BUITENLAND. T Algemeen Overzicht. I 1 jsittping-Étt. dagbladen vertegenwoordigd, en een der eerste onder werpen dat aan de orde werd gesteld was de quaestie der afschaffing of beperking van den dwang tot het afleggen van getuigenis door de pers. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden 25 Augustus. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, Dronkers, Fokker, Nagtglas en Jeras. De notulen van het verhandelde in de zitting van 13 dezer worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat, bij uitlandigheid van den secretaris, diens werkzaamheden tijdelijk zijn opge dragen aan den heer de Raad, griffier. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland houdende bericht van de ontvangst der door den raad vastgestelde en verbeterde verordening van algemeene plaatselijke politie in deze gemeente, welke verordening jl. Vrijdag is afgekondigd en thans in werking is. Is ingekomen een adres van Joh. van den Thoorn en 26 andere bewoners van de Heeregracht, die te kennen geven dattengevolge van den lagen waterstand in de vorige week de walgelijke uitdampingen uit de zoute gracht in zoo erge mate hebben plaats gehad dat de daardoor veroorzaakte stank het hen bijna onmogelijk maakte in hunne woningen te verblijven. Bezorgd over den gezondheids toestand van hen en hun gezin en op grond van door de verpestende uitdampin gen geleden schade, verzoeken zij het gemeentebestuur dat maatregelen mogen genomen worden opdat derge lijke gevallen zich niet meer kunnen voordoen, ook afgescheiden van omstandigheden als die waarin zij de laatste dagen tengevolge van den lagen waterstand verkeerd hebben. De voorzitter betuigde zijn leedwezen, dat aan het verzoek der adressanten niet kan voldaan wordendaar de oorzaken liggen buiten de macht van den raad en van burgemeester en wethouders. Ieder jaar zal het noodig zijn gedurende acht dagen het water tot her stelling der kanaalboorden te doen afloopen. Hoe treu rig en onaangenaam de toestand ook zijis hij toch oneindig beter dan voor drie jaren toen men geen vast waterpeil had en de bewoners der Heéregracht geregeld om de veertien dagen in gelijken toestand als nu verkeer den. Na voorts geconstateerd te hebben dat de aflating van water geschied is ten behoeve van waterstaatswerken deelde de voorzitter mede, dat burgemeester en wet houders van dezen lagen waterstand gebruik maken tot het aanleggen van een tweede spuiriool, dat juist dienen moet om datgene te voorkomen wat zich thans voordoet. Hij hoopt dan ook dat in volgende jaren bij aflating van het water de stank op de Heeregracht minder zal zijn dan nu. Ten slotte stelde hij voor het adres te verzenden naar burgemeester en wethouders, teneinde adressanten in hoofdzaak met het medegedeelde in kennis te stellen. De heeren Mathon en Dobbelaer de Wind wezen er op dat het belang der gezondheid van de ingezetenen zwaarder behoort te wegen dan materieele belangen, zoodat het zeer wenschelijk is de aflating van water, zoo mogelijkniet in de hondsdagen bij een tempe ratuur van gemiddeld 75 gradenmaar in het voor- of najaar te doen plaats hebben. De voorzitter wees er nog nader op, dat als men de lusten wilmen zich ook de lasten getroosten moet. Men heeft met allen aandrang een vasten waterstand gewild en het gevolg daarvan is dat men gedurende enkele dagen per jaar een zeer lagen waterstand heeft. De heer van Berlekom merkte o. a. op, dat zich in de grachten verschillende organische stoffen bevinden die spoedig tot ontbinding overgaan. Sommige daarvan zou men kunnen verwijderen en alzoo een gedeelte dei- oorzaak van den stank wegnemen. Ook gelooft hij dat een gewenschte maatregel zou zijn van tijd tot tijd het water geheel af te tappen en te ververschen, vooral in een tijd zooals nu, dat er zeer sterke neiging tot ontbinding is. De voorzitter geeft de toezegging dat burgemeester en wethouders over dit denkbeeld met de bevoegde autoriteit in correspondentie zullen treden, waarna het straks gedane voorstel tot verzending van het adres naar het dagelijksch bestuur wordt aangenomen. Nog is ingekomen een adres van J. A. Dekker pachter van het overzetveer aan den heek derloskade, die te kennen geeft dat zijne ontvangsten der eerste tien maanden na aftrek van onkosten slechts hoogstens 225 of plus minus f 5.25 per week hebben bedragen. Daar zijn positie onhoudbaar wordt verzoekt hij ont heffing der pachtsom en subsidie tot het minimum van een gewoon dagloon. