het depot-bataljon derwaarts te march eeren berichten in te winnen en zoo mogelijk den vijand lot terug trekken te nopen. Ter uitvoering dezer veronderstelling nu, vertrok gisteren avond omstreeks 6 uren het garnizoen van Vlissingen over Middelburg naar de Oranjezon, waar het 'tbivouak betrok. Te 6 uren werd het aldaar heden morgen gealarmeerd door de troepen uit Middel burg, die bij gedeelten te 2 en 3 uren waren afgemar cheerd. De uitslag der onderstelling was dat het depot-bataljon uit Middelburg, na onderscheidene manoeuvres in 't vuur, waarbij plus minus 5000 losse patronen verschoten werden, genoodzaakt werd terug te trekken. Na het einde van de manoeuvres werd door het Middelburgsche garnizoen te Serooskerke rust genomen en keerde het te ongeveer 9 uren in de kazerne terug. De tocht werd door goed weder begunstigd en schijnt voor de manschappen geen letsel te hebben opgeleverd, althans geen hunner bleef achter. Zaterdag a. zal het garnizoen alhier zich bij gunstig weder des morgeBS naar Yeere begeven, om aldaar het bivouak te betrekken. Den 4en September zal weder uit Harderwijk een detachement van 400 militairen, onder bevel van den kapitein der artillerie de Krijger, naar Oost-Indië vertrekken. Terwijl elders kampen worden betrokken en militaire evolutiën op voor ons land groote schaal worden ge daan, kan men te den Helder, Nieuwediep, of Willems oord zooals men het noemen wilaan het gebulder des geschuts hooren, dat men ook daar bezig is zich in de behandeling der verschillende geschutsoorten te bekwamen. Terwijl uit eene drijvende batterij dage lijks met geschut naar de schijf wordt geschoten en men aan boord van het vaartuig tot opleiding van kanonniersnabij Tesselproeven neemt en oefeningen houdt met verschillende soorten van vuurmonden en projectielen, zijn de zich steeds verwisselende detache menten der artillerie bezig om van uit fort Kijkduin en batterij Kaap Hoofd naar schijven te schieten die öf in de -vaarwaters ten anker liggen óf daarin door een stoomboot worden heen en weer gesleept en, te oordeelen naar het aantal schijvendie men in zinkenden toestand weder binnen de haven ziet brengenzoude men kunnen opmaken, dat een vijandelijk schip die batterijen niet ongedeerd kan passeeren. Aan juist schieten en raken zal het niet ontbreken, de vraag is maar of er eene voor ons gunstige verhou ding zal bestaan tussehen het pantser van het passee- rende schip en de zwaarte der wapening onzer reeds bestaande en nog aan te leggen versterkingen. Bij al dat oorverdoovendmaar hoogst doelmatig ge schiet, kondigt van tijd tot tijd een dof gedreun en een enormehoog opstijgende waterkolomhet springen van een torpedo aan. Men is op dat gebied tegenwoordig bezig om door proeven tot dewetenschap të komen van den kleinsten afstand waarop een torpedo vaartuig zich, zonder be langrijke schade te bekomen, van een springenden torpedo bevinden kan. De proeven worden genomen met zoogenaamde „spar- torpedo's," zijnde torpedo's hangende aan een op het torpedo-vaartuig uitgebrachte spar; dit vaartuig moet het vijandelijk schip naderenen den torpedo zoo nabij mogelijk brengen bij een zwak punt van het schip, om op het gunstig geoordeelde Oogenblik van uit het vaartuig ontstoken te worden. Dat voor kommandant en bemanning van zulk een torpedovaartuig vastberaden, kloeke mannen noodig zijn, zal ieder begrijpen. Het is duidelijk, dat de afstand van den torpedo tot het vaartuig, zijnde (aan de spar hangende) 6me ters op het oogenblik van springengeringer wordt naarmate hot vaartuig meerder vaart loopt. Heeft men nu door de laatste proeven al gezien dat men met een goed gedekt torpedovaartuig met tamelijk veel vaart den vijand kan naderen, en den torpedo doen springen zonder gevaar voor eigen bodemtevens is daardoor bewezen dat een torpedo met zeer veel juistheid en zeer nabij moet worden aangebracht, zal ook de vijand er nadeel bij hebben. Bij een dezer proeven en terwijl een ramtorcnschip het torpedovaartuig sleepte, brak, ten gevolge van te veel vaart, de spar waaraan de torpedo hangt, en nu zal wel door meer proeven moeten worden uitgemaakt, wat in deze doelmatiger isminder vaart zwaarder spar of minder zware torpedo, te verkrijgen door veran dering van lading. {Handelsblad.) Het Handelsblad ontvangt een schrijven uit de Peel, waarin bevestigd wordt dat van het garnizoen van Maastricht na den marsch naar Sittard vier man zijn overleden en een groot aantal zieken naar het hospitaal werden gebracht, meest allen echter met doorgeloopen voeten. De schrijver acht overigens de verhalen die in dagbladen medegedeeld zijnoverdrevenniet met opzet, maar dewijl de briefschrijvers misschien zelf onder dien