i i BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. ïfflïMalrMdta, bij- vanging van den heer van Kuyk, de heer Tak geko zen tot rapporteur over het kiestabel-ontwerp. Het eindverslag over het wetsontwerp betrekkelijk het hooger onderwijs is uitgebracht. De dag der be raadslaging zal later worden bepaald. De kamer heeft achtereenvolgens aangenomen de wets ontwerpen tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine; tot bekrachtiging van buitengewone Indische credie- ten tot aanvulling der uitgaven voor de marine, en tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1875. Over het wetsontwerp sub. 3 werd het sectieverslag voorgelezen en het ontwerp dadelijk behandeld. De heeren de Bieberstein en Rombach brachten den minis ter hulde voor de voortvarendheid en den spoedwaar mee hij nog in tijds de hier betrekkelijke rivierwerken in 't belang van de scheepvaart van Rotterdam had voorgesteld. Zij vestigden 's ministers aandacht op eenige andere verondiepingen die voorziening beboeven. Op die belangen zal, blijkens 's ministers antwoord, bij de begrooting voor 1876 gelet worden. Nadat deze ontwerpen waren afgedaan, is de kamer op reces gescheiden. De noodlottige opstand in de Herzegowina heeft niet alleen voor een groot gedeelte van de Europeesche diplomaten het genot der zomer vacantie bedorven en hen genoodzaakt onverwachts naar hunne posten terug te keeren, maar heeft ook een waarlijk kritieken toe stand in het leven geroepen. De verheven Porte wan kelt op hare grondslagen. Hoewel vrij algemeen de overtuiging heerscht, dat het bestaan van Europeesch Turkije zwak is en zijn val slechts een quaestie van tijd, is het duidelijk, dat de mogendheden het oogenblik voor een dergelijke gebeurtenis nog niet gekomen ach ten en wenschen dat de Turksche regeering den opstand nog zal kunnen onderdrukken. Daartoe rekent men vooral op de behoefte van Oostenrijk aan rust, hetwelk het oogenblik, waarin een ander zal worden geroepen om den sehepter te zwaaien over den Bosporus, zooveel mogelijk moet trachten te verschuiven. Ook Rusland en Duitschland hebben er voor 't oogen blik geen belang bij om de oplossing van het Ooster- sche vraagstuk aan de orde te stellen, waardoor ongetwijfeld de wereld in vuur en vlam zou worden gezetterwijl Engeland vurig naar de onderdrukking van den opstand verlangt, zoodat dan ook do Times de stelling verdedigt, dat het belang van Europa boven dat van de Herzegowina gaat. Indien de opstand tot de Herzegowina beperkt bleef kon men hopen, dat de Turksche regeering hem nog zou kunnen onderdrukken, doch bij een mogelijke uit breiding zou de toestand wel eens hoogstgevaarlijk kunnen worden, en hoewel het denkbeeld van annexatie bij Oostenrijk wel is uitgesproken, doch niet minder wordt tegengesproken en men meer waarde hecht aan dat van eene interventie, bewijst dit toch welke begrip pen in Oostenrijk reeds overheerschende zijn. Nu meldt de Republique frangaise dat geheel Bosnië in opstand is en dat de Turksche troepen op verschillende punten zijn aangevallen en verslagen. Is dit waar, dan bestaat er alle vrees, dat Dalmatie zal bij vallen en mocht dit geschieden dan is er geen denken dat Turkije de zaak zelfstandig zal kunnen regelen, maar zal het behoefte aan vreemde hulp hebben. Oostenrijk zal zich in dat geval in de zaak moeten mengen en dan is het oogenblik der be slissing over de Oostersche quaestie aangebroken, waarvan eene herziening der kaart van Europa voor zooveel het Zuid-Oostelijk gedeelte van dit werelddeel betreft het gevolg zou kunnen wezen. De zittingen der generale raden van Frankrijk zijn voor 't oogenblik voor het algemeen voornamelijk van belang voorzooveel de samenstelling der bureaux betreft omdat daaruit de geest van het land eenigszins kan blijken, wat met betrekking tot de aanstaande senaats