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot het doen van een voorstel aan den raad. Naar aanleiding van het advies der plaatselijke school commissie omtrent het verzoek van den heer J. San ders om eervol ontslag als hulponderwijzer aan school E (hoofdonderwijzer de heer van Swers), stellen burge meester en wethouders voor en wordt beslotendat ontslag eervol te verleenen met 1 October a. of zooveel vroeger als mogelijk zal blijken. De gemeenterekening over 1874, bedragende in ont vang f 301,768.73} en in uitgaaf f 264,622.89dus sluitende met een goed saldo van f 37,145.84} (zie het verslag der zitting van 28 Juli jl.), wordt overeen komstig het advies der financieele commissie goed gekeurd. Op voordracht van burgemeester en wethouders wordt vastgesteld eene suppletoire gemeentebegrooting voor 1875, waarmede zich ook de financieele commissie ver- eenigd heeft. Het totaal der inkomsten bedraagt f 57,522.28, ver deeld als volgtpraelevement goed slot voorloopig vastgestelde rekening 187430,934.40opbrengst van een op prolongatie uitgezet kapitaal, groot f 20,000, 500; uitdeeling uit het. reservefonds der Handelmaat schappij over 22} aandeel, f4017.88; teruggaaf van tijdelijk ter beleening of prolongatie uitgezette gelden, f 20,000. Het totaal der uitgaven is gelijk aan dat der inkom sten, te wetenjaarwedden van leeraars, onderwijzers enz. verhoogd met 500; vernieuwing van de dokbrug f 3000 (reeds op de begrooting voor 1874 vastgesteld, doch niet gebruikt); verbouwing en inrichting der school op de Wal 7312.40, waaruit de nog niet vervallen termijnen van den bouw en de kosten van schoolmeu- belen moeten voldaan worden; bestrating en rioleering der loskade en aangrenzende terreinen f 22,692, waar uit reeds dadelijk moeten voldaan worden de kosten van het nieuw aan te leggen en aanbesteed riool, be groot op f 12,500; belegging van gelden 4,017.88; uitzetting van gelden op prolongatie door tusschenkomst der associatie-cassaf 20,000; makende genoemde posten mede een totaal van f 57,522.28. Nog wordt op voorstel van burgemeester en wethou ders besloten tot at- en overschijving op de begrooting voor 1875 uit de onvoorziene uitgaven ad f 16.06, tot betaling aan het rijk van het aandeel in de erfpacht der terreinen bij den stationsbrug en f400 voor kosten van onderwijsalsmede tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven derzelfde begrooting, tot een bedrag van f 30, ter voldoening der gelden ver schuldigd aan den heer C. W. Bauer. Het suppletoir kohier n° 1 der plaatselijke inkomsten belasting wordt, tengevolge van vertrek naar elders van drie aangeslagenenverminderd en vastgesteld tot een bedrag van 1267.70}en het suppletoir kohier n° 1 der hondenbelasting vermeerderd met twee aangeslagenen, samen ad f 3waardoor het totaal 42 bedraagt. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders betreffende de aanvraag der firma van Zeijlen Decker tot goedkeuring der plannen voor de schipdeur van het in aanbouw zijnde droogdok. Dit voorstel strekt om de overgelegde plan nen in het algemeen goed te keurenonder beding dat de schipdeur beantwoorde aan de eischen der concessie van 14 April jl.; dat zij met den vereisehten spoed kan opgepompt en bewogen worden, en het in aan bouw zijnde opzettingsdok bij alle waterstanden afsluit; en dat de concessionaris verplicht is alle door het ge meentebestuur noodig geachte veiligheidsmaatregelen voor het publiek verkeer te doen nemen. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming wordt dit voorstel goedgekeurd. Voorts wordt behandeld het voorstel van burgemees ter en wethouders, om het stoompompwerktuig ten dienste van het in aanbouw zijnde droog dok te doen plaatsen aan de zuidzijde daarvan, nabij het zooge naamde monument. Ook dit voorstel werd met 9 stemmen tegen l aan genomen. Tegen stemde de voorzitter, terwijl de heeren Tak en Snijders zich buiten stemming hielden. Op voorstel van den voorzitter worden door de heeren Luteijn, Mathon en van Hoek vernietigd tien stuks obligatiën ten laste der gemeente, samen f 7000, on langs geconverteerd. De heer van Visvliet, die thans de laatste verga dering bijwoonde waarin hij zitting heeft, daar hij om voor hem overwegende redenen verzocht heeft voor eene herkiezing niet in aanmerking te komennam met een hartelijk woord afscheid van de raadsleden onder dankbetuiging voor de ondervonden vriendschap en aanbeveling in aller welwillende herinnering. De voorzitter was aller tolk toen hij even hartelijk den heer van Visvliet de vleiende verzekering gaf, dat zijn besluit met groot leedwezen vernomen werd en zijn werkzaamheid en vriendschappelijke omgang steeds met erkentelijkheid zullen herdacht worden. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Thermometerstand. 24 Aug.'s av. H u. 67 gr. 25 ;s morg. 7 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 73 gr. 