BIJVOEGSEL MlDDELBlIRGSCliECOURANT BUITENLAND. Tentoonstelling te Philadelphia. YAM HE van Maandag 23 Augustus 1875. N° 199. Gemeenteraad van Wllssingen. Zitting van Vrijdag 20 Augustus. Voorzitter de lieer Winkelman. Afwezig de heeren van der Hijdende Groof en de Kruijff. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd deelt de voorzitter mededat van de drie in de vorige maand gekozen raadsleden bericht is inge komen dat zij die betrekking aannemen, doch slechts twee ledende heeren Sohraver en Kleijnhenshunne geloofsbrieven hebben ingezonden, terwijl de heer C. Mortier dit nog niet heeft gedaan. Hij stelt alsnu het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven aan de orde, waarmede als commissie belast worden de heeren van Uije Pieterse, Laernoes en J. J. P. Hector. Nadat de commissie ter vergadering was teruggekeerd bracht zij bij monde van den heer van Uije Pieterse rapport uit en adviseerde tot toelating van de heeren Schraver en Kleijnhens, waartoe (bij afwezigheid dei- belanghebbenden) achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemming besloten werd. Op voorstel des voorzitters worden burgemeester en wethouders gemachtigd uit den post voor onvoorziene uitgaven van het loopende jaar eene som van 300 voor kosten der expertise van de gashouderkuip te betalen. Van den lieer C. Mortier is een verzoek ingekomen om eervol ontslag uit zijne betrekking van waagmees- ter en opzichter van het entrepot, op grond zijner be noeming tot lid van den raad, welke benoeming hij wenscht aan te nemen. Uit verzoek wordt toegestaan. Ter vervulling der hierdoor ontstane vacature wordt met 1 stemmen benoemd de heer P. I. Mortier. Op den heer J. P. Swenne, die mede had gesolliciteerd, werden 3 stemmen uitgebracht. Op het dubbeltal ter benoeming door den commissaris des konings in Zeeland van een lid in het college van zetters worden geplaatst de heeren Schoouis met 10 cn Kalbfleisch met 8 stemmen. Op den heer Hardei waren 2 stemmen uitgebracht. Eene dankbetuiging van mejuffrouw A. van der Plank voor de haar toegekende belooning als waarne mende hulponderwijz. res wordt voor kennisgeving- aangenomen. Hetzelfde is hc-t geval met eene missive van gedepu teerde staten van Zeeland houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verpachting van viscliwater aan Vader. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen eene dankbetuiging van den heer P. J. Terwoert voor zijne bevordering tot hulponderwijzer 1' klasse. De voorzitter deelt mede dat een verzoek is ingeko men van den heer Wolters, om, ter vervanging van de groote pomp voor het in aanbouw zijnde huis op den hoek vau de Walstraatvoor rekening der ge meente een kleine pomp aan te schaffendio hij dan voor zijne kosten zou doen plaatsen. Op de vraag des voorzitters, of de rand bereid is dit verzoek toe te staanverklaart de heer Pot dat hij daartoe geneigd is, te meer daar de kosten voor de gemeente niet groot kunnen zijn. De heer Schraver verklaarde zich daartegen op grond dat het hier niet geldt een gemeentebelangmaar uit sluitend het belang van den heer Wolters. Werd dit verzoek toegestaandan zouden zeker andere ingezetenen ook met gelijksoortige verzoeken komen. De heer J. J. P. Hector zou hot jammer vinden in dien die groote pomp voor een mooi gebouw moest blijven staan. Daarom zou hij, bij afwijzende besctiikking op het verzoek, der heer Wolters vergunning willen verleenen om de groote pomp weg te nemen en voor eigen rekening een kleine pomp te koopen en te plaatsen. Hiermede vereenigt zich ook de heer Verkuijl Quak- kelaar, m'ts bedongen worde, dat de pomp het eigen dom der gemeente blijve. De heer Laernoes wil het verzoek van den heer Wolters toestaan, te meer daar hij vernomen heeft dat aan de bestaande groote pomp, als zij behouden blijft, vele kosten zullen moeten besteed worden. Alsnu komt in stemming het verzoek zooals het daar ligt, hetwelk met 7 tegen 3 stemmen verworpen wordt. Vóór stemden de heeren J. G. Hector, Pot en Laernoes. Het bovengenoemde voorstel van den heer J. J. P. Hector wordt daarentegen met 8 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Laernoes en Cal- lenfels. Op verzoek van den inspecteur van het loodswezen wordt vergunning verleend tot het tijdelijk bergen van tonstceuen op een gedeelte der loskade bij het tele graafkantoor, zonder daarvoor vergoeding te vragen. De heer Schraver, die wèl vergoeding wilde, stemde tegen. De voorzitter deelt mededat van den