BUIT ENLAND. Algemeen Overzicht. f ting gelden voor rivierwerken worden aangevraagd, die in 't belang der Rotterdamsche scheepvaart nog in het werkseizoen zouden kunnen worden aangelegd, dit ontwerp nog gedurende de tegenwoordige bijeenkomst af te doen. De heer G. A. Fokker heeft, in handen des daartoe bij koninklijk beslnit gemachtigden voorzittersde eeden afgelegd en daarna zitting genomen. In den loop der zitting heeft de heer Fokker den minister van bin- nenlandsche zaken inlichtingen gevraagd omtrent de vertraging, die zijne beëediging had ondervonden, waar door hijtegen zijn recht en tegen zijn verlangen, ongeveer acht dagen verstoken is gebleven van het kamer-lidmaatschap. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat zelfs geen posttijd verzuimd was geworden. Onmiddellijk nadat de minister op den 7en Augustus het ofBcieele bericht had ontvangen van de aanvaarding der benoeming, werd de voordracht van het koninklijk besluit opgezonden en ten bekwamen tijde is het besluit teruggekomen. Hiermede ver klaarde de heer Fokker zich niet voldaan. De minis ter was voor den gang der zaken verantwoordelijk en kon door 's konings uitlandigheid zulk een vertraging voorzien worden, dan zou de minister zich in derge lijke gevallen met een officieus bericht omtrent de aan vaarding der benoeming kunnen tevreden stellen, of dan konden er koninklijke besluiten van beëediging in gereedheid gebracht worden waarin alleen de naam ware in te vullen. De minister achtte dit laatste te zijn in strijd met de grondwet. De kamer heett achtereenvolgens aangenomen de hierna te noemen wetsontwerpen 1° Bekrachtiging van de erfpachtsuitgifte van het voormalig marine etablissement te Vlissingen aan den heer A. Smit te Ridderkerk. De minister van finan ciën verdedigde het ontwerp kortelijk tegen sommige daartegen gemaakte aanmerkingen. 2° Naturalisatie van eenige personen. 3° Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een perceel grond onder de gemeente Zwolle- kerspel. 4° Wijziging van eenige begrootingshoofdstukken, bij welke gelegenheid de minister van marine zijn voornemen aankondigde om den geneeskundigen dienst bij 's lands zeemacht te reorganiseereneen denkbeeld, dat door de heeren Idzerda en Fabius zeer werd onder steund. De heer van Wassenaer Catwijck interpelleerde den minister van oorlog over het bericht in de dagbladen, dat de troepen van 's Bosch dezer dagen op een zeer warmen dag gedurende zeer geruimen tijd manoeuvres hebben moeten makenzoodat velen ongesteld zouden zijn geworden en geneeskundige hulp ten eenemale zouden hebben gemist. Vooral in eenen tijd, nu zoo veel over de plaatsvervanging wordt geschreven en •daarover zekere gisting heerseht, is het van het uiterste belang, dat men niet kunne zeggen dat de troepen aan slechte behandeling blootstaan. Bij deze gelegenheid gaf hij als zijne meening te kennendat het niet voeg zaam was dat leden der kamer zich bij den anti dienst- vervangingbond aansluiten. Daarover door den heer de Casembroot geïnterpelleerddie in bedoelde hande ling voor zich niets onbetamelijks had gezienlichtte de heer van Wassenaer zijn meening nader in dien zin toedat de leden der vertegenwoordiging vrij moe ten blijven in hun opinie over een zaak, waarover zij later geroepen kunnen worden een beslissende stem uit te brengen. De minister van oorlog verklaarde, dat het gebeurde zeer overdreven in de dagbladen was voorgesteld. Uit eigen beweging intusschen had hij reeds van den be trokken chef inlichtingen gevraagd, die hij nog inwachtte- Voorloopig kon de minister zeggendat het partieele oefeningen in het tirailleeren op verschillende punten betrof, zoodat niet overal een officier van gezondheid kon aanwezig zijn. De heer de Bieberstein gaf den minister in overwe ging om de tenue voor de soldaten naar gelang van het seizoen af te wisselen. De heeren van Zinnicq Bergmann en Stieltjes gaven in overweging omin afwachting, van de nadere inlichtin gen de verdere behandeling dezer interpellatie tot een naderen dag uit te stellen. Hiertoe werd met. 48 tegen 13 stemmen besloten. De commissie voor de verzoekschriften bracht onder scheidene rapporten uit. O. a. de heer van Eek op een adres van den gemeenteraad van Eist, wegens be weerd misbruikin strijd met de grondwet in het plaat