia, Oostenrijksch consul gene. raai te Monstar. Natuurlijk wordt die spoed aan de edelste bedoelin gen toegeschreven en met grooten ophef gewaagd van den gezegenden invloed van het vei bond der drie kei zers, waarvan de groote waarde thans blijkt, daar het den vrede van Europa weet te beschermen. Niet allen echter zijn even naïef om zich door dergelijke taal de oogen te laten blinden en de Berlijnsche Volks-Zeitung betoogt rondwegdat de tussehenkomst der drie keizer lijke regeeringen zoowel als de handelwijze van Frank rijk en Engeland niets meer is als een gevolg van de politiek van het eigenbelang. Het is volstrekt niet zonder beteekenis zegt ge noemd blad dat juist Oostenrijk en Engeland tegen over de Porte het eerst met diplomatieke onderhande lingen optreden. Voor Oostenrijk toch is het een levens vraag of de opstand al of niet eenig resultaat zal hebben en of de stichting van een onafhankelijk Zuid-Slavisch rijk daardoor al of niet zal worden bevorderd. Zöoals de Weener-bladen zelf zeggen zou Oostenrijk zelfs ern stig worden bedreigd als op dit oogenblik in de oproe rige landstreken de Turksche heerschappij werd opge heven en verder een Zuid-Slavisch rijk in het leven werd geroepen, dat aan de grenzen der Oostenrijksche monarchie zou liggen. Vandaar de spoed van Oosten rijk om Turkije met goeden raad te dienen, en vandaar ook het niet onduidelijk uitgesproken plan om zoo noo- dig rechtstreeks ten gunste der Porte tusschenbeide te komen. Maar ook Engeland heeft zeer groot belang bij de zaak. Het verval van Europeesch Turkije dat door de publieke opinie en de staatslieden in Engeland gerui- men tijd met vrij groote onverschilligheid werd gade geslagen wordt thans door hen beschouwd als gelijk staande met eene versterking van Rusland, de groote tegenstander der Britsche macht. Dat verval zooveel mogelijk te verhinderen en tegen te houden is daarom uit het oogpunt van eigen behoud voor Engeland een eerste plicht. Bij dit alles komt nog zegt verder de Volks-Zei tung dat de geheele zaak zoowel voor Duitschland als Frankrijk slechts van secundair belang isen deze landen alles gelegen is aan het behoud van den vrede. Wat eindelijk Rusland, de derde in het bond, betreft, het kan het verdere verloop der dingen rustig afwach ten, omdat het overtuigd is dat een eventueel Zuid- Slavisch koninkrijk zijn aangewezen vasallenstaat moet worden. Uit dat oogpunt heeft dus Rusland volstrekt geen motief om de ontwikkeling der dingen op het schiereiland va,n den Balkan tegen te houden, doch de verhouding tot Oostenrijk en Engeland, die onde^ zekere omstandigheden twee zeer gevaarlijke tegenstan ders zouden zijn, doet het zich bij die landen aansluiten. Als Rusland thans reeds de hand wilde uitstrekken naar het erfdeel, dat het toch eenmaal zal verkrijgen, zou het veel op het spel zetten, terwijl het niets, ver liest door af te wachten. Vandaar de „goede diensten" die het Turkije aanbiedt. Aan het slot van deze beschouwingen over de ware motieven van de bemiddelingspolitiek merkt de Volks- Zeitung op, dat het geheele keizersverbond zal blijken niets te beduiden als het eigenbelang andere eischen heeft. Voor tien jaren bestond een dergelij k verbond, doch kort daarop kwam het tot eene scheiding zoodra de belangen met elkander in strijd geraakten. Behalve de motieven door de Volks-Zeitung opgenoemd meenen wij niet uit het oog te mogen verliezen, dat Rusland zeer goed weet, dat de andere Europeesche mogend heden zich ongetwijfeld sterk tegen eene