T M1DDELBURGSCHE COURANT. I r 198. Zaterdag 1875. 21 Augustus. - Middelburg 20 Augustus. SK. in iERS. u 1 p- wasch school. AM. 30 u. 30 30 30 30 30 10.- 10.24 10.35 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8 55 9.15 9.30 Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2M Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Omtrent den voortgang van de werkzaamheden aan het droge dok alhier zijn wij in staat het volgende mede te deelen. Met het beheien voor het gedeelte nieuwe kaaimuur, dat aan het landeinde van den Dam gemaakt moet worden, is men bezig, waarbij gebruik gemaakt wordt van een stoomheitoestel. Onder dat gedeelte kaaimuur moeten circa 120 palen geslagen worden; de noodige ontgraving om op die palen de houten fundeering te kunnen betimmeren wordt tevens gedaan. Met een kleinere gewone heistelling is men bezig een rij dam planken langs de oude, blijvende kaaimuren te slaan. Het achtergedeelte van de dokruimte werd geheel droog gemaakt, terwijl in het voorgedeelte het water tot op 1.50 M. A. P. werd afgelaten. Met het metselen van de keermuren op de bestaande kaaimuur om het dok wordt met kracht voortgegaan. Circa 250 M3 metselwerk is daar reeds aan verwerkt. Als een voordeel mag beschouwd worden het behoud in die keermuur van de 7 stuks vroeger in de kaaimuur bestaan hebbende trappen; ook in gevallen van brand kan dat zijne nuttige zijde hebben. Met het afbreken van de oude muren en de land- hoofden van de oude Dambrug wordt voortgegaan, en aan het beheien van de daar te maken nieuwe gedeel ten kaaimuur zal spoedig met een tweede stoomhei worden begonnen. De gemaakte kistdam voor waterkeering van het geheele werk blijkt aan de eischen goed te voldoen; tot meerdere versterking daarvan wordt nog steeds zeezand aangevoerd en aan de binnenzijde er tegen gestort. Tusschen het postkantoor te Vlissingen en het spoorwegstationbenevens de aanlegplaatsen der stoom- booten aldaar, zal een postrit, die achtmaal daags moet loopen, in werking komen. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing bij de directeuren der postkantoren te Vlissingen en te Middelburg, en op het bureau van den inspecteur der posterijen te Breda. Gegadigden moeten hunne inschrijvingsbiljetten vóór 1 September inzenden aan den inspecteur der posterijen te Breda. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Vlissingen zijn de geloofsbrieven onderzocht van de bij de jongste verkiezing gekozen raadsleden, de heeren Schraver en Kleijnhens, tot wier toelating is besloten. Van den heer C. Mortier is wel bericht ontvangen, dat ook hij de benoeming-tot raads lid aanneemt, doch hij heeft nog geen geloofsbrieven ingezonden. Aan den heer C. Mortier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van waagmeester. Voor die betrekking naren twee sollicitatiën ingekomen van de heeren P. I. Mortier en J. P. Swenne. Eerst genoemde is met 7 stemmen benoemd, terwijl op laatst genoemde 3 stemmen waren uitgebracht. Op het dubbeltal ter aanbieding aan den commissaris des konings voor de benoeming van een lid in het college van zetters zijn geplaatst de heeren Sehoonis en Kalbfleisch. Blijkens missive van den minister van financiën is het verzoek tot agreatie van rijks-kommiezen als ge meente-kommiezen bij de plaatselijke belastingen toe gestaan. Van den directeur der registratie en domeinen in Zeeland is een brief ingekomen, betreffende eene te sluiten overeenkomst omtrent wegen enz. op een deel der vestinggronden te Vlissingennaar aanleiding waarvan burgemeester en wethouders alsnu spoedig een voorstel aan den raad zullen doen. Een brief van de plaatselijke schoolcommissie, voor stellen bevattende tot wijziging van het lager onderwijs, is