MIDDELBURGSCHE COURANT. r 193. laandag 1875. 16 Augustus. Middelburg 14 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. In de afdeelingen van de tweede kamer zijn gisteren onderzocht de wetsontwerpen tot het doen van verstrek kingen aan het dep. van marinetot bekrachtiging van kredieten geopend boven de Indische begrooting voor 1875 ten behoeve der zeemacht in de wateren van Atchin, en tot aanleg van staatsspoorwegen. Onder de stukken bij de tweede kamer der staten- generaal ingekomen en in handen gesteld van de com missie voor de verzoekschriftenbehoort ook een adres van den gemeenteraad, van Neuzen, tot verplaatsing van de binnen die gemeente aanwezige buskruit-maga- zijnen. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van de commissievan 1 Augustus 1874 tot 31 Juli 1875 belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n° 97)en van het na tuurkundig examenvoor hulp-apothekervermeld in art. 5 dier wet. Bij ministerieele beschikking van 12 dezer is aan P. de Baat en cie., te Sliedreehttot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Door den minister van financiën zijn bevorderd tot landmeter 2e klasse bij het kadasterde land meters 3e klasse J. W. van Buren Lensink te HoornD. Vonk te LeeuwardenW. A. M. Kalkman te ZierikzeeD. O. Verhaar te Deventer en J. J. L. Teychiné te Breda. Volgens het Ilaagsche Dagblad zal op de staatsbe- grooting voor 1876 eene som van drie en een half millioen gulden ter uitvoering der vestingwet worden uitgetrokken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich bij adres tot de 2e kamer gewendmet verzoek om hare medewerking te onthouden aan alle maatregelen waar door de Eijnspoorwegmaatschappij ontheven zou worden van hare verplichting tot aansluiting te Rotterdam, en om daarentegen te bewerken dat die aansluiting in het algemeen staats- of handelsbelang zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Blijkens het verslag der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, ontving die maatschappij sedert hare oprichting op den 19'" Mei 1874 tot heden /"3197, benevens eenige giften tot het vormen vaneen fonds ter ondersteuning van weduwen. Onder de leden of begunstigers bevinden zich ver scheidene wees- en armvoogdenhetgeen bewijst dat deze de maatschappij niet als een lastige mededingster, maar als eene welkome hulp beschouwen, net aantal personen die zich voor pleegouders hebben aangemeld, is aanzienlijk; ofschoon men aanvankelijk het denkbeeld van pleegouders, die hunne taak zonder geldelijke ver goeding op zich zouden nemenals een herschenschim meende te moeten beschouwen, hebben zich niettemin reeds eenige personen met dat doel aangemeld. Tien weezen zijn thans op verschillende plaatsen tegen ver goeding besteed en omtrent allen wordt de verzekering gegeven dat zij zich in hunne nieuwe omgeving geluk kig voelen. Mede arbeiders bezit de maatschappij reeds te Amsterdam, Arum, Assen, Asten, Bergum, Breda, Brummen, Delden, Deventer, Dokkum, Dordrecht, Etten, Groningen, Harlingen Kimswerd, Knijpe, Leeuwarden, Ried, Utrecht, Wier, Ijlst, Zaandam, Zutfen, Zwolle en ook in de comité's Oosterbeek, Nijmegen, Rotterdam en Overmaasche dorpen. Ofschoon onze Haagsche correspondent mans genoeg is om voor zich zelf op te komen en ook om het stilzwijgen te bewaren over opmerkingendie hij het de moeite niet waardig acht te beantwoorden, willen wij echter aanteekenen dat het Haagsche Dagblad hem heden ten onrechte van het schrijven van onwaar heid beschuldigd heeft. (Da uitdrukking die het blad gebruiktis platter en getuigt van grooter gebrek aan opvoedingdoch dat is geen excuus voor ons om haar te herhalen). Onze correspondent heeft niet geschreven dat de minister Heemskerk met zijne bekende circulaire aan burgemeesters en andere ambtenaren is opgetreden „nadat de uitslag der verkiezing in Zutfen bekend was." Met zijn a posteriori bedoelde bij klaarblijkelijk nadat de schuldige daad de aanbeveling van den heer Tak van Poortvliet door ambtenaren-kiezers in Zutfen, gepleegd was. Dat de minister werkelijk die daad op het oog hadbewijst zijne circulaire zelve. Hij wijst daarin toch op het feit dat „voor de verkiezing die heden te Zutfen plaats moet hebben de bemoeiing Van ambtenaren op ruime schaal heeft plaats gehad bij eene advertentie enz." Dat de minister met zijne circulaire ten doel had „ambtenaren te- beteugelen, die der regeering onaan gename candidaten durfden aanbevelen", staat wel is waar niet met zoovele woorden in de circulaire te lezen. Maar diezelfde onhandige verwijzing naar eene advertentie tot aanbeveling van een liberalen candidaatdat noemen speciaal van „burgemeesters en schoolopzieners", welke beide qualiteiten onder de advertentie eenige plaatsen inna men, terwijl bovendien de heer van Tets, schoolopziener in het vierde district, tevens secretaris is der centrale kiesvereeniging te Zutfen, dat alles geeft niet, zooals het Dagblad schrijft, een „glimp van waarschijnlijk heid", maar wettigt volkomen de uitspraak dat de cir culaire gericht was aan „burgemeesters en schoolopzie ners, die de verkiezing van aan de regeering ongeval lige candidaten bevorderen." Henocmlngen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen in den Boe renbroodspolder F. J. Hallingse; Thoornpolder L. de Looff; Westerban Schouwen M. do