BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Aardrijkskundig congres te Parijs. ntijdinpm lanMsteritlta. Prijzen van EOeeten. prioriteit, voor regeerings voorstellen. De minister, dat recht inroepende, had alweder eene pressie op de ka mer gelegd en daarom en omdat de kamerna de nadrukkelijke bestrijding van den minister, thans niet „en mesureis, zou hij zich tegen het voorstel ver klaren. De heer van Houten verklaarde ten slotte, naar aanleiding van het debat en daar het hem alleen om de zaak te doen was, zijn voorstel in te trekken. Alsnu werden tegen Maandag aan de orde gesteld de verschillende reeds genoemde wetsontwerpen van minder omvang. Er volgde daarop eene zeer breede discussie over verschillende voorstellenals1" van den heer Nierstrasza om de judicieele wetten aan de orde te stellen en h daarna te overwegen ot de kies tabel ook nog zou worden behandeld2° van den heer Godefroi cm nu reeds te bepalendat de kiestabel aan een derde sectieonderzoek zal worden onderworpen; 3° van den heer Insinger om de kiestabel het allereerst in openbare behandeling te nemen. (Aanvankelijk had de heer Nierstrasz voorgesteld om haar te doen volgen op de judicieele wetten.) De heer Blussé achtte het onbetamelijk om de kie zers die pas in een bepaalden geest hadden gestemd, nu weder voor een nieuwe keuze te plaatsen en om de verkiezings-agitatie te doen herleven. De heeren van Houten en van de Putte kwamen er tegen opdat de tegenwoordige kamer nog zulke belangrijke zaken zou afdoen. Daarentegen beriep de heer Insinger zich op het grondwettelijk voorschrift en wees de minister, wat het tweede bezwaar betreft, op de antecedenten van 1853 en 1866„Geen gelukkige herinneringen" meende de heer Fransen van de Putte. Wat de judicieele wetten betreft drongen de heer Godefroi en de minister van justitie op de afdoening daarvan aan omdat de zaak sinds lang rijp was en anders weder belangrijke vertraging zou ondergaan. Ten slotte werd het voorstel-Godefroi aangenomen met 43 tegen 26 stemmen. Daardoor verviel het voor- stel-Insinger en werd het voorstel-Nierstrasz verworpen met 37 tegen 32 stemmen. De opstand in Herzegowina krijgt meer en meer een ernstig karakter en wint met iederen dag aan kracht en omvang. Zooals gewoonlijk gaat de Porte met haar bekende traagheid en onverschilligheid te werk. Noch ter zee, noch te land zijn tot nogtoe voldoende ver sterkingen naar het tooneel van den strijd gezonden. De Porte denkt er niet aan om de reserve en de schut terij of landweer op te roepen en mobiel te maken. De gouverneur generaal van BosniëDerwich Pacha, wien het niet aan energie schijnt te ontbreken, heeft een dringend verzoek tot de regeering te Konstantinopel gericht om machtiging tot het oproepen van de verlof gangers, doch hij ontving niet eens antwoord en heeft toen op eigen gezag vijf bataljons onder de wapenen geroepen. Intusschen zijn ook de krachten der opstandelingen zeer toegenomen, daar reeds ongeveer 2000 man Mon- tenegrijnen tot de opstandelingen zijn overgekomen. Daarenboven zijn, trots de scherpe bewaking der Oos- tenrijksche grenzen verscheidene afdeelingen hulptroe pen uit Crivoscie gekomen over Oostenrijksch grond gebied. Onbegrijpelijk is de armzalige houding der Turksche regeering niettegenstaande men te Constan- tinopel zeer goed op de hoogte schijnt te zijn en ook het dreigende van den toestand zeer wel inziet. De Turquie althans zegt, dat de berichten uit Herzegowina van ernstigen aard zijn en eene uitbreiding van den opstand vermelden. Een vrij sterke afdeeling opstandelingen is van de bergen afgedaald naar het vlakke land, met het doel om Frebenje aan te vallen, en verwekt overal waar zij zich vertoontschrik en angst door brandstichting en plundering. Een andere bende van ongeveer 3000 man grootendeels uit Dalmatiers in Montenegrijnen samen gesteld, tracht de gemeenschap tusschen Mortar en Nocvecine af te snijden terwijl 250 man die in Dal- matie zijn aangeworven zich meester hebben gemaakt van Berenkle. Eindelijk richt nog een derde troep van 1500 man eveneens grootendeels uit Dalmatiers bestaande tegen Boktche op. De Turquie zegt, na mededeeling van deze feitenHet is te voorzien dat de opstandelingen een ernstigen tegenstand zullen bieden daar zij van hun Dalmatiscbe en