BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Een nienw luchtschip. ïanMémcta. Prijzen van Effecten. met Baryeriyke stand. (Van 15—22 Augustus.) Middelburg. OndertrouwdJ. 't Hart, jm. 30 i., M. C. van de Putte, jd. 36 j. Bevallen: W. M. Snijders, geb. van Ockenburg, z. D. J. de Jong, geb. Steketee, z. T. W. M. Freeze, geb. Beurskens, d. A. B. Koekman, geb. Nul, z. F. A. J. Frederiks, geb. Stein, d. E. de Ridder, geb. Broer, z. (levenl.) J. P. Pagé, geb. Scheijbeler, z. (levenl.) S. Landman, geb. Dobbelaar, z. Overleden: A. C. M. Ornee, wed', van J. A. Adria- nissen, 82 j. A. M. Tieleman, wed1, van M. van de Poll, 70 j. J. M. van de Kreke, d. 2 m. A. P. G. A. Soetens, z. 6 in. C. Hisser, wedr. van S. Fak Brouwer, 70 j. A. J. Kulderijman van M. J. Brakman, 57 j. M. Lindenberg, d. 2 m. W. A. Saaijers, wede. van F. de Visser, 69 j. E. van Heunekeler, d. 4 m. J. C. Oerlemans, z. 3 m. W. C. Potters, d. 8 m. K. Vente- vogel, z. 16 d. A. P. Hertogs, d. 5 m. J. de Jonge, z. 19 d. J. C. Cornelisse, d. 10 m. J. J. Quadekker, jm. 19 j. S. L. Koster, wed', van K. B. Hertz, 73 j. P. Schrijver, z. 4 w. (Van 14—21 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd. A. Pieterse, wed'. 71 j., met P. Krijger, jd. 51 j. P. C. Colthoff, jm. 30 j., met P. M. van Male, jd. 21 j. Bevallen: A. C. Scheurleer, geb. van Aken, d. C. S. Klijnsoon, geb. Zeijger, d. M. van Houwelingen, geb. Bijland, d. S. H. A. Overduin, geb. Kramer, d. J. J. Schot, geb. Kleijn, d. P. C. Slagboom, geb. Kleine, d. A. J. Defer, geb. Demeij, d. P. Sporrij, geb. Dinge- mans, d. L. Hoeksema, geb. Schenk, z. M. S. Scher- pings, geb. Huilmand, z. (levenl.) C. K. van Hoogstra ten, geb. van Dijk, d. (levenl.) Overleden: J. van Bale, 8 m. G. J. Sehwarz, z. 11 m. L. Verhoeve, man van M. M. Brouwenaar, 58 j. J. M. Lieding, d. 2 m. C. Kooij, d. 10 m. Goes. Bevallen: E. van Boven, geb. Koussemaker, z. J. Janse, geb. de Nooijer, z. K. K. Nagelkerke, geb. van Ettinger, z. F. Breker, geb. Verburg, d. Overleden: E. M. J. van Hese, d. 7 m. J. J. Dale- bout, z. 3 m. M. van Zweden, d. 5 m. Zierikzee. Gehuwd: F. II. Dikschei, jm. 28 j., met C. G. Lammers, jd. 23 j. L. H. van Oeveren, jm. 34 j., met G. P. van Westen, jd. 22 j. BevallenP. van Meurs, geb. Lokker, z. M. Bos, geb. Leeuwe, z. C. van der Ploeg, geb. Weststraate, z. E. Bal, geb. van Seters, d. J. de Roo, geb. Dourleijn, d. A. Versteeg, geb. Labeur, z. G. A. Roothaert, geb. Paulussen, d. A. Lokker, geb. Biesheuvel, d. M. Ver schuur, geb. Lookman, d. Overleden: A. F. Beses, z. 3 m. J. Vermunt, man van W. Verseput, 78 j. G. van Hessum, d. 5 m. M. Goudzwaard, z. 2 m. J. Niesse, vrouw van J. Antheu- nisse, 56 j. J. Lindhout, d. 6 w. A. Geldhof, d. 6 m. Thermometerstand. 21 Aug.'s av. 11 u. 60 gr. 22 'smorg. 7u. 64 gr. 'smidd. lu. 71gr.'sav. 11 u. 58 gr. 23 :smorg. 7 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 72 gr. 's av. 6 u. 70 gr. De zittingen der Fransche departementale raden duren al evenmin lang als die van onze provinciale statenwant reeds 24 van eerstgenoemde corporaties hebben hun taak al volbracht en zijn uiteengegaan. Merkwaardig is, dat in verscheidene van de genoemde raden eene toenadering heeft plaats gehad tusschen de republikeinen en liberale Orleanisten. Dit kan van groot belang wezen voor de verkiezingen van leden van den senaat, waaromtrent tusschen die partijen nog onderhandelingen woTden gevoerd, welke voor de Bona- partisten zeer nadeelig zijn en dan ook door hen met leede oogen worden aangezien. De aanbidders van het keizerrijk toch hadden zich voorgespiegeld in den senaat het overwicht te zullen verkrijgen en door den invloed van dat lichaam te geraken tot de zegepraal van het imperialisme. Het schijnt echterdat de kan sen daaromtrent minder worden, daar een nieuwe partij- formatie in genoemden zin slechts kan strekken tot bevordering van de republikeinsche zaak. Niet alleen de Bonapartistenmaar ook de legitimis ten en clericalen zijn over dezen gang van zaken niet op hun gemak. Voor laatstgenoemden echter is hij met gevaarlijkaangezien zij over eenige jaren Frank rijk geheel in hun macht zullen hebben indien de stel selmatige onderwerping der natie wordt doorgezet, Het plan daartoe ligt reeds gereed: de katholieke kerk moet zorgen het hooger onderwijs zoo spoedig mogelijk in handen te krijgen. Daarom zal een aantal katholieke