Marine en leger. Aan het Vaderland wordt uit de Peel het volgende geschreven Nederweert20 Augustus. Gisteren avond te 5 uren betrokken het le bataljon van de 2" brigade (1" bataljon 5" regiment infanterie) en 2 pelotons van het 2e regi- ment huzaren het bivak. Daar er tenten beschikbaar waren gesteld, was er spoedig een klein kamp opge slagen, stroo, levensmiddelen en brandhout gefoura- geerd en zaten onze soldaten spoedig hun erwteworst- soep te nuttigen, die, wanneer tegen sterken en ran- sigen smaak gewaakt wordt, inderdaad een zeer prac- tisch voedingsmiddel is. Te halfelf stak er een zwaar onweer op, vergezeld van een hevigen plasregen, dat tot halfvier duurde. Desniettegenstaande en ondanks de vermoeienis van den vorigen dag heerschte er een goede opgewekte geest onder de troepen. Heden hadden er op den grooten weg van Weert naar Roermond manoeuvres in het vuur plaats; de vijand uit het zuiden werd teruggeslagen (natuurlijk vielen er geen dooden), en daarop rukten de bataljons, na voor den brigade-kommandant gedefileerd te hebben, naar hun kantonnementen op. Asten, 22 Augustus. Gisteren had er een groote manoeuvre plaats op den straatweg van Roermond naar Weert. De 2e brigade werd teruggedreven tot over de Zuid-Willemsvaart. Dientengevolge zijn de standplaatsen der troepen meer noordelijk. In Neder weert zijn 3 bataljons van de troepen uit Maastricht in kwartierterwijl de 2° brigade (de troepen uit 's Bosch) in Asten en Someren zijn gekantonnecrd. Het weder is uitmuntend en de Zondagdoor velen met vreugde tegemoetgezienzal een ware rust- en feestdag zijn, daar er slechts een korte inspectie over kleeding, wapens en schoeisel plaats heeft. Het aantal manschappendie bij de marschen achterblijven, wordt met iederen marsch minderde soldaten worden er aan gewoon„als wij die verdransels maar niet had den dan was het niemendal", zeggen zijmaar dat kan niet anders: indien de bagage van ieder soldaat per kar moest vervoerd wordendan zou de trans porttrein van een bataljon vrij wat langer zijn dan het bataljon zelf. Gemengde berichten. Zondagavond werd door trein 42, die te 9,35 u. te Goes aankomt, een vaara overreden tusschen wacht huis 44 en 43. Het dier bleef onder aan de locomotief hangen en werd ruim 1000 meter ver medegesleept tot het op het stations-emplacementvlak bij het perron, tegen de wisselstangen stootte en daar liggen bleef. In den loop van den trein ontstond niet de minste vertraging. Naar men verneemt zou het dier toebehooren aan den heer Boogerdin den Kraaiert bij 's Heer Arends- kerke. (G. Ci.) Gisteren namiddag brak aan een der te Goes in lossing liggende schepenterwijl men bezig was een zwaar vat tabak op te hijschen, het bovenstuk van den mast afdat met groot geraas naar beneden kwam, terwijl het vat tabak eerst op het zwaard en daarna buiten boord viel. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken daarbij voorgevallen; het vat tabak is opgehaald. (G. Ct.) In het laatst der vorige week werd eene dame op de Prinsengracht te Amsterdam, vlak tegenover het Paleis van Justitie, door eenige leêgloopers,. die in beschonken toestand verkeerden aangerand. Geholpen door eenige voorbijgangers trachtten een paar politie agenten de baldadigen tot bedaren te brengen, maar te vergeefshet mes werd getrokken en de agenten in een oogenblik aangegroeid tot een dertigtalwaren genoodzaakt van hunne zijde van hunne wapenen ge bruik te maken. Met veel moeite gelukte het eindelijk de belhamels in arrest te nemen. Vrijdag-avond jl. zou in den schouwburg van de heeren Boas Judels en Louis Bouwmeester te Amsterdam de 