Staten-Greneraal. Nu echter de Standaard heden een beroep doet op de geheele pers„voor zoover ze nog eerbied voor het heilige koestert" om haar eigen protest te ondersteunen, nemen wijter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkin gen, het volgende met volle instemming uit het Han delsblad van heden over. „Naar aanleiding van de weigering van den Amster- damschen kerkeraad, om deel te nemen aan het twee honderdjarig feest der Portugeesche synagogebevat de Nederl. Spectator een spotprent, welke dat blad tot groote oneer verstrekt. Op ruwe en we moeten zeggen op ploertige wijze wordt spot gedreven met heilige zakenen wij kunnen ons den Christen niet voorstellen, katholiekorthodox- of modern protestantdie niet met innige ergernis deze laffe, vulgaire spotprent ge zien heeft. „De eenigszins kleingeestige daad van onverdraag zaamheid, door gemoedelijke lieden begaan, naar wij vermoeden uit onbekendheid met het doel van de feest viering der Portugeesche Israëlieten, kon aanleiding geven tot een fijne doch goedmoedige plagerij. Doch het is Jan Rap en zijn maat waardig om op zoo hardhan dige grove wijze alle Christenen te beleedigen, door te zeggengelijk de Spectator doetdat de Christenen den joden grooten dank schuldig zijn, omdat hun voor vaders Christus gedood hebben, daar de Stichter van den Christelijken godsdienst, zonder die daad, het nooit zoover gebracht zou hebben. „Voor zulk een „geestigheid" zou zelfs de Jan Rap van de Génestet, die „zeer vrijzinnig" was, zich ge schaamd hebben. De Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepok-inenting zal den 25en dezer te Groningen hare algemeene vergadering houden. Onder de te behandelen punten behooren: Het instellen van een onderzoek naar den toestand der koepok-inenting in Nederland vooral in verband tot de epidemie van 1871 en 1872; de uitgave van een populair boekje over de inentingde oprichtingen van Pores V accinogenes in onze koloniën en de overplanting der animale vaccine daarheen; overwegingen hoeverre artikel 17 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekte wijziging of uitbreiding behoeft. (Dit artikel luidt: „Onderwijzers, onderwijzeressen of leerlingendie niet blijkens verklaring van een geneeskundige met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaan, of aan de natuurlijke kinderpokken hebben geledenwor den in de scholen niet toegelaten.") Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren A. Beeloo en C. M. van Visvlietrespectievelijk inspecteurs van het lager onderwijs in de provinciën Noord-Holland en Zeeland. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan J. H. A. van Ravenhorst als leeraar aan de rijks-hoogêre burgerschool te Assen, en als zooda nig in zijne plaats benoemd H. van der Laan. lager onderwijs. Eervol ontslag verleend, op ver. zoekaan jh'. m>\ F. II. van Beyma thoe Kingma als schoolopziener in het zesde schooldistrict van Friesland, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dienstenen tot schoolopziener in dat district benoemd J. N. Valkhoffte Heerenveen. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Boxmeer me J. F. A. Verheijen van Estveltadvocaat te Eindhoven en te Raalte mr. A. C. C. Folkersma, thans kantonrechter te Hindeloopen. Eervol ontslag verleend als kantonrechter te Gulpen, op verzoek, aan mT. H. J. Brouwers. militie-commissarissen. Benoemd tot militie-commis saris in het tweede district van het hertogdom Limburg de gepensioneerde kolonel M. W. G. de Man. Onderwijs. Een rijkssubsidie van ƒ250 'sjaars is toegekend aan den cursus van hulp- tot hoofdonderwijzers te Sneek. Kerknieuws. In de namiddag godsdienstoefening van jl. Zondag hield de heer G. Batteké, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Breskensaan wienna ruim 43jarige dienstvervulling te dier plaatse, op zijn verzoek, met ingang van 15 dezer emeritaat is verleend, zijn af scheidsrede, waarbij hij tot tekst had gekozen Handel. 20 vers 27. Het kerkgebouw was veel te klein om het tal belang stellenden te bevatten, dat zoo wel uit Breskens als uit de omliggende dorpen was opgekomen, om de laatste toespraak bij te wonen van den algemeen ge- achten leeraar. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den eerwaardigen grijsaard het 3e vers van psalm 134 toe. Te Ouderkerk a/d Amstel werd Zondag jl. het honderdjarig bestaan der protèstantsche kerk aldaar gevierd. De feestcommissie tot viering van het 200jarig bestaan der Port. Isr. synagoge te Amsterdam heeft bij telegram de hulde der gemeente op den dag der feestviering overgebracht aan Z. M. den koning in Zwitserland. Namens den koning werd aan de commissie den volgenden dag 's konings dank betuigd voor hare van echte vorstenliefde getuigende woorden. Rechtzaken. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Goes zijn naar den procureur generaal bij het provin ciaal gerechtshof in Zeeland verwezen 1° Jacobus Cour tin, koopman, wonende te Heinkenszandthans gede tineerd te Goes; 2° Cornelis Walravenlandbouwer; en 3° Frans Courtinlandbouwerbeide wonende te Hein kenszand ter zakedat de le beklaagdebij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes dd. 1 April 1875 in staat van faillissement verklaard, verschillende goe deren tot zijnen boedel behoorende zoude hebben ver duisterd, en wel voor eene waarde van /600 in de schuur van den 2en beklaagde en voor eene waarde van f 86 in de woning van den 3en beklaagde bij wien hij inwoont; dat de 2e beklaagde hem bij die verduistering zou hebben bijgestaandoor hem behulpzaam te zijn bij het verbergen van die goederen in zijne schuur, om streeks Maart of April 11.en dat de derde beklaagde hem in die verduistering behulpzaam zou geweest zijn, door de goederen, die zich in zijne woning be vonden uit die woning te verwijderen en te verbergen onder het stroo in de ark van zijn buurman C. Kos tense, te Heinkenszand op 18 Juni 11. Gemengde berichten. Omtrent het ongeval aan de stoomboot de Een dracht overkomen bevat het Nieuws van den Dag het volgende bericht. Zaterdag vertrok de stoomboot de Eendracht, varende tusschen Middelburg en Amsterdamvan eerstgenoemde plaats en kwam Zondagavond te 7 uren op hare ge wone ligplaats de Kloveniersburgwal te Amsterdam, aan. Nadat de nog te verrichten werkzaamheden waren afgeloopen, begaf de kapitein zich te ongeveer elf uren te bed. Te ruim vier uren toevallig ontwakkende, sprong hij uit zijn kooi en stond eensklaps tot aan de borst in het water. Het bleek hem toen, dat de boot water ingekregen had. Er was reeds zooveel water in het vaartuig datwanneer die toestand eenige minuten later was ontdekthet ongeval menschenlevens gekost had. Met behulp van een groot aantal arbeidskrachten mocht men er spoedig in slagende boot weder vlot te krijgen. De lading is natuurlijk eenigszins be schadigd. Eene weide onder Vlijmennabij 's Bosch, waarop 144 stuks hoornvee en 13 paarden loopenis op last van den veearts afgesloten en wordt door de maréchaus see bewaakt, ter voorkoming van de verspreiding van het miltvuur, dat onder de kudde uitgebroken is. Volgens de Prov. Overijs. en Zw. Ct. heeft de minis ter van justitie don procureur-generaal bij het hot van Overijsel gemachtigd om Jacob Wolff voorloopig niet naar Hoorn op te zenden, uithoofde door drie deskun digen geadviseerd is dat die opzending, met het oog op den ongunstigen gezondheidstoestand van den ver oordeelde, op het oogenblik nadeelige gevolgen kon hebben. Als een bewijs voor de toeneming der stoomvaart te Batavia wordt gemeld dat cp de reede aldaar gedu rende de maand Juni jl. aankwamen 37 en vertrokken 41 stoomschepen. Het Vaderland neemt eene correspondentie uit de Java-bode over, waarin verhaald wordt dat bij den brand, die voor eenige weken te Nieuwediep is uitge broken aan boord van een pas van Java teruggekeerd stoomschip, 25 zieke kinderen den guren nacht onder den blooten hemel hebben moeten doorbrengen. In de logementen was geen plaats en in de particuliere wonin gen wilde men, uit vrees voor de mazelen waaraan sommige kinderen lijdende warende ongelukkigen niet opnemen. Eerst den volgenden morgen werden de kin deren in een pakhuis onder dak gebracht. Ondanks de goede zorgen van de geneesheeren der plaats waren vier kinderen, waaronder een van den briefschrijver, op het oogenblik dat de brief geschreven werd, reeds overleden en lagen nog andere en een jong meisje van 18 jaren op sterven. Het Vaderland dringt aan op inlichtingen omtrent deze gruwelijke onbarmhartigheid. „De goede naam van de ingezetenen van het Nieuwediep, ja van de Nederlandsche natie is er mede gemoeid." Het groote bal, te Scheveningen ten voordeele der slachtoffers van de overstrooming te Buda-Pesth gegeven, heeft f 1259 opgebracht. Het personeel der Nederlandsche postadministratie is in 1874 met 117 personen vermeerderd en bestaat thans uit 3143 ambtenaren. De afstanden tot