universiteiten worden opgericht en voorts andere inrich tingen van hooger onderwijs, opdat de studeerende jongelingschap overal gemakkelijke gelegenheid zal vinden om haar studiën aan een kerkelijke inrichting te volbrengen, alwaar de geestelijkheid op hen een allesoverheerschendeninvloed zal uitoefenen én het onderwijs in haar belang zal leiden. Op de stichting der katholieke hoogeschool te Parijs is die te Anger gevolgd, thans leggen Rijssel en Toulouse aan de beurt. In den toestand van de Herzegowina is geen veran dering gekomen. De regeering van Turkije tracht door een officieel bericht van Havas de zaak zoo on beduidend mogelijk voor te stellen en beweert, dat het haar doel is om den opstand te onderdrukken met zoo weinig verlies van menschenlevens als mogelijk is. Daar toe is echter een groote machtsontwikkeling noodig. Aanvankelijk waren geen troepen genoeg bij de hand en door offensief te handelen zonder de overwinning te kunnen behalen zouden de opstandelingen slechts worden aangemoedigd. Daarom was eerst slechts langzaam tegen de opstandelingen geageerd, doch nu een leger van 18,000 man aanwezig is hoopt men hen spoedig tot rede te hebben gebracht. De couranten berichten worden voorts voor overdreven verklaard en verzekerd, dat de démarches van de mogendheden geheel van vredelievende aard waren. Die mogend heden hadden verzocht ongehinderd met de insurgenten te mogen verkeeren teneinde hen te kunnen verzeke ren, dat zij van de Europeesehe mogendheden niets te hopen hadden. Op dit verzoek had de Porte nog geen antwoord gegeven. Niettegenstaande de geruststellende verzekeringen en fraaie beloften breidt de opstand zich voortdurend uit, hebben de regeeringstroepen weder nederlagen geleden en heeft de regeering het aanbod der goede diensten van de drie groote noordelijke mogendheden aangenomen. Den 19en is er te Jablonica en den 20™ bij Marsie gevochten zonder een bepaalden uitslag en met eenige verliezen door beide partijen. Ook heeft het garnizoen van Trebinje op laatstgenoemden datum een uitval ondernomen, waarbij wel een gevecht heeft plaats gehad dat 6 uren duurde, maar dat evenmin een bepaald resultaat heeft opgeleverd, want de beide strijdende partijen hebben wel veel aan dooden en ge wonden verloren, maar toch hunne posities gehand haafd. Een klein voordeel voor dg troepen is, dat die welke te Kleck ontsnapt zijn zich hebben kunnen ver eenigen met het in de Herzegowina aanwezige leger, dank zij de goede taktiek van Derwich Pacha, die een legerafdeeling had gezonden om de bergpassen van opstandelingen te zuiveren. Het beleg van Seo d' Urge) schijnt ten einde te loopen, daar, volgens een telegram -uit Bourg Madame, de belegerden den moed beginnen te laten zakken. Een 40tal Carlistische artilleristen was uit de citadel gedeserteerd en had zich overgegeven. Zij schatten het verlies door het garnizoen geleden op een tiende. Aan de Kölnische Zeitung is uit 's Gravenhage ge schreven, dat bisschop Martijn van Paderborn met mede weten der Nederlandsche regeering te Scheveningen vertoeft. Zij had hem laten weten, dat zij tegen zijn verblijt geen bezwaar had, indien hij slechts de baden wilde gebruiken, maar dat zij zich verplicht zou achten hem over de grenzen te doen zetten, indien zij mocht vernemendat hij uit zijn tegenwoordige verblijfplaats zijn voormalig bisdom bestuurde. Werd onlangs de opmerking gemaakt, dat de onder zoekingen om een vliegmachine te vervaardigen op een goeden weg waren, thans wordt uit de Vereenigde staten van Noord-Amerika gemelddat aldaar pogingen worden aangewend ter vervaardiging van een luchtschip, dat gestuurd kan worden en waarmede het verkeer, de tocht van Amerika naar Europa, in twee dagen zou kunnen plaats hebben. De uitvinder van het nieuwe ballonschip, Wilhelm Schröder, is een Oost-Fries, uit Arnich afkomstigdie reeds jaren in Baltimore geves. tigd, met de vervaardiging van het model voor zijn luchtschip bezig is. In Mei of Juni jl. was het naar zijne meening zoover gereed, dat bij eene uitvoering op groote schaal het succes boven allen twijfel verheven was. Hij vroeg nu octrooi en maakte zijn plan bekend aan den post meester-generaal der Yereenigde statende heer Irwell. Deze bracht hulde aan het denkbeeld van den uitvinder, terwijl ook de Duitsche gezant, baron Schlözer, veel belangstelling toonde. Daarmede was