's av. 6 u. 70 gr. Enkele uitdrukkingen door den koning van Griekenlan,d gebezigd in de troonrede waarmede hij Maandag de zitting der nieuwe kamer heeft geopend geven aanlei ding tot de onderstelling, dat de verdere oplossing der politieke crisis geen bezwaar meer zal opleveren. Volgens de telegrafische berichten over de troonrede heeft koning George in zeer constitutioneelen zin ge sproken. Met voldoening constateerde hij, dat de ver kiezingen ditmaal in het geheele koninkrijk op strikt wettelijke wijze, zonder eenige tusschenkomst of inmen ging van de regeering hebben plaats gehad. Hij drong er bij de vertegenwoordiging op aan, dat zij de grond wet zou handhaven, terwijl hij zijnerzijds beloofde zijne ministers te zullen kiezen uit de meerderheid der kamer. Voorts somde Z. M. een aantal verbeteringen in het nwendig bestuur op die noodzakelijk moeten plaats hebben en kondigde de indiening aan van wetsontwerpen op de ministerieele verantwoordelijkheid, de hervorming van het kiesstelsel, de reorganisatie der grondbelasting en van den militairen dienst overeenkomstig het stelsel dat tegenwoordig in de meeste Europeesche staten wordt toegepast, dus de invoering van den algemeenen persoonlijken dienstplicht. Uit de zinsnede betreffende het voornemen van den koning om zijne ministers uit de meerderheid der kamer te kiezen kan men opmaken, dat hij tot de benoeming van een ministerie-Komoundouros aangezien diens partij in de kamer de meerderheid vormt zal over gaan, daar het tegenwoordige ministerie wel niet alle wetsontwerpen zal willen aanbieden en behandelen, die in het slot der troonrede worden genoemd. Waar schijnlijk zal men die ontwerpen meer moeten beschou wen als betrekking hebbende op maatregelen welke de koning voor de stabiliteit van zijn gezag en de rust van het land noodzakelijk acht. Terwijl dus voor dezen voormaligen vasalstaat van het Turksche rijk wellicht een beter tijdvak zal aan breken verkeert een van de nog bestaande suzereine staten van de Porte: Servië in een zeer gevaarlijke positie, die zelfs voor geheel Turkije, ja voor Europa noodlottig zou kunnen worden. Het sehijnt dat de wijze waarop de Servische bevolking aan den opstand in de Herzegowina heeft deelgenomenhetzij dan recht streeks of zijdelings den toorn van den zieken man zoo danig heeft opgewekt, dat bij de Turksche regeering, niettegenstaande de officieele verklaringen omtrent de neutraliteit van Servië door zijn gouvernementernstig sprake is om dien staat door een militaire macht te doen bezetten. Tot dat einde moet te Nissa op de Servi sche grens reeds een legerkorps gereed staan. Hoogst waarschijnlijk zou een zoodanige handelwijze van Turkije door de Europeesche regeeringen volstrekt niet goed worden opgenomen, die de zelfstandigheid van de vorstendommen willen zien handhaven. Door een al te hoogen toon tegenover die vorstendommen aan te nemen zou Turkije den opstand aldaar bevor deren en alle pogingen om den vrede te behouden kunnen verijdelendie anders inderdaad gunstige resul taten mogen doen eerwachtendaar zeker blijkt dat ook Engeland tot de politiek der regeering van de drie groote mogendheden in het Noorden is toegetreden. Intusschen 'is de toestand in Servië dubbel moeilijk daar de ministerieele crisis met den opstand samenvalt. Daar tegen de vormingvan een kabinet-Stevtseha- Gruic-Ristitch groote bezwaren bestaan, heeft prins Milan aan het demissionnaire kabinet verzocht zijn functie voorloopig te blijven waarnemen en de vertegenwoordiging den 27cn Augustus te doen openen- Hij zou voorloopig nog in zijn residentie blijven. Van het eigenlijke tooneel van den strijd wordt slechts gemeld, dat een nieuwe aanval van de opstandelingen tegen TrébiDje, tengevolge van orders uit Cettinje voorloopig is opgegeven, terwijl te Kleck weder twee bataljons Turken zijn ontscheept, onder bevel van Ned- jeb Pacha. Uit Bosnië vluchtte een aantal personen met al hun have en goed naar het grondgebied alwaar men een schuilplaats zoekt tegen de gruwelen van den opstand. Eindelijk is voor Seo d' Urgel het uur der beslissing aangebroken. Gisteren is de witte vlag geheschen, waarop terstond onderhandelingen over de overgave zijn aangeknoopt. Deze hebben echter nog tot geen resultaat geleid, daar de voorwaarden, door Lezarraga- voorgesteld, door Martines Campos werden geweigerd. Men verwachtte evenwel, dat gisteren nog overeenstem ming zou worden verkregen en de capitulatie zou door gaan. In dat geval kan de strijd tegen de Carlisten in Catalonie wel als geheel afgeloopen worden be schouwd. i Van hier vertrokken Ts. Ms. monitor Adder, kom- mandant de luitenant ter zee 2' klasse F. Luteijnnaar Dordrecht.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3