vrijheid die wij Nederlanders genieten; in de landen waar men het meest van de vrijheid opgeeft en in de theorie het verst gaatzooals in Frankrijk en blijkbaar ook in Zwitserlandstaat men in de praktijk nog verre bij ons achter en is men maar al te spoedig genegen om dwang te oefenen, zoodra men zich niet geheel en al gedraagt overeenkomstig de inzichten en begrippen, hoe kleingeestig en bekrompen die ook zijn, van de omge ving waarin men zich geplaatst vindt. Onze koning, dit zelfs ondervindende, moet zich over de verregaande bemoeizucht van de Zwitsersche autoriteiten zeer heb ben verontwaardigd enom aan het conflict met de over heid voor goed een einde te makenhet incognito dat hij tot dusver had bewaard op zijde hebben gelegd en zich officieel als koning der Nederlanden doen kennen. De Nederlandsche vlag moet op de villa te Clarens geheschen zijn, en een gedeelte van de gewone hof hou ding is van hier naar Zwitserland vertrokken, waar Z. M. de laatste dagen zijner villegiatuur in koninklij ken luister denkt door te brengen. Het is te verwachten dat hierdoor een einde zal komen aan de kleingeestig heid der autoriteiten aan het meer vanGenève, zoodat de minister van buitenlandsche zaken geene uiterst moeielijke en teedere onderhandelingen zal hebben te voeren over het toilet, waarmede men geacht moot worden op warme dagen in Fransch Zwitserland en fègle te zijn." Benoemingen en besluiten. posterijen Benoemd tot directeur van het postkan toor te Hattem J. M. van Goudriaanthans assistent ten postkantore te Hattem. marine. Benoemd, met ingang van 1 September a. tot adelborst le klasse bij de Nederlandsche zeemacht, de adelborsten 2e klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord J. W. A. F. van den Berg, J. A. Borel, H. Backer, A. L. van der Moolen, P. S. B. Wolterbeek, P. W. Sachse, J. M. Baak, M. C. E. Hummel, F. C. E. L. Koster, F. van Gels dorp J. M. WijersR. ReindersW. A. Mcuthon, W. P. Cool haas, J. H van BisselickW. Voormolen; P. H. Brocx, G. P. Posthuma, A. L. van Boelen0. J. E. baron van Wassenaar Catwijck, G. J. Buys, F. C. V. Zwaan hals, jhf. J. F. Coertzen de Koek. Op pensioen gesteld, op verzoek, wegens langdurigen dienst, de kapitein-luitenant ter zee J. H. P. E. Kniphorstonder toekenning van een pensioen van f 1500 's jaars en van eene verhooging van f 900 's jaars wegens verblijf in militairen dienst in 's rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keer kringen. belastingen. Benoemd M. Feickens, thans ontvanger der directe belasting en accijnsen te Menaldum c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Hooge veen c. a. J. D. de Bloeme, thans ontvanger der di recte belastingenin- en uitgaande rechten en accijn sen te Venlo, tot ontvanger derzelfde midden te Kampen c. a. en M. J. Römerthans surnumerair bij de administratie der directe belastingin en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Rotter dam tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Beilen c. a. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend met toekenning van pensioen, op verzoek, aan den kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië L. F. Donleben, ingaande 1 October a. Onderwijs. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft met alge- meene stemmen tot onderwijzeres aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes aldaar benoemd mejuffrouw D. C. Snijders, thans te Kuilenburg. De gemeenteraad van Sluis heeft het traktement van den hoofdonderwijzer aldaar met f 70 en dat der hulponderwijzers met 50 's jaars verhoogdeen en ander in te gaan met 1 Januari 1876. Kerknieuws. Volgens het weekblad „de Vrijheid" heeft, bij de discussie in den Amsterdamschen kerkeraad over het te geven antwoord op de uitnoodiging van het bestuur der Portugeesch Israëlietische gemeente, dr. Vinke o. a. herinnerd dat onze voorvaderen de Joden zelfs bij het bouwen hunner synagoge hebben geholpen en dr. A. Kuijper als zijn gevoelen te kennen gegeven dat het nakroost op dat voetspoor behoorde voort te gaan, „ook tot openbaring en handhaving van het echt Cal vinistisch beginsel van gewetensvrijheid." Door den heer J. E. Steenbakker Morüyon Loysen, predikant bij de hervormde gemeente te Oud-Beierland, is voor het beroep naar Axel bedankt. Blarlne en leger. Op Maandag 30 dezer zal in de kweekschool voor zeevaart te Leiden een keuring fplaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. De officier van administratie 3" klasse H. J. Knot tenbelt en W. Pronk en de scheepsklerk