echter de uit vinder niet geholpen en misschien zou het hem nooit gelukt zijn van de theoretische uitvinding tot een practische proefneming te geraken, indien hij niet toe vallig kennis had gemaakt met een vermogend man, die zich van de mogelijkheid om de uitvinding in toe passing te brengen overtuigde. De heer Georg Gail, lid van de groote firma Gail en Artabakshandelaren te Baltimore, gaf het noodige geld, en in het midden van Juli jl. werd het contract gesloten om het luchtschip op de vereischte grootte te doen vervaardigen. Het moet den vorm hebben van een reddingboot, 60 voet lang, 10 voet hoog en 10 voet breed zijn; het geraamte wordt vervaardigd uit stalen beugels en ijzerdraad en met waterdicht doek overtrokken. De gondel wordt gedragen door een eveneens uit waterdicht doek vervaardigden eivormigen ballon, die 70,000 kubiek voet gas bevatten zal. In den gondel bevindt zich een stoommachine van 12 paardenkrachten, waardoor raderen in beweging worden gebracht die zich zoowel voor als achter en aan de beide zijden van het schip bevinden. De raderen voor en achter zijn als stoombootsehroeven met twee vleugels vervaardigd; de raderen aan de zijden hebben overeen komst met schepraderen. Daarenboven heeft de gondel voor en achter -een roerdie beide en gelijktijdig en op dezelfde wijze werken. Dat men door gedeeltelijk gelijktijdige en verschil lende, in gelijke richting én tegenovergestelde werking van de raderen den gondel in de verlangde richting kan doen voortgaan of stil staan, indien de raderen in de lucht op dezelfde wijze werken als een zich op het water bevindend schip, is ongetwgteld, doch de vraag is öf zij zoo werken. Behalve de stoommachine zal zich in den gondel ook een toestel tot het vervaardigen van gas bevinden, om door aanvulling de draagkracht van den ballon steeds op voldoende hoogte te houden benevens eenige kleine ballons voor het geval de groote lek mocht worden. Als de verwachtingen van den uitvinder verwezenlijkt worden dan zal men wonderen zien op het gebied van ver keer, want hij stelt zich voor den tocht van Baltimore naar New York in 1* uur af te leggenterwijl hij in 50 uren van New York naar Londen wil varende rondreis van New York over Londen, Hamburg, Parijs, Lissabon en te rug naar Washingthon, met afgifte van de postpak ketten op die plaatsen, wil hij in zes dagen volbrengen. Zijn luchtschip moet zoo worden samengesteld dat het bij een eigen gewicht van 28 centenaars de postpak ketten en 14 personen kan meênemen. Wat er van komen zal is natuurlijk een raadsel, maar een feit is, dat met de vervaardiging der afzonderlijke deelen van het toestel een aanvang was gemaakten dat die den 5™ Augustus gereed moesten zijn. Neemt men nu aan, dat hierin eene vertraging van drie a vier dagen heeft plaats gehad en dat twee tot drie weken worden ver- eischt om alles in elkander te zetten en gereed te makeD, dan kunnen toch in het begin of in den loop van September de proeftochten een aanvang nemen. Dat vooral de Amerikanen daarnaar zeer nieuwsgierig zijn spreekt wel van zelf. 't Is een echt Amerikaansch planj Het schip Laurens Koster, gezagvoerder de Joode, heelt den 19en dezer op de Ridge, bij Deal, drie uren aan den grond gezeten en is met behulp van eene sleepboot en visschersvaartuigen weder vlot gekomen. Gisteren is het schip door eene Engelsche sleepboot te Vlissingen binnengebrachtwaar het zal moeten lossen om nagezien te worden. Heden morgen is aangekomen in de buitenhaven teVlissingen de Engelsche stoomboot Elllen Constance, gezagvoerder Grant, van Cardiff met steenkolen. Srsanmarhtcn enz. Rotterdam 23 Augustus. Tarwe was ruim aange voerd, oude 20 en nieuwe 50 cent lager; rogge onver anderd puike wintergerst met ruimen aanvoer hetzelfde, mindere 20 cent lager, zomergerst met geringen aanvoer prijshoudend; kanariezaad f5 hooger; overigens met kleinen aanvoer onveranderd. Amsterdam, 23 Augustus. Raapolie op zes weken ƒ37£. Lijnolie ƒ29. Amsterdam, 23 Augustus. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen. dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inser. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. België. Frankrijk. Rusland. 2# pet. 62# 3 75# 4 n 99J 4# 106# 88 3 f 3 90* 2# pet. 3 5 5 5 81# 5 93# 5 101# 5 100# 5 100# 5 367 5 370 4* pet. 4 4 4

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3