Bakker. Onderwijs. Aan den gemeenteraaad van Leiden is voorgesteld de bezoldiging van de leeraars aan de gemeente-instel - lingen van hooger- en middelbaar onderwijs na twee jaren dienst met 10 pet. en na vier jaren dienst nog maals met een gelijk bedrag te verhoogen. Tot leeraar in moderne talen en de wiskunde aan het gymnasium te Dockum is benoemd de heer C. H. Otter, le hulponderw. te Arum. Kerknieuw*. De heer A. J. Th. Jonker, candidaat voor deu predikdienst, heeft ook voor het beroep naar 's He eren- hoek bedankt. Gemengde berichten. Het rumoer op de Vischmarkt te Utrecht is afge- loopen, waartoe de regen waarschijnlijk het zijne wel heelt bijgedragen. Het Utrechtsch Dagblad houdt al zijne mededeelingen tegenover „de Tijd" staande. De bak kersknecht die met dc dochter van zijn meester wilde trouwenis niet 40 maar 35 jaren oud. Hij is eerst voornemens geweest tot de Roomsche kerk over te gaan, doch de pastoor der parochie had daartoe de hand niet wil len leenen en hem gezegd, dat hij het huwelijk der bak kersdochter met iemand geheel buiten haar stand niet wilde bevorderen. Een ander geestelijke, een in alle opzichten achtenswaardig man, had hem goeden raad en onderricht opgeven. Na deze toelichtingen sommeert het Utr. Dbl. „de Tijd" een enkele onwaarheid te noemen, waaraan het zich in zijne berichten zou hebben schul dig gemaakt. De bliksem is Donderdag in het dak der Luther- sche kerk te Bergen-op Zoom geslagen en heeft een groot gedeelte van toren en dak vrij ernstig beschadigd. Donderdag morgen heeft eene juffrouw te Haar lem, vermoedelijk uithoofde van godsdienstige bezwaren, getracht zich te verdrinken. Zij werd met moeite gered. Een klerk der Nederlandsche Stoombootmaat schappij had gisteren te Rotterdam het ongeluk in de Maas te vallen. Op het oogenblik van zijn val had hij een zakje met 125 in de hand. Toen men eenige oogenblikken later er in slaagde hem uit het water te halen, hield hij het zakje met geld nog altijd stevig omklemd. Het buitengoed Alexandrië, nabij Almelo is aan gekocht ten behoeve van het Duitsche geestelijke ge sticht „de goede Herder" uit Munster, welks leden een toevlucht in Nederland zoeken. Het personeel bestaat uit ongeveer driehonderd personen. De Italiaansche gezant te 's Hagede heer Ber- tinatti, heeft na de fabrieken te Enschedé ook de tapijtenfabriek te Deventer en vervolgens de bloembol- lenkweekerij van den heer Krelagé te Haarlem bezocht. Te 'sGravenhage is aangekomen en in het hotel den Ouden Doelen afgestapt de schilder Raden Saleh, met familie, een Javaan van vorstelijken bloede, bekend door zijne schilderstukken, welke meest tijgergevechten of andere dieren-tafereelen uit de keerkringsgewesten voorstellen en zoowel in Nederlandsche schilderijen- verzamelingen als in het museum te Parijs eene plaats bekleeden. Raden Saleh, die thans reeds een bejaard man isheeft in zijne jeugd reeds eenige jaren in Eu ropa doorgebracht. Onder de verhalen die omtrent hem in omloop zijnen deze zijn niet weinige, doch wij staan voor de waarheid er van niet in, behoort ook dat hij de type is geweest, naar welke Eugène Sue de figuur van prins Djalma in den roman „De wande lende jood" geschapen heeft. Naar aanleiding van een onlangs gemeld bericht dat een gezin te Voorburg ziek zou geworden ziju ten gevolge van het eten van bot, heeft de geneesheer dr. Berguin aldaar aan den botboer, Lustig genaamd, een attest afgegevenwaarin hij verklaart dat 's mans bot „springlevend en gezond" was eu hem van de vergif tiging niets gebleken was. De Italiaansche matroos Luigi Canale, die door het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland wegens verwonding tot zes .maanden gevangenisstraf veroor deeld is, heeft bij koninklijk besluit kwijtschelding van zijn verderen straftijd verkregen. Aan de gemeente en het dagelijkseh bestuur van Amsterdam zijn medailles in brons en zilver aangeboden, ter herinnering aan het door het Port. Israël, kerkge nootschap gevierde feest. Te Amsterdam zal weldra worden aanbesteed de verbouwing van het tegenwoordige stadhuis. Eene som van f 60,000 is bestemd voor de verbetering der ge meente-bureaux, zoodat de gemeenteraad er op schijnt te rekenen, dat van het plan om het thans als konink lijk paleis gebruikt wordende prachtige gebouw weder als vroeger, voor stadhuis in te richten, vooreerst althans niets komen zal. De Yolks-Zeitung meldt thans weder, dat het plan omtrent de reis van den Duitschen keizer naar Italië nog niet is vastgesteld. Wel verlangt de keizer zeer er uitvoering aan te gevenmaar of dit zal geschieden zal afhangen van het advies der geneesheeren. Men verzekert dat casu quo prins Bismarck en graaf Moltke tot het gevolg zullen behooren. Op de PruisischRussische grenzen houden de Russische grenswachters er groote honden op na om hen in het opsporen en bestrijden van smokkelaars behulpzaam te zijn. Nu hebben ter verweering de smok kelaars ook zulke honden aangeschaft. Deze dieren, die niet op liefkozingen zijn afgericht, leveren een groot gevaar op voor de schoolkinderen die zich naar de dorpen begevenook is het al geschied dat zij op ver keerde personen werden aangehitst, zoodat bij de Rus sische regeering over deze aangelegenheid reeds is geklaagd. Omtrent den stand van den vrouwenarbeid in

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1