vervoer der brievenmalen afgelegd waren toegenomen met 1016,4 kilometers en bedroegen op 1 Januari dezes jaars te zamen 44,305,6 kilometers. Het getal postkantoren werd met 5 vermeerderd en bedroeg 153, terwijl 1052 hulpkantoren in werking waren, waaronder 36 in den loop van het jaar nieuw werden opgericht. Het aantal hulpbrievenbussen ten platten lande klom tot 1017. In verschillende gemeenten kwam de vereeniging der post en telegraafkantoren tot stand75 vereenigde kantoren waren op het einde van 1874 binnen het rijk gevestigd waarvan het beheer was opgedragen aan 35 ambtenaren der posterijen en aan 40 ambtenaren der telegrafie. Den 16,n dezer werd te Amsterdam de jaarlij ksche algemeene vergadering der broederschap van candidaat- notarissen in Nederland gehoudenwaarop tevens het vijf en twintigjarig bestaan dier broederschap herdacht werd. De heer Brouwer uit Abcoude hield als voor zitter eene toespraak, waarin hij o. a. mededeelde dat de vereeniging en ook het tijdschrift en het weekblad, dat voor hare rekening uitgegeven wordtin bloeienden staat verkeeren. Als mede-redacteur van het weekblad zal voortaan optreden de heer G. P. Yroone, ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik. In den loop dezer maand zullen een groot getal kunstmatig bevrozen perzikenuit Amerika naar Europa verzonden worden. Deze vruchten, welke gedurende de overvaart in het ijs bewaarden op de plaats barer bestemming ontdooid worden, hebben een uitmun tenden smaak en worden buitengewoon duur verkocht. Yier Nederlandsche afgevaardigden verschenen den 15en dezer op de internationale vergadering der jongelingsvereenigingen te Hamburg. Ongeveer 150 afgevaardigden en belangstellenden waren bijeen, waar onder 24 niet-Duitsehers. De vreemde gasten logeerden bij inwoners der stad of voor rekening van dezen in logementen. Te Leerdam is uit Richmond (Ain) aangekomen de heer A. de la Bastiede uitvinder van het zoogenaamd hardglas. Zijn komst staat in verband met de inrich ting en in werking stelling van de fabriek der heeren Jeekel en Co. aldaar. Reeds eenigen tijd geleden hebben de Duitsche katholieken het plan gevormd om een bedevaart naar Lourdes te ondernemen. Het vertrek uit Berlijn is thans bepaald op 8 September. Aix la Chapelle en Frei burg in de Breisgau zijn aangewezen als plaatsen waar men de andere bedevaartgangers zal ontmoeten. Voor deze gelegenheid is een prachtige banier vervaardigd waarop de patroons van Duitschland St. Bonifacius en St. Elisabeth worden voorgesteld, de heilige maagd aan biddende. Verscheidene leden van de hooge aristocratie zullen er aan deelnemen, en volgens een telegram aan Daily News is de afkeuring onder de liberalen zoo groot dat men op het oogenblik van het vertrek der bedevaartgangers ongeregeldheden vreest, 't Is te hopen, dat de liberalen verstandiger zullen wezen en zich tevreden zullen stellen met een medelijdend schou derophalen. De regeering heeft de manifestatie niet verboden en zal misschien ook geen termen daartoe vinden. Er is maar geen geluk bij de keizersklok te Keulen. Nu er een nieuwe klepel is ingebracht wil de klok nog niet luiden. Eergisteren werd eene nieuwe proef genomen, maar ook de nu aangebrachte klepel maakte de slingeringen van de klok mede zonder den rand daarvan aan te raken, en kon niet uit zijn rust worden gebracht. Een groote menigte menschen die de proefneming met gespannen opmerkzaamheid bij woonden ging onder spotachtig lachen uit elkander. Deskundigen beweren, dat de treurige geschiedenis al leen te wijten is aan de inrichting der as, anderen willen dat de klepel op een ander punt zal worden gehangen opdat hij andere slingeringen zal maken dan de klok. Natuurlijk bemoeit iedereen zich met de quaestie en worden tal van middeltjes aan de hand gedaan om de klok tot luiden te bewegen. Verschei- denen verlangen en misschien is dit nog het beste dat aan een bekwaam mathematicus en natuurkundige de oplossing van het raadsel worde opgedragen. Verknopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 31cn Augustus zal worden aanbesteed het maken van een ijzeren kustlichttoren, en het stellen van dien op den zeedijk bij Westkapelle. Thermometers tand. 17 Aug.'s av. 11 u. 69 gr. 18 'smorg.7u.67gr.'smidd. 1 u. 72gr.'sav.6u.69gr. tweede kamer. Zttting van Dinsdag 17 Augustus. Nader verslag). Blijkens mededeeling van den voorzitter is, ter ver-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2