sen van personen die zei ven niet betalen, op de kie zerslijsten. De commissie stelde voor het adres naar den minister te verzendenmet verzoek om medewer king tot wijziging der kieswet ter-wering van bedoelde misbruiken. Met 55 tegen 6 stemmen evenwel besloot de kamer, op voorstel van de heer Viruly, om vooraf den minister van binnenlandsche zaken de noödige in lichtingen te dezer zake te vragen. Met 31 tegen 28 stemmen werdop advies van den heer Begraraverworpen het voorstel van de commissie om ook over het adres van den heer Sassen ter zake van de gebeurtenissen in Venezuela inlichtingen van- de regeering te vragen. De heer Begram achtte het internationaal belangin deze betrokkente teeder om op een adres waarvan toon en strekking door de com missie zelve ten strengste werden veroordeeldmaar dadelijk inlichtingen te vragen. Tegen een nader te bepalen dag zullen aan de orde gesteld worden de wetsontwerpen tot wijziging dermi- litiewet en tot aanvulling der wet betrekkelijk de consulaire rechtsmacht. Tegen Dinsdag ten 2 ure worden aan de orde ge steld de wetsontwerpen tot verhooging der Indische be grooting voor 18752* tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van ma rine; 3" tot bekrachtiging van Buitengewone Indische kredieten. Zttting van Dinsdag 17 Augustus. Per telegraaf.) Ingekomen een wetsontwerp tot den afstand aan Rotterdam van den Diergaarde-singel en Wetering. De kamer heeft de aan de orde zijnde wetsontwer pen aangenomen en is daarna op reces uiteengegaan. Bijna 1800 jaren geleden werd de grondslag voor de vrijheid en onafhankelijkheid van Duitsehland gelegd, toen Herman, een vorst uit den stam der Cherusken, aan bet hoofd der vereenigde Germanen de legioenen van den Romeinschen veldheer Varus in het Teuto- burgerwoud vernietigde. Welke pogingen de Romein- sche keizers sedert ook aanwendden het gelukte hen niet meer de vrijheidlievende zonen van Germanië weder tot onderwerping te brengen, en van dien tijd heeft het Germaansche ras een eigen geschiedenis gehad. Wat wonder dat de Duitscbers steeds de nagedach tenis vereeren van den grondlegger van hun volks bestaan en dat zij in later tijd de plaats waar hij den grooten slag heeft geslagen vereeuwigden door een monument op den Grotenburg, in het Teutoburgerwoud. Had dit gedenkteeken door den tand des tijds geleden de vereeniging van het groote Duitsche rijk onder de dynastie der Hohenzollerns na de roemrijke overwinning op de Galliërs in 1870/71 deed den wensch ontwaken om dat monument te hernieuwen. Dit is geschied. Een tempelvormig gebouw, gekroond met een reusachtig beeld van den heldhaftigen Cherusker, den grooten Herman, als het symbool van Duitsche kracht en vrij heidszin, is op den Grotenburg verrezen. Gisteren werd het onthuld in tegenwoordigheid van den grijzen vorst onder wiens bestuur andermaal de vrij - heid en onafhankelijkheid van het vereenigde Duitseh land werd bevestigd. Waarlijk niemand dan keizer Wilhelm had meer het recht een dergelijk monument te onthullen en te wijden--en het indrukwekkende enthousiasme waarmede hij op zijne reis naar den Gro tenburg overal is ontvangen en begroet is begrijpelijk, 't Is volstrekt geen wonderdat bij zijne aankomst te Detmold de „heldengrijsaard" letterlijk als onder bloemen bedolven werd. Keizer Wilhelm met zijn eerbiedwaardigindrukwekkend en toeh nog zoo krachtig voorkomen op een zoo hoogen leeftijd is een waardige personificatie van een echt Duitsch vorst. Onmogelijk is het eene beschrijving te geven van de feestelijkheden en plechtigheden, maar al die Duitsche vorstenvan den machtigen keizer tot de van hun kronen en troonen beroofde hertogjesen al die tienduizende Duitsche onderdanen van verschil lende staten en staatjesin vurige liefde voor het kei zerlijke geslacht en het machtige vaderland vereenigd rondom het gedenkteeken van den grondlegger van Duitsehland 's zelfstandigheid, is een feest dat niet onop gemerkt mag voorbijgaandat een diepe beteekenis heeft en misschien voor sommigen een ernstige les en waarschuwing kan bevatten. Het schijnt dat de geestelijkheid in België er zich nog gaarne op toelegt om kwaad te stoken tusschen het eigen land en Duitsehland. De geruchten, die in sommige bladen onlangs in omloop zijn geweest, dat de regeering van Duitsehland tot