l MIDDELBURGSCHE COURANT. e. k. F 201. "Woensdag 1875. 25 Augustus. L >t, Middelburg 24 Augustus. te gebruiken A. POUWER, )Q getrokkenr 0,000 2000 IOOO IOO 20 ÏO trekken, met 00 300,000» met een prijs ren te Middel- se bij A. M. E- bij bestelling egezonden. g in de voor- irsknecht» ie benoodigd; bode benoo- OUTERSEN. jdigdadres 1 als Meld- adres Korte I SCHROEF- rrgens vroeg, ddags. RITE MER. T E R D ATA. tember. erdam id. 12,— u. 12,- 12,- 12,- r. 8,— 9,30 9,30 10,30 10,30 10,30 10,30 id. 12,- 6.15 6.45 8.16 *8.50 *9.7 *9.47 *10.12 ♦10.20 10.- 10.24 10.35 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8.55 9.15 9.30 l)it Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. De gemeenteraad van Vlissingen heeft heden na middag eene buitengewone zitting gehouden, meer speciaal belegd ter behandeling van de in de zitting van jl. Vrijdag ingekomen missive van den directeur der registratie en domeinen omtrent den verkoop van gronden aan het verbindingskanaal aldaar. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten zich bereid te verklaren tot de bestrating voor rekening der gemeente van de wegen, die de bedoelde perceelen 1 tot 21 inslui ten en ten noorden en ten westen van dien blok vestinggrond bij het verbindingskanaal gelegen zijn overigens zich te vereenigen met de door den minister gestelde bepalingen omtrent den verkoop der gronden en de daar te stichten gebouwen, en te bepalen dat bet voetpad met hardsfeenen band voor de door de koopers te maken gebouwen, 18 centimeter boven de straat of den beganen grond verheven behoort te zijn. Wat overigens betreft do namen aan de over te ne men wegen te geven, is beslist dat men het vroegere Waaigat wil noemen: Lampsensstraatde straat ten noorden van den blok tot aan het terrein van de genie de Ruijter-straatden weg van het eind der Dokkade tot aan de kanaalbrug: Koningsweg, en den weg van de kanaalbrug tot bij de ponton: Prins-Hendriks-weg. Morgen geven wij van deze zitting bet gewone verslag. Bij de gisteren plaats gegrepene verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Goes, in p'aats ^an den heer J. P. Boshoff, die voor zijne benoeming als zoo danig bedankt heeft, is met 117 van de uitgebrachte 212 geldige stemmen verkozen d1-. C. A. van Renter- ghem. Het getal kiezers bedraagt 407zoodat nauwe lijks de helft is opgekomen. De Arnhemsche courant bespreekt het „laatste woord"' waarmede de heer G. A. V or sterman van Oijen de staking van het sedert twee jaren door hem gere digeerde weekblad „Vooruit" aankondigt. Moedeloos geworden door de tweedrachtdie in ons land ten aan zien van het onderwijs heerschtheeft de heer V. v. O. besloten zich terng te trekken. „Het Nederlandsch onderwijzersgenootschapzoo schrijft hijwil zus, Volksonderwijs wil zoo, het Nut wil weer iets an ders en de een overdrijft nog al meer dan de ander." De Arnh. Ct. voegt hier het volgende bij „De vrees, dat deze verdeeldheid oorzaak zal zijn van veel tijds- en krachtsverspillingis niet ongegrond. Waar men, vasthoudende aan zijne opvatting, het een maal ingenomen standpunt niet wil verlaten, loopen wij groot gevaar, dat het met een toekomstige wet op het lager onderwijs zal gaan als met zoovele anderen wet ten. De een is er tegen, omdat de leerplicht cr in is opgenomen; de ander, omdat het lager onderwijs te weinig aansluit bij het middelbaar; een derde omdat het uitgebreid lager onderwijs is weggevallen (of be houden); deze om art. x, gene om art. y en te mid den van deze spraakverwarring staan de clericale par tijen met hunne gemoedsbezwaren, onder een „non pos- sumus" het veto uitsprekende over art. 23 Zie daar wat ons allicht te wachten staat, indien men niet tijdig genoeg het gevaar inziet. „Van den heer Heemskerk behoeven wij eene wijzi ging van de wet '57 in meer