35e opvoering plaats hebben van „De reis om de wereld". Ongelukkig kon deze uitvoering door eene plotselinge ongesteldheid van den heer Louis Bouw meester niet doorgaan, hetgeen aan het publiek, dat in zeer grooten getale was opgekomen, bekend gemaakt werd, met bijvoegingdat voor dien avond zou opge voerd worden: „Bob de hoefsmid en de weg naar het hart". Naauwelijks was dit bekend gemaaktof het publiek stormde de zaal uit, zoodat s'echts een twin tigtal v toeschouwers da voorstelling bleven bijwonen die nog voor het meerendeel bestonden uit niet-beta- lende leden. De ontvangst op dien avond bestond uit ongeveer vijf gulden. De. beruchte kleine-steentjes-quaestie op don Dam te Amsterdam is weder op het tapijt gebracht. Een heer wandelde gisteren morgen op de kleine steentjes vóór het koninklijk paleis, welke door het publiek niet betreden mogen worden; de schildwacht ver zocht hem zich te verwijderen. De heer weigerde, de schildwacht wierp den heer van de steentjes af. Nood zakelijk gevolg: een standje. De heer ging zich bij den kommandant beklagen, doch natuurlijk zonder gevolg. Op de Oudeschans te Amsterdam ging het Zater dag avond tusschen 11 en 1 uur na middernacht leven dig toe. Een timmermansbaasdie daar zijn werkplaats heeft, had reeds gedurende eenige weken aan het meerendeel zijner dertig werklieden geen loon uitbe taald, en toen Zaterdag avond eindelijk tot betaling van het achterstallige zou worden overgegaanhad de baas het hazenpad gekozen. Vandaar een oploop voor de werkplaats en een vereeniging van de ontevredenen daarbinnen. Tusschenkomst der policie was noodig, om de terecht verontwaardigde timmerlieden tot bedaren te brengen. Door de zorgen der politie werd de werkplaats ontruimd en gesloten. Op kosten van een belangstellend Amsterdammer is op het paleis voor Volksvlijt een slaand uurwerk geplaatst, dat Woensdag 25 Augustus, des avonds te zeven urenin gebruik zal worden gesteld. Deze dag en dit uur zijn gekozen omdat het dan juist zeven jaren zal zijn geleden dat mr. J. van Lennep, aan wien de hoofdstad zooveel te danken heeften die indertijd, bij 't afbreken der Leidsche poort, voor 't behoud der openbare uurwerken in de bres sprong, aan vaderstad en vaderland ontviel. Elk jaar viert Schagen een feest. Ditmaal was het bijzonder luisterrijk. In optocht werd de „blyde incomste" voorgesteld van Willembastaard van Beieren, als heer van Schagen, in het jaar 1440. De stoet bestond uit twee afdeelingen. De eene bestaande uit de overheid, de geestelijkheid en het schuttersgild, trok den nieuwen heer te gemoetdie te paard hen opwachtte met zijn gezinpagesschildknapen en dienstknechten. Ook de vrouw van Schagen was te paard gezeten en omstuwd door edelvrouwen edellieden en pages. Te zamen trokken beide afdeelingen Schagen binnende fraaiheid en getrouwheid der costumes wor den zeer geprezen. Er had ook een harddraverij plaats, waarbij de heer Koster, uit Beemsterden prijs en de heer Paarlberguit Zijpede premie behaalde. De kapel van het kon. instituut der marine uit Helder, on der leiding van den kapelmeester W. L. Weckesser, werkte tot algemeen genoegen tot het feest mededat met een tooneelvoorstelling en een vuurwerk eindigde. Uit den geheelen omtrek namen duizenden aan de vreugde deel, zonder dat de orde iets te wenschen o verliet. Onder meer merkwaardigheden van het oude en om zijn schilderachtige omstreken bekende kasteel Doorwerthnabij Oosterbeek gelegenthans behoorende aan een lid der oud-adellijke familie van Brakel, toont men den bezoekersop een der binnensingelseen vier tal ijpenboomen van reusachtige