invloed der warmte geleden hebben. „Boven dien, vraagt hij, wat heeft ons land aan eene krijgsmacht, die niet een marsch van vier uren ma ken kan Het laatste is zeker waar, maar niet minder waar is dit dat ons land de wetenschapdat sommige zijner soldaten te zwak zijn voor groote marschen op buiten gewoon warme dagen, met den dood van eenige hun ner tamelijk duur betaalt. Zulk eene harde les kan misschien door voorzichtigheid in 't vervolg vermeden worden. Daarom is het goed dat de dagbladen hunne aandacht op de zaak gevestigd houden en de feiten wereldkundig maken, De kapitein ter zee H. B. Kip, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en den 19en dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gestelden met den I"" September a. gedetacheerd bij het departement van marine, ter waarneming der betrekking van chef der afdeeling personeel bij dat departement en van lid der commissi tot het examineeren van zeeofficieren enz.en zulks ter vervanging van den kapitein ter zee A. Schotborgh, die met den laatsten dezer, op zijn verzoekeervol wordt ontheven van de waarneming dier betrekkingen en óp nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse W. van G-asselt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 19en dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Landbouw. De Zierikzeesche courant bevatnaar aanleiding van het ook door ons overgenomen stuk van den heer E. van den Bosch (dat niet in de Zier. Nieuwsbode, maar in de Goesebe courant het eerst is opgenomen geweest) eenige waarschuwingen aan landbouwers, die er over mochten denken om hun vee, geslacht, naar Engeland te verzenden. Ofschoon deze waarschuwingen ons een weinig overbodig voorkomen, daar het wel van zelf spreekt dat men geen onderneming met vee of eenig ander handelsartikel in een vreemd land en op eene vreemde markt moet aanvangen zonder goede en betrouwbare relatiënwillen wij ze echter onder de oogen onzer lezers brengen. „Wie met den uitvoerhandel op Engeland eenigszins bekend is, zegt de Z. Ct., weet dat daar alles afhangt van de relatiën die men in Engeland heeft. Het gaat niet aan zoo maar een paar vette beesten op de boot te doen voor de Londensche markt. De landbouwer die 'tdeed zou wis en zeker nooit een cent van zijn beest zien en bovendien nog vrij wat onkosten te betalen hebben. En of nu de Hollandsche of Friesche exporteurs al op de Londensche markt bekend zijn, dat helpt onze Zeeuwsche ondernemers hoegenaamd niets. Wat betee- kent het nu, den een of anderen eigenaar van een of van een paar stuks vee lekker te maken in 't vooruit zicht van de groote winsten, die er op de Londensche markt te maken zijn? Wij meenen te moeten verze keren dat zelfs het aan do Londensche markt brengen van vee voor 't oogenblik eene onmogelijkheid is voor de Zeeuwsche landbouwers die daar nog niet aan gedaan hebben. Eerst moeten de relatiën gezocht worden en wel soliede; niet zoo maar een commis sionair, dien men mogelijk bij na-im of per adres kent, maar soliede agenten, op wie men rekenen kan en die weten met wie zij te doen hebben. Maar als nieuw ondernemer zulk een agent te vinden is, gelooven wijuiterst moeielijk. Hoe vreemd en tegen strijdig het schijnen mag, 't is toch waar dat de En- gelsche markt volstrekt niet voor een ieder openstaat die ook eens wat wil markten. „Onze landbouwers zullen zich veel teleurstelling en schade besparen als zij eerst eens nauwkeurig hoogte nemen en liever tienmaal zelf eerst naar Londen gaan dan er hun eersten os onvoorbereid en onaangediend naar toe te zenden. „Voor 't overige zijn wij 't wel eens met den heer van den Bosch dat de veehouderij en vetweiderij ècn goede zaak voor onze landbouwers kan worden." ficmcngdc berichten. De laatste spoortrein is gisteren avond een paar uren te laat hier aangekomen tengevolge van het derailleeren der op de wisselschijf te Goes geplaatste machine, zoodat de komst eener uit Vlissingen ontbo den machine moest worden afgewacht. De gederail leerde machine is te half drie in den afgeloopen nacht naar Vlissingen gestoomd. Heden middag te 12 uren zijn een 70- a 80-tal Belgische heeren en damesuit Blankenberghedie een pleizieruitstapjc maakten, over Vlissingen hier aangeko men en te 2.10 weder per spoortrein naar Vlissingen teruggekeerd. - Gisteren namiddag te 2 uren zijn te Vlissingen per stoombarge aangekomen de weezen uit het bur gerweeshuis te Middelburg, onder geleide van den vader en de moeder van dat gesticht. De kinderen vermaakten zich op de duinen bij het badhuis. Na in dit laatste eenige ververschingen genoten te hebben en door eene Middelburgsche familiedie daar juist per rijtuig aankwamallen op een glas limonade ont