m m waam. Daarbij bleek dat o. a. de hoofdonderwijzer van Koewacht in den winter met éen kweekeling voor 240 leerlingen staat, terwijl die van Zuiddorpe dan 120 leerlingen voor zijne rekening alleen heeft. De vergadering was van gevoelendat van zulk een toestand niet dan zeer geringe vruchten te wachten zijn; dat een onderwijzer niet meer leerlingen mag hebben dan hij behoorlijk onderwijzen kan en dat het veel beter is, in dergelijke gevallen te splitsen, en in afdeelingen afzonderlijk te onderwijzen, dan een over groot aantal tegelijk in de school te hebben; iets, dat bij eene andere indeeling der schooluren hier en daar zeer goed kan, als men namelijk de school niet als bewaarplaats, maar als leerplaats beschouwt; al ware het met opoffering van de gewone avond school, die het schoolverzuim op de dagschool zoo zeer in de hand werkt, behalve andere nadeelen, welke zij veroorzaakt. Omtrent het kweekelingstelsel was de vergadering van oordeel, dat eene practische opleiding onmisbaar is voor den aankomenden onderwijzer en dat van kweekelingen op zestienjarigen leeftijd in den regel reeds hulp te verwachten isdie niet te versmaden valt. Ook werd in het licht gesteld, dat de provinciale toelage tot wering van schoolverzuim een belangrijken invloed uitoefent op het getrouwe schoolbezoek en dit nog meer het geval zal zijn, wanneer de gemeente besturen daaraan iets willen toevoegen. (Omtrent het gemeentebestuur van Neuzen wordt dankbare melding gemaakt, dat het daartoe f 100 heeft willen toestaan; dit voorbeeld verdient navolging). Men achtte het oogenblik niet gekomen, om van de zijde der onderwijzers aan te dringen op eene herzie ning der wet van 1857; maar was van oordeel dat een verzoek aan de hooge regeeringom ook de onder wijzers-weduwen in het pensioenfonds op te nemen, niet ongepast was. De heer C. van Dijk, hoofdonderwijzer te Neuzen, werd bij acclamatie herkozen tot vice-voorzitter der vereeniging. Kerknieuws. De heer C. L. Laan, predikant te Leerbroek en Middelkoop, heeft voor het beroep naar Oostkapelle bedankt. Marine en leger. De adelborst le klasse H. J. E. van Gogh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en van daar den llen dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Door de heeren v. E. te Kuilenburg is een proef ge nomen om aardappelendie reeds door de ziekte waren aangetastte koken enmet zout vermengdevenals gewone aardappelen te kuilenom in den aanstaanden winter tot veevoeder te dienen. Ongeveer 150 hectoliter zijn op die wijze bereid. Mocht deze proefneming met een gunstigen uitslag worden bekroond, dan zal zulks blijken van zeer groot belang voor de landbouwers te zijn en in zekere mate vergoeding schenken voor het groote nadeeldoor de aardappelziekte veroorzaakt. Gemengde berichten. Het gisteren avond in het Schuttershof alhier door het Harmoniegezelschap Accelerando gegeven zevende volksconcert werd door 450 bezoekers bijgewoond. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. tusschen 12 en 1 uur is, tengevolge van een dwaze liefde, een jongeling in de kaai alhier gesprongen, doch spoedig door twee personen uit het water gehaald en vervolgens onder geleide der politie naar huis gebracht. Gisteren morgen omstreeks half elf uur ontstond in de St Janstraat alhier brand in een schoorsteen van de woning bewoond door J. de Bruindie aanvankelijk een ernstig aanzien kreeg, daar het vuur zich reeds aan een belendend vertrek mededeelde. Door spoedige hulp van den rijksveldwachter Pauwer echter werd de brand gebluscht zonder medewerking van de brandweer. Een gewezen molenaar uit Olst, thans te Brummen woonachtig, zal eerstdaags terecht staan wegens het verkoopen van lijnmeel, met gemalen krijt vermengd. Het jongste Politieblad bevat de volgende bekend making In April is aan zekeren L. Rubens machtiging ver leend om werkzaam te zijn ter verkrijging van inteeke- ningen op een werkje, uitgegeven bij den boekhandelaar de Zeeuw te Middelburg, met het doel, de opbrengst daarvan te doen strekken tot leniging der buitengewone armoededie toen te Westkapelle werd geleden. Nu die buitengewone toestand gelukkig voorbij, maar de verblijfplaats van Rubens hier onbekend isworden de burgemeesters en ambtenaren van politie, aan wie genoemde persoon vergunning mocht vragen, om met een inteekenlijst rond te gaanverzocht hem te kennen te geven, dat daarvoor geene termen meer bestaan. De door Multapatior opgerichte vrouwen-afdeeling van zijn bond tot bestrijding van het misbruik van van sterken drank, heeft voornamelijk ten doel de regelen der gezondheidsleer meer in 