die van België eenige klachten had gericht over het verblijf van uitgeweken Duitsche geestelijken in de nabijheid der .Duitsche grenzen in België werden door het orgaan van een der Belgische bisschoppen Officieel bevestigd, doch nu blijkt, dat er niets van aan is. Het officieele Pruisi sche-orgaan toch: de Staats-Anzeiger verklaart al die berichten voor onwaar., daar noch officieel, noch offi cieus, rechtstreeks noch zijdelings eenige opmerking' van dien aard tot de Belgische regeering is gericht. Na deze stellige verklaring hebben de valsche'berich: ten uit België al den schijn met een. minder edel doel in de wereld te zijn gezonden. Volgons een telegram uit Agram hebben de opstan delingen in de Herzegowina weder eene overwinning op de Turksche troepen behaald bij een gevecht tusschen Kostainicza en Bosnië. De insurgenten hebben bij verrassing Johowo ingenomen daar zij de wacht hebben overvallen, een paar Turksche schildwachten doodden en zich voorts meester maakten van de wapenen der wacht. Tevens wordt uitRagusa gemeld, dat de opstandelingen het fort van Goransko bij Tiva hebben ingenomen en bezetna een strijd, waarin de Turken de nederlaag leden en dat zij de stad- Metokia hebben veroverd. Niettegenstaande du3 de Turksche regeering, naar men verzekert, reeds 20,000 man naar het tooneel van den strijd heeft ge zonden behalen de opstandelingen voortdurend nieuwe overwinningen en krijgt de opstand meer en meer uitbreiding, zoodat de vrees voor ernstiger gevolgen levendiger wordt. De Neue freie Presse, die een artikel aan de politiek der Oostenrijksche regeering ten aanzien van den opstand had gewijd, heeft ondervonden, dat zij op dit punt zeer gevoelig iswant het nommer van het bladwaarin dat artikel voorkwamwerd in beslag genomeneven wel niet dan nadat reeds het grootste gedeelte van de oplaag was verzonden. Het mooiste is dat de redactie niet begrijpt hoe het bedoelde artikel aanleiding heeft kunnen geven tot ontevredenheid der regeering, aange zien hare politiek daarin wordt gesteund. De strijd bij Seo d'Urgel wordt van weerszijden met kracht voortgezet; een hevig vuur wordt tegen de door de Carlisten bezette sterkte onderhoudendie het echter moedig beantwoorden. Voor de belegeraars zijn thans nog 6 Krupp-kanonnen aangekomen, terwijl te Andrall een belangrijke schermutseling heeft plaats gehad. Op het congres te Bonn moet tusschen de oud-katho lieken en de Grieken overeenstemming zijn verkregen over de belangrijkste punten betreffende de quaestie over den Heiligen geest. De Engelsche Stoomboot John Liddell, gezagvoer der Watts, vertrok gisteren avond van Vlissingen naar Sunderland in ballast. mtttebmchteit. Graanmarkfen enz. Goes, 17 Augustus. Jarige tarwe matig ter veil, 10 a 20 cent lager. Bijna geen aanvoer van nieuwe granen. Rotterdam 17 Augustus. Ter markt van heden waren aangevoerd 1137 runderen, 169 vette, 3 nuchtere kalveren; 1697 schapen, 233 varkens en 69 biggen. Runderen le qual. 85, 2e qual. 60; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75; schapen 80 cent. Vlissingen, 17 Augustus. Boter per kilogram 1.55 a f 1.45. Eieren 3.90 a f 4 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 17 Augustus, Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 44 dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito -Amsterdam. 3 België. Certificaten bij Rothschild 24 pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope &C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. 5 Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4j pet. Certific. dito 4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obbgatiën 1867—69 4 Certificaten. 6 Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 f Oblig. dito44 pet. dito dito4 f Aand. Kiew-Brest 5 161 dito Baltische spoorweg 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 101J .dito dito Jelez-Griasi. 5 243J/ dito dito Jelez Orel 5 ■dito dito Charkow Azow 5 PoleD. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-'Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk: Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 pet. pet. It ~n n pet. 62| 754 994 1074 87 934 9ÓJ 1024 814 94 1024 1014 1014 394 398 95A 79| 804 854 544 2614 90 100 834 65| 147 66 654 m 63rV

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3