uitbreiding der Russische macht zullen verzetten cn dat misschien Duischland, desnoods bereid zou zijn die met kracht van wapenen te beletten, zoodat Rusland tegenover drie mogendheden zou staan: Engeland, Oostenrijk en Duitschland, maar misschien een bondgenoot zou kun nen vinden in Frankrijk, dat waarschijnlijk gaarne de gelegenheid zou te baat nemen om Duitschland in den rug te vallen, hetwelk wellicht juist, omdat het dijt begrijpt, tot het behoud van den vrede zoo krachtig medewerkt. Bij slot van rekening is dan de geheele hoog geroemde vredespolitiek uitsluitend gebaseerd op het eigenbelang. Het bericht dat de Turksche regeering last had ge geven om een legerkamp samen te trekken op de grenzen van Servië, wordt bevestigd door een bericht van Havas, doch wellicht zullen de Serviërs wel kalmeeren nu zij van Rusland de stellige verzekering hebben ontvangen, dat dit hen in geen enkel opzicht hulp zal verleenen, waarop zij aanvankelijk schijnen te hebben gerekend. Te Trebinje, dat nog altijd wordt belegerd, begint hongersnood te heerschen, zoodat de overgave wel spoedig zal volgen. Dat de vijandelijkheden nog niet zijn gestaakt blijkt hieruit dat eergisteren nog een ge vecht is geleverd tusschen Gacko en Nevesinjewaar van de uitslag nog niet bekend is. De quaestie betreffende het verbod tot verkoop van het boek van Gladstone in Frankrijk is voor de Fransche bladen een voortdurend onderwerp tot polemiek. In een officieuse nota van Havas wordt thans door de regeering verzekerddat het verzoek tot vergunning om met het boek te mogen colporteeren niet in den behoorlijken vorm heeft plaats gehad, zoodat nu de polemiek uitsluitend loopt over de vraag: zou de re geering de toestemming hebben verleend indien het verzoek in optima forma ware geschied. Over het ge heel is deze polemiek tamelijk onvruchtbaarwant het boek mag vrij worden ingevoerd en door de boek- verkoopers verkocht, doch er mag niet mede worden gecolporteerd. Terwijl weer huwelijksplannen worden gesmeed voor een verbintenis van koning Alfonsus met eene dochter van den hertog van Montpensier komt er voor geheel het Spaansche rijk hoop op verademing, zoodat de koning met meer hoop op een veiliger toekomst aan dergelijke plannen kan denken. Volgens de Gaceta nebben in het Noorden van Alava reeds schermutselingen tusschen de Carlisten en de bevolking plaats gehad, daar laatstge noemde weigerde ten gunste van don Carlos de wape nen op te nemen. Graanmarkten enz. Middelburg 26 Augustus. Van jarige en nieuwe tarwe, nieuwe zomergerst en dito groene erwten hadden wij heden uit Walcheren een goeden aanvoerde vraag voor jarige tarwe bepaalde zich tot consumtie en bin- nenlandsche verzendinguit het overig gedeelte van Zeeland was bijna niets aangevoerd; puike en middel bare soorten van jarige Walchersche tarwe zijn 20 a 25 cent lager gekocht, nieuwe Walchersche tarwe in de blankste soorten ter zaaiing gevraagd en slechts 25 cent lager losgemaakt; jarige en nieuwe rogge minder begeerd en prijshoudend; dito wintergerst weinig getoond en in de beste soort 25 cent hooger gekocht, dito Wal chersche zomergerst gevraagd en goed prijshoudend gebleven; jarige Walchersche witteboonen zeer weinig getoond en niets in gedaandito bruine- en paarden- Van hier vertrokken de schooner Adriana Wil- helmina, kapt. Rijnhout, in ballast naar Engeland. Van Vlissingen naar zee vertrokken de Engelsche stoomboot Elle Constance kapitein Grant in ballast naar Shields.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3