J. A. Groo- tendorst, dienende aan boord van Zr. M\ wachtschip 'te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op non activiteit gesteld, terwijl met den lm September a. aan boord van dien bodem geplaatst wordt de officier van administratie 3C klasse O. R. Paehlig. Bij koninklijk besluit van 7 dezer is bepaald dat de thans bestaande stafschool zal worden vervormd tot eene krijgsschool voor officierenmet een cursus van drie jaren voor officieren van alle wapens, die der intendance uitgezonderd, voor wie de cursus slechts een jaar zal duren. Het aantal officieren van verschil lende wapens en dienstvakkenop de school toe te laten, wordt jaarlijks door den minister van oorlog vastgesteld. De aspiranten zullen op een toelatingsexamen bewijzen van voldoende wetenschappelijke kennis moeten geven. Gedurende hun verblijf aan de school genieten de offi cieren een toelaag van 200 's jaars. De school staat onder een hoofdofficier van den generalen staf als di recteur; de leeraren zijn officierende minister van oorlog regelt het programma van de studiën en het toelatings examen en het oppertoezicht wordt door den chef van den generalen staf uitgeoefend. Landbouw. Aan de Staats-courant ontleenen wij het volgende verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland. Ofschoon de tarwe door de langdurige droogte kort van stroo is, en naar gelang van grond min of meer dun staatvertoont zij goed gevulde aren en belooft zij eene bevredigende uitkomst. Men schat die op goede kleigronden zelf vrij hoogop de lichtere gronden echter in verhouding belangrijk minder. Van de rogge, welke de droogte vrij algemeen beter doorstond dan de tarwe, wordt een uitmuntende oogst verwacht, behalve in Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen, waar die middelmatig of zelfs gering wordt geschat. De verbouw van deze graansoort komt echter zeer wei nig voor. De wintergerst belooft eene vrij ruime opbrengst en schoon graan. Zomergerst werd door het mislukken van het kool zaad meer dan gewoonlijk gezaaid. De droogte van den voorzomer belemmerde dit gewas aanmerkelijk, doch het heeft zich mcerendeels na den regen bijzonder goed hersteldzoodat eene middelmatige opbrengst wordt verwacht. De haver staat niet onvoordeelig en laat, waar ze op goeden grond is gegroeideene vrij ruime opbrengst verwachten. De paardenboonen zijn naar wensch geslaagd en zullen een zeer goeden oogst opleveren. De witte en bruine boonen hadden eene ongelijke opkomst. Opbrengst zoowel als hoedanigheid zullen zeer uiteenloopend zijn. In .sommige streken wordt eene zeer geringein andere eene ruime opbrengst verwacht. De erwten hebben van de droogte en meestal ook door de bladluis geleden. Ook van dit gewas zal op brengst en hoedanigheid, naar gelang van de vroegere of latere zaaiingzeer verschillend zijn. Het begin der inzameling werd door den regen bemoeielijkt. Koolzaad werd dit jaar bijna niet aangetroffen. In het najaar sterk door de aardvloo geteisterdbleek het niet krachtig genoeg om den winter en de voorjaars koude te doorstaanen werd nagenoeg geheel door an dere vruchten vervangen. Het vlas is zoo kort en licht gebleven, dat het meestal slechts de waarde heeft van een half gewas en in sommige streken zelfs als mislukt beschouwd wordt. Van meekrap schijnt weinig aanplant te hebben plaats gehad. De jonge plant leed eenigszins van de droogte; de twee- en driejarige staat zeer voordeelig. De aardappelen leveren aanvankelijk een ruim beschot. De ziekte wordt echter in het loof reeds vrij algemeen waargenomen. De wortelgewassen suikerbiet, mangel wortels en paardepenen, waren slechts gebrekkig opgeko men doch de in de laatste weken gevallen regen heeft reeds zooveel verbetering teweeg gebracht, dat men, bij voortduring van het voor die gewassen gunstige wederhoop heeft op een vrij goeden oogst. Van de voedergewassen gaf de r o o d e klaver slechts eene matige opbrengstde tweede snede schijnt eenigs zins beter te zullen zijn. De lucerne onderscheidt zich gunstig en geeft eene volle snede en veel hooi. De wikken staan gunstig. De weilanden leverden in den voorzomer slechts schraal voeder op, hetgeen zich thans heeft hersteld; de hooioogst wordt over het algemeen slechts geschat op de helft der opbrengst van een gewoon jaar, en blijft bij sommigen nog daar beneden. Gemengde berichten. Heden loopt alhier het gerucht dat de eergisteren van hier vertrokken schroefstoomboot „de Eendracht", na gisteren avond te 7 uren te Amsterdam aangekomen te zijnin den afgeloopen nacht aldaar zou