haald te zijn, keerden zij per barge van 8 uren weder naar Middelburg terug. De koninklijke handboogschutterij „Jacoba van Beijeren" te Goes zal den 2en September a. haar gebrui kelijk kermis-concours houden. Bij die gelegenheid zijn uitgeloofd drie medailles, namelijk een voor de verst komendeeen voor de talrijkst opgekomene boogschut- terij en een voor den schutter, die den hoofd vogel af schiet. Het feest zal door muziek worden opge luisterd. Maandag jl. is te Scheveningen een aanvang ge maakt met het bouwen eener ruime galerij met boven woningen en magazijnen. Deze galerij zal 84 meter lang, 5f meter breed en 6 meter hoog en door middel van zuilen en arcaden aan het terras van het badhuis ver bonden zijn. Zij zal toegang geven tot 18 magazijnen van verschillende afmetingen en bestemming-, voorts tot te zamen bestaanden uit 24 afdeelingen en 76 ver trekken van verschillende afmeting, met balcons, por- tierskamorswater- en gasleiding en verdere inrichtingen, die tot een aangenaam verblijf noodig zijn. De vertrekken zullen allen gemeubileerd en afzon derlijk en gecombineerd verhuurd wordenzoo dat aan éen aanvrage b. v. van zeven vertrekken op éen ver dieping en tot veertien vertrekken voor éen woning kan worden voldaan, hebbende toch elk vertrek toe gang tot een portaal. Het geheele werk zal den 15cn Juni 1876 voltooid zijn. Het werk is aangenomen door den heer B. P. Schip pers te 's Hage, op kosten eener vcreeniging de société des galeries, opgericht door de heeren de Sonnaville, de Wijs en vier deelgenooten. Ten tweede male is aan boord van het oefenings vaartuig „Pro Patria" te Nieuwediep een stuk geschut gebarsten door het schieten met scherp. Het kanon is evenals het vorige van brons, oud modelvol gegoten en daarna uitgeboord voor een kaliber van 12 c. m. Hoewel met bronzen geschut het gevaar van springen niet bestaatzullen deze soort van vuurmonden, waarvan nog maar een klein aantal voorhanden is, niet meer gebezigd worden voor ernst- exercitiënmaar worden vergoten. Het Vaderland bevat de volgende beschrijving van een prachtig geschenk, vervaardigd bij de heeren van Kempen en zoon, dat door het Indische leger zal worden aangeboden aan den heer von Bültzingslöwen, vertegenwoordiger van het Roode Kruis bij de twee expeditiën naar Atchin. 'tls een kolossale vaas van zilver, met gouden ver sierselen, op een zwart marmeren voet. Het stelt op het deksel den heer von Bültzingslöwen op 't slag veld voor, bezig met een militair, aan den arm gewond en neergestort, onder een breedgebladerden boom te verbinden; zijn verbanddoos staat naast hem en een kan, waarmede hij den soldaat laaf;. De beide figuren zijn uitstekend fijn bewerkt en het beeld van den heer v. B. is naar diens portret treffend gelijkend weerge geven in geplatineerd zilver, waardoor de groep een nog artistieker aanzien heeft verkregen. Op de vaas zelf prijken, gekroond door twee genius- sen mede in geplatineerd zilver aan de eene zijde „het Roode Kruis" in de oorspronkelijke kleur, aan den anderen kant het smaakvol in goud bewerkte naamcijfer van den heer von Bültzingslöwen, waar onder de hem door den koning vereerde Militaire Wil lemsorde. Daaronder zijn tegenover elkander aangebracht de Nederlandsche en Soerabajasche wapens het laatste al-s dat van v. B.'s woonplaats omgeven door tro peeën, samengesteld uit krijgsattributen en vaandels. Op 't marmeren voetstuk zijn twee inscriptiën in gulden letters uitgesneden: „Atjeh 1873—74" en „Aan geboden door het Ned. Ind. leger", terwijl boven de geniussen, op den rand der vaas een omschift, mede in goud uitgedreven, verkondigt, dat het geheel is een „Hulde aan Gunther von Bültzingslöwen." In het Hotel d' Orange te Scheveningen is gisteren middag eene Russische damede gravin von Krepro- witschgeboren gravin von Nesselrode, plotseling door eene maagbloeding overvallen en binnen weinige oogen- blikken overleden. De gravin was des morgens nog volmaakt wel en aan het strand geweest. Gisteren middagomstreeks half tweestonden honderden op de Prinsengracht over het gerechtshof, to Amsterdam, om getuige te zijn van een drama, dat op een schip, in die gracht liggende, werd afgespeeld. Een schipper die aan boord zijne vrouw mishandelde en zijn kind in het water wierp dat gelukkig werd gered had zich zoo geposteerd, dat het der aange rukte politie, versterkt door onderscheidene veldwach ters die uit het paleis van justitie waren toegesneld, ontzaglijk veel moeite koste den woedenden man mees ter te worden. Na herhaalde vergeefsche pogingen, gelukte dit en werd de schipper in arrest gebracht. Gisteren ochtend werden aan den Kruisweg te

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2