Vleesch-uitvoer naar Engeland. Als de oorzaken waardoor deze mannen waarschijnlijk „gevallen" zijn, noemt de correspondent in de eerste plaats de buitengewone hitte op den langen marsch, en ten tweede dat den vorigen dag de uitbetaling van zes dagen traktement had plaats gehad, zoodat zij, „zonder voldoende nachtrust genoten te hebben en half dronken op marsch gingen." Wij noemen deze feitenindien ze juist zijn bedroevend. Zijn onze soldaten zoo zwak dat zij niet tegen een eenigszins langen marsch op een heeten dag bestand zijn, dan is het onverantwoordelijk hen in vredestijd daaraan bloot te stellen. Dat is geen nut tige harding maar moordenaarswerkeene barbaarsche proefneming hoe lang het wel duurt alvorens een man van een zwak gesteldoor hitte en vermoeienis over mand, er het leven bij inschiet. De menschelijkheid gebiedt, dat men dan althans de zwakkeren onder de manschappendoor voorafgaande kleinere marschen trapsgewijs aan het afleggen van groote afstanden gewent. Is echter het andere feit juist, zijn werkelijk de man schappen door het ontvangen van hun schamel trakte ment buiten staat geweest om te marcheeren, dan is de gevolgtrekking die zich daaraan vastknoopt, nog veel beschamender. Dan blijft er niets anders over dan te hopen dat de militaire autoriteitendoor nóg minder vertrouwen in het karakter hunner ondergeschikten te toonen, dan zij nu waarschijnlijk reeds bezitten, in 't vervolg zooveel mogelijk vermijden zullen om groote marschen te doen, op dagen dat de jenever een gedeelte van den troep „buiten gevecht" dreigt te stellen. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Zierikzee mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter te Tholen. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is de divisie, onder bevel van den ka pitein ter zee J. van Goghen bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Maria, den 19 dezer van Funchal (Madeira) naar Lissabon vertrokken. Aan boord was alles wel. Landbouw. De heer E. van den Bosch wijst in de Goesche cou rant op de betere gelegenheid welke thans, tengevolge der geopende dagelijksche gemeenschap met Engeland, bestaat om de Londensche markt uit Zeeland te voor zien niet van levend vee, maar van geslacht vleesch. De prijzen zijn per Engelsch pondof ons ruim: Voor rundvleesehgoede ribstukken met beenen, 65 cents.- Voor kalfsvleesch met beenen 70 cents. schapencoteletten met been 80 runderbiefstuk 90 De vleeschproductie kan dus voor de Zeeuwsche landbouwers in hooge mate rentabel wordenvooral wanneer zij er zich meer op toeleggen beter vleesch te leveren dat wil zeggen: vleesch, zooals het te Londen gewild is; en dit is te bereiken door kruising met het bekende Durham- of Shorthornras. De vraag rijst nu: hoe dit vleesch te verzenden? De lijn VlissingenSheerness biedt ons eene nieuwe, uitmuntende gelegenheid om ons vee niet levend maar geslacht naar Londen te zenden. Uit het noorden van Schotland komt minstens 50 maal meer vee geslacht aan de markt te Londen dan levend, niettegenstaande den afstand van 400 mijlen; en waarom zou dit van Vlissingen dus niet ook het geval kunnen zijn? Het vee verliest over Rotterdam (en ook over Sheer ness zal dit zoo zijn, Hoewel wellicht in mindere mate) een gedeelte van zijn gewicht op de zeereis; dit staat vast. Wordt nu het vee hier geslacht, dan geschiedt dit op het oogenblik dat het in de beste positie verkeert, direct uit den stal of uit de weide, en het geheele ge wicht kan verkocht worden zonder eenig verlies; en dat verlies kan licht, zeer licht 10 kilo bedragen en veel meer. Dit verlies betaalt reeds bijna de vracht naar Londen en de verzending is zeer eenvoudig en vooral zeer snel. Het vee wordt geslacht, het vleesch moet dan alleen tijd hebben op te stijven en wordt verzonden, en wel de schapen in hun geheelalleen worden de ingewanden uitgenomen en de kop afgesneden, terwijl het rundvee óf in twee óf wel in vier stukken wordt gesneden. In vier stukken gedeeld is het handiger om te verpakken, doch niet zoo voordeelig als in twee stukken; de achterrib heeft grootere waarde en wanneer die dus in Engeland afgehakt wordt, neemt men nog een schuine reep van het voorste gedeelte daarbij en verkrijgt zoo doende een hoogeren prijs. De verpakking kan geschieden in groote kisten, uit sterke latten vervaardigd; doch de Schotten, die fijne rekenaars zijn, hebben een andere manier uitgevonden en pakken het vleesch in zeildoek, wat naderhand eenvoudig opgerold en teruggezonden wordende, minder retourvracht kost dan de grooto houten kisten. Komt het vleesch met den trein van 8 uren te Vlis singen dan zal men tijd genoeg hebben om het op de boot te bezorgen het