Monteuegrijnsche bondgenooten ondersteuning in geld en levensmiddelen ontvangen. Voorts schijnt de tegenwoordigheid van een Servisch legerkorps op de Servische grenzen ten doel te hebben om de insingenten aan te moedigen.'' Aan deze mededeelingen van de Turquie wordt een officieel karakter toegekend, wat nog zooveel te meer tegen de houding van de Turksche regeering pleit. Uit Ragusa wordt van slavische zijde getelegrapheerd dat bij Bellechie een bloedige strijd heeft plaats gehad, Waarin de Turksche troepen een ernstige nederlaag heb ben geleden. Deze herhaalde overwinningen van de opstandelingen op de geregelde troepen kunnen niet anders dan een hoogst nadeeligen invloed op den gang van zaken uitoefenen, daar zij eenerzijds den moed en de volharding van de insurgenten zullen prikkelen en aan de andere zijde zullen strekken tot demoraliseering van de Turksche soldaten. Hoewel ook in Spanje de opstandelingen een krach- tigen tegenstand big ven bieden winnen toch de regee- ringstroepen aldaar voortdurend veld. De hoop, dat het beleg van Seo d'Ugel spoedig ten einde zou loopen wordt niet verwezenlijkt; integendeel verwacht men thans dat het lang zal duren, daar de belegerden den strijd wakker volhouden, niettegenstaande reeds 237 schoten tegen de citadel zijn gelost en zijn kruitkamer in de lucht is gesprongen. Alle voorbereidende maat regelen om het beleg tot het uiterste te kunnen vol- houden zijn thans afgeloopenalleen worden door de belegeraars nog zware Krupp-kanonnen verwachthoe wel de citadel en het fort Solsona reeds van 6 batterijen die te Anzerall en Coloina zijn opgericht worden beschoten. Generaal Jovellar, die van Sanaluyo naar Pons is getrokken, zet de vervolging tegen Dorregaray voort, wien het niet is gelukt zich met Saballs te vereenigen, terwijl laatstgenoemde verplicht is geweest voor de nadering der regeeringstroepen naar San Giurce te vluchten. De divisie van Maldonado heeft zonder eenigen tegenstand Alegria en Salvatiera kunnen bezetten. De krachten der Carlisten schijnen echter op lange na nog niet te zijn uitgeput, althans volgens een tele gram uit Mirandais don Carlos met Perula, Tristany en Benavides en aanzienlijke strijdkrachten teVillareal binnengerukt, alwaar hij zgn hoofdkwartier heeft op geslagen. Onder voorzitterschap van professor Döllinger is gisteren te Bonn de conferentie van oud-katholieken geopend, die door een aantal hooggeplaatste geeste lijken werd bijgewoondvooral ook Oosterscheb. v. door de bisschoppen Germadios en Melchizedek uit Rumenië, de archimandrieten Sabbos uit Belgrado, Anastasiade3 en Bryermios en Janyschew uit Peters burg. De heer Döllinger opende de vergadering met eene rede over de overeenkomst en het verschil tusschen de Grieksche en Latijnsche kerkenen over de histo rische ontwikkeling der kerk in het algemeen. Ver volgens werden discussiën gevoerd tusschen de oud- katholieken en de geestelijken der Oostersche kerk. In tegenwoordigheid van den president der Fransche republiek van een aantal hooggeplaatste en weten schappelijke mannen werd eergisteren te Parijs het internationale aardrijkskundig congres geloten met eene rede van den minister van openbaar onderwijsde heer Wallonwaarna de namen der bekroonden werden bekend gemaakt. Op eenigzins dorre wijze, die niet zeer geschikt was om het enthousiasme van het publiek op te wekken, gaf de minister een overzicht van de belangrijke re sultaten der gehouden tentoonstelling en maakte hij melding van de meest interessante zaken die aldaar waren te zien geweest. Onder de verschillende landen die door Z. Exc. een bijzondere vermelding werden waardig gekeurd komt ook Nederland voor, in de eerste plaats om de belangrijke historische kaarten uit dat „schitterende tijdvak zooals de minister zeide der 16e en 17e eeuw, waarin Nederland, als beheer - scher der zee, een zoo belangrijke plaats in de aard rijkskunde bekleedde: de atlas van Ortelius (1570) waarvoor misschien niet meer dan 4 exemplaren op de geheele wereld bestaan; de spiegel der koopvaardijvaart van Waghenaer (1584.)" Verder noemde de heer Wal lon de door Nederland geëxposeerde „topographische kaarten die door een groote mate van volkomenheid uitmunten en on3 met de overzeesche bezittingen van Nederland bekend makenwelke een zoo belangrijk