verkiezingen zeer gewichtig is. Tot nogtoe hebben, voor zooveel de uitslag bekend is, de conservatieven de overwinning behaald, doch een bepaalde gevolgtrekking kan nog niet worden gemaakt. Omtrent den staat van zaken in Spanje rs weinig nieuws ontvangen, generaal Lorna is te Vittoriaaange komen om een. conferentie te houden met generaal Que- sada en de Carlisten hebben zich, na het laatste gevecht op de grens der provincie Santander, in de richting van Balmaseda en Somozortro verspreid. Vallegas be waakt de passen bij de vallei van Mena. liet congres der oud-katholieken te Bonn schijnt niet zonder resultaten te zijn afgeloopen en het is wel een merkwaardig verschijnsel dat nog eene vergadering van geestelijken van verschillende kerkgenootschappen mogelijk is, waarin men niet alleen vreedzaam en een drachtig. bijeen i3maar zelfs tot overeenstemming komt op punten betreffende de leer, zoo als te Bonn omtrent de uitstorting van den heiligen geest is geschied. De vergadering was dan ook met dat feit zoo ingenomen, dat zij er hare blijdschap uitdrukkelijk over schijnt te hebben uitgesproken. Nadat de heer Döllinger had medegedeeld, dat in den volgenden zomer een nieuwe bijeenkomst zal worden gehouden hebben de aartsbis schop Lycurgus en de bisschop van Gibraltar uit naam van hun geloofsgenooten de hoop uitgesprokendat de Grieksche en oud-katholieke kerkgenootschappen weder zouden worden vereenigd. Brussel 16 Augustus. Gisteren heeft alhier het stierengevecht overeenkom stig het vastgestelde programma plaats gehad. In een daarvoor opzettelijk vervaardigde arena was een talrijk en schitterend publiek, waarin zoowel de hoogste als de mindere klassen vertegenwoordigd waren, aanwezig. Over het geheel echter is het publiek teleurgesteld geworden. Niet dat de stieren en toreadores hun plicht niet hebben gedaan. Integendeel. De toreadores hebben al het mogelijke gedaan om hun tegenstander kwaad te maken. Niet tevreden hem met hun blauwe en roode mantels te plagen, namen zij hem vervolgens bij de horens en dreigden hem op allerlei wijze; de pica- dores plantten hun banderilleros (pieken van vlag getjes voorzien) in zijn lichaam, doch daar hun door de overheid was bevolen, dat noch dojr de stie ren noch door de toreadores een druppel bloed mocht worden vergoten was het gevecht vooruit reeds be perkt tot een wedstrijd in vlugheid en de matadores hebben niets te doen gehad. Op den duur miste het schouwspel afwisseling. Een oogenblik echter verkeerde het publiek in groote spanningtoen de derde stier een uitval in de arena deed; hij was reeds vooraf geplaagd door de lans steken der picadores. Met éen sprong' was hij aan het andere einde der arena en terwijl de toreadores allen op den loop gingen, sprong de stier over de barrière tot achter de tweede en eerste omheining. De vlugheid van dit dier was prachtig om te zien en daar hij niemand eenig leed had gedaan was er geen reden om zich er over te bedroeven. Het is waar dat op deze wijze een stierengevecht slechts een flauwe afspiegeling is van de echte Spaan sche gevechten, maar België is gelukkig ook geen Spanje en de Belgen hebben nooit zulke dierlijke nei gingen gekoesterd als de Spanjaarden. Zij hebben evenmin de slachterijen der inquisitie als de stieren gevechten willen dulden en het schouwspel van gisteren, zoowel als de herhaling er van heden, zijn niet geschikt om den smaak er voor op te wekken. In Spanje hebben geen stierengevechten plaats zon der dat er bloed wordt vergoten. Indien een stier een paard den buik openrijt zijn het niet alleen mannen, die woeste kreten„leve de stier!" aanheffen, maar zelfs vrouwen nemen door bewegingen of uitroepen aan de toejuichingen deel. Met dergelijke zeden en zulke bloeddorstige gewoonten geeft men zich gemak kelijk over aan een burgeroorlog als die thans