gezonken zijn. Bijzonderheden zijn ons tot dusver niet bekend, zoodat wij het gerucht slechts onder reserve mededeelen In het binnengasthuis te Amsterdam is Vrijdag avond eene poging tot moord op den huismeester gepleegd, door een knecht van de snijkamer, die wegens voort durend wangediag werd weggezonden. Op het oogen- blik dat hij vertrekken zou stak hij den huismeester met een groot mes, dat gelukkig in langen tijd niet gebruikt en dus niet met lijkengif besmet was, in de linker lies. De aangevallene greep met de eene hand den arm van den moordenaar en trok dien met mes en al uit de wond, en wierp hem met de andere hand tegen den muur. Toen werd de dader gegrepen en de ver wonde, badende in zijn bloed, weggedragen. Zijn toe stand is, hoewel geen oogenblikkelijk levensgevaar bestaat, niettemin zeer bedenkelijk. In de omstreken van Amsterdam worden tegen woordig vele zieke varkens geslachtdoor zooge naamde „krengslagers" verkocht en verder aan den man gebracht. Verscherpt toezicht der autoriteiten is daarom wcnschelijk. Volgens de Bonner Zeitung, vertoeft de gewezen bisschop van Paderborn in Scheveningen en zou hij het plan, om van daar uit zijn voormalig diocees te besturen, hebben laten varen, nadat hij de zekerheid had verkregen, dat de Nederlandsche regeering dit beletten zou. Het oude postkantoor te Rotterdam zal den 15en der volgende maand voor afbraak verkocht worden, om ten behoeve van den spoorweg uit den weg ge ruimd te worden. De voorzitter van het Nederlandsch werklieden verbond, de heer B. H. Heldt, heeft met nog negen leden van dit verbond het toezicht over de redactie van het weekblad „de Werkman" op zich genomen. De reis van den oudbisschop Reinkens tot vor ming van jeugdige lidmaten in Duitschland is geëindigd. Bij die gelegenheid is gebleken, dat.de oud-katholieke kerk met 13 pastoors van zes zelfstandige gemeenten en 10 gemeenschappelijke is vermeerderd. Bij decreet van don Carlos is het Spaansch in de Barkische provinciën als officieele taal voor den open baren dienst der scholen en kerken afgeschaft. Slechts weinigen verstaan in die provincie die taalhet zijn bijna uitsluitend vreemdelingen die haar spreken. Een van de uitstekendste mannen der nationaal- liberale partij in Duitschland is Vrijdag geheel onver wachts te Gerrau aan het Vierwaldstiittermeer tenge volge van een beroerte overleden, Leopold von Hover- beek, wiens afsterven de liberalen met groote smart vervult. Te Konstantinopel zijn proeven genomen met een locomotief voor staatsspoorwegen die zeer goed geslaagd zijn. Met een waggon vol passagiers passeerde de loco motief gemakkelijk en snel zonder eenig geraas te maken de straten en zoowel voor- als achterwaarts alle krom mingen zonder eenig bezwaar. De locomotief kan zeer snel tot stilstand worden gebracht en veroorzaakt geen rook terwijl het vee geen de minste teekenen van vrees gaf. De onderkoning van Egypte heeft eene verande ring van het muntstelsel in zijn land bevolen. Tot dat einde wordt te Kairo een nieuwe muntinrichting gebouwd, waarin de munt met stoommachines zal worden ver- vaaardigd. Zoodra deze inrichting werkt zullen de andere instellingen van dien aard het werk moeten staken en zal al het buitenlandsche geld, waarmede thans het land wordt overstroomd buiten omloop worden gebracht. Burgerlijke stand. (Van 8—15 Augustus.) Middelburg. Ondertrouwd: H. Verhage, jm. 24 j., met M. de Rijke, jd. 28 j. C. van den Broeke, jm. 39 j., met M. Verwijs, jd. 31 j. Bevallen: M. J. van Tiel, geb. Akkermans, z. M. A. van der Weel. geb. Matthijsse, z. M. P. van der Harst, geb. van der Harst, z. A. Caljouw, geb. Nagtegaal, z. T. Meijler, geb. Tavenier, d. M. J. de Raadt, geb. Boone, z. H. J. Breel, geb. de Troije, z. K. Switink, geb. van Keulen, d. Overleden: A. L. F. Stokman, d. 1 m. A. van Schijn- del, d. 7 w. P. Florisse, wedr. van P. J. Steijn, 52 j. A. M. Isaksen, jd. 85 j. M. Neijse, z. 7 m. W. J. de Haan, z. 10 d. H. H. Adriani, jd. 34 j. S. M. de Wolff, jd. 40 j. P. C. Meeuwse, z. 2 m. T. de Bruijne, vrouw van W. J. Jansen, 41 j. (te Renesse). N. Krijger, d. 8 m. M. Huijbregts, d. 6 m. (Van 714 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: M. W. C. van den Brandeler, jm. 26 j., met L. T. F. W. van Boecop, jd. 21 j. J. L. La rog, jm. 26 j., met G. Potters, jd. 26 j. Bevallen: C. J. Jans, geb. Bourgoignae, z. J. P. Elias, geb. Rondel, d. J. C. van der Steen, geb. Harte, d. P. de Visser, geb. Uiterschout, d. T. C. van de

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2