voor de leden ter inzage gelegd. Met intrekking van een vroeger genomen besluit is bepaald, dat het besluit tot het van gemeentewege verstrekken van schoolboeken niet eerst zal ingaan met 1 Januari 1876, maar reeds met 16 Augustus 1875. Op voorstel van den heer Verkuijl Quakkelaar is besloten zich tot gedeputeerde staten van Zeeland te wendenteneinde te verkrijgen dat de provinciale stoombooten uit de Coinmercie-haven kunnen afvaren en daar aanleggen, zonder dat de gemeente in de daaraan verbonden kosten behoeft te dragen. Van deze en de verder behandelde punten geven wij m eeu volgend nommer een nader verslag. In de zitting der tweede kamer van den 16en dezer is o. a. ter griffie nedergelegd ter inzage voor de leden een adres van mr. J. G. van. Deinse, advocaat te Hulst, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp, waarbij de vijf zuidelijkste gemeenten van Zeeland met eenige der noordelijkste gevoègd worden bij Bergen op Zoom, als nieuw kiesdistrict. De adressant wijst op de groote bezwaren van het verkeer tusschen de gemeenten van het nieuw te vormen kiesdistrict onderlingop het gemis van alle connexie der bedoelde zuidelijke gemeen ten met de andere, terwijl zij daarentegen in geheel andere en betere verhouding staan ten opzichte der kiesdistricten Middelburg en Goes. In dezelfde zitting werd ter griffie gedeponeerd een adres van de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland, tot opheffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling bij de militie, dewijl zonder die opheffing iedere poging om het gehalte der schutterij wat hare tucht en weerbaarheid betreft, te verbeteren verlamd wordt. Het Sluisch weekblad noemt hst een groot gerief dat de stoomboot, die des morgens te 6£ uur uit Breskens naar Vlissingen vertrekt, in de nieuwe haven aldaar aanlegt, dewijl men daar ongeveer tien minuten vóór het vertrek van den trein aankomt en de reizigers naar Holland enz. dus gelegenheid hebben om terstond aan het havenstation in den spoortrein te gaan. Generaal van Limburg Stirum heeft in verschillende bladen andermaal eene krachtige oproeping geschreven tot deelneming aan hetanti-dienstvervangingsbond. Het bond telt nu reeds meer dan 2100 leden, waar onder het conservatieve lid der eerste kamer jonkheer C. Hartsen, de conservatieve leden der tweede kamer de Casembroot, Kien en Kuyper, en een groot aantal mannen, die zonen hebben welke nog weerplichtig moe ten worden. De generaal eindigt met te herhalen „Komt op als éen man, gij allen die een hart hebt voor de verheffing van het volk tot dit overschoone woord: Ieder Nederlander heeft de eervolle roeping, persoonlijk met goed en bloed voor de verdediging van het vaderland in te staan." De minister van marine brengt in de Staats-cou- rant van heden, met vermelding der voorwaarden, ter kennis van belanghebbenden, dat, nog een vijftal plaat sen wordt opengesteld voor jongelieden, die wenschen om, in verband met het hooger onderwijs dat te Am sterdam wordt gegeven, bij het garnizoens-hospitaal aldaar te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2' klasse bij de zeemacht. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating (1 October) den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet onder zijn dan 19 jaren. Zij moeten vrij zijn van lichaamsgebrekenwelke hen ongeschikt maken voor den militairen dienst. In het laatste gedeelte der maand Augustus zalnaar men verneemt, de eerste kamer nog tot het houden eener vergadering bijeengeroepen worden. Bij de tweede kamer zijn aanhangig gebleven de volgende wetsontwerpen 1° tot aanvulling van de wet op de consulaire rechts macht; 2° tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor arbeiderswoningen 3° tot a intrekking vau de wet van 1849; b wijzi ging van art. 84 enz. der rechterlijke organisatiec op heffing van de provinciale gerechtshoven (te samen uit makende de zoogenaamde justitiëele wetten) 4° tot wijziging van de wet van 1854, houdende verandering in straffen, op sommige misdrijven ge steld 5® tot wijziging van de proees-orde in cassatie; 6° tot wijziging van het burgerlijk wetboek met be trekking tot de hypotheekrechten 7° tot regeling van den rechtstoestand der coöpera tieve vereenigingen 8° tot regeling van de afzonderlijke bevoegdheid voor de uitoefening van de tandheelkunde 9° tot regeling van het hooger onderwijs; 10° tot wijziging van de kiestabel; 11° tot aanleg van spoorwegen (met gelijk voorstel- Kappeyne) 12° tot wijziging van de militiewet; 13® tot wijziging van de inkwartieringswet 14° tot wijziging van de onteigeningswet; 15° tot regeling van het bouwen op óf langs dijken 16° tot wijziging van de wet van 1851 omtrent de bevordering enz. van officieren bij de landmacht; 17° gelijk voorstel van den heer de Eoo; 18° tot regeling van het onderwijs aan de militaire academie. Verder bleven nog liggen: 1° het voorstel-Gratama c. s. betrekkelijk de jacht; 2® het gewijzigd reglement op de stenographie3° het voorstel-Viruly betreffende het reglement van orde4° de eonclusiën van het enquête rapport in zake de koopvaardijvloot; 5° het enquête- voorstel-Godetroi c. s. betrekkelijk den politiedienst op de spoorwegen. De kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft de aandacht van den minister van financiën gevestigd op den invoer van kleine hoeveelheden zijde en andere manufacturen uit het buitenland, die ten na- deele van den binnenlandschen handel plaats heeft en er op aangedrongen, dat voor deze aanvoeren niet min der scherp dan voor aanvoeren van grooteren omvang worde toegezien op de heffing van rechten, naar de wezenlijke waarde der ingevoerde artikelen. Over de exercitiën te 's Hertogenbosch bevat het Sluisch weekblad den volgenden particulieren brief van den 18en Augustus„De troep is (als naar gewoonte) uitgerukt om 6 uren en om 1£ uur teruggekeerd. De exercitiën hebben plaats gehad op de Cromvoortsche heide (die zeer vlak is) ongeveer 2 uur van de stad. „Overigens is er een gewonen manoeuvre uitgevoerd, die de troepen tegenwoordig haast eiken dag maken, met het oog op de a. oefeningen in de Peel en omdat er 2 lichtingen miliciens meer onder de wapenen zijn. „Vanéen bataljon zijn er 49 achtergebleven, daar dit bataljon het verst geweest was en steeds had ge marcheerd. In het geheel waren er 60 a 70 achter blijvers, waarondèr 1 kapitein, 2 luitenants en 1 onder officier. „Een groot gedeelte van deze lui zijn na op de Vugli- terheide eenige rust genomen te hebben stadwaarts gekeerd. Enkelen zijn daar gebleven, die dan ook 's avonds met eene kar gehaald zijn. Van dezen zijn er ongeveer 20 naar het hospitaal gegaan. (De meesten waarschijnlijk met doorgeloopen voeten, denk ik). Twee waren er nog al erg ziek. Van dooden is geen quaestie, niettegenstaande mij den eersten dag verteld werd dat er éen wasden volgenden dag ging het praatje door de stad dat er drie dooden waren enz. „Gelukkig is hier niets van waar. Overigens is er niets gebeurd. Deze week heeft er eene dergelijke manoeuvre plaats gehadmaar toen zijn ze nog wat verder geweest en is er geen éen achtergebleven waaruit volgt, dat de marsch toch niet zóo groot is geweest, maar toen was het ook niet zoo warm als op dien bewusten dag, want toen was de hitte haast on uitstaanbaar en dan gepakt en gezakt op eene vlakke heide, waar geen enkel frisch plaatsje is om eens te rusten. I J

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1