minister van financiën een besluit is ontvangen, waarbij wordt toe- ge itaan de gevraagde agreatie van rijks- kommiezen tot stedelijke kommiezen. Naar aanleiding hiervan wordt alsnu besloten, tien zoodanige kommiezen aan te stel len ad f 20 per .hoofd en per Jaar, met vrijstelling van do kosten op die aanstelling vallende. De beer Pot vond het bedrag van 20 wel wat wei nig, doch nam er genoegen mede na de mtdedceling van den voorzitterdat het berust op het advies van den controleur en dat de bedoelde kommiezen niet meer dienst dan anders behoeven te doen, daar zij de betrekking voor rijk en gejneente gelijktijdig zullen waarnemen. De voorzitter doet vervolgens voorlezing van een brief van den directeur der registratie cn domeinen in Zeelandmet betrekking tot. eene met de gemeente Vlissingen te sluiten overeenkomst omtrent wegen enz. op een deel der vestinggronden aldaar. Daar geblek n is dat de Staat en de gemeente het niet zoo spoedig als de minister van financiën hoopte eens zullen zijn omtrent de bestemming van alle ves tinggronden ten westen van het kanaal door Walcheren, is genoemde minister met den ingenieur Simon van gevoelen, dat de veiling van het blok vestinggrond bij het verbindingskanaal (kavels 1 tot 21) niet langer moet worden uitgesteld. De veiling van het geheele blok zal echter toch niet kunnen plaats hebben voor dat de gemeente zich bepaald bereid heeft verklaard tot overname der beide ontworpen wegendie met den weg langs het verbindingskanaal het blok insluiten. Namens den minister worden burgemeester en wet houders alsnu uitgenoodigd om een desbetreffend voor stel bij den gemeenteraad in te dienen, onafhankelijk van de vraag op welke voorwaarden anderen aan te leggen wegen door de gemeente zullen worden aan genomen. Wat de voorwaarden van veiling van bedoeld blok aangaatis de minister bereid de kavels volgens de indeeling van den ingenieur Simon afzonderlijk en ook in massa's van hoogstens drie kavels in veiling te brengen, met verplichting voor den kooper om binnen vier jaren op eiken kavel of Op elke massa een huis geplaatst cn onder den kap gebracht te hebbenen voor zooveel de aan den weg langs het verbindings kanaal grenzende kavels betreftdaarbij nog te bedin gen a dat aan 'de naar dien weg gekeerde gevels der op die kavels op te richten gebouwen eene doorgaande hoogte van minstens 8 meters boven den bovenkant van den weg moet gegeven worden; b dat het front van elk op te richten gebouw, hetzij het uit éen huis of uit twee of meer aan elkander gebouwde huizen bestaatde geheele breedte moet beslaan van den ka vel of van de kavels waarop het gebouwd wordt; eu c dat de koopers eveneens binnen vier jaar, elk voor het door hem gekochte perceel een twee meters breed verheven voetpad van klinkerbestrating met hardsteencn band moeten aanleggen. De minister heeft er echter bepaald bezwaar tegen om den koopers eenige verplichting op te leggen om trent het uiterlijk aanzien der gebouwen, en evenmin kan hij toestemming geven tot beperkende bepalingen omtrent de bestemming der gebouwen. De directeur der registratie en domeinen verzoekt voorts opgave van de hoogte, naar het oordeel van het gemeentebestuur te geven aan het voetpad dat langs de te veilen perceelen zal worden aangelegd, alsmede mededecling der namen aan de over te nemen wegen door den raad gegeven, daar het wenschelijk is om bij de veiling de namen der wegen op te geven. Daar burgemeester en wethouders niet in de gele genheid zijn om nu reeds een bepaald voorstel aan den raad te doenwordt besloten het stuk in hunne handen te stellen en inmiddels voor de leden ter inzage te leggenom zoo mogelijk in de volgende week behan deld te worden. Van de plaatselijke schoolcommissie is een voorstel ingekomen tot wijziging van het lager in verband met het middelbaar onderwijs. Dit stuk wordt niet voor gelezen maar voor de leden ter inzage gelegd.J De heer Schraver vraagt, of bij de dezer dagen ge houden inspectie der brandbluschmiddelen gebleken is dat deze in goeden staat verkeeren De voorzitter antwoordt, dat hij persoonlijk bij die- inspectie niet tegenwoordig heeft kunnen zijndcch hij van den wethouder van Uije Pieterse vernomen heeft, dat de brandbluschmiddelen in slechten toestand zijn. Hieromtrent wordt een nader rapport van den ópper- brandmeester tegemoet gezien. Nadat de heer Schraver voor de ontvangen inlichting had bedanktstelde hij nog voor en werd met 7 tegeu 3 stemmen besloten om, met