reist den uacht door, komt 's morgens te 9 uren te Sheernessgaat om 10 uren met den goederentrein naar Londen en komt in de wagon on- middelijk op de vleeschmarktwaar het wordt afgeleverd, ontpaktgewasschenop eene koele plaats opgehangen en des anderen morgen3 vóór 6 uren is het reeds lang verkocht. Met de avondpost te 6 uren verzendt de vleesch-commissionair de verkooprekening met een wisseltje er bij enden volgenden dag heeft de Zeeuwsche landbouwer zijn geld. fiemengde berichten. Het Italiaansche schip Bertinamet rijst geladen, is Donderdag te Dordrecht vóór den stoomrijstpelmolen van den heer H. Vliegenhart, voor wien de lading be stemd was, in brand geraakt. De helft der lading, 5000 balen, was nog in het schip aanwezig. Door be hulp der brandweer is men er in geslaagd den brand meester te worden, ofschoon de lading zwaar is beschadigd. In de kazerne te Harderwijk, die hoogstens 676 man kan bevatten ziju thans 800 man opeengepakt. Men verlangt dan ook naar het vertrek van 400 man die heden naar Indië worden ingescheept. Sedert een paar dagen worden uithoofde van dezen toestand geen vrij willigers meer aangenomendoch daar nog steeds dagelijks een veertigtal vreemdelingen zich aanmelden, zal de overbevolking spoedig weder plaats vinden. Ook deserteurs komen nog immer dagelijks voor. De werklieden der bekende fabriek van gouden en zilveren werken der heeren van Kempen en zoon te Voorschoten werden gisteren feestelijk onthaald ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan dier fabriek. Het geheele personeel150 man sterkbegaf zich naai den Haarlemmerhout en werd des middags aan een feestdisch vereenigd De heer van Kempen schonk bij deze gelegenheid eene aanzienlijke gift aan het wedu- wenfonds der werklieden. In Blokzijl heerscht algemeene verwondering over een geheimzinnig praamschip, dat daar dezer dagen op het strand gevonden is en niet alleen door de geheele bemanning verlaten, maar ook bijna geheel zonder inventaris was; althans niets van eenige waarde werd er in gevonden. Tengevolge van .gqn lek stond er 3 voet water in. Eenige wakkere gezellen uit Blokzijl en het naburig Blankenham slaagden er in, na aanhoudenden arbeid, het schip weder vlot te krijgen en in de haven kom te brengen. Bij nader onderzoek blijkt, dat het in 1865 gebouwd en voorzien is van het brandmerk Zwolle. Van aanspraak maken van eigenaars of beman ning verneemt men nog niets. Aan 20 jongelingente Amsterdamwerden Donderdag door burgemeester en wethouders zilveren horloges uitgereikt. De uitgaven worden bestreden uit de rente van een bepaald daarvoor aangewezen fonds, door verschillende schenkers aan de stad vermaakt. De heer Tegelberg, mededirecteur der stoomvaart maatschappij Nederland te Nieuwediep, antwoordt in het Vaderland op de klacht aangeheven in een brief aan de Javabode, door een passagier van het stoomschip „Koning der Nederlanden" over de behandeling die hij en andere passagiers mot zieke kinderen van de inge zetenen van Nieuwediep hebben ondervonden, op een nacht toen er aan boord van genóemd stoomschip brand was uitgebroken. De heer Tegelberg verklaart die feiten voor geheel onwaar. Hijzelf heeft passagiers met zieke kinderen opgezocht in het logementbij particulieren en aan boord van het stoomschip Prins Hendrik, dat de Maatschappij later zelfs heeft moeten laten désinfecteeren. De schrijver acht het zelfs onmo gelijk dat de brief door een passagier van de „Koning der Nederlanden" geschreven kan zijn. In het eind dezer maand komt te Amsterdam een „Hirtenschalmeien Virtuos", de Hongaar Nagy Jacob, die volgens de Köln. Zeit. een door hem zelf vervaar digde herdersfluit op verrukkelijke wijze bespeelt. Hij was wachtmeester bij de huzaren en werd wegens deelneming aan een opstand tot 9 jaren vestingstraf veroordeeld. Toen heeft hij tot tijdverdrijf herders fluiten gemaakt, o. a. die, welke hij nu zelf bespeelt en die buitengewoon goed gelukt moet zijn. Van 117 dezer zijn te Scheveningen niet min der dan 12,674 zeebaden gebruikt, tegen 8924 in het zelfde tijdvak van 1874. Alleen op 17 Augustus jl. Dinsdag begaven zich aldaar 1003 personen in zee. Uit Deventer wordt bericht dat dezer dagen door een daglooner, die bezig was met maaien van klavers, een groote diamant in den grond is gevonden, van zeer groote waarde. Dinsdag jl. is een militair van het 2" reg. inf., bij den opmarsch naar de Peel (Noord-Brabant), over leden ten gevolge van het schielijk en overmatig ge bruik van koud drinken, terwijl hij zeer verhit was. Naar men verneemt heeft een groot Brabantsch vaartuig gisteren nacht een voor anker liggend klein scheepje in het zoogenaamde Spanjaardsdiep in den grond