het Iberische schiereiland teistert. Er is dus geen reden tot verwij tingen zooals gisteren door een deel van het publiek werden geuitdaar zoo wel de toreadores als de stieren het strijdperk hebben verlaten zooals zij er waren ingekomen. Toreadores en picadores zijn geweldig uitgefloten. Deze ongelukkigen waren hierover zeer beschaamd, want zij hadden hun taak nauwgezet vervuld en meer moed getoond dan het publiek wilde erkennen, ten slotte echter konden zij zich troosten met een goede ontvangst, die, naar mij is verzekerd, meer dan 12,000 franken bedroeg. Ik denk niet dat er heden zooveel publiek zal zijn, Het schouwspel is niet aanlokkelijk genoeg om eene, herhaling te gaan zien van deze Spaansche uitspanning Alhier gepasseerd Z®. M®. monitor de Tijger, kom- mandant de luitenant ter zee 1® klasse J. M. L. A. P. Wirix, van Ylissingen naar Willemstad. Heden nacht arriveerde te Vlissingen de Engelsche stoomboot Horatio, gezag v. Manson, van Cardiff, ge laden met steenkolen. Het schoonerschip Adriana Wilhelmina, gezag voerder Reinhout, arriveerde heden te Vlissingen van Engeland met eene lading steenkolen, bestemd naar Middelburg. 19 balen Ceylon- en 3430 balen Santas-koffie is alles coulant verkocht tot 2 a 31/, cent boven taxatie. Graanmarkten enz. Goes, 17 Augustus. Wegens het schoone weder was heden de markt slecht bezocht en de aanvoer daardoor van de meeste artikelen onbeduidend. Jarige tarwe middelmatig ter veil en werd tot eene verlaging van 10 a 20 cent gaarne gekocht, puike 9.60a ƒ9.60, mindere van ƒ9.25 tot 9.40 naar qualiteit; van nieuwe tarwe werden eenige monsters aangeboden van vrij vol doende qualiteit, en zij werden van 9 tot ƒ9.50 verkocht; nieuwe rogge bijna niet ter veil, zuivere zaaisoort met 7.50 a 7.75 betaald, mindere niet be geerd; nieuwe win tergerst spaarzaam ter veil, algemeen van goede droge qualiteit, die aan ƒ6.50 a 6.60 op ruimde; van zomergerst waren een paar monsters van zeer goede qualiteit ter veil, die aan ƒ6.25 werden gekocht; nieuwe erwten bijna niet getoond, voor een klusje is ƒ10.50 a 10.75 betaald. De tarweoogst heden zoo goed als geëindigd zijnde zoo verwacht men aanstaanden Dinsdag een zeer ruimen aanvoer van alle nieuwe granen. Amsterdam, 18 Augustus. Raapolie op zes weken 374- Lijnolie ƒ29. Prijzeo van Efleeten. Nederland. België. Frankrijk. Rusland. PoleD. Oostenrijk, Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Amerika. Brazilië. In de op heden door de Nederlandsche handelmaat schappij te Rotterdam gehoudene veiling van 94,708 balen Java-, 1245 balen Macassar- 208/1, 30/2 vaten en Amsterdam, 18 Augustus. Certific. Werkelijke schuld, dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5® serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2® a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. S t. Paul Pac. Spw. 1® sec. dito dito dito 2® sec. Obl. 1863 dito 1865 24 pet. 3 4 44 62| 754 934 107 i 86 - 3 3 24 pet. 3 5 n 5 5 jj 5 5 n 5 5 5 f 44 pet. 4 4 n 4 6 5 44 pet. 3 5 pet. 5 5 pet. 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 91 pet. 6 pet. 5 5 3 3 pet. 3 n 3 5 6 7 7 5 6 6 pet. 814 94 102f 101| 1014 395 398 954 794 80* 85 260 894 162 138 244 1004 84 MA 1464 651 654 624 988 607 1464 744 1024 184 514 364 126 794 744 6 6 7 7 7 7 6 7 7 44 5 100 87 874 474 76| 734 87| 43 984 Prijzen van coupons. Amsterdam 18 Augustus. Metall. 22.30dito zilver 22.524; Div. Eng. per ƒ11.774; Eng. Portugal per 11.80Spaansche piasters f 1.20Amerikaansche dollars (in goud) 2.414. Amsterdam, 17 Augustus. Metall. ƒ22.30dito zilver 22.55; Div. Eng. per 11.774 Eng. Russen per ƒ11.774; Eng. Portugal per 47.Frans. 47.Belg. 58.Pruis, fHamb. Russen 32f Russen id Z. R. Pöolsche per fl. Spaansche piaters ƒ1.22; Amerikaansche dollars ƒ2.414papier ƒ2.07.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3