gedeeltelijke intrekking van het den 31en Juli jl. genomen besluitte bepalen dat bet besluit tot het verstrekken van schoolboeken van gemeentewege niet eerst zal ingaan met 1 Ja nuari 1876maar reeds met den 16t'n der loopende maand. De heeren Verkuijl Quakkelaar, van Uije Pie terse en Kleijnhens stemden tegen. De heer Verkuyl Quakkelaar stelt ten slotte voor, dat de raad zich tot gedeputeerde staten van Zeeland wende met betrekking tot de aanlegplaats der provin ciale stoombooteu. Hij betoogt in het breede het be lang dat de provincie heeft bij het aanleggen der booten in de Commercie havenvooreerst, wat de besparing der uitgaven voor kolen betreft, waarvoor hij 1000 'sjaars stelt, en voorts de besparing op de bezorging van pakjes enz.door hem op 500 geraamd. Wordt nu in de Commercie-haven door de provincie eene aan legplaats gemaakt, door hem op plus minus f 11,000 begrooten onderhoudendan worden daardoor de ingezetenen en reizigers zeer gebaat zonder dat de pro vincie kosten heeft, daar zij die aan kolen enz. uitwint. Voor eene aanlegplaats aan het kettinghoofd zou, volgeas spieker, ongeveer 5000 noodig zijn. De heer Pot ondersteunde dit voorstel en de heer Kleijnhens was er ook voor, mits de gemeente niet in de kosten betalen moet. De heer van Uije Pieterse meende dat men zich bij het verzoek aan gedeputeerde staten weder plaatsmi moet op het vroegere standpunt, nl. dat voor rekening der provincie verschillende kostbare steiger» zije. ge maakt die weinig gefnuikt worden, zoodat Vlissii.gen ook aanspraak mag doen gelden op een aanlegplaa's waarvan jaarlijks door niet minder dan 60,000 puj a- giers gebruik wordt gemaakt. Het voorstel van den heer Vei kuyl Quakkelaar wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen, en de zitting vervolgens gesloten. De voorbereidende maatregelen voor de in het vol gende jaar te Philadelphia te houden internationale tentoonstelling worden op reusachtige schaal getroffen, ea men kan er verzekerd van wezendat wat de Ver- eenigde staten bezienswaards of belangrijks opleveren en wat eenigszins voor verzending geschikt is naar Philadelphia zal worden getransporteerd. De nationale geest heeft zich de zaak met echt Amerikaansche ener gie aangetrokken en het is nu maar te hopendat het buitenland daarmede flink zal concurreeren opdat het Yankee element niet al te sterk de bovenhand verkrijge. Niet ver van de pbats waar in 1621 onze voorouders in de Nieuwe wereld aan de Delaware uit een handels oogpunt zich hebben nedergezet en ter hunner bevei liging het fort Nassau gebouwd, en waar kort daarna in 1682 door den Brit William Penn de grondslag van Philadelphia is gelegd, heerscht nu een buitengewone drukte. Daar verrijzen thans de tentoonstellingsgebou wen waarin 't Amerikaansche volkin 1876zijn eeuw feest vieren zal door een wapenschouwing over hetgeen zijn kracht uitmaakt en zijn sterkte: wetenschap, nijverheid, kunst. De tentoonstellingsgebouwen worden opgericht aan de noordwestelijke zijde der stad, op de 120 voet hooge oevers der Schuylkill rivier, tusschen schoone boom groepen van het uitgestrekt Fairmont-park. Een spooiweg en de 100 voet breede Girard avenue, die over een opzettelijk tot toegang naar de teutoons'elling gelegde fraaie ijzeren brug over laatstgenoemde rivier verlengd is, verbinden de tentoonstellingsgebouwen met het midden der stad. Het hoofdgebouw der tentoonstelling is lang 1880 voet, wijd 464 voet, hoog in het midden 70 voet en aan de zijden 48 voet. Het daarnaast staand werktuigenge bouw is 1430 voet lang en 410 voet breed. De ge bouwen hebben steenen fundamenten waarop ter vorming der wanden en tot dracht der metalen kap 672 ijzeren kolommen staan. De wanden bestaan tot 7 voet boven den grond uit metselwerk en daarboven uit glas. De vloeren zijn van hout. Het hoofdgebouw heeft een rijk versierden zijvleugel, meer bijzonder voor de expositie van kunstvoorwerp >n bestemd. Deze vleugel, die een blijvend karakter heeft, en daarom hoofdzakelijk in granietstcen opgetrokken is, heeft een koepelvormig dak waarop het beeld van Colombus prijkt. Aan de thans in constructie zijnde gebouwenhebbende tc zamen 2.100.00 vierkante voeten oppervlak, zal, wegens de vele aanvragen om ruimtenoodzakelijk nog uitbreiding moeten gegeven worden. Voor het transport zoowel van goederen als personen zijn buitengewoon groote ma' gelen genomen. De uit Europa komende goederm orden in de verschil-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5