liberalen zin niet te ver wachten. De minister kan zich gemakkelijk verschuilen achter het twintigtal wettendie nog op het menu voor de tweede kamer voorkomen. „Met het oog op de aanstaande nieuwe zitting mag er wel met ernst op gewezen wordendat er in afwach ting van de latere wetswijziging, reeds die maatrege len moeten genomen worden, over welker doelmatig heid en noodzakelijkheid schier algemeens instemming bestaat. Zij, die afkeerig zijn van zulke voorloopige verbeteringengelieven eens de oogen te openen voor de eischen der praktijk. „Ze mieux est souvent Vennemi du bien Deze aanbeveling is, gelooven wij aan het adres van de leden der tweede kamer volkomen op hare plaats. Had de kamer verleden jaar (zittingen van 9 en 10 December; de twee amendementen van den heer Moens tot verhooging der toelagen voor kweekelingen aan de kweekscholenen tot uitbreiding van het aan tal kweekelingen niet verworpen er ware althans een aanvang gemaakt met de voorziening in een der meest algemeen erkende behoeften. Onder de tegenstemmers bevond zich het liberale kamerlid de Jong en de in specteur over het lager onderwijs in Noord-Brabant, de heer Verhsijen. Bewijs genoeg hoe nadeelig de verdeeldheid van gevoelens ten aanzien der onderdee- len werkt Het Handelsblad geeft eene-lange repliek, met inlas- sching van het overbekende versje van de Génestet, „Jan Rap", en de Standaard slaakt eene zielroerende verzuchting naar aanleiding van de jongste spotprent van de „Nederlandsche Spectator." Op die plaat worden niets anders voorgesteld dan ecnige balkende ezels en snaterende ganzen, zonder eenig bijschrift. In verband tot het protestdat door schier alle dagbladen aangeteekend is tegen de profane spotprent van het vorige nommer, is de bedoeling duidelijk genoeg. Veel aardiger en meer gevat vinden wij echter de manier waarop het Haagsch dagblad met de tweede plaat afrekent. Het schrijft het volgende „De Spectator heeft schuld bekend; zij is daarin zelfs verder gegaan dan we noodig was. Zelve het onbetamelijkeonaesthetisefce en ijdele van haar telkens herhaalde aan- en uit vallen «.Jegen al wat heilig, eer biedwaardig en achtenswaardig is gevoelendeheeft zij haar redactie voorgesteld onder de gedaante van een troep balkende ezels en snaterende ganzen. Dat zij geen bijschrift bij deze plaat voegde, is haar niet kwalijk te nemen. Verootmoediging en schuldbelijdenis hebben haar grenzenbovendien was toelichting over bodig. Wij hopen nu maar, dat de Spectator zich niet meer in de noodzakelijkheid zal brengen een der gelijke, toch altijd minder aangename amende honorable te moeten doen." De oud luitenant-kolonel van het Indische leger de Rochemont heeft aan de tweede kamer een adres gericht, waarin hij de kamer verzocht hem recht te laten wedervaren door hem in de gelegenheid te stellen zich te verdedigen op de beschuldigingdoor twee volksvertegenwoordigers, de heeren Fransen van de Putte en Fabiustegen hem ingebracht als zou hij in zijn boek „Loudon en Atehin" de zaken onjuist hebben voorgesteld. Wij onderstellen dat de adressant verlangt de volle dige openbaarmaking van alle stukken, op de zaken van Atehin betrekkelijk. Daardoor alleen toch kan bewezen worden wie gelijk heeft, de heer de Roche mont, die den gouverneur-generaal Loudon verdedigt, of de generaal Verspijck, de oud-vicepresident Nieu- wenhuyzen en zoovele anderen, die beweren dat hij door onvolledige mededeeling van officieele stukken den heer London ten onrechte op een voetstuk heeft verheven. Die volkomene openbaarheid is de wenschniet slechts van den overste de Rochemont, maar zeker van alle Nederlanders die verlangend zijn om ten opzichte van den Atehin oorlog zich eindelijk een onpartijdig oordeel te kunnen vormen. Naar aanleiding van het door verschillende