en geheel nauw terrein aanbieden voor geographische on derzoekingen." Aan de Nederlanders werden de volgende bekroningen toegekend I. Lettres de distinction (hoogste prijs). De geogra fische dienst in Indië voor de triangulatie-kaart van Java. Ministerie van marine voor de Nederlandsche en Indische zeekaarten. Het koninklijk meteorologisch instituut voor zijn ver schillende inzendingen. Topografisch bureau te 's Hage voor de verschillende kaarten, voornamelijk die van Indië. Met bijzondere vermelding van den naam des heeren Eckstein. Het koninklijk instituut voor Indische taal-, land en volkenkunde voor de werken van van Rosenberg. Den heer W. F. Versteeg voor zgn beide atlassen, hoofdzakelijk voor den Maleischen Atlas. Deze prijs kon den heer Versteeg als commissaris van de tentoon stelling niet worden uitgereikt. Toch zou volgens uit drukkelijk besluit der jüry van de toekenning vermel ding geschieden in het rapport der jury en hem daar van het schriftelijk bewijs worden geschonken. II. Gouden medailje le klasss: dr. C. Leemans voor het werk over Börö-Boedoer. Pref. P. J. Veth voor zijn verschillende werken, voornamelijk voor dat over Java. III. Zilveren medailje 2e klassedr. C. M. Kan, voor de door hem en den heer N. W. Posthumus vervaar digde kaart ten gebruike bij het onderwijs in de natuur kundige aardrijkskunde. Den heer G. Schlegel voor zijn Chineesohe urano- graphie. Het instituut voor het mijnwezen in Indië, voor de jaarboeken, uitgegeven bij den heer C. F. Stemler. Prof. C. A. J. A. Oudemans voor zijn Flora van Ne derland. Frangois P. L. Pollen en D. C. van Dam voor 't werk over Madagascar. Den heer C. F. Stemler voor de bij hem uitgegeven atlassen, voornamelijk den Oro-hydrographischen atlas, bewerkt door J. Kuyper en N. W. Posthumus. Mr. W. J. Voute. Verzameling van photographieën van Indië. Den heer F. Muller voor zijn verzameling van werken over historische geograpbie. Jhr. mr. J. K. J. de Jonge voor zijn verschillende historisch-geographische werken. Dr. W. C. H. Staring voor de landbouwkaart van Nederland. IV. Mention honorable. Den heer J. Broêker voor zgn reisapotheek. Den heer J. Voltelen voor den atlas van Nederland door Witkampmaar voornamelijk voor den atlas van natuurkundige aardrijkskunde van dr. C. M. Kan en N. W. Posthumus. De heeren J. Noorduyn en zoonvoor den natuur kundigen atlas van J. Kuyper doch voornamelgk voor het handboek voor aardrijkskunde door dr. J. Dom Seiffen en J. Kuiper. Prof. J. de Goeje, voor zijn werk: „Das al te Bett des Oxus". Den heer J. H. de Bussy voor zijn verzameling pho tographieën van Indië. Den heer J. Smulders c°. voor hun stedeplannen van 's Hage en Arnhemvoornamelijk het laatste. Den heer Seyffardt voor zijn verschillende geogra phische uitgavenvoomamelij k voor den atlas van Nederland en de Overzeesche bezittingen door J. Dorn Seiffen. Heden aangekomen in de buitenhaven te Vlissingen de Engelsche stoomboot John Liddell, gezagvoerder Watts van Cardiff met steenkolen. Graanmarkten enz. Gent 13 Augustus. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo tr. 27.met opslag; rogge op staal fr. 16.gerst fr.haver fr. 27.boekweit fr. 17.paardenboonen tr. 20.50koolzaad tr. 35.75; lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 29.koolzaadkoeken fr. 21.75boter fr. 3.per kilogrameieren fr. 2.10 per 26 stuks. Amsterdam, 13 Augustus. Raapolie op zes weken 37$. Lijnolie ƒ29. Vlissingen, 13 Augustus. Boter per kilogram 1.50 a f 1.60. Eieren 3.90 a 4 per 104 stuks. Amsterdam, 13 Augustus, Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 75$ dito dito dito 4 100$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 107$ dito exploitatie Ned, Staatssp. 87$ Loten stad Rotterdam. 3 f 93 dito dito Amsterdam. 3 91$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ pet. 57f Frankrijk. Inschrijvingen3 62 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102$ Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope &C°. 1855 6e serie 5 93$ dito 1000 18645 102$ dito L. 100 1872 5 101$ dito L. 100 1873 5 „102 Loten 18645 397 Loten 18665 398 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4$ pet. 95$ Certific. dito4 79$ Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 80$

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3