geloopen, met het ongelukkig gevolg, dat een der opvarenden, een jongen van 14 a 16 jaren, daarbij zoude zijn verdronken. Zoo men verhaalt, behoort het gezonken vaartuig te Werkendam te huis. Eeu jonkman uit Weert, kreeg Zondag in den namiddag te Stamproy, met eenige jongelieden twist, zonder daartoe van zijn kant aanleiding te hebben ge geven. De twist bleef toen bij woordenwisseling. Maar toen hij zich huiswaarts begaf, werd hij door drie achtervolgd en een hnnner bracht hem met een hout zulk - een slag op het hoofd toedat hij spoedig daarna overleed. De justitie stelde een onderzoek in, waarna een der drie is aangehouden en iu verzekerde bewaring naar het arresthuis te Roermond is overgebracht. In Chaam bij Breda zijn Woensdagavond twee kapitale hofsteden in de asch gelegd. De brand is ontstaan, doordien een der knechten rookende aan het dorschen in de schuur was geweest. Alles was tegen brandschade verzekerd. De bekende zaak van Duchesne, die aanleiding heeft gegeven tot eene wijziging van het Belgische wetboek van strafrecht, zal thans in behandeling komen bij de kamer van strafzaken van het hof van appèl te Luik, en zal waarschijnlijk verscheidene zittingen in beslag nemen. De getuigen die in de eerste instantie werden gehoord zullen thans nogmaals worden opgeroepen. Eergisteren nacht heeft een geweldig onweer boven Parijs gewoed. De regen was zoo hevigdat van twee tot vier uren de straten blankstonden. Vergezeld van heftige donderslagen ontwikkelde dc temperatuur een groote mate van electriciteit en warmtestof. Men herinnert zich den Hongaarschen luitenant Zubovitz, die in 15 dagen te paard van Weenen naar Parijs is gereden, wat als een bijzonder heldenfeit werd aangemerkt. Een jeugdige Engelschman C. W. Nairn, lid. van de Bicycle-club te Londen wil niet te paard maar per velocipede denzelfden afstand afleggen in 12 dagen. Zijn voertuig is opzettelijk voor deze gelegen heid vervaardigd; het bevat twee wielen ieder van 51 duim middellijn en weegt 45 pond. Hij is dezer dagen te Weenen aangekomen en zou gisteren op reis gaan. Zijn weg loopt over Saint-Polten YbbsEnnsLinz, Müncken, Stuttgart, Straatsburg en Nancy naar Parijs. Des moïgens denkt hij vijf of zes uren op zijn veloci- péde door te brengen, vervolgens neemt hij gedurende het warmste gedeelte van den dag rustom des avonds nog twee of drie uren ie rijden. Als weder en wind hem gunstig zijn hoopt hij op die wijze zijn tocht in 11 dagen af te leggen. De stad Londen bezit blijkens de oiïicieele opga ven thans eene bevolking van 4,359,000 zielen en zal als zij zich zoo blijft uitbreiden als in den laatsten tijd het geval is geweest, binnen weinige jaren het cijfer van vijf millioen bereikt hebben. Parijs telt, volgens de volkstelling van 1872, 1,851,792 inwoners. De in München verschijnende Zeitgeist bevatte dezer dagen een verhaal van een soldaat die gedeser teerd was en na zijn arrestatie op bevel van den ka pitein zijner compagnie aan een paal was gebonden, zoodat hij slechts het hoofd kon bewegen. Vier uren had hij in die positie moeten doorbrengen en had ver volgens zoolang moeten exerceeren tot hij, door uitput ting overmand weder naar de gevangenis moest worden getransporteerd. Tot straf liet de regiments kommandant den kapitein dit artikel in tegenwoordigheid van de geheele compagnie voorlezen, doch overigens kwam hij er ditmaal met een „uitbrander" af. Volgens berichten uit Constantinopel neemt de cholera in Klein Azië af. Niet alleen bij ons maar ook elders hebben de soldaten last van de warmte; bij gelegenheid van een marsch van een bataljon uit Geza naar Altenburg om aan gecombineerde manoeuvres deel te nemen is een man doodgevallenterwijl eenige anderen met een bagagewagen moesten worden getransporteerd Uit New-York wordt gemeld, dat de landver huizing uit Europa naar de Vereenigde staten aanmer kelijk is afgenomen. Men verwacht dit jaar in genoemde havenplaats niet meer dan 100,000 landverhuizers. Daar entegen neemt de landverhuizing uit China zeer toe. Te Glasgow zijn proeven genomen om op een tramway in plaats van paarden een locomotief met samengeperste lucht te gebruiken, die uitmuntend zijn geslaagd. De kosten zijn aanmerkelijk minder. Met paarden beloopen zij 7 pence per Engelsche mijl en met samengeperste lucht IJ pence voor denzelfden afstand. Voor de noodlijdende streken door de overstroo mingen in het Zuiden van Frankrijk was tot den 18" dezer in de openbare kassen ingekomen 19,845,791.50 franken, dus bijna 10 millioen gulden. Op Mansion- House te Londen was voor ruim 21,161 pond sterling ingeschreven, behalve een som van 500 pond sterling,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2