't algemeen en in alle standen door de vrouw te doen waardeeren en in het gezin in toepassing te brengen, huiselijke opvoe ding te bevorderen enz. De Christelijke jongelingsvereeniging te Rotterdam heeft aan de met het stoomschip Groningen naar Indië vertrekkende militairen een aantal bijbels en andere stichtelijke boeken medegegeven. Te Sneek werd dezer dagen op den laatsten dag der kermis eene ringrijderij gehouden, 54 medewerkende paren namen aan den strijd deel. De prijs en de preihie bedroegen te zamen 12 nieuwe gouden tiengulden stukken. Eene vergadering van timmerlieden te Amsterdam werd den 20en dezer ook door een twintigtal patroons bijgewoond, die echter eenstemmig verklaarden van geen gelijk verhoogd loon voor alle werklieden te willen weten. De gezellen hebben daarop besloten vol te houden en te trachten door samenwerking de gevor derde verhooging te verkrijgen. Den 20™ dezer is een koe te Berkum (Overijsel), welke was gebeten door een vermoedelijk dollen hond op 12 Juli 11., lijdende bevonden aan hondsdolheiden op advies van den plaatsvervangenden districts-veearts te Zwolle afgemaakt en verbrand. Dit is nu reeds de derde koe, die in de gemeente Zwol lerkerspel in den loop van dezen zomer aan honds dolheid lijdende is bevonden. De heer Otto Ant. Spitzenpastoor-directeur te Zwolle, maakt in de N. IJselbode bekend, dat de pro cessie van Zwolle naar Kevelaar en Mariënboom dit jaar wegens de tijdsomstandigheden niet zal worden gehouden. Met de te Texel gestationneerde reddingsbooten, van de Zuid - en Noord-Hollandsche Reddingmaatschappij hebben de jaarlijksche proeftochten met gunstig gevolg plaats gehad. Ook de vuurpijltoestel, achter de Koog beproefd, voldeed goed. Twee dagen lang heeft men onder de gemeente Assen op een dollen hond jacht gemaakt, zonder dien te kunnen dooden. Bij eene parforce jacht op vossen in Drenthe heeft men vier stuks van dit schadelijk gedierte gedood. Tengevolge van het laten stroomen uit deHooge- veensche vaart, ter verfrissching van de stadsgrachten te Meppelzijn een groot aantal visschenhoofdzakelijk bleisnoek en voornsbedwelmd bovengekomenalle naar versche lucht hijgende en bij netten en manden vol gevangen en in consumtie gebracht. De katholieke Catharinaikerk te Utrecht is ver rijkt met eene prachtige schildering in een der hoofd vensters van het presbyterium, vervaardigd door den heer A. Geuer te Utrecht. De hoofdgroep stelt voor de kruisiging; daar beneden jn het midden een beeld der heilige Catharina; rechts, daarvan Johannes de Dooper; links de heilige Andrejas, In de onderste rui ten het wapen van den aartsbisschopmgr. Schaepman, en aan weerszijden twee engelen. Met ongewonen luister is te Nieuwediep het feest gevierd dat de 82jarige Arie Kooi vóór 50 jaren met zijne groentekar de bewoners van den Helder en Huis duinen het eerst van groenten voorzag. De naar hem genoemde Kooistraat en de aangrenzende straten waren met groen en vlaggen versierd en des avonds geïllu mineerd; er werd vuurwerk afgestoken en het muziek korps van het instituut voor de marine gaf eene uit voering. Den feestvierende werden bij deze gelegenheid verschillende geschenken aangeboden. Op het paleis van volksvlijt te Amsterdam is een klok met slagwerk geplaatst, die aanstaanden Woens dagavond voor het èerst zal slaan. In de vergadering van typografen te Amsterdam werd gisteren met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De vergadering neemt aan in vereeniging met de Nederl. typografenbond de vereenigingen „Voorzorg en Genoegen" en de „Nederl. drukpers" uit te noo- digenmiddelen te beramen om den loonstandaard der gezamenlijke leden door gepaste en eerlijke middelen in overeenstemming te brengen, met de steeds klimmende behoeften. Bij de dezer dagen te Gouda gehouden kermis hebben de 4 draaimolens te zamen f 450 staan - of marktgeld opgebrachtterwijl in vroeger jaren dit varieerde tusschen 40 a 60. Deze belangrijke ver meerdering van opbrengst is het gevolg van een genomen besluit, om namelijk de talrijke eigenaars van draaimolenswelke zich alhier aanbodenniet meer te laten lotenzooals vroegermaar hen te laten inschrijven, welk bedrag zij aan marktgeld wilden verstaan. De hoogste inschrijving bedroeg ditmaal f 160- Volgens de Temps heeft de Fransche gezant te St. Petersburg, generaal Leflö, van den Russischen minis ter van buitenlandsche zaken, Donderdag jl. mededee- ling ontvangen van de afzending eener Russische nota aan de Europeesche mogendheden met betrekking tot de gebeurtenissen in de Herzegowina. De Liberté meldt, dat de onderkoning van Egypte 