bladen uit de Berlijnsche Volkszeitung overgenomene en ook door ons lager in dit nommer medegedeelde bericht omtrent het ronselen van soldaten in Duitschland voor het Nederlandsch-Indische leger, verklaart het Haagsche Dagblad door eene „alleszins vertrouwbare inlichting" in staat gesteld te zijn te verzekeren dat het geheele verhaal niets dan een sprookje is. Het Handelsblad vestigt de aandacht op den over vloed van geld, die op het oogenblik in Europa heerscht. Door treurige ondervindingen van de laatste jaren wijs geworden, wil het publiek zich niet wagen aan eenige geldbelegging, die niet als bij uitstek solide bekend staat, zooals Engelsche Consols, Nederlandsche werke lijke schuld enz. Op deze groote voorzichtigheid zal echter ongetwijfeld weder eene reactie van waaghalzerij volgen. „Zou de juiste middelweg nooit gevonden kunnen worden? vraagt het Handelsblad „Indien de Hollandsche spoorwegmaatschappij b. v. eer dwaze geldbelegging weer alle aandacht vergt, in dezen tijd van goedkoop geld eens een paar millioen gulden leende, om een spoorweg van Amsterdam naar Zandvoort aan te leggen, zou ze dan dit geld niet ver krijg en „Indien de staat eens op de Londensehe markt een leening aanbracht tot vergrooting van Nederland met de Zuiderzee provincie, zou ze dan voor 4 pet. het noodige geld niet verkrijgen De feestelijkheden te Maastricht ter gelegenheid van het XIVe taal- en letterkundig congres hebben gisteren een aanvang genomen. 61 Muziek- en zangver- eenigingen zijn de stad binnengetrokken; verschillende uitvoeringen hebben plaatsde geheele stad is met vlaggen versierd en eene ontelbare volksmenigte is op de been Te Amersfoort werd Zondag jl. de 29e algemeene vergadering gehouden der maatschappij „tot Nut der Israëlieten". Uit het verslag door den secretaris uitgebracht, bleek, dat de toestand der maatschappij niet in alle opzichten gunstig is te noemen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren mr. A. de Pinto, van 's Hage en mr. S. M. A. du Mosch, van Utrecht, terwijl in plaats van de heeren mr. E. van Lier van Amsterdam en m'. H. Tels van Rotterdam, die hun mandaat hebben neergelegd, werden benoemd de heeren A. Belinfante van Amsterdam en dr. M. van Lier van Groningen. Het vooorstel der afdeeling Groningen, strekkende hiertoe, dat de maat schappij zich voortaan ook op staatkundig gebied zal kunnen bewegen, werd in handen gesteld van het hoofdbestuur. Als plaats der volgende vergadering w erd aangewezen 's Gravenhage. De bijeenkomst werd bijgewoond door leden der verschillende afdeelingen. Benoemingen en besluiten eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E. Lichtenblau, genaamd Reifensteinvan het koloniaal werfdepottot het dragen van het IJzeren kruis, hem tijdens den oorlog tegen Frankrijk, in 1870—71, toegekend. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. A. Phaff, als surnumerair der posterijen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Baarle Nassau H. F. J. Ots, thans ontvanger te Waal wijk c. a. schutterijen. Verleend de rang van luitenant-kolonel aan den majoor A. P. van Beusekom, kommandant van het 9e bataljon rustende schutterij en voorzitter van het bestuur van het bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant. leger. Benoemd tot len luitenant bij het 3e regiment, de 2e luitenant E. G. Winckel, van het korps; bij het 4e regiment, de 2e luitenant J. S. van Agthoven, van het korpsbij het 6e regimentde 2' luitenant J'. W. L. Verweyde, van het korps; en bij het instructie-bataljon, de 2» luitenant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, mede van het korps. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Amster dam de heer dr. P. J. Hoedemakerpredikant te Rot terdam.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1