BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Prjjzen van Effecten. f f f f f f f die door de South-Eastern railway company is toege zegd. Onder die inschrijving is begrepen een som van 483 pond sterling als opbrengst van den verkoop van kunstproducten door de Engelsehe kunstenaars gesohon ken, benevens 35 pond sterling die de vereeniging van tappers te Londen heeft gegeven. De academie van wetenschappen te Parijs heeft den tweejaarlijkschen prijs van 10,000 franken toegekend aan den heer Paul Bert, hoogleeraar aan het college de France en lid der nationale vergadering. De heer de Maragnes heeft aan het Fransche instituut een som van 10,000 franken gelegateerd om daarvan om de vijf jaren een prijs toe te kennen aan het werk waardoor het meest zal zijn bijgedragen tot bevordering van den landbouw in Frankrijk en een andere voor het beste werk over den staat van het pauperisme in Frankrijk en de middelen om het te be strijden. De luchtreiziger Poitevin is Woensdag avond te 7 uren te Keulen in zijn ballon Nadar opgestegen, en na een prachtigen tocht te 7.55 te Meinerzhage neer gedaald, na een hoogte van 4100 meters te hebben bereikt. De heer Poitevin is voornemens om morgen met 5 aan elkander gekoppelde ballons op te stijgen. De bewering dat in Duitschland, niettegenstaande het uitdrukkelijke verbod, nog altijd jezuïeten verblijf houden werd dezer dagen bevestigd toen te Aken de voormalige superio van de jezuïeten te Munster over leed. Deze pater had zich na de ontbinding der orde naar Amerika begevenalthans zooals men verzekerde, en korten tijd daarna teruggekeerd zijnde hield hij zich aan de oevers van den Rijn op. Bij Otto Jonke te Berlijn heeft een nieuwe uit gaaf van H. Beecher Stowe's Negerhut het licht gezien in éen deel inet geïllustreerden omslag. Thnrmometcrstand. 20 Aug.'s av. 11 u. 57 gr. :smorg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 68 gr. 21 Terwijl de opstand der Turksche onderdanen zich meer en meer uitbreidt bevatten de bladen gunstige berichten omtrent de vredelievende bedoelingen der Europeesche mogendheden, waarin men vrij algemeen vertrouwen schijnt te stellen. Naar men uit goede bron verze kert is nl. Rusland voornemens om in overeenstemming met Oostenrijk en Pruisen een beroep te doen op alle mogendheden die het tractaat van 1856 hebben onder teekend, in het belang van het behoud van den Euro- peeschen vrede. Door een dergelijke handeling zou de quaestie in de Herzegowina ophouden een speciaal binnenlandsehe aangelegenheid van Turkije te wezen, maar zou zij een Europeesche zaak worden. Daardoor zou de positie zuiverder worden, de beslissing spoediger tot stand kunnen komen en de Europeesche vrede minder gevaar loopen. Een atzonderlijke diplomatieke interventie van de drie groote mogendheden Rusland, Oostenrijk, en Duitschland zou in strijd wezen met den geest van genoemd tractaat en wellicht vooral Engeland aanlei ding kunnen geven tot oppositie. Een gezamelijke diplometieke handeling daartegen zal tot eene over eenkomst kunnen leiden om óf Turkije te noodzaken tot hervormingen overeenkomstig de wenschen van de insurgenten óf tot eene onderwerping van dezen door macht van wapenen, zonder dat deze reden tot klachten kan geven. Men verwacht daarom van het initiatief van Rusland goede gevolgen zoowel voor Turkije zelf als voor zijn Christelijke onderdanen en voor geheel Europa. Het is te hopen, dat dit bericht zal blijken juist te wezen, want dat een afzonderlijke tusschenkomst van de drie groote mogendheden spoedig kwaad bloed zou zetten blijkt uit een bericht uit Constantinopelvolgens hetwelk de Engelsehe ambassadeur aldaar een audiëntie bij den sultan heeft gehad om zijn aandacht te vesti gen op het gewicht eener démarche van de drie groote noordelijke mogendheden. Deze démarche moet echter nergens anders in hebben bestaan dan dat die mogend heden aan de Porte hun goede diensten hebben aan geboden zonder evenwel eenige vertoogen tot haar te richten. Nader wordt nog gemeld, dat de mogend