25,000 man aan den sultan van Turkije heeft aange boden om mede te werken tot onderdrukking van den opstand in de Herzegowina. De aartsbisschop van Toulouse heeft een circulaire gericht aan de aartsbisschoppen en bisschoppen van het zuidelijk gedeelte van Frankrijk, waarin hij hen uitnoodigt hem behulpzaam te zijn bij de stichting van een katholieke universiteit in Toulouse. De Londensche politiedie thans ongeveer 10,000 man sterk isheeft volgens het jaarverslag over 1874 in dat jaar 67,703 personen gearresteerd, ongeveer 6154 minder dan in het vorige jaar. Van de gearresteerden kwamen 26,155 in de rubriek „beschonkenen en ver stoorders der openbare orde". In hetzelfde jaar werden in die stad 7764 nieuwe huizen gebouwd, 145 nieuwe straten en 2 nieuwe met boomen beplante pleinen aan gelegd. De nieuwe straten zijn 22 Engelsche mijlen en 862 yards langterwijl bij het einde van het jaar 3542 huizen in aanbouw waren. De lengte der in de laatste 25 jaren aangelegde nieuwe straten bedraagt 1181 mijlen en 54 yards. Prins Karei van Beieren, oom van koning Lode- wijk, die voor eenige dagen tengevolge van een val van het paard gestorven is heeft bij testament bepaald dat het hof bij zijn overlijden geen rouw mocht dragen en geen enkele publieke feestelijkheid mocht uitgesteld worden. De koning heeft aan dit verlangen van zijn oom gevolg gegeven, zoodat de revue, die de koning gisteren te München wilde houdenis doorgegaan en in alle schouwburgen der hoofdsteden gespeeld is. Volgens een telegrafisch bericht in de Daily News zijn 80 negers in Georgië (Vereenigde staten van N. Amerika) gevangen genomen als leden eener samen zwering die zich niet minder ten doel stelde dan het vermoorden van alle blanken. De opgewondenheid in de zuidelijke staten was zeer groot. De gouverneur van Georgië heeft de blanke militie onder de wapenen ge roepen. Uit Rome wordt gemeld, dat de paus voornemens is een monument te doen oprichten op het plein San Pietro in Montorioter herinnering aan het jongste vaticaansche concilie. Het geheele gedenkteekendat uit marmer en brons zal bestaanmoet reeds gereed wezen. De kardinaal Antonelli zou belast wezen met het aanknoopen der onderhandelingen met de Italiaan- sehe regeeringtot het verkrijgen der vereischte mach tiging. Mocht dit bericht juist wezendan zou het een gewichtig teeken van toenadering wezen tusschen de beide elkander zoo langen tijd vijandige machten. Den 12en, 13en en 14™ September zullen te Florence de feesten tot herinnering aan Michel Angelo Buona- rotti plaats hebben. Den eersten dag wordt een op tocht gehouden naar het graf van den grooten kunstenaar en een monument op een naar hem genoemd plein onthuld; den volgenden dag wordt de buitengewone tentoonstelling zijner werken geopend, en den derden dag hebben buitengewone zittingen der kunst-academiën te Florence plaats. In alle landen der wereld is men gewend aan zon derlingheden van Engelschen], vooral ten aanzien hunner kleeding. Ook te Parijs weet men daarvan mede te sprekenmaar wat een Engelsch reiziger zich voor eenige dagen veroorloofdewas toch zoo erg dat de al tijd zoo beleefde Parijsche politie er zich mede heeft moeten bemoeien. Het was 's avonds omstreeks elf uren; de koetsier van een der open huurrijtuigen op den Boulevard des Capucines zat te dommelen op den bok, toen hij het portier van zijn rijtuig hoorde opengaan en eene stem, met een sterken Engelschen tongval hem hoorde toeroe pen „Naar den oever van de Seine". Werktuiglijk gehoorzaamde de koetsier en legde de zweep over zijne paarden. Het duurde eenigen tijd eer hij er aan dacht om eens om te zien naar den persoon van zijn klant. Wie beschrijft echter zgn verbazing toen hij, deftig op de achterbank gezeten, een rood- harigen Engelschman aanschouwde in volledig Adams kostuum? De man had letterlijk niets aan het lijf dan een zwembroekje, waarmede hij zich waarschijnlijk te water wilde begeven om zich door een bad te ver- frisschen. Over zulk eene schending van het decorum veront waardigd, begon de koetsier zgn klant uit te schelden voor al wat leelijk was. Midden in den twist kwam echter de politie tusschenbeide die den Engelschman, wegens schending der openbare zedelijkheid, gedurende den nacht in verzekerde bewaring bracht. Gemeentebestuur van Middelburg. Blijkens bekendmaking van den burgemeester en wethouders zal den 2cn September a. van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren alhier veemarkt worden gehouden. De eerstvolgende veemarkt is bepaald op Donderdag 7 October a.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2