grootte. Zij zijn de overgebleven exemplaren van een zevental dierzelfde boomsoort, aldaar in een ^roep geplant bij gelegenheid en ter gedachtenis der Unie van Utrecht (23 Januari 1579) en sedert bekend geweest onder de benaming van „de zeven provinciënj" drie dezer kolossen zijn in 1836 door den storm omvergeworpen. De twee grootste exemplarendie hunne kruinen hoog verheffenverkeeren in zorgwekkenden toestandmen vreestdat zij eerlang het lot hunner drie voormalige gezellen zullen deelen. Op een meter boven den grondhebben zij een om vang van ruim 45 meter. Wijders vindt men hier nog een zeer bezienswaardige plataan, die bijna eene gelijke dikte heeft als de zoo even genoemde ijpen, en een wilgeboom, die vroeger prijkte met twaalf takkenelk even zwaar als een dikke boom; op eenigen afstand boven den grond ontsproten zij uit den stam, en om deze bijzonderheid had men dezen boom genoemd„de twaalf stammen Israëls." De stam van dezen boom, die door verschillende stor men allengs een zeer aanmerkelijk gedeelte van zijn omvang heeft verlorenmeet nu nog 8 Ned. el in het rond. Op de bladeren der wijngaarden in den omtrek van Westbroek (Utrecht) wordt een soort van witte schimmel aangetroffen, welke men op grond van vroe gere ervaring, als een voorteeken beschouwt dat de druivendie dit jaar zeer overvloedig beloven te zijn, oneetbaar zullen wezen. Ook in de koolplanten wordt een insect (geen luis) opgemerkt, waardoor deze geheel opgevreten worden. Een genealoog te Maastricht heeft uitgerekend dat de heer P. Regoutde bekende fabrikant van aardewerk aldaar, een afstammeling van de vorstelijke familie der Bourbons is. Om zijne erkentelijkheid te toonen voor deze onderzoekingendie zoo hij meende geheel onbaatzuchtig waren geschiedzond de heer Regout den genealoog een kostbaar en zeer uitgebreid porse leinen eetservies ten geschenke. Een paar dagen later kreeg hij echter eene rekening thuis van 2000 franken voor „gedane onderzoekingen en nasporingen." Betalen was natuurlijk het eenige wat de telg van het vorsten huis doen kon. Twee gemeenteraadsleden van Urk zijn door ge deputeerde staten van hun lidmaatschap vervallen verklaardwegens het leveren aan de gemeente van costumes, koek, bier enz. ter gelegenheid van het kroningsfeest op den 12en Mei 1874. In de Berlijnsche Volks-Zeitung wordt een bittere klacht aangeheven over „den mensehenhandel" die door de Nederlandsche wervers wordt gedreven en waardoor ook Duitsche „landskinderen" naar de Neder landsche koloniën worden gevoerd, om in het Indische leger dienst te doen. Terwijl men in Nederland voor 500 geen enkele man meer voor dat leger kan krij gen zoekt men elders „huurlingen" tegen 150 a ƒ200, waarvan nog het grootste gedeelte in handen der wervers blijft. Als een bewijs van de schandelijke wijze waarop deze te werk gaan deelt de Volks-Zeitung een hartverscheurend verhaal mede van 11 Duitsche jongelingen, die naar Cuxhaven zijn gelokt en daar „zonder hunne voorkennis" aan boord van een schip zijn gebracht en aan den -Nederlandschen „militairen dienst verkocht zijn." Hierop volgen bittere ont boezemingen over „het schandelijke werfstelsel van de' mijnheers." „Balt niet ieder Duitscher den vuist roept het blad uit. Voor eene zaak die de koud bloedige Hollanders zelf niet meer verdedigen willen, omdat alles in die zaak vuil is, daarvoor is de„ Duit sche kinkel" goed genoeg om aan een zekeren dood te worden prijs gegeven en dat niet eens als een huurling, maar als iemand die door bedrog en geweld is ge perst!" Ten slotte spoort de Volks Zeitung de re. geering aanom de strengste maatregelen te nemen teneinde de ontvoerde jongelingen de vrijheid terug te geven en te zorgen dat dergelijke gevallen niet meer kunnen voorkomen. Dat men in Londen op zijn hoede moet wezen blijkt daaruit, dat in 1874 aldaar, de City of oude stad niet mede gerekend, 124 personen door overijden of overvaren het leven hebben verloren en 2568 werden gewond. De overvaring van hat jacht Mistletoe door het koninklijk jacht Alberta is te wijten aan eene onvoor zichtigheid of liever overdreven hoffelijkheid van den stuurman van de Mistletoe. De gezagvoerder van de Alberta, prins von Leiningen, hield zich asftrMen regel, dat stoomschepen voor zeilschepen moeten wijken en wilde daarom achter de Mistletoe omvarendoch de stuurman van dit vaartuig, achtte het waarschijnlijk zijn plicht om voor het koninklijk jacht te wijken, veranderde eenklaps van koers en de botsing was daar door overmijdelijk. Een dame, juffrouw Peel, en een matroos verdronken, terwijl de stuurman spoedig aan zijn bekomen wonden stierf. Do Figaro geeft de volgende grappige voorstel ling van hetgeen in de Herzegowina voorvalt: „Meer dan éen Parijzenaar weet niet wat Herzegowina eigenlijk is. Sommigen meenendat het eene danseres van de opera is, anderen gelooven dat het een nieuwe piano is, waaraan de uitvinder, de heer Herz, zijn naam heeft geschonkenweer anderen meenenomdat zij gedurig lezen dat de Herzegowina in vuur en vlam staat, dat van eene lucifersfabriek sprake moet zijn. „Nadat wij informatie hebben ingewonnen bij den onfeilbaren heer Havas, gelooven wij nu te kunnen verzekeren, dat de Herzegowina noch danseres, noch piano, noch lucifersfabriek is. Zij is, zooals ons ge zegd werdeen provincieonderworpen aan Turkije, waarin van tijd tot tijd twee dozijn Grieken in opstand komen tegen de helft van een vij f en twintigtal Turken.'' De verschillende sterfte- en ziektegevallen bij het 58e Posensche infanterie-regement tengevolge van een geforceerden marsch schijnen aan de onoplettendheid en onachtzaamheid der officieren "te wijten te zijn. De Duitsche bladen dringen nu op doorstatende maatrege len aan om voor het vervolg dergelijke voorvallen te voorkomendaar door het enkel straffen van de schul digen voor 't vervolg niets wordt verbeterd. De secte der adventisten in Massachusets verwacht, dat nog vóór het einde van dit jaar de zondvloed zal invallen. Op grond daarvan heeft het hoofd der secte het plan gevormd een vennootschap in het leven te roepen tot aanbouw van een groote ark, opdat de vrouwen, als de zondvloed komt, zich zouden kunnen redden. Een aandeel van 20 dollars geeft den houder recht tot tusschendekspassage op de ark, terwijl men zich voor 50 dollars het privilegie van verblijf in de eerste kajuit kan verzekeren. Als men dieren wil medenemen moet afzonderlijk worden betaald. In de Indische bladen wordt melding gemaakt van den dood van den Groot Lama in Ladakhden paus der Bhoeddisten. Zooals men weet berust de hiërar chie derLama's op het begrip van een voortdurende mensch- wording. De menschelijke vorm sterft, maar de geest herleeft terstond in een pas geboren kind. Wie den tegenwoordigen Groot Lama zal opvolgen is nog niet bekend, misschien wel het eerste na zijn dood geboren kind. Den 18<v dezer brak in de Russische stad Kjeff een brand uit, waardoor 300 huizen geheel in de asch zijn gelegd, benevens een kazerne. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. De directeur van het theatre de la Monnaie te Brussel, de heer Campocasso, is benoemd tot directeur van het theatre lyrique te Parijs.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2