heden, die het tractaat van 1856 hebben onderteekend, aan de Porte hebben voorgesteld de vijandelijk heden in de Herzegowina te staken teneinde juiste gegevens en inlichtingen in te winnen omtrent de grieven der opstandelingen. De Porte heeft echter hare toe stemming tot een zoodanige internationale enquête in haar eigen aangelegenheden niet willen aannemen en het voorstel geweigerd. Komt het echter tot een Europeesch congres of tot een gemeenschappelijk besluit dan zal Turkije wel moeten toegeven. Intusschen worden de vijandelijkheden voortgezet en wordt de toestand ingewikkelder. Verschillende bij komende omstandigheden werken daortoe mede. De vasalstaten Rumenië, Servië, Bosnië, Montenegro en Herzegowina hebben zich steeds tegen de suzereiniteit van Turkye verzeten hoewel de Tnrksche soldaten moedig genoeg zijn is het leger slecht georganiseerd. Daarenboven is de communicatie moeilijk en kunnen de Turksche autoriteiten in ontwikkeling niet met de Christelijke worden gelijk gesteld. Eindelijk heeft de handelwijze van Oostenrijk in het afgeloopen jaar, om afzonderlijk met Rumenië een handelstractaat te sluiten, zonder goedkeuring der Porte, hoe verdedigbaar ook op zich zelvebij de suzereine staten het gevoel van zelfstandigheid en onalhankelijkheid sterk geprikkeld en de verwachting verlevendigd, dat de Europeesche mogendheden geneigd zouden zijn die onafhankelijk heid te erkennen. Het handelend optreden van die mogendheden blijkt ook dringend noodzakelijk te wezen om een verdere uitbreiding van den opstand te voorkomen. Prins Milan van Servië heeft zich tot hen gewend om hen bekend te maken met de moeilijke positie waarin hij door den opstand in de Herzegowina is gekomen. Hij beklaagt er zich overdat zij hem geheel onbekend laten met hunne voornemens ten aanzien van dien op stand, die zich reeds over geheel Servië uitbreid en die zoo groote afmetingen aanneemt, dat hij er weldra niets meer zal tegen kunnen doen. Hij zal de opstan delingen zegt hij hun gang moeten laten gaan als de groote mogendheden niet met hun veto tusschen- beide komen. Heden zal eene conferentie tus3chen de gezanten der Europeesche mogendheden te Constanti nopel aan de Russische ambassade worden gehouden. Uit Agram wordt trouwens gemeld, dat indien prins Milan geen toestemming geeft tot deelneming aan den opstand hij gevaarloopt te worden afgezet. Van het tooneel van den strijd zijn de berichten, zooals gewoonlijk in dergelijke omstandigheden het geval is, zeer uiteenloopend. Uit Constantinopel wordt gemeld dat de regeering voldoende berichten had ontvangen, daar de opperbevelhebber van het leger in de Herzegowina, Dervisch Pacha, verzekerdedat reeds bij de insurgenten teekenen van uitputting voorkwamen en de agitatie verminderde. Hij hoopte den opstand spoedig meester te zullen zijn. Daarentegen wordt uit Ragusa getelegrapheerddat talrijke vrijkorpsen Serviers Bosnië binnenrukken en dat een opstand in Turkseh Croatië is uitgebroken. In de geheele landstreek van Bilag tot Otoca weigeren de inwoners belasting te betalen. Ook uit Dalmatië trekken steeds hulpbenden naar de Herzegowina, niet tegenstaande het strenge verbod van den gouverneur, dat niemand de grenzen mag overtrekken, doch die grenzen zijn zoo moeilijk te bewaken, dat het niet mogelijk is overtredingen te beletten. Het schijnt dat ook in andere landen óf reeds voor de opstandelingen in Turkije troepen worden aange worven óf wel vrees bestaat, dat zoodanige wervingen zullen plaats hebben. De Italiaansche regeering heeft althans een verbod tegen zoodanige wervingen uit ge- vaardigd, hoewel nog niet is gebl kendat zij reeds hadden plaats gehad. Hoe weinig men staat kan maken op de berichten uit Spanje blijkt thans weder. Immers volgens het geen in de laatste dagen werd gemeld moesten de krach ten der Carlisten in Catalonie geheel zijn uitgeput en zij niet meer in staat wezen tot eenige krachtige han deling na de herhaalde nederlagen door hen geleden. Thans echter blijkt, dat zij tot de omstreken van Belver zijn doorgedrongen ten einde de gemeenschap tusschen Puycerda en Seo d' Urgel af te snijden en te verhin deren, dat de belegenaars aanvoer van levensmiddelen verkrijgen. Den 18den dezer hebben de Carlisten 12 karren met mondbehoeften voor de Alfonnisten bestemd in beslag genomen. Saballs is reeds met zijn troepen voor Seo d' Urgel aangekomenterwijl andere Carlisten aanrukken om de bslegerden, die daarvan zijn onder richt ter hulp te komen. Een officieele depeche uit Madrid meldt weder een door Dorregaray geleden nederlaag, die nadat zijn voorhoede Aragon was binnengerukt, met zijn hoofd troep wilde volgen doch door de brigade van Delatre werd verslagen, zoodat de Carlisten in de bergen moes ten vluchten. Dorregaray was naar Lerida ontsnapt. Jnpam&n iitulto. Domburg, 20 Augustus 1875. Mijnheer de Redacteur. Ten voordeele der noodlijdenden door de overstroo ming in het Zuiden van Frankrijkhebben de Belgische schilders eene verloting van kunstwerken georganiseerd, die plaats zal hebben te Antwerpenwaar hét bestuur dier verloting gevestigd is, bestaande uit de heeren Victor Lijnen, president, Jean Nautsvice-president, J. Isenbaert, penningmeester, J. Dupont, secretaris, Aug. André, Jos David, A. de Prelle, Ern. Grisar, P. J. Huijbrechts, Flor.' Joostens, Gust. Lagye, H. Mat- thijssensFl. MoensCh. PeehérA. v. d. NestZ. van Montenaeken (bestuursleden). De ter verloting bestemde kunstwerken zullen worden tentoongesteld te Antwer pen, Brussel, Luik en Gent. De prijs der loten is éen halve frank. De namen der artisten welke bijdragen toegezegd hebben, is een waarborg voor het beduidende der pry zen; de lijst bevat nu reeds een 160tal namen van artistenuitkiezen is moeilijkmaar om eenige te noemen, H. Bource, Lamoriniere, Alex. WustGallait, PortaelsMlle. Beernaert, GabrielX. de CockVerlat, hebben bijdragen toegezegd. Door het bestuur daartoe uitgenoodigdbelast ik mij gaarne met de bezorging der loten. De heer F. B. den Boer, te Middelburg heeft zich op mijn verzoek bereid verklaard om daartoe kosteloos mede te werken. Een lijst van inteekening ter verkrijging van loten alsmede de lijst van de artisten, die bijdra gen toegezegd hebben, liggen ter inzage bij gemel- den boekhandelaar. Waar een beroep op weldadigheid wordt gedaan, heeft het Middelburgsch publiek zich steeds bereid be toond om noodlijdenden te helpen; hier is de nood groot en de schade bedraagt millioenen. Bij een lief dadig doel, is hier nog de kans aan verbonden een kunstwerk van waarde te verkrijgenzoodat ik wel vertrouw dat dit plan deelneming zal vinden. Dat bij zulke verlotingen dikwijls zeer belangrijke kunstwerken worden afgestaan, is onder anderen voor eenigen tijd gebleken uit de schilderij van mevr. Ronner- Knip, in Middelburg geëxposeerd geweestdie ook als prijs in een verloting van weldadigheid door genoemde artiste was gegeven. Onder inroeping uwer medewerking enz. W. J. VAN DEN BERGHE. Heden is van de loskade alhier vertrokken het fregat schip Utrecht, kapitein A. K. Zweede, beladen met 500 last steenkolen en 700 last stukgoederen, bestemd naar Samarang. Volgens ontvangen telegram van M. Th. Larsen gezagvoerder van het barkschip Walcherenis hij in goeden welstandte Sundsvall gearriveerd. Heden nacht vertrok van Vlissingen de Eng. Stoomboot Horatiokapitein Mansonen de Eng. Brik PaUas kapt. Earnsham beiden in ballast naar Shields. Van Vlissingen naar zee vertrokken de Duitsche stoomboot Pried. Krupp, gezagv, Arnold, met ijzer bestemd naar Odessa. Amsterdam, 21 Augustus Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Sehatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg 63$ 3 Ti 4 Ti 99$ 4i n 106$ Ti 86 3 934 3 li 90$ 24 pet. 3 n 5 n 5 7) 1024 5 Ti 5 Ti 93$ 5 Ti 101$ 5 n 100$ 5 100$ 5 370 5 Ti 375 44 pet. 94$ 4 n 4 a 4 n 84$ 6 Ti 54$ 5 259 44 pet. 89$ 4 5 Ti 160 3 Ti 137 5 pet. 5 242 5 pet. 5 Ti 99$ 4 Ti 4 65 5 Ti 145 5 pet. 64A 5 Ti 64$ 5 n 61* 5 Tt 62$ 8 976 5 T) 598 Ti